Tomu zapojení se říká schodišťový vypínač - budete na to potřebovat wireless udělátko s přepínačem ne jen s vypínačem jako má ten Sonos Basic.
Hledejte něco co má 3 výstupy: GND (ground), NO (normally open) and NC (normally closed). Ty NO/NC výstupy slouží jako první přepínač a k němu pak připojíte ten fyzický přepínač a máte co jste chtěl :)
predpokladam ze appka si stav detekuje, pred casem sem delal zakaznikovi dynamickou www stranku kterou sem detekoval podle nalezenejch (z seznamu ip) bezicich sonoff, zjistoval jejich stav a podle toho daval pozici prepinace on/off na webove strance, v sonoff byla samzorejme tasmota a komunikace byla ciste pres http dotazy...
Ako sa zda vyrobca vyraba nieco take pod zasuvku podla schemy k tomu mozes pripojit aj vypinac a menit stav SONOFF MINI https://cdn.atomer.com/user/27270/upload/ftp_client/Sonoff/sonoff-mini-schema.jpg
8. 7. 2020, 15:19 editováno autorem komentáře
Musel byste najít zařízení, kde má relé vyvedené spínací i rozpínací kontakty a původní vypínač nahradit přepínačem a vytvořit vlastně v krabičce klasické schodišťové zapojení.
Nevím však o žádném z těch ,co by se vešly do vypínače a toto měly.
Ale nadřízený systém pak nebude mít ponětí o tom, v jakém stavu světlo je.
Proto se většinou využívá toho, že původní vypínač nahradíte kontakty relé a zapojíte ho jako digitální vstup k ESP.
Při změně stavu vypínače ( já je raději nahradil tlačítkovým spínačem ) pak ESP změní stav světla a zároveň tuto událost reportuje nadřízenému systému. Stejně tak může hned reportovat tuto událost ostatním ESP, takže dokáže třeba sepnou víc světel bez nutnosti účasti nadřízeného controlleru ( Tedy pokud tuto možnost Tasmota má, já používám jiný systém fw - ESPeasy. )
7. 7. 2020, 12:29 editováno autorem komentáře
Přesně tohle mne trápí také. Riskovat, že až se mi vybije mobil nebo kousne wifi router tak si ani nerožnu/nezhasnu, není moc dobrá představa.
Stejný zásadní problém mám s dálkovým vypinačem na 433 Mhz. https://www.aliexpress.com/item/32993329229.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d0sHB22
Řešením by bylo onen vypinač dodávat ve schodiš'tové verzi. Kdy jedním přepnutím se synchronně jeden kontakt sepne a druhý rozepne úplně stejně jak to dělají schodišťové vypínače, kde vypínačů může být neomezeně mnoho a tento elektronický by byl jeden další, který by omožnil vše ovládat i na dálku. Nevím jak u toho wifi Sonoff, ale u dálkových vypínačů na 433Mhz jsem takovou verzi prostě nenašel.
Bylo by možné si to vyrobit pomocí relátka, kdy by se oním SonOff vypínačem nezapínal přímo spotřebič, ale krátkým pulsem by se přepínal schodišťový vypínač. Ale bohužel už to není tak elegantní. Problém také je, že se ztrácí zpětná vazba jestli je to zapnuto nebo vypnuto, stav se vždy mění na opačný.
Já to řeším tak, že mám v Tasmotě nastaveno sepnout (rozsvítit) v případě výpadku napájení. Pokud by vypadla WiFi a zároveň se vybilo 433 MHz ovládání, stačí vypnout a zapnout síťový vypínač a světlo se rozstvíti.
Nevýhoda ale zase je, že když opravdu vypadne proud, světlo se rozstvítí a zůstane svítit.
To co chcete sa da lahko spravit cez iny modul napr:
https://www.youtube.com/watch?v=kkcWFqO_MKA
Vhdonymz apojenim ked tuto krabicku umiestnite pod posledny prepinac, kde je L uz pripojene na ziarovku / ziarivku.
Tento modul osobne este doma nemam takze neviem ci sa da "flashnut" na non-china server verziu naprikla pomocou FW TASMOTA alebo nie. Ja osobne vsetko flashujem na tasmota a nasledne pripjam na openhab.org server v rezime ze to bezi doma. (Non cloud).
Ale v zaklade je to schopne z neinteligentneho schodiskoveho zapojenia prejst na "inteligentne" podmienka je ze v krabicy za vypinacom mate dost miesta.
pravda existuju aj rozne ine sposoby ako to riesit v anglicitie hladate 2-WAy switch. tzv Gang hovory o mnozstve spinacov/prepinacov
HLAVNE ELEKTRINA NIE JE SRANDA a ZABIJA. preto hlavne bezpecne. Rozne nezname a necertfikovane vecicky mozu sposobit poziar.
Uvedomte si kazda serepeticka v malej krabicke uzavreta za vypinacom produje teplo a to neziyzne ked nema kam v lahkosti to moze sposobit poziar.
Sonoff touch T1 ma, pokial viem aj Wifi, aj RF 433mhz, kde sa daju jednotlive vypinace sparovat a ich stavy sa synchronizuju prave po tom 433MHz.
Ten vypinac riesi aj problem OP, lebo funguje aj bez NW konektivity.
Pripadne som este videl nejaky esp8266-based no-name set, kde "master" vypinac bol iba 1 (realne rozpajal obvod a operoval aj na wifi) a ostatne boli 433MHz vypinace na baterku (slave), ktore ovladali toho mastra.
A co třeba tohle https://pajenicko.cz/dalkove-ovladane-rele-ak-rk01-12v-433mhz-250vac30vdc-10a ?
Přepíná mezi NC (Normally Closed) a NO (Normally Opened)
To má obvyklý zásadní nedostatek: extra 12V napájení, což člověk obvykle ve zdi v místě původního vypínače nemá a cpát tam 12V adaptér asi není rozumná cesta...
Taky by mě zajímalo, proč se u těch "chytrých" spínačů obvykle používají monostabilní relé. Očekával bych, že s bistabilním by to mohlo mít nižší spotřebu, v případě nasazení všude v domě jistě nezanedbatelně.
1. Bistabilne rele ma jednu malu nevyhodu nikdy nevies v akom je stave.
Ano mozes si v pamaty drzat stav v ktorom si ho nechal na posledy ale v
pripade vypadku siete si to musis poznacit aj niekam "disk".
2. Rozmery zvacsa plati ze bistabline rele je pri +- rovnakych parametroch vacsie. A vsetky tieto hracicky boju ju zmiestom. Zasuvkova instalcna krabica ma vonakajsi priemer 68mm. Ktomu krabicka lebo to musi byt v puzdre ti uberu 2-3 mm vnutorny priemer instalcnej krabicky mozebyt iba 58mm a ked to vezme suam sumarom tak na elektorniku ti ostant a cca 55mm kruh, z plochy si odpocitaj svorkovnice tie su tie dost velke a podobne. Mas sakra malo miesta a nazabud ze to nezije zo zduchu tak mali zvacsa spinany zdroj.
Ja som sa pokusal nieco take zostrojit ale umreli sme na tom ze neviem spolahlivo zistit ci svetlo svieti alebo niesvieti v schodiskovom zapojeni.
Pretoze netusis ci bistabilne rele je vpravo alebo vlavo a netusis ci tecie alebo netecie prud :-) (pretoze to ovladaju ostene mechanicke vypinace).
Bistabilne rele ma jednu malu nevyhodu nikdy nevies v akom je stave.
Což ovšem není problém, pokud to řídíš třeba nějakou MSP430FRxxxx. To s klidem ustojí i několikaletý výpadek.
Rozmery zvacsa plati ze bistabline rele je pri +- rovnakych parametroch vacsie.
No nevím, ale pro ovládání klimatizací jsme používali bistabilní relé 10x15mm, na výšku 12mm a navíc v SMT provedení.
Mas sakra malo miesta a nazabud ze to nezije zo zduchu tak mali zvacsa spinany zdroj.
Spínaný zdroj? Tohle se většinou, co jsem viděl, krmí přes RC článek, Graetz a stabilík.S tím se roměěrově vejdeš do prostoru, kde by byl jinak samotný elektrolyt na 400V a navíc je to lepší z pohledu EMC i účiníku.
Ja som sa pokusal nieco take zostrojit ale umreli sme na tom ze neviem spolahlivo zistit ci svetlo svieti alebo niesvieti v schodiskovom zapojeni.
A při tom stačí mít klasický spínač(e) do vstupuprocáku, SSR na výstupu a je to. Problém je spíš rozumná komunikace, komu se chce shánět rozumný ZigBee moduly...
Ad 1) no to je právě otázka, jak velký je to problém... Napadají mě tři jednoduchá řešení:
a) stejně jako u monostabilního se po restartu relé přepne do definovaného/přednastaveného stanu (to samozřejmě vyžaduje variantu se samostatnými cívkami nebo se spínáním opačnou polaritou)
b) stav relé se udržuje ve flash paměti nebo v knoflíkovou baterkou zálohované RAM
c) v zapojení bude senzor protékajícího proudu - to by bylo asi dobré kombinovat s jednou z předchozích variant, čímž by se získala výhoda odhalení závady (prasklá žárovka apod.)...
Ad 2) no rozměr je samozřejmě problém, nicméně třeba u náhrady vypínačů světel by to šlo řešit vyšším profilem, u zásuvek externí krabičkou, u novostaveb lze s použitím spínačů počítat a použít hlubší variantu krabiček nebo spínat v rozvodné skříni...
Proč byste při výpadku wifi nemohl ovládat světlo tak jako předtím?
Výpadek wifi ještě neznamená, že vám ten modul přestane fungovat.
Prostě dál sleduje stav připojeného spínače a podle něj ovládá svoje relé.
Jen místo původního vypínače zapojíte kontakty relé a vypínač zapojíte na digitální vstup ESP.
Řešením je tzv. schodišťák anebo druhá varianta je nastavit firmware v Sonoff zařízení tak, aby po náběhu firmwaru vždy sepnul relé. Bude se tedy chovat tak, jak se standardně chovají např. IKEA Tradfri žárovky.
Pokud tedy nebude v činnosti řídicí prvek, bude jej možné normálně vypínat a zapínat vypínačem. Ovšem nebude jej samozřejmě možné při vypnutém vypínači softwarově zapnout.
Jo a Sonoff má na sobě ještě tlačítko, kterým je možné jej taktéž ovládat.
7. 7. 2020, 14:17 editováno autorem komentáře
Sonoff TH16 je odpoved. TH ma exponovany vstup s 2.5mm 4-pole jackem na ktery se necha napojit vypinac. Potom v nastaveni lze definovat ten vstup GPIO14 jako "button". Vic info na Tasmota webovce https://tasmota.github.io/docs/devices/Sonoff-TH/
Dakujem za clanok a tesim sa na pokracovania. Za mna moze byt i "hutnejsou" formou pisany. Ocenujem fotky a prihodne opisy, spolu s informaciami ohladne dostupnosti produktov doplnene i osobnymi skusenostami.
PS: Ak ma autor prehlad i o nejaky "drotovych" verziach HW s podobnou funkcnostou, uvitam i taky clanok :)
pro ESP desky používám firmware ESPEasy, třeba se někomu hodí:
https://www.letscontrolit.com/wiki/index.php/ESPEasy
Zajimalo mne co za zazrak je uvnitr, podle ocekavani spinany zdroj (ona ta ESP8266 docela zere), ESPcko a relatko: https://notenoughtech.com/home-automation/sonoff-basic-r3-teardown/
Udelat z toho schodistak by asi nebylo tak slozite, staci vymenit relatko - DS je zde https://shelfkey.com/DataSheets/65552888.pdf, je potreba to nahradit nejspis za variantu 1C (GI-1A-5DH -> GI-1C-5DH )
Mám docela problém s tím, jak vymyslet chytrou domácnost. Tohle je sice systém, který je mi sympatický otevřeností, ale pro mě zcela nevyhovující z důvodu, že bez WiFi to celý přestane fungovat.
Líbil by se mi systém, který bude fungovat bez potřeby internetu, budu moct k jednomu smart spínači připojit paralelně libovolný počet mechanických spínačů a funkce ovládání z telefonu bude až něco navíc.
Tomu odpovídá tohle: https://www.aliexpress.com/item/33010332202.html?spm=a2g0o.placeorder.0.0.4fdc321eKCfKAW&mp=1
Jenže se mi zase nelíbí, že ovládání běží přes nějaký cloud, o kterém nic nevím. Nevím, jak je zabezpečený, kdo ho provozuje a kdy ho vypne. Líbilo by se mi prostě něco, co se připojí k mému lokálnímu RPi (nebo jinému počítači) a přes ten bude zařízení ovládané. Prostě mít to všechno pod kontrolou.
Existuje vůbec něco takového? Aby to mělo funkcionalitu jako zařízení, co jsem odkazoval, ale šlo spárovat s lokálním serverem, fungovalo to i bez připojení a nestálo majlant?
Jak vlastně funguje IFTTT? To je také nějaký cloud? Nějak nerozumím tomu, jestli je to vůbec pro mé účely použitelné nebo jestli by mi to pomohlo od toho, že ovládání běží přes nějaký cloud bůhvíkde...
Na Sonoff mini jsem koukal. Za prvé neumí stmívání, což bych možná oželel. Za druhé minimálně ve výchozím stavu nelze použít s tlačítkem, ale pouze s vypínačem, což nedělá instalaci zrovna jednoduchou, pokud chci jedno světlo ovládat z 5 míst. Jak to je po naflashování firmware Tasmota, to jsem nikde nenašel.
Sonoff TH16. Na bocni vstup lze pripojit "cokoliv", ne jen teplotni cidlo.
Tlacitko nebo vypinac... staci nadefinovat v Tasmota.
Co se tyce ovladani z nekolika mist, tak bych to potom resil softwarove pres MQTT. Jen jeden vypinac bude fyzicky pripojen na svetlo. Zbytek "vypinacu" muzou byt jednoduche ESP8266 moduly, ktere vyslou MQTT zpravu, aby se svetlo vypnulo/zapnulo (TOGGLE). Samozrejme k tomu bude potreba MQTT broker a mozna by se hodil Node Red. Na to vse staci Raspberry Pi3 nebo 4.
PS: Teoreticky pokud ostatni vypinace lze napojit na raspberry pi fyzicky kabelem, tak ani nejsou treba ty ESP moduly.
Nebude to ani tak slozite reseni.
Ani broker, ani MQTT na tohle není potřeba.
Třeba ESPeasy umí komunikovat přímo mezi jednotlivými ESP8266.
Takže stisk tlačítka nebo změna stavu vypínače pošle info ostatním jednotkám a ty zareagují podle potřeby. Už jsem tu jednou link na to video dával:
https://www.youtube.com/watch?v=Hq253MiRjPs
čas 20:03
Zbytečně to řešíte.
Výše uvedená řešení využívají jak ovládáni pomocí relé přes wifi, tak místní ovládání relé spínačem připojeným přímo k ESP v instalační krabici.
I když vám nepoběží wifi, tak ovládání tlačítkem bude fungovat a budete z toho mít obyčejný vypínač.
Až naběhne domácí wifi, opět získáte možnost to ovládat dálkově.
Internet s tím nemá nic společného.
A tady
https://www.youtube.com/watch?v=Hq253MiRjPs
v čase 15:09 vidíte, jak lze ovládat tlačítkem na základě lokálně prováděného kódu - nikam se nic neposílá a nepřijímá.
Samozřejmě těch tlačítek můžete mít paralelně zapojených kolik chcete.
Další možné "skopičiny" pak dále ve videu.
Vše samozřejmě v lokální síti.
Také jsem to chtěl řešit touto cestou, protože cesta přes Web Hooks do IFTTT, odtud do eWeLink cloud a lokální sítě mi přišla docela jako drbání se levou rukou za pravým uchem. A navíc se zpráva v několika procentech případů mezi IFTTT a eWeLink cloudem ztratila.
Jenže mám i několik kusů Sonoff USB Micro, které už nejsou založeny na ESP8266, ale tajemném čipu CKW04, na který otevřený firmware neexistuje. A navíc na ně již nemají (zdarma) ani podporu IFTTT.
Tak jsem nakonec skončil u jiného řešení. Před pár měsíci konečně vyšla referenční implementace eWeLink API. Takže firmware mám původní, ale vše řídí eWeLink API skript v node.js. Home Assistant již má integraci s eWeLink API jako komunitní modul.
Pokud si člověk udělá tabulku zařízení a klíčů, může po spárování běžet eWeLink API zcela offline. Druhou možností je zjistit spárovaná zařízení online, a pak již fungovat na lokální síti. Třetí možností je práce online, třeba z jiné sítě.
Děkuju za tip, tohle zní dost zajímavě. Musím kouknout, co vše s podporou tohohle standardu seženu, ale vlastně moc toho nepotřebuju: světla, spínače, něco, co budu moct ovládat RF dálkáčem (otevírání garáže), odemykání dveří zevnitř (lepší bzučák), kmamery, senzory pohybu, ovládání vodních ventilů. Takže vlastně celkem dost, ale snad to vše je (nebo brzy bude) dostupné. Jdu to guglit...
Tím, že jsem si nainstaloval Home Assistant, nejsem závislý na tom, co umí eWeLink. Home Assistant je otevřený software, a podporuje většinu otevřených standardů i mnoho uzavřených. Můžete tak dělat pravidla automatizace spojující různé platformy. Dokonce můžete takto propojit přeflashované i nepřeflashované Sonoff. (Pro spolupráci s Home Assistant bych před Tasmota dal přednost ESPHome.)
pre uplnost hom assitnat je server ktory manazuje tie udelatka naprikla sonoff switcha podoben veci a umoznuje robit nad nimi automatizaciu a scripty .....
dalsi podobny je
ja osoben pouzivam Openahb a mam ta pripojene rozne veci rolety, spinace, televizory, domace kino, bazen (vlastna vyroba). V istej chvili som sa rozhodol pre openhab proti home assitant
nezavysle porovnanie
https://smarthome.university/your-smart-home-platform-home-assistant-vs-openhab/
Nie ale spon som zatial nenasiel nic takeho (diera na trhu) an druhej strani je to aj prakticky problem narvat tu elektoroniku do maleho priestoru problem je s oddelovacom. Proste fyzicke rozmery su obemdzujuce.
Exituje len tie to typy
ZigBee
433mhz (propritearne)
Somfy
Z-Wave
Bluetooth
Wi-Fi (skoro vzdy 2,4Ghz)
a pravda po kabli v mysle dodatocna low power kabelaz.
Ku kzademu remote existuju nejaky prevodnik na uSB alebo aj gateway ktoru pripojis kablom alebo opat WiFi
Je to tak 12 let, co jsme o něco podobnýho snažili. Za pomoci BPSK modulace v CENELEC A pásmu.
1) V nejmenší variantě se jenom vazební obvody a zdroj vešly na asi 3/4 dm2, což sice do krabice šlo, pokud to byla minimálně ta hranatá 12x12cm.
2) Byla neskutečná drbačka to naladit. Pokud chtěl člověk odolat rušení, musel držet přijímací obvody v úzkým pásmu zuby nehty. Ukázalo se, že je potřeba filtr 24. řádu a pokud byl na vstupu analogový filtr míň jak 6. řádu, zahlcoval se ADC. Těch 16 řádů už dal FIR filtr v DSP.
3) Naladit LC filtr 6. řádu se dá na pěti prototypech, ne pokud by se jelo pár tisíc kusů týdně. Tlumivky mají tolerance +/-20% a kondíky +/-5% když je dobře, to prostě pro sériovou výrobu nebylo ani náhodou.
4) Chybovost ve Rx+Tx ve stejné prodlužce s komplem 0.1%, na 10m na stejným okruhu 0.2%, jiný okruh stejná fáze 10m 5% a 10m na jinou fázi 83%. Sice tam bylo CRC na kontrolu, aby to neblikalo náhodně, ale stejně to na jié fázi poslechlo třeba až na pátý pokus.
5) DSP+ ruční ladění = cena vysoko nad konkurencí. A navíc se nedala moc garantovat funkce, pokud to bude na jiné fázi.
A nutno podotknout, že jsme si v rámci vývoje hráli i techologiema s LonWorks a ITran, ale ani to nechodilo, jak jsme si představovali. Proto ten pokus o vlastní řešení...
Takže jsme měli prototypy, ale nikdy to nešlo do výroby. Nikdo by to za ty prachy s těmi parametry nekoupil.
Tak niekto to predsa len vyrába, ale ako hybrid s nejakou proprietárnou wireless.
9. 7. 2020, 23:03 editováno autorem komentáře
normalne je co? nahrava odkud kam? :-)
to tedy rozvedu... link byl na release page, tzn tam jsou pripravene verzovane jednotlive vydani, bejva tam pripadne pripraven balicek (vetsinou deb, pripadne exe pro win) a zabalenej zdrojak te verze v tar.gz a zip...
primarni stranka projektu samozrejme je zdrojak, muzes si ho v prohlizeci prochazet, v plaintextu prohlizet, muzes si ho pres git clone naklonovat k sobe, muzes si ho u sebe zkompilovat a/nebo zabalickovat sam, pokud chces konkretni verzi a ne master tak si pres git muzes stahnout/prepnout tu/na konkretni verzi, nebo vlezes na release page kde mas verzi zabalenou primo v archivu ;-)
Se Sonoffy mám poměrně hodně zkušeností - od Basic přes THxx s vlastními čidly až po PoW, od meteostanice až k topení (podlahovka - náhrada čidel i relátek původních termostatů).
Nevím jak jsou na tom poslední revize Basic, ale dříve byly výrazně méně robustní, cesty na plošňáku byly menší atd. - oproti THxx, které byly celkově větší a na první pohled "méně čínské". Viz např.:
https://tinkerman.cat/post/sonoff-th10-th16-sensors-displays-actuators
Co se týče spolehlivosti, je to tak 50/50. Asi 5 z 10 krabiček se občas zaseklo a potřebovalo ruční restart. A bylo vcelku jedno, jaký to byl typ Sonoffu nebo jaká tam byla verze Tasmoty (měl jsem asi 5 různých major verzí). Dost se to zlepšilo s upgradem wifi APček, ale stejně bych si to netroufl dát pod omítku nebo na tom stavět něco zásadního.
Postupně přecházím na Shelly, které jsou podle mých zkušeností spolehlivější a mají víc funkcí. Dají se taky flashnout (výrobce to podporuje), ale není to potřeba, originální firmware je fajn. Více jsem k tomu psal tady:
https://jackc.teptin.net/domaci-automatizace-s-shelly-25
Jinak k flashování Sonoffu nejsou potřeba žádné převodníky, stačí mít doba raspberry (různé verze):
* https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/wiki/Flash-Sonoff-using-Raspberry-Pi
* https://www.sigmdel.ca/michel/ha/sonoff/flashing_sonoff_en.html
Kdyby měl někdo zájem, mám doma volné Sonoff krabičky i s čidly a nějakou kabeláží. Je tam už tasmota, stačila by oprášit.
Pánové, já pořád nemůžu najít odpověď na jednu otázku, proč WiFi na domácí automatizaci?
Jde o to, že:
1) WiFi potřebuje napájení. A ne zrovna malý. V průměru tak 3/4W, při 20 krabičkách už je to docela poznat. Proti třeba CC01 od TI je to dost tragédie.
2) WiFi má typicky nějaký SSID a zabezpeečení heslem. Pokud nepočítám WEP děravější než Windows 95, musím vybrat síť a zadat heslo nebo certifikát. Tím se obvykle hodně komplikuje instalace nebo provedení krabiček (např. pro připojení po USB / sériovce pro konfiguraci si musím komplikovat zdroj galvanickým oddělením).
3) Pracuje s protokolem CSMA/CA. To znamená, že když chce vysílat, počká, až je volný kanál, šoupne tam data a čeká na potvrzení. Potvrzuje se i UDP. Při kolizi nepřijde potvrzení a přenos se po náhodné době opakuje. WiFi samotná má nějakou režii (beacony atd.), pak je režie komunikace (DHCP,...) a pingání, že jsou stroje naživu + přenos dat. Riziko kolize roste lineárně s počtem zařízení a propustnost sítě exponenciálně klesá.
4) Pokud se někdo prolomí do WiFi sítě (blbě nastavený router, slabý heslo,...), má barák v hrsti. HW prostředky na ovládnutí jsou v každým NTB, tabletu a mobilu. Pokud není extra síť pro automatizaci, kompromitace jedné krabičky z N znamená, že má v hrsti i RDP, NFS a Sambu. Komu se chce záplatovat třeba 20 krabiček, kdykoliv se objeví třeba buffer overflow ve stacku? A kdo to hlídá?
Nehledě na to, že takováhle "automatizace" je už z principu prasárna, ale to teď neřešme.
To jsou relevantní otázky a popis problémů.
Máš nějaký návrh jak to udělat lépe za splnění několika - pro mne zajímavých - podmínek?
(vše je podmíněno "rozumnou" cenou ...
1kKč za ovládanou zásuvku je prostě moc ...)
1) dostupné HW moduly pro vysílač i přijmač pro bastlíře
2) komunikace je standardizovaná, funguje i mezi různými výrobci
3) lze bastlit jak na straně vzdálené/ovládané, tak i na PC/serveru
4) není potřeba cloud/proprietální SW
5) jsou k disposici i hotová (firemní) řešení jak na straně vzádlené(zásuvky, světla, senzory ... ) tak na straně serveru (té inteligence, monitoringu, integrace a komunikace ven)
asi to není kompletní seznam, ale to je to co mne napadlo po zkušenostech s 433MHz (moje blbost ... )
U těch tvých požadavků se pár věcí bije.
1 x 5 - firma těžko bude prodávat moduly pro svoje komerční řešení
0 x 2 - v bezdrátu ZigBee nebo Z-Wave, v drátařině třeba KNX. Ale staandardy zastřešuje vždycky nějaká organizace a ta chce za logo systému certifikaci, která není laciná a promítne se do ceny, takže to není do litru.
4 x 5 - Firma chce prodávat. Maximu lidí, ne jenom nadšencům. Nemá garantovanou IPv6 konektivitu v místě instalace ani na mobilu, nemá garantováno, že si to koupí někdo, kdo má veřejnou a neměnnou IPv4 a zvládne nastavit maškarádování. Jediná možnost - spojení skrz server s veřejnou IP adresou. Holt dneska je jediná jistota v síti, že minimálně jedna strana komunikace bude minimálně za jedním NATem. A je to v čmoudu...
Takže tohle asi out of box neexistuje. Pokud bezdrát, tak bych možná šel do modulků RN4870 / RN4871 od Microchipu, hodil to do mesh sítě a tuneloval tím ISO20922. Ale nezkoušel jsem, u topení mám natahaný kabely. A ovládání světel a mobilu nepovažuju za domácí automatizaci, ale za diagnózu.
A kdybych to (z různých důvodů) chtěl radši řešit po drátu, jaká by byla nejlepší cesta? Ubastlit/pořídit jednotlivá zařízení třeba pro RS-485, a k tomu dobastlit nějakou bránu (implementující aspoň určitou část autonomní ovládací logiky pro napojená zařízení), na kterou by se dalo dostat třeba po ethernetu, poskytující třeba webové rozhraní, nebo nějaké API dál zpřístupňující funkce jednotlivých uzlů napojených na sběrnici?
13. 7. 2020, 16:07 editováno autorem komentáře
Protože to je jednoduché...
A vždy záleží na místě a účelu použití.
Navíc v jiných bezdrátových zařízeních s jinou frekvencí a také lepším dosahem byste měl hlídat poměr času vysílání v dané hodině, protože jinak na vás zaklekne dozorový úřad, že neplníte podmínky pro užití daného pásma.
ad 1) spotřeba 3/4W
To je tím pádem při 3.3V cca 1A.
Ještě, že o tom neví moje ESP8266 co venku měří teplotu a vlhkost celý týden na starou vydejchanou powerbanku 2200mAh.
Jak píšu, záleží na způsobu užití. Spousta věcí má napájení k dispozici trvale, někam se to naopak vůbec nehodí.
ad 2) Komplikace instalace
Většinou se to dělá tak, že zařízení aktivuje vlastní AP, kam se připojíte, přes webové rozhraní nastavíte parametry vaší sítě, restartujete a už to vidíte ve vlastní síti a konfigurujete další věci.
ad4) Kompromitace jedné krabičky
Zrovna u těch ESP8266 jste rádi, když vám tam běží to, co jste neprogramovali. Chtěl bych vidět jak to někdo hackuje online...
Já bych hlavně bod 4 vůbec nepodceňoval. To, že sám nevím, jak něco hacknout, ještě neznamená, že pro někoho jiného to nebude jednoduché, případně že časem nebude objevena zranitelnost a nebude k dispozici nástroj, který každému druhému joudovi umožní snadno hledat a napadat zranitelná zařízení.
Ona už jen představa, že mi někdo hackne třeba jen pitomé vypínače světel, není vůbec příjemná - už jenom to, že buď budu muset všechny ty vypínače (které už nebudou pod mojí kontrolou) fyzicky vytahat ven z krabiček, vyresetovat a znova naflashovat (pokud vůbec bude k dispozici opravený FW) a nastavit, není nic moc. A to se jedná jen o světla, a ne o něco, na čem závisí bezpečnost nebo přímo zdraví/životy. Další průšvih je, že tyhle udělátka se můžou rozšiřovat celkem pomalu, ale soustavně, a bezpečnostní chyba se může objevit až za dlouhou dobu, kdy jich budou všude mraky, včetně míst, kde budou moct způsobit podstatné škody, nebo nebude sranda je (rychle) vyměnit. Osobně všechny ty IoT věci vidím jako zajímavé hračky, použitelné třeba na nedůležité věci typu senzory nedůležitých/nesoukromých veličin, ale nic jen trochu podstatného bych jim nesvěřil, to si radši dám práci s natáhnutím drátu.