Tomu zapojení se říká schodišťový vypínač - budete na to potřebovat wireless udělátko s přepínačem ne jen s vypínačem jako má ten Sonos Basic.
Hledejte něco co má 3 výstupy: GND (ground), NO (normally open) and NC (normally closed). Ty NO/NC výstupy slouží jako první přepínač a k němu pak připojíte ten fyzický přepínač a máte co jste chtěl :)
predpokladam ze appka si stav detekuje, pred casem sem delal zakaznikovi dynamickou www stranku kterou sem detekoval podle nalezenejch (z seznamu ip) bezicich sonoff, zjistoval jejich stav a podle toho daval pozici prepinace on/off na webove strance, v sonoff byla samzorejme tasmota a komunikace byla ciste pres http dotazy...
Ako sa zda vyrobca vyraba nieco take pod zasuvku podla schemy k tomu mozes pripojit aj vypinac a menit stav SONOFF MINI https://cdn.atomer.com/user/27270/upload/ftp_client/Sonoff/sonoff-mini-schema.jpg
8. 7. 2020, 15:19 editováno autorem komentáře
Musel byste najít zařízení, kde má relé vyvedené spínací i rozpínací kontakty a původní vypínač nahradit přepínačem a vytvořit vlastně v krabičce klasické schodišťové zapojení.
Nevím však o žádném z těch ,co by se vešly do vypínače a toto měly.
Ale nadřízený systém pak nebude mít ponětí o tom, v jakém stavu světlo je.
Proto se většinou využívá toho, že původní vypínač nahradíte kontakty relé a zapojíte ho jako digitální vstup k ESP.
Při změně stavu vypínače ( já je raději nahradil tlačítkovým spínačem ) pak ESP změní stav světla a zároveň tuto událost reportuje nadřízenému systému. Stejně tak může hned reportovat tuto událost ostatním ESP, takže dokáže třeba sepnou víc světel bez nutnosti účasti nadřízeného controlleru ( Tedy pokud tuto možnost Tasmota má, já používám jiný systém fw - ESPeasy. )
7. 7. 2020, 12:29 editováno autorem komentáře
Přesně tohle mne trápí také. Riskovat, že až se mi vybije mobil nebo kousne wifi router tak si ani nerožnu/nezhasnu, není moc dobrá představa.
Stejný zásadní problém mám s dálkovým vypinačem na 433 Mhz. https://www.aliexpress.com/item/32993329229.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d0sHB22
Řešením by bylo onen vypinač dodávat ve schodiš'tové verzi. Kdy jedním přepnutím se synchronně jeden kontakt sepne a druhý rozepne úplně stejně jak to dělají schodišťové vypínače, kde vypínačů může být neomezeně mnoho a tento elektronický by byl jeden další, který by omožnil vše ovládat i na dálku. Nevím jak u toho wifi Sonoff, ale u dálkových vypínačů na 433Mhz jsem takovou verzi prostě nenašel.
Bylo by možné si to vyrobit pomocí relátka, kdy by se oním SonOff vypínačem nezapínal přímo spotřebič, ale krátkým pulsem by se přepínal schodišťový vypínač. Ale bohužel už to není tak elegantní. Problém také je, že se ztrácí zpětná vazba jestli je to zapnuto nebo vypnuto, stav se vždy mění na opačný.
Já to řeším tak, že mám v Tasmotě nastaveno sepnout (rozsvítit) v případě výpadku napájení. Pokud by vypadla WiFi a zároveň se vybilo 433 MHz ovládání, stačí vypnout a zapnout síťový vypínač a světlo se rozstvíti.
Nevýhoda ale zase je, že když opravdu vypadne proud, světlo se rozstvítí a zůstane svítit.
To co chcete sa da lahko spravit cez iny modul napr:
https://www.youtube.com/watch?v=kkcWFqO_MKA
Vhdonymz apojenim ked tuto krabicku umiestnite pod posledny prepinac, kde je L uz pripojene na ziarovku / ziarivku.
Tento modul osobne este doma nemam takze neviem ci sa da "flashnut" na non-china server verziu naprikla pomocou FW TASMOTA alebo nie. Ja osobne vsetko flashujem na tasmota a nasledne pripjam na openhab.org server v rezime ze to bezi doma. (Non cloud).
Ale v zaklade je to schopne z neinteligentneho schodiskoveho zapojenia prejst na "inteligentne" podmienka je ze v krabicy za vypinacom mate dost miesta.
pravda existuju aj rozne ine sposoby ako to riesit v anglicitie hladate 2-WAy switch. tzv Gang hovory o mnozstve spinacov/prepinacov
HLAVNE ELEKTRINA NIE JE SRANDA a ZABIJA. preto hlavne bezpecne. Rozne nezname a necertfikovane vecicky mozu sposobit poziar.
Uvedomte si kazda serepeticka v malej krabicke uzavreta za vypinacom produje teplo a to neziyzne ked nema kam v lahkosti to moze sposobit poziar.
Sonoff touch T1 ma, pokial viem aj Wifi, aj RF 433mhz, kde sa daju jednotlive vypinace sparovat a ich stavy sa synchronizuju prave po tom 433MHz.
Ten vypinac riesi aj problem OP, lebo funguje aj bez NW konektivity.
Pripadne som este videl nejaky esp8266-based no-name set, kde "master" vypinac bol iba 1 (realne rozpajal obvod a operoval aj na wifi) a ostatne boli 433MHz vypinace na baterku (slave), ktore ovladali toho mastra.
A co třeba tohle https://pajenicko.cz/dalkove-ovladane-rele-ak-rk01-12v-433mhz-250vac30vdc-10a ?
Přepíná mezi NC (Normally Closed) a NO (Normally Opened)
To má obvyklý zásadní nedostatek: extra 12V napájení, což člověk obvykle ve zdi v místě původního vypínače nemá a cpát tam 12V adaptér asi není rozumná cesta...
Taky by mě zajímalo, proč se u těch "chytrých" spínačů obvykle používají monostabilní relé. Očekával bych, že s bistabilním by to mohlo mít nižší spotřebu, v případě nasazení všude v domě jistě nezanedbatelně.
1. Bistabilne rele ma jednu malu nevyhodu nikdy nevies v akom je stave.
Ano mozes si v pamaty drzat stav v ktorom si ho nechal na posledy ale v
pripade vypadku siete si to musis poznacit aj niekam "disk".
2. Rozmery zvacsa plati ze bistabline rele je pri +- rovnakych parametroch vacsie. A vsetky tieto hracicky boju ju zmiestom. Zasuvkova instalcna krabica ma vonakajsi priemer 68mm. Ktomu krabicka lebo to musi byt v puzdre ti uberu 2-3 mm vnutorny priemer instalcnej krabicky mozebyt iba 58mm a ked to vezme suam sumarom tak na elektorniku ti ostant a cca 55mm kruh, z plochy si odpocitaj svorkovnice tie su tie dost velke a podobne. Mas sakra malo miesta a nazabud ze to nezije zo zduchu tak mali zvacsa spinany zdroj.
Ja som sa pokusal nieco take zostrojit ale umreli sme na tom ze neviem spolahlivo zistit ci svetlo svieti alebo niesvieti v schodiskovom zapojeni.
Pretoze netusis ci bistabilne rele je vpravo alebo vlavo a netusis ci tecie alebo netecie prud :-) (pretoze to ovladaju ostene mechanicke vypinace).
Bistabilne rele ma jednu malu nevyhodu nikdy nevies v akom je stave.
Což ovšem není problém, pokud to řídíš třeba nějakou MSP430FRxxxx. To s klidem ustojí i několikaletý výpadek.
Rozmery zvacsa plati ze bistabline rele je pri +- rovnakych parametroch vacsie.
No nevím, ale pro ovládání klimatizací jsme používali bistabilní relé 10x15mm, na výšku 12mm a navíc v SMT provedení.
Mas sakra malo miesta a nazabud ze to nezije zo zduchu tak mali zvacsa spinany zdroj.
Spínaný zdroj? Tohle se většinou, co jsem viděl, krmí přes RC článek, Graetz a stabilík.S tím se roměěrově vejdeš do prostoru, kde by byl jinak samotný elektrolyt na 400V a navíc je to lepší z pohledu EMC i účiníku.
Ja som sa pokusal nieco take zostrojit ale umreli sme na tom ze neviem spolahlivo zistit ci svetlo svieti alebo niesvieti v schodiskovom zapojeni.
A při tom stačí mít klasický spínač(e) do vstupuprocáku, SSR na výstupu a je to. Problém je spíš rozumná komunikace, komu se chce shánět rozumný ZigBee moduly...
Ad 1) no to je právě otázka, jak velký je to problém... Napadají mě tři jednoduchá řešení:
a) stejně jako u monostabilního se po restartu relé přepne do definovaného/přednastaveného stanu (to samozřejmě vyžaduje variantu se samostatnými cívkami nebo se spínáním opačnou polaritou)
b) stav relé se udržuje ve flash paměti nebo v knoflíkovou baterkou zálohované RAM
c) v zapojení bude senzor protékajícího proudu - to by bylo asi dobré kombinovat s jednou z předchozích variant, čímž by se získala výhoda odhalení závady (prasklá žárovka apod.)...
Ad 2) no rozměr je samozřejmě problém, nicméně třeba u náhrady vypínačů světel by to šlo řešit vyšším profilem, u zásuvek externí krabičkou, u novostaveb lze s použitím spínačů počítat a použít hlubší variantu krabiček nebo spínat v rozvodné skříni...
Proč byste při výpadku wifi nemohl ovládat světlo tak jako předtím?
Výpadek wifi ještě neznamená, že vám ten modul přestane fungovat.
Prostě dál sleduje stav připojeného spínače a podle něj ovládá svoje relé.
Jen místo původního vypínače zapojíte kontakty relé a vypínač zapojíte na digitální vstup ESP.
Řešením je tzv. schodišťák anebo druhá varianta je nastavit firmware v Sonoff zařízení tak, aby po náběhu firmwaru vždy sepnul relé. Bude se tedy chovat tak, jak se standardně chovají např. IKEA Tradfri žárovky.
Pokud tedy nebude v činnosti řídicí prvek, bude jej možné normálně vypínat a zapínat vypínačem. Ovšem nebude jej samozřejmě možné při vypnutém vypínači softwarově zapnout.
Jo a Sonoff má na sobě ještě tlačítko, kterým je možné jej taktéž ovládat.
7. 7. 2020, 14:17 editováno autorem komentáře
Sonoff TH16 je odpoved. TH ma exponovany vstup s 2.5mm 4-pole jackem na ktery se necha napojit vypinac. Potom v nastaveni lze definovat ten vstup GPIO14 jako "button". Vic info na Tasmota webovce https://tasmota.github.io/docs/devices/Sonoff-TH/