Nie ale spon som zatial nenasiel nic takeho (diera na trhu) an druhej strani je to aj prakticky problem narvat tu elektoroniku do maleho priestoru problem je s oddelovacom. Proste fyzicke rozmery su obemdzujuce.
Exituje len tie to typy
ZigBee
433mhz (propritearne)
Somfy
Z-Wave
Bluetooth
Wi-Fi (skoro vzdy 2,4Ghz)
a pravda po kabli v mysle dodatocna low power kabelaz.
Ku kzademu remote existuju nejaky prevodnik na uSB alebo aj gateway ktoru pripojis kablom alebo opat WiFi
Je to tak 12 let, co jsme o něco podobnýho snažili. Za pomoci BPSK modulace v CENELEC A pásmu.
1) V nejmenší variantě se jenom vazební obvody a zdroj vešly na asi 3/4 dm2, což sice do krabice šlo, pokud to byla minimálně ta hranatá 12x12cm.
2) Byla neskutečná drbačka to naladit. Pokud chtěl člověk odolat rušení, musel držet přijímací obvody v úzkým pásmu zuby nehty. Ukázalo se, že je potřeba filtr 24. řádu a pokud byl na vstupu analogový filtr míň jak 6. řádu, zahlcoval se ADC. Těch 16 řádů už dal FIR filtr v DSP.
3) Naladit LC filtr 6. řádu se dá na pěti prototypech, ne pokud by se jelo pár tisíc kusů týdně. Tlumivky mají tolerance +/-20% a kondíky +/-5% když je dobře, to prostě pro sériovou výrobu nebylo ani náhodou.
4) Chybovost ve Rx+Tx ve stejné prodlužce s komplem 0.1%, na 10m na stejným okruhu 0.2%, jiný okruh stejná fáze 10m 5% a 10m na jinou fázi 83%. Sice tam bylo CRC na kontrolu, aby to neblikalo náhodně, ale stejně to na jié fázi poslechlo třeba až na pátý pokus.
5) DSP+ ruční ladění = cena vysoko nad konkurencí. A navíc se nedala moc garantovat funkce, pokud to bude na jiné fázi.
A nutno podotknout, že jsme si v rámci vývoje hráli i techologiema s LonWorks a ITran, ale ani to nechodilo, jak jsme si představovali. Proto ten pokus o vlastní řešení...
Takže jsme měli prototypy, ale nikdy to nešlo do výroby. Nikdo by to za ty prachy s těmi parametry nekoupil.
Tak niekto to predsa len vyrába, ale ako hybrid s nejakou proprietárnou wireless.
9. 7. 2020, 23:03 editováno autorem komentáře