Nechapu co ten pan mysli koncovym zarizenim. Jestli treba kabelovy modem tak tomu je snad jedno ze ETH ramce budou mit jinou IP hlavicku (na zacatku ETH payloadu), prenese je na druhou stranu tak jako tak. A tam uz je to zalezitost providera ze je spravne nasmeruje. Jedine snad ze modem se obcas konfiguruje pres web a ma svoji IP adresu 192.xx.xx.xx, ale to snad taky neni problem oba protokoly prece muzou koexistovat. Pro nastaveni modemu ip6 nepotrebuju.
Nebo jestli mysli ze koncovi uzivatele maji typicky doma Cisco routery a z nejakeho duvodu nepujde udelat upgrade jejich systemu aby podporoval IPv6, tak je radsi vyhodi a koupi znovu…
Nebo jestli tim mysli primo pocitace. Ze bych jako vyhodil stary PC a koupil si novy s novym OS aby mi fungovala ta uzasna, nova a moderni IPv6?!
Aha. Tak to jsem zase prisel o iluze. Mel jsem za to ze modem vezme ETH ramec obali ho nejakou svoji hlavickou, premoduluje a odesle po kabelu k providerovi kde se udela inverzni operace, a teprv pak to jde do nejakych routeru atd. DHCP pakety jsou zalezitost myho OS a routeru na druhe strane, takze by se transportovaly uplne stejne, modem o nich nemusi vedet.
Ale i tak nevidim velkej problem. Ja treba mam nejakej modem na kterym bezi linux a cas od casu mi ho UPC upgraduje. Aspon to rikal clovek co mi to instaloval (a taky rikal ze ted uz neupgradujou celou sit najednou ale nejdriv na zkousku jen par modemu, kdyz se parkrat stalo ze nova verze nefungovala jak mela). Takze pokud to vyrobce jeste podporuje tak by snad mel jit udelat upgrade na IPv6 dokonce na dalku po kabelu. Ale jak znam tak vyrobce tak asi bude chtit prodat znovu i ten HW.
Takze se da ocekavat ze se brzo bude vsude valet spousta nevyuzitych linuxovych `pocitacu'. To by se melo nejak vyuzit…
Ty DOCSIS modemy se v zajmu nejake zpetne kompatibility nebo ceho snazi jevit, jako ze jsou celkem hloupy bridge (a stejne tak CMTS na opacnem konci dratu). Nicmene realne je to spise router, akorat neni z IP urovne „videt“. Popravde receno napada me lepsi oznaceni: „bastl“
Pokud se nepletu, tak systémy na bázi Linuxu by s IPv6 takové problémy mít neměli, protože Linux s IPv6 docela ochotně spolupracuje. Přičichnul jsem k tomu zatím jenom okrajově, ale zatím si můj počítač se vším poradil.
Jinak kdyby modem nerozuměl IPv6 protokolu, tak by třeba nepoznal správně příchozí rámec a nevycházel by mu kontrolní součet a rámec by zahodil (nejsem si jistej, jestli to vůbec modem dělá, ale zdálo by se mi to logické). Navíc taky pokud bude vše běžet na IPv6 a jenom síť za modemem na IPv4, tak Tvůj počítač když bude pomocí DNS systému překládat jméno webu, tak dostane jako odpověď IPv6 adresu, na kterou odešle zprávu. Takže musí IPv6 protokol podporovat jak Tvůj počítač, tak všechny ostatní prvky v cestě až k požadovanému serveru.
Kontrolní součet IP paketů modem neřeší, ten to kontroluje na linkové vrstvě. Ale pokud modem nezná IPv6, tak neví, kam má daný paket poslat. Řešení je skutečně přepnout jej na bridge mód (posílá pakety pomocí MAC adres místo pomocí IP protokolu, překlad bude řešit někdo jiný) a potom to fungovat bude.
Dobry den, prezentace i jejich zaznamy budou na strankach www.nic.cz/it10/ na konci tohoto tydne.
Není, ale to se dá obejít buď použitím lokální DNS proxy (ať už na 127.0.0.1 nebo někde na IPv4 LAN) která se do internetu bude dotazovat už pomocí IPv6, nebo prostě používáním DNS serveru providera který bude přístupný pomocí privátní IPv4 adresy, kterou stejně ještě hodně dlouho provider bude muset přidělovat všem koncovým zákazníkům, kteří se budou chtít dostat k IPv4-only serverům (přes IPv4 NAT). Pro přístup k tomu DNS serveru providera přes privátní IPv4 adresy by šlo dokonce NAT vypustit a vystačit si s přímým routováním privátních IPv4 adres (mezi klienty a DNS serverem).