To je součástí telemetry dané aplikace. Když uvolníte aplikaci, tak chcete vědět jestli a jak ji zákazníci používají. Na základě toho například zjistíte že nějakou část funkcionality nikdy nepoužil, takže ji bude třeba předělat nebo odstranit. Nebo uvidíte že aplikace po prvním spuštění ve dvaceti procentech případů spadne, nebo že začala uživatelům často padat po nějakém patchi.
https://blogs.windows.com/buildingapps/2014/03/20/instrumenting-your-app-for-telemetry-and-analytics/
Příkladem telemetry je Visual Studio Application Insights SDK. Defaultní moduly hlásí věci jako dobu trvání startu aplikace, jak často se aplikace používá, jaké nastaly exceptions atd. Personally Identifiable Information (PII) by v takových datech být neměly. Pokud jde o exception and trace messages, tak tam PII být mohou. No a pokud si napíšete vlastní reportování (samozřejmě nejen přes Application Insights), tak tam může být cokoliv.
https://azure.microsoft.com/en-us/services/application-insights/
https://azure.microsoft.com/en-us/documentation/articles/app-insights-overview/
Mimochodem sbírání telemetry je naprosto běžné i na iOS a Androidu.
https://developer.apple.com/app-store/app-analytics/
https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/android/v4/mobile-implementation-guide
A co není v pořádku na tom, když aplikace posílá anonymizované údaje o tom jak dlouho nabíhá, jestli došlo k chybám při běhu apod.? Nemyslíte že to přispívá ke zkvalitnění aplikací? Místo aby vývojář musel čekat na support case (který většina uživatelů neotevře), tak vidí sumarizaci problémy.
Komu z uživatelů se to nelíbí, ať si nastaví nižší úroveň telemetry, jak máte ukázáno na obrázku v článku.
- Neschází, prostě to tam není. Ale když se kouknete co se posílá na úrovni Security, tak je to blízko tomu "žádné".
- Uživatel který nemá Enterprise verzi si nemůže nastavit úroveň Security. Tzn. že má jako nejnižší nastavení Basic, kde odešle informace pár informací o HW, verzi Windows, jak dlouho trval boot, počet exceptions a vytuhnutí atd. Nevidím v tom žádné vyloženě citlivé informace, a je zcela zjevné, že mají sloužit ke zkvalitnění SW.
- Výchozí nastavení je samozřejmě na max, protože ho tak spousta lidí nechá. Kdyby na max nebylo, dostával by MS daleko méně informací ke zkvalitnění SW.
Když to shrnu, tak diskutéři vydávají sbírání informací o stavu OS za div ne backdoor, a k tomu míchají dohromady licenci OS s privacy policy MS online služeb. Zvláštní paradox pak vidím v tom že lidé z té samé skupiny používají telefony s Androidem, které mají spoustu neopravených (a v praxi neopravitelných) kritických bezpečnostních problémů, cpou data do cloudu, a samozřejmě sbírají informace o tom co uživatel dělá, jak jsem už linkoval.
"Ale když se kouknete co se posílá na úrovni Security, tak je to blízko tomu "žádné"."
No, to je jak v tom policejním vtipu:
"Pane řidiči, vy jste nezastavil na stopce." "Nezastavil, ale zpomalil." Policajt vytáhl řidiče z auta, začal ho třískat pendrekem a ptá se: "Mám zpomalit, nebo zastavit?"
Btw, telefon s Androidem ani s iOSem samozřejmě nemám.
iOS kupujete v ceně zařízení, typicky stejně kupují uživatelé i Windows. Android je částečně open source (AOSP), a vývoj je placený sběrem vašich osobních údajů přes cloudové služby společnosti Google, jejich prodejem a servírováním reklamy. Android je vůbec krásnou ukázkou: open source, ale jen částečně, aby Google dostal svoje peníze. Skoro Linux, ale s masivně opatchovaným jádrem, odlišnou implementací libc aby nesvazovala Google licencí GPL, a s kompletně nahrazeným driver stackem a userlandem.
Nevidím důvod proč nesrovnávat Windows s jinými OS, bez ohledu na to jak je placený jejich vývoj.
Jojo, bezplatny, az na to, ze Google mas s Anrdoidem spojene tisice patentu a cela licence Androidu binduje dalsi klony vyrobcu a Google se caluje za licence Gmailu, map, playe a dalsich, ktere jsou povinnou soucasti Androidu. Nemluve o tom, ze Google drzi pres patenty a licence o uziti cely prumysl vcetne uzivatelu v sachu.
> Ale když se kouknete co se posílá na úrovni Security, tak je to blízko tomu "žádné".
Není. Předpokládám, že když to bonzuje výstup Windows Defenderu, tak mi to třeba leakne programy, u kterých to usoudí, že jsou malware.
> Zvláštní paradox pak vidím v tom že lidé z té samé skupiny používají telefony s Androidem, které mají spoustu neopravených (a v praxi neopravitelných) kritických bezpečnostních problémů, cpou data do cloudu, a samozřejmě sbírají informace o tom co uživatel dělá, jak jsem už linkoval.
To není pravda (že bych takový telefon používal a že bych cpal data do cloudu). Informace o tom, co uživatel dělá, můj malware na cizích systémech sbírá, ale jedná se o malware a nikdo nepopírá, že to není malware.
Nechybi....
wusa /uninstall /kb:3068708 /norestart
wusa /uninstall /kb:3022345 /norestart
wusa /uninstall /kb:3075249 /norestart
wusa /uninstall /kb:3080149 /norestart
wusa /uninstall /kb:2952664 /norestart
wusa /uninstall /kb:2976978 /norestart
wusa /uninstall /kb:3022345 /norestart
wusa /uninstall /kb:3035583 /norestart
wusa /uninstall /kb:3068708 /norestart
wusa /uninstall /kb:3075249 /norestart
wusa /uninstall /kb:3080149 /norestart
wusa /uninstall /kb:3035583 /norestart
wusa /uninstall /kb:3068708 /norestart
wusa /uninstall /kb:3075249 /norestart
wusa /uninstall /kb:3080149 /norestart
Ad že se mne neptá a nemám možnost to ovlivnit - vždyť to máte možnost nastavit, o tom je článek pod kterým diskutujeme. A pokud si vzpomíná, tak je to dokonce jedno z nastavení privacy při instalaci Win10.
Ad takhle nějaký vývojář ladí aplikaci za MOJE peníze (protože za ta přenesená data kompenzaci asi od Mrkvosoftu nedostanu, co?), místo toho aby ji dobře napsal a odladil na vlastním železe - tam venku je tolik kombinací HW a SW, že odladit SW na vlastním železe je dost obtížné. Navíc to není jen o tom jestli aplikace funguje. Ve vyšších úrovních telemetry dostává autor aplikace daleko víc informací. Koukněte se na LibreOffice: oni vědí leda kolik lidí si LO stáhlo, ale neví kolik lidí ho opravdu nainstalovalo, kolikrát aplikace spustili a kolik v nich strávili času, natož co v těch aplikacích dělá. Přitom je obrovský rozdíl mezi uživatelem který stáhne, jednou spustí a odinstaluje (to jsem u LO třeba já) a pravidelným uživatelem; nemluvě o tom že interface by měl odpovídat tomu co uživatelé dělají, ne to mu co si vývojáři myslí že dělají (nebo co zkopírovali z jiného SW, menu po menu a dialog po dialogu). V kontrastu s tím se koukněte na MS, který v rámci dobrovolného Customer Experience Improvement Program (což je telemetry) umí sesbírat informace o tom co uživatelé reálně dělají. Zjistí jak uživatelé aplikace MS Office používají, které z nich mají spuštěné najednou, jak dlouho jim startují, jaké mají rozlišení obrazovky a kolik mají monitorů, které funkce používají a v jakém pořadí, co naopak nepoužívají, a samozřejmě co jim spadlo nebo vytuhlo. MS tohle dělá dlouhá léta, můžete odesílat i informace o tom jak vám například (ne)prošel setup aplikace. Pro výrobce aplikací jde o klíčové informace, které dělají rozdíl mezi aplikací která je ve storu "mrtvá", a aplikací kterou lidé používají a která vydělává. Pro uživatele pro transitivně znamená kvalitnější aplikace.
A jak jsem opakovaně psal: pokud se vám nelíbí sbírání telemetry, nastavte si úroveň, která odesílá jen pár informací typu "je to aktuální" nebo "spadlo to". To snad nikoho nezabije :)
Neschází, prostě to tam není. Ale když se kouknete co se posílá na úrovni Security, tak je to blízko tomu "žádné".
Zas jak u blbejch ze ? :) Pro moznost nastavit odesilani zadne schazi volba ktera tam neni...
a Security si stejne nemuze nastavit naprosta vetsina uzivatelu s Home a Pro...
Takze dokud nebude volba ZADNE pro uzivatele Home a Pro, tak jsou Windows10 smirovaci OS bez moznosti zmeny, jestli jsou to citlive nebo necitlive udaje neres, jednou jsou to nejake udaje ktere se odesilaji od zakaznika ktery zaplatil a nechce aby se mu cokoliv z HW v jeho vlastnictvi odesilalo...
No jistě. Pokud se vám to zrovna hodí, tak změníte definici šmírování tak aby zahrnovala i hlášení o tom že aplikace spadnula. Užívejte si to, já u toho být nemusím.
BTW pozor na šmírování třeba při aktualizaci vašeho linuxového distra, které stahováním aktualizací odhalí co máte nainstalované. Doporučuji přes počítač hodit maskovací síť ;)
rozdil je v tom, ze linuxove distro upgradem muze rikat distru co taham, nicmene si muzu udelat jednoduse mirror celeho repositare a jednotlive aplikace pak totozne systemovou cestu instalovat z nej, pak uz distro by nic nepoznalo.... nicmene Windows davaji vedet M$ co uzivatel stahuje a zadna jednoducha systemove cesta na zmenu neni...
a ted zpatky k realnemu problemu misto toho tebou vycucaneho... W10 Pro a Home nemaji moznost nastavit minimum odesilani, a zadne W10 edice nemaji moznost nastavit kompletni vypnuti vseho odesilaneho... Linuxove distro si muzu nastavit aby odesilalo crash reporty nebo telemetrii a nebo si muzu nastavit aby neposilalo vubec nic...
Ad linuxove distro upgradem muze rikat distru co taham, nicmene si muzu udelat jednoduse mirror celeho repositare... - kdežto ve Windows si můžete nastavit SUS, které tahají všechny aktualizace kategorií které si vyberete, a klientům dávají jen to co potřebují.
Ad W10 Pro a Home nemaji moznost nastavit minimum odesilani, a zadne W10 edice nemaji moznost nastavit kompletni vypnuti vseho odesilaneho... Linuxove distro si muzu nastavit aby odesilalo crash reporty nebo telemetrii a nebo si muzu nastavit aby neposilalo vubec nic... - to je pravda. Tedy ne že by to ve Windows nešlo zakázat, ale chce to trochu práce. Důsledkem bude to že aplikace pro Windows budou ještě kvalitnější, a ty na Linuxu budou ještě víc pozadu. Ale nebojte, vylepšená telemetrie časem dojde i na Linux, tak jako tam nakonec přišlo reportování pádu aplikací.
SUS vyzaduje HW pro server a na nej koupit WindowsServer licenci a pro kazdeho klienta pak CAL licenci, to je "opravdu reseni" pro domaciho endusera o kterem byla rec v souvislosti tveho hlodu ze distro me sleduje co si instaluju :-D
dusledkem reseni Windows je ze cim dal vice lidi chapou ze tudy cesta nevede a ze odpoutanim se od Microsofty ziskaji MNOHONASOBNE vice, budoucnost Windows je proste cernejsi nez cerna, to vi kazdej samostatne uvazujici clovek...
Domácí uživatelů si mohou patche prostě stáhnout a nainstalovat. Jsou k dispozici z Microsoft Update Catalog. A existuje několik aplikací, které jim je postahují. Za všechny třeba WSUS Offline Update.
http://www.wsusoffline.net/docs/
Ad dusledkem reseni Windows je ze cim dal vice lidi chapou ze tudy cesta nevede a ze odpoutanim se od Microsofty ziskaji MNOHONASOBNE vice... - to je vaše přesvědčení, kterému ale neodpovídají tvrdá data.
takze ragoval si na neco necim co bylo uplne mimo a kdyz na to upozornim tak pridas reakci ktera nesouvisi uz vunec s nicim, hlavne aby si napsal neco jakoze pozitivniho...
- prisel si s tim ze linux distro ME sleduje kdyz vi co taham za aktualizace
- napsal sem ze si lze udelat SYSTEMOVE mirror CELEHO repozitare
- ty ze to muze windows SERVER delat podobne CLIENTUM
- ja ze to neni pro UZIVATELE a stoji to DALSI licence a licence
- ty ze si uzivatel Windows muze stahnou patche rucne
takze to ze me sleduje linux dristro co taham je lehce resitelne, nicmnene tve windows reseni konci na tom ze si uzivatel bude rucne tahat akatualizace takze to microsoft stejne uvidi :-D
wsusoffline neni reseni, je to nepodporovane 3rd reseni ktere navic nefunguje spolehlive, protoze dostava od posahaneho windowsupdate systemu klacky pod nohy...
napr. vem si cistou instalaci W7, aplikuj nalezene update vcetne SP1, po restartu dej vyhledat aktualizace => cekas nekolik dni a koukas na "prohedava se"...
Aktualizace si můžete z webu MS tahat podle libosti, klidně všechny. Je to obdobou toho když si uděláte mirror repozitáře.
Ad wsusoffline neni reseni, je to nepodporovane 3rd reseni ktere navic nefunguje spolehlive - stažení patchů touhle nebo jinou utilitou (nebo klidně ručně) je podporované, a jejich instalace samozřejmě také.
Ad vem si cistou instalaci W7... - W7 jsou historie (sám už je nikde nemám), a je na ně tak obrovská spousta patchů, že aktualizace holt chvíli trvá. Sice ne několik dní, ale hodinu asi ano.
na zrizeni mirror repozitare ale neznicim leve tlacitko mysi jako naklikanim aktualizaci na widlowebupdate ;)
tedy opet srovnavas nesrovnatelne...
ten nastroj neni podporovany...
pokud by aktualizace sla, tak trva nekolik hodin, ale jak sem psal jakmile je na W7 aplikovan SP1 (je jendo jestli v ramci aktualizaci spolecne, v ramci aktualizaci jako prvni, v ramci aktualizaci jako posledni mozne, samostatnou rucni instalaci SP1 mimo windowsupdate), tak nasledne PRESTANE FUNGOVAT VYHLEDAVANI, pri "Vyhledat aktualizace" beha prouzek a beha a beha a beha a NIC to nezobrazi, nic to nestahne a uz vubec to tedy NIC neaktualizuje a to NIKDY? chapes?
a jestli jsou W7 historie?? se jako uklidni :=D... je to podporovany OS, nevysel mu SP2 kterej by mnou popisovanou chybu podporoal ale vzhledem k tomu ze Win8 byl pruser (i kdyz mensi nez total Vista) a Win10 jsou velmi pochybne, je W7 v pripade Windows v podstate posledni akceptovatelna verze...
Ad na zrizeni mirror repozitare ale neznicim leve tlacitko mysi jako naklikanim aktualizaci na widlowebupdate - tak si je stáhněte jinak.
Ad ten nastroj neni podporovany - ten nástroj stahuje aktualizace. Předpokládám že ani na Linuxu nemusíte mít podporovaný download manager, abyste si udělal mirror repozitáře.
Ad jakmile je na W7 aplikovan SP1... tak nasledne PRESTANE FUNGOVAT VYHLEDAVANI, pri "Vyhledat aktualizace" beha prouzek a beha a beha a beha a NIC to nezobrazi - když se to stane, nainstalujte manuálně patch KB3102810. Trvalo mi cca minutu ho najít.
Ad W7... je to podporovany OS; Win10 jsou velmi pochybne - ano, Win7 jsou ještě podporované, ale je to 6 let starý OS, takže historie. Win10 jsou dost úspěšné a nevidím s nimi jediný problém. Nakonec nejsem sám:
http://money.cnn.com/2016/02/17/technology/windows-10-pentagon/
Ty tvoje tvrdy data jsou zhruba takovy, ze prave resim lilkvidaci exchange a M$ opic v rekneme stredne velky firme (stovky). Kdyz totiz majitel videl rozpocet na nakup novych licenci, tak se mu protocily panenky a konstatoval, ze to rozhodne platit nehodla.
Mno a kdyz uz se to resi, tak se zkouma i varianta, vyhodit widle, protoze LO na tuxovi fungujou stejne jako na widlich ... a nebude treba den co den resit, co se zas na tech widlich podelalo (taky peknej a cerstvej zazitek, vytuhnul taskbar a neslo overit ani start. Restart tomu nepomoh ... lol)
Jo, nastavit si muzes ... tak leda howno ... protoze srackoidnejsi vec se jen tak nekde nevidi. Dyt to ani cerstve nainstalovatny neumi oterit seznam aktualizaci a trva to minuty nez ho nacte ... neco tak primitivniho. O integrovanych reportech, ktery se sou schopny generovat desitky minut ani nemluve. A zcela 100% a zcela vzdy se to driv nebo pozdejs rozesere, takze aby to clovek neustale reinstaloval.
Ta sracka po sobe ani neumi smazat nepotrebny patche ... a ne, ten srackotool se pouzivat neda, protoze nikdy nedobehne.
No jasne ty demente ... myslis ten maintanenc task, kterej NIKDY nedobehne ani na pred 10 minutama nainstalovanym wsus? Dokonce nedobehne ani v pripade, ze je wsus nastavenej tak ze zadny aktualizace lokalne nema. Presto to vytuhne na mazani aktualizaci z disku .... megalol.
Jooo, ony ty bambiliony dotazu po netu, kde lidi resej co stim neexistujou, stejne jako ten thread s milionem postu na tema, ze kurva kdyz chci videt jestli je system opatchovanej, tak co se do toho serou aktualizace nejakych jazykovych balicku, ktery to stejne z wsus neinstalovat neumi. Ale hlavne ze sou oznaceny jako need ... lol.
Vis ty tupce, pouzivam kompilovany gentoo, a to se i s novou verzi glibc opatchuje rychlejs, nez jedny widle. A dokonce se pri tom patchovani da na tom stroji naprosto s klidem naprosto cokoli delat, Narozdil od widli, kde to sezere CPU i HDD a delat se neda vubec nic.
Vidím že váš ghetto-like projev se nemění, a opět porušujete minimálně body 1 a 2 pravidel pro diskutující. S takovou běžte diskutovat někam do hospody čtvrté cenové. Jednak budete mezi svými, a pak po právu dostanete po čumáku, což by vás mohlo paradoxně naučit troše slušnosti.
„šmírování třeba při aktualizaci vašeho linuxového distra, které stahováním aktualizací odhalí co máte nainstalované“ – To ovšem vyplývá z používání konkrétního mirroru, což je u většiny distribucí zcela dobrovolná záležitost. Člověk může klidně používat mirror vlastní a v takovém případě nic takového nenastává.
No tak ať rozdají x kusů sw zdarma s tím že jsou tam sledovací funkce a je to . U placeného sw tohle nemá co dělat .Víc není co dodat a mělo by se to oošetřit legislativou.Tady je pěkný článek jak se to dá ošetřit když se chce .
https://diit.cz/clanek/microsoft-predstavil-windows-10-china-government-edition
Jediné, co se nám nemusí libit je "mohou požádat o automatické zaslaní doplňujících informací..., dále klíče v registru a také soubory, které můžou pád způsobovat." Za to se dá pochopitelně zamaskovat cokoliv.
Pokud bych ale natolik nevěřil Microsoftu, tak jeho systém prostě nepoužívám. Jestliže se někdo domnívá, že má MS přístup do libovolného zařízení s jeho OS nebo ke všem datům, určitě nepochybuje o tom, že Apple a Google ho nemají. Rovněž je naivní si myslet, že FBI, NSA, CIA a další podobné agentury potřebují výrobce OS k tomu, aby se vám dostali do zařízení nebo k datům.
jestli je to primo v EULA nebo SA je putna, jde o to ze to odsouhlasuje uzivatel pri instalaci, protoze to plati pro hromady "sluzeb" ktere W10 pouzivaji by default:
https://www.microsoft.com/en-gb/servicesagreement/default.aspx#serviceslist
Ano, je to putna, protože ty podmínky jste si vy vymyslel, v odkazovaném textu nic takového napsaného není. V podmínkách používání produktů Microsoftu je ustanovení, které při pohledu z raketoplánu to vaše může vzdáleně připomínat – je tam totiž uvedeno, že v některých velmi specifických případech může Microsoft přistupovat k vašim datům.
zdravim redakci, vzhledem k tomuto:
"Nedávno jsme přinesli vlastní analýzu odesílané telemetrie ve Windows 10, která nepřinesla žádnému překvapivé odhalení. Možná také právě pro to, že podle obrázků k článku byla úroveň telemetrie nastavena jako Basic, tedy základní."
si myslim ze by mel byt test opakovan, pokud tedy ted zjistujete ze jste vlastne meli odesilani vypnuty, je logicke ze jste nic odesilane nenasli... v pripade clanku "zjistili sme ze monitor XY nezere ani 1W" by jste jiste udelali opravny clanek, v pripade ze by jste zjistili ze monitor byl zapojen v prodluzce minmo merak ;)
pokud neplanujete novy opravny clanek, bylo by ferove do puvodniho pridat na zacatek vyrazne upozorneni ze vysledky nemusi odpovidat realite a o teto aktualizaci zaroven informovali novym clankem...
mozna to vyzni "rejpave" ale uvedomte si ze VAS clanek byl casto brat jako dukaz toho ze Windows10 nic neodesilaji...
Abych se zastal autora původního článku: nevím přesně, jestli měl nastaveno Basic, jen jsem to viděl na jeho screenshotu. A tenkrát se asi ještě nevědělo tak přesně, jak toto nastavení ovlivňuje odesílání dat.
I tak s tím Basic se odesílalo objemem dost dat, jen žádná zajímavá. Otázka je, jestli se to změní jen přepnutím na Full (což je teď pro Home a Pro výchozí, takže bych čekal, že tam bude toto). Nebo je třeba vyvíjet nějakou specifickou činnost, jako neustále nechat padat exotické aplikace.
Já bych se autora ani nezastával, ani bych ho nezatracoval. Nikdo není bezchybný a díky tomu že uvedl postup, je se svým "tvrzením" v podstatě z obliga, protože je na každém aby posoudil jak se článek dobrý a případně vznesl námitku nebo odhalil chybu. Diskuze pod tím byla dlouhá a tohle tam myslím nikdo nezmínil. V podstatě by se dalo říct, že tím, že si W10 nějak nainstaloval a měl je nějak (asi default) nastavené, tak to měření je relevatní, jen teda neodráží tu "nejextrémnější" možnost nastavení. Ona by tak první otázka vůbec měla znít, pokud by už chtěl někdo soudit, jestli tam to nastavení tehdy bylo, jestli nepřibylo až s updatem. On to přece ne-od-nastavil, pokud si to dobře pamatuji. No řešení je pak snadné. Do původního článku se tento odkaz lehce přidá, vytištěno to snad není ;-) a má možnost udělat test další, řekněme opravný nebo pokračující či rozšiřující.
Ano, tak nějak to je. Přiznám se, že W vůbec nepoužívám, jen když musím, jinak mě tohle téma samozřejmě zajímá, ale tohle zkoumání vlastně stejně vychází z nějaké metodiky, jakou zpracovávat nějakou zprávu nebo výzkum.
Jelikož, jak mi tu tenkrát někdo vysvětlil, totální debug W je prakticky nemožný, tak by se klasicky muselo zjistit z dokumentace asi možnosti verzí W10 vše co souvisí s netem, vymezit okruh testování a pravděpodobně monitorovat dlouhodobě + jak píšete i nějaké mezní situace, třeba hacking, neoprávněné instalace atd. ideálně třeba i více instalací, třeba home vs. company ... Každopádně pustit to na pár dnů na síti asi nebude stačit, ostatně updatem W se může i situace ihned změnit + vlastně by bylo potřeba i vymezit, co je vlastně považováno na nějaký hledaný "únik dat", protože i ze zdánlivě nesouvisejících dat se dá kolikrát lecos spočítat, nebo přidat k jiným informacím a můžou nabýt jiného smyslu.
Hlavne se to muze kdykoli jakkoli menit, staci kdyz se neco opatchuje, nebo technicky i to, ze si widle stahnou nejakej pokyn ze maji neco poslat, coz se "normalne" dit nemusi.
Proste dovolit widlim pristupovat na net === dak k veskerym datum neomeznej pristup M$. Uz se tesim, az se tu bude resit prvni pripad toho, ze FBI nebo jina 3pimenkova agentura po M$ chtela stahnout neci data z pocitace. Pekne na dalku a bez vedomi dotycnyho.
Apropos, asi tak 3 nedele to sou, co kolega opatchovat testovaci desiky ... a prestaly fungovat (to tak ze uplne) M$ opice ... s hlasenim, ze jim chybi dll ... megalol.
Je to celkem paradoxní. Pokud mé znalosti sahají, tak třeba Deabian, kde prakticky nějaký přímý příjem za software není a jejich "úspěšnost" závisí opravdu na kvalitě softwaru, tak Vám dají možnost telemetrie jednoduše zakázat a klidně zase lehce povolit a pokud se stane pád, tak je i tak možné data poslat a ještě se podívat, co se posílá.
Naproti tomu M$, kterému jde hlavně o blaho všech, který nepoužívá nekalých praktik (jako tlačení výrobců k nepodpoře HW pro linux, diskreditační zprávy, lobbování a "tlak" ve státní správě ....) dělá všechno proto, aby telemetrie, a kdoví co pak, co nejvíce schoval a zaštiťuje se kvalitou softwaru a blahem uživatelů. Ostatně když se zamyslím nad tím, proč se všechny státy EU zbavují této skvělé firmy a podporují otevřené řešení, znovu přehodnocují safe harboury, tak je to celkem jasné.
Ono je taky vtipné, že narážka pana Ophira na to, že takové sběry jsou normální třeba na Androidu, jenom svědčí o tom, co je to za svi.á.nu, protože třeba Android je v podstatě jenom drahý kolektor údajů o uživateli a jeho zvycích.
Přeji hezký den a nikoho za zády
Ad třeba Deabian, kde prakticky nějaký přímý příjem za software není a jejich "úspěšnost" závisí opravdu na kvalitě softwaru... - telemetry se týká primárně desktopu (a webových aplikací). Koukněte se, jak je Debian "úspěšný" na desktopu, a jak autoři open source aplikací notoricky kašlou na potřeby uživatelů. A pokud se náhodou do potřeb uživatelů strefí, tak je to spíš demonstrace infinite monkey theorem :/
Ad M$... dělá všechno proto, aby telemetrie, a kdoví co pak, co nejvíce schoval - jistě, konkrétně dal nastavení telemetry do Settings i do GPO, a ještě se to nastavuje při instalaci v privacy options. Fakt dokonale ukryté :)
Ad proč se všechny státy EU zbavují této skvělé firmy a podporují otevřené řešení - toho jsem si nějak nevšiml. Máte detaily? Mě se vybavuje jen že Mnichov od začátku století už dokázal "úspěšně" přemigrovat většinu desktopů na Linux, poté co si napsal vlastní distro, s tím že řadu aplikací dál běží ve virtuálech, a spokojenost uživatelů není moc vysoká. Pak jsou tu projekty typu Wienux, které moc nedopadly. Buďme upřímní: Linux se na desktopu nerozšířil, a nejspíš se už ani nerozšíří.
A nějaká data co jsem našel já ohledně Linuxu na desktopu:
Steam, 0.95% Linuxu, pro Linux gaming celkem špatná zpráva
http://store.steampowered.com/hwsurvey
NetMarketshare, 1.71% Linuxu
https://www.netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0
StatCounter, 1.47% Linuxu (na grafu není vidět, stáhněte si data)
http://gs.statcounter.com/#desktop-os-ww-monthly-201601-201601-bar
p. Ophire, taky mám rád tvrdá data.
A proto vím, že vzít statistiku her pro linux ze steamu, když
1. M$ tady prosazoval tvrdě monopol a linux se teprve rozšiřuje každý rok navzdory tomu, že
2. M$ platí výrobcům HW aby znevýhodňovali linux
3. Steam není zdaleka jediná možnost a konečný součet her na linux
je při nejlepším diletantství, spíše ale absolutní nepochopení významu statistik, vstupních a výstupních dat. To není ani amaterismus. Dále ten Váš laciný pokus charakterizovat nebudu, další slušné slova mě vzhledem k tomu výkonu nenapadají.
Na další statistiky se ani nedívám, statistika kvantity určitě neodráží kvalitu. To by jste pak taky mohl říct, že Škoda Felicie je lepší než Lamborgini, protože "Felcku" má spousta lidí.
Ach jo. Nedokážete vyplodit něco smysluplného?
1. MS neprosazoval "monopol". Prosazoval (a prosazuje) svoje produkty, jak to komerční firmy dělají. Pokud firma získá na trhu silně dominantní postavení, je to známka jejího úspěchu, a zároveň známka neschopnosti konkurence. Sorry ale pokud má desktopový systém po skoro 25 letech trvání projektu okolo 1% tržního podílu, přestože je pro každého dostupný zdarma, tak to není dobrá vizitka, a asi na něm něco zákazníky silně odrazuje. Bohužel když někdo nahlas pojmenuje problémy, tak komunita má potřebu ho na místě ukřižovat za znevážení Linuse, Tuxe a myšlenky open source.
2. Konkrétně kde a jak?
3. Steam je úspěšná platforma pro digitální distribuci, která když přišla na Linux, komunita z toho měla div ne orgasmus. To že Steam přinesl pár her na Linux vzbudilo dokonce takové nadšení, že prakticky všichni přestali mluvit o open source vývoji her, a poslušně na svoje open-tučňáky nainstalovali close source DRM klienta jménem Steam.
Steam není jediná možnost ani konečný součet her na Linu, ale má značnou vypovídací hodnotu.
Ad Na další statistiky se ani nedívám, statistika kvantity určitě neodráží kvalitu - o kvantitě jste snad začal vy slovy "celosvětový vývoj přeje rozšiřování linuxu a otevřeným řešením". Já říkám, že podle tvrdých dat to tak minimálně na desktopu (o kterém byla řeč) nevypadá.
uz sem ti psal nekolikrat ze Microsoft proste konci, tak se s tim smir, zadne marketshary ti nepomuzou, jeho model je jednoduse urcen k zaniku protoze je to od zakladu naprosto spatne ze vsech uhlu a pro vsechny... :) jinak namatkou treba:
http://www.openoffice.cz/novinky/sprava-kraje-italske-umbrie-migruje-na-libreoffice
http://www.openoffice.cz/novinky/vydaje-na-open-source-ve-verejne-sprave-ve-francii-rostou-o
http://www.linuxexpres.cz/francouzske-ministerstvo-zemedelstvi-pouziva-open-source
http://www.linuxexpres.cz/aktuality/dalsi-evropske-urady-nasazuji-libreoffice-programovani-maker
http://www.linuxexpres.cz/verejna-sprava-12-2015-zadny-vendor-lock-in-ve-svedsku-ruske
http://www.linuxexpres.cz/verejna-sprava-01-2016-nosql-databaze-z-gchq-nove-licence
http://www.linuxexpres.cz/openmandriva-shani-penize-ve-svedsku-uz-do-statni-spravy-jen
http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/italska-armada-prechazi-na-libreoffice-a-odf
a ze z toho ma Microsoft stazenou zadek:
http://www.openoffice.cz/novinky/britsti-poslanci-udajne-celili-vyhrozovani-kvuli-otevrenym
Ad Microsoft proste konci, tak se s tim smir, zadne marketshary ti nepomůžou... - tohle čtu od vás a vámi podobných už cca 20 let. Za těch dvacet let se Linux dostal na desktopu z cca 1% na cca 1%, a "Year of the Linux Desktop" se od roku 1998 opakoval tolikrát, až se z něj nakonec stal sarkastický vtip. Váš názor respektuji, ale podle mě jde o wishful thinking, a data tomu nijak nenapovídají.
Těch pár linků co jste sem hodil je výběr informací, který není reprezentativní. Pokud se necháte krmit jen vybranými informacemi, můžete nabýt zcela nereálných představ o světě. FYI Microsoft má 1.2G uživatelů Office, 21M koncových zákazníků Office 365, a jen mobilní Office aplikace mají 150M downloadů. V takových číslech fakt nemá smysl vydávat články o tom, že se starosta Franta Svůjkapsa rozhodl pro MS Office, a bude nainstalován jemu, sekretářce i pěti referentům :). Navíc u těch článků nemáte follow up, takže nevíte kolik z těch příběhů do roka skončí úplně jinak, protože se ukáže, že open source řešení prostě nevyhovuje, tak jako třeba v té Vídni.
http://news.microsoft.com/bythenumbers/planet-office
https://www.microsoft.com/investor/EarningsAndFinancials/Earnings/PressReleaseAndWebcast/FY16/Q2/default.aspx
za 20 let se GNU/Linux dostal od "ta cerna obrazovka" v system na kterem bezi kazda firma a statni sprava kde o tom rozhoduji lide co technice rozumi a nezafungovalo tam lobovani a vyhrozovani ze strany Microsoftu, krome servereu se ve velkem prechazi k nasazeni GNU/Linuxu i na stanicich ktere slouzi jako kancelarske stroje, Linux bezi v naproste vetsine telefonu/tabletu/routeru/nas.... v neposledni rade za posledni roky i cam dal vice beznych domacich uzivatelu zkouseji GNU/Linux na bezne kancelarsko-multimedialne-domaci veci a zjistuji ze jim beha rychleji a lepe nez se chovali Windows, zjituji ze nemusi neustale preinstalovat naborene Windows, ze aktualizace systemu trva zlomek toho co ve Windows, ze nemusi pri vypinani a zapinani zirat na "dokocnuji instalaci cekejte" a tak pres krok dualbootu se postupne dopracovavaji k tomu ze zustanou jen u jednoho OS a to GNU/Linux...
jen zoufalec tveho kalibru, resp. PR oddeleni Microsoftu za ktery zde pises to nevidi, resp. dela ze to nevidi a prave proto sem pises, jenomze pochop tvoje hlody nikoho ani nepresvedci, ani mu pripadne Windows v lepsi system netransformuji...
ano u tech pribehu nejsou dostupne informace o tom koho Microsoft podplatil a cim komu vyhrozoval...
Linux na desktopu prostě selhal, čísla hovoří jasně. Můžete uvádět konkrétní příklady firem nebo úřadů které používají Linux na desktopu, ale jak jsem už psal, jedná se o kapky v moři. Podobně s těmi domácími uživateli.
Na jiných polích Linux uspěl lépe. Díky jeho nulové ceně tu dneska máme hromady domácích routerů, televizí a dalších zařízení, pro které si výrobce levně napsal firmware. Výsledek je ten, že je většina těch krabiček fatálně děravých. Dost mě děsí představa, že brzo bude mít každá domácnost pět televizí, lednic, praček a dalších IoT vychytávek s porcí neopravitelných bezpečnostních problémů.
Pokud jde o telefony, tak tam to dopadlo také zvláštně. Vede Android, což je silně opatchované jádro Linuxu, kde je nahrazená i implementace libc a komplet předělaný userland. A jak jsem linkoval v jiném fóru, podle studie Computer Laboratory University of Cambridge má 87.7% testovaných zařízení s Androidem minimálně jednu kritickou bezpečnostní chybu (z 11 testovaných). Wow, to se jen tak nevidí.
https://www.cl.cam.ac.uk/~drt24/papers/spsm-scoring.pdf
Kupodivu největším "úspěchem" Linuxu není likvidace MS, na tu nedošlo. Je jím likvidace tradičních výrobců Unixů: SGI krachlo, Sun už není, SCO/Caldera už není, HP je v problémech, a tak by šlo pokračovat.
Takže když to shrnu: na desktopu Linux selhal. Na telefonech (s výhradou že to není moc Linux) a na různých krabičkách bohužel uspěl, což vede k záplavě bezpečnostních problémů. A výrobci klasických Unixů to odnesli nejvíc.
Ad nemusi neustale preinstalovat naborene Windows - reinstalace je většinou řešení pro lidi si systém poškodili a nerozumí mu natolik, aby si ho opravili.
Ad aktualizace systemu trva zlomek toho co ve Windows - jenže ve Windows aktualizace kontroluje i konkrétní soubory na disku, ne jen jestli je v interní DB uvedeno že jsou opatchované.
Ad u tech pribehu nejsou dostupne informace o tom koho Microsoft podplatil a cim komu vyhrozoval - zatím jsem nenašel informace o tom že by MS někoho podplatil nebo někomu vyhrožoval. U klasických Unixových firem (těch které Linux pohřbil) jsem naopak takové praktiky měl možnost vidět z první ruky, a referencí je víc než dost (opakovaně jsem je v diskusích linkoval).
Linux na desktopu neselhal, GNU/Linux a OpenSource je cesta na kterou se dali a daji vsichni rozumni, aby si to mohl lepe pochopit =? Toto stoleti je stoleti OpenSource...
Neustale opakovat ze Android Linux jadro je silne opatchovanem pri rozdilu par promile na sourcetree muze jen idiot nebo zamestnanec PR Microsoftu...
Windows kontroluji soubory na disku, haha kvuli tomu nemusi byt pomalejsi nez zmrzacenej snek, kdyz dam kontrolovat cely svuj GNU/Linux system vcetne souboru vsech pridanych aplikace jestli sedi kontrolni soucet souboru na disku s kontrolnim souctem v informaci o balicku, a pak dam vyhledani a instalaci aktualizaci, porad to bude minimalne 20x rychlejsi nez WindowsUpdate a nebude to potrebovat nekolik restartu a nekolik opozdenejch vypnuti a zapnuti s "cekejte resim ty podelane aktualizace"...
Co nechapes na tom ze ty informace nejsou dostupne? Microsoft aplikuje praktiky mafianu, pouze je mene mrtvol a vice penez...
Ad Linux na desktopu neselhal - opakuji že vám k tomu názoru tvrdí data, naopak jsou s tím v příkrém rozporu. A nevím jak u vás, ale u nás je zvykem názory stavět nebo alespoň korigovat podle dat, a nikoliv ignorovat neshodu názoru s daty. Je snad u vás zvykem data nahrazovat urputným opakováním názoru? :)
Ad Toto stoleti je stoleti OpenSource - aha. Proč tedy v IBM, Oracle a řadě dalších společností nevydají zdrojáky svých stěžejních produktů? Proč je naprostá většina podnikových agend (a mimochodem i aplikací pro nové platformy jako Android a iOS) klasický closed source SW?
Ad dam kontrolovat cely svuj GNU/Linux system vcetne souboru vsech pridanych aplikace jestli sedi kontrolni soucet souboru na disku s kontrolnim souctem v informaci o balicku, a pak dam vyhledani a instalaci aktualizaci, porad to bude minimalne 20x rychlejsi nez WindowsUpdate - u sebe si na rycholost WU nemůžu stěžovat. Patche vyhledá do pár minut, pak je chvíli instaluje na pozadí, zbytek se vyřeší minuty dvou při restartu.
Ad ty informace nejsou dostupne? Microsoft aplikuje praktiky mafianu, pouze je mene mrtvol a vice penez - opět: kde máte data? Opakuji že MS při uplácení podle všeho zatím nikdo nechytil, na rozdíl od "tradičních" Unixových firem. Když ta data nemáte, tak je to v lepším případě plané plácání, v horším případě pomluva.
Abychom to dovedli do absurdity: víte že RMS žere kočky a griluje si je doma při sepisování materiálů pro FSF? Někdy má kočičí chlupy při přednáškách mezi zuby. Důkazy nejsou dostupné, ale je to tak :D
Ale buďme konstruktivní. Mám na vás pár otázek:
1. Proč si myslíte že Linux na desktopu neselhal, když všechna čísla o jeho rozšíření mluví o opaku?
2. Jak komentujete to že Linux nezabil MS, ale výrobce tradičních Unixů?
3. Jak komentujete to že open source zabíjí výrobce SW, a například Sun zabil uvolněním StarOffice (do kterého nalil miliardy) hromadu office programů včetně 602Suite a klinicky mrtvého WordPerfectu?
3. Co říkáte na to jak Google mrzačí open source s Androidem? Close source layer nad AOSP (GMS), do kterého se toho přesouvá čím dál víc; closed source aplikace Googlu, closed source Store a v něm closed source aplikace?
4. A jak se díváte na to že máme na světě odhadem hodně přes miliardu zařízení s Linuxem (včetně telefonů a domácích routerů), která jsou děravá jako řešeto, a už je nikdy nikdo neopraví?
A to je v celé té věci naprosto zásadní.
Baví mě sledovat závislé lidi ve svém okolí, jak si stále sofistikovaněji zdůvodňují, že se vlastně nic neděje a doslova lační po každém podobném článku, kde je autor ubezpečí, že je to pravda...
A chudák Lael kvůli tomu nejspíš dělá přesčasy.
to nebylo mysleno jako narazka na autora puvodniho clanku, jednoduse pokud se ukazala informace ktera zpochybnuje ten test, tak tu informaci nejak zpracovat, nebo o ni alespon vhodne informovat...
je mi jasne ze jsi tu vsuvku ani nemusel v tomto clanku napsat a nikdo by nic nerekl, stejne tak je mi jasne ze v dobe psani puvodniho clanku mohlo byt vychozi nastaveni jine nez dnes :)
> Jak je tedy principiálně stejné třeba to
Vybral sis zrovna jednu z těch méně závažných věcí.
Někdo (Windows) leakuje spouštěné programy, informace o hardware a nejspíš polohu, někdo leakuje DNS jména (systemd), skutečné IP adresy i když jsi za proxy (Firefox) nebo třeba bydliště kontaktů a jejich e-mailové adresy (GNOME).
> a že to nejde vypnout?
Některé z nich vypnout nejdou. Ale to je vedlejší, protože jsem reagoval na komentář, který explicitně vyžadoval měření systému ve výchozím nastavení.
Aha, takže odpověď beru, že to s Microsoftem a Windows 10 není srovnatelné.
Je totiž na rozdíl od Windows 10 na výběr nebo se to dá vypnout, nebo je to chyba, která se opraví a ani jedna z těch věcí není hnána motivy, které má Microsoft. Typicky třeba ten Stardict - to je funkce, která automaticky má něco překládat. Ne proto, aby to nějak posílalo hesla (BTW. proč někdo kopíruje hesla? Pokud vím, tak to je bezpečnostní chyba. Nechápu proč někdo dělá CTRL+C na heslo. A tak bychom mohli pokračovat u všech těch položek na té stránce. S Microsoftem a Windows 10 nesrovnatelné.
> Je totiž na rozdíl od Windows 10 na výběr nebo se to dá vypnout
Ještě jednou, reagoval jsem na autor měl udělat v první řadě nastavení výchozí. Pokud by v komentáři bylo, že se má posuzovat, jak se to dá nastavit a jak složité takové nastavení je (např. GNOME na to nemá volbu, musíš to zaříznou na firewallu, což je trochu problém, protože aplikační firewall pro Linux existuje jenom jako out-of-tree patche do kernelu), tak bych asi nereagoval.
> BTW. proč někdo kopíruje hesla? Pokud vím, tak to je bezpečnostní chyba. Nechápu proč někdo dělá CTRL+C na heslo
Jak používáš password manager? Já občas pomocí emulace klávesnice přes xdotool (protože mi ve VNC a Spice klientovi nefunguje paste ze schránky), ale jinak samozřejmě takhle.
> nebo je to chyba, která se opraví
Podívej se ještě jednou na bugzilla záznamy k tomu systemd a k těm gnome věcem. Vývojáři explicitně řekli že to neopraví. Favikonky v bugzille Firefoxu zase hnijou bez reakce dva roky a i když je oprava triviální, nikdo ji nechce.
> a ani jedna z těch věcí není hnána motivy, které má Microsoft
MS má jako oficiální motiv zlepšení UX. GNOME a Mozilla taky. Pokud chceš konspirovat, pak můžeš hledat konspirační teorie na obou stranách.
> Jak používáš password manager?
kwallet
> Podívej se ještě jednou na bugzilla záznamy k tomu systemd a k těm gnome věcem. Vývojáři explicitně řekli že to neopraví. Favikonky v bugzille Firefoxu zase hnijou bez reakce dva roky a i když je oprava triviální, nikdo ji nechce.
Používám jiný soft = mám na výběr
> MS má jako oficiální motiv zlepšení UX.
MS má motiv zisk. A v dnešní době je největší zisk z informací. To že má MS jako hlavní motiv zlepšení UX je srandovně naivní představa. Není to charita ani žádná dobročinnost. Ale jedna z největších IT firem na světě. A pěkně nenažraná, neštítící se ani porušování zákonů pro svůj zisk.
když se mi o šmírování v Debianu nepodařilo vygooglit nikde jinde než na té mé stránce?
Ničemu z toho bych neříkal šmírování.
systemd-resolved má zkrátka nějaké defaulty, které jsou popsané v komentáři toho conf souboru. Nehledě na to, že resolved generuje resolv.conf, kde si to může každý zkontrolovat. A default navíc používá pouze tehdy, pokud není nastaven (nebo přidělen z DHCP) žádný jiný resolver. (Krom toho, že tu službu resolved je třeba zapnout a nakonfigurovat link na resolv.conf, protože je by default vypnutá.)
Pokud nějaký program používá službu gravatar, tak je potom zřejmné, že se emailové adresy posílají na gravatar. Od toho to je. Měla by být možnost to v konfiguraci vypnout a použít nějaké lokální avatary.
Ta věc se stardict je spíš nešťastná kombinace vlastností dvou programů. Jeden něco strká do schránky, druhý ji monitoruje. Oba přímo ze své funkce. Nevidím v tom úmysl, takových blbých kombinací budou mraky (a je spíše na uživateli, aby si funkce jednotlivých programů sám pohlídal, protože on je nakonec ten, který je používá).
Zobrazování adresy na mapě (a tedy její posílání někam) je opět důsledek zavést do programu nějakou pěknou fci. Opět by měla být možnost to vypnout. Pořád je možnost to nepoužívat (já ani nevím, co gnome-contacts je).
> Měla by být možnost to v konfiguraci vypnout
1) Není, 2) Defaultně je to zapnuté, 3) Dokud se ti gravatar/mapa nezobrazí, nevíš o tom, že to posílá nějaká data, a když se zobrazí, už je pozdě.
> a je spíše na uživateli, aby si funkce jednotlivých programů sám pohlídal
Totéž. Jak to má uživatel udělat, když se nemá jak o tom dozvědět?
> Pořád je možnost to nepoužívat (já ani nevím, co gnome-contacts je).
Samozřejmě, že existuje alternativa. Problém ale je, že nevíš, který z programů si vybrat, případně jak ho nastavit, protože o tom nikde není napsáno ano ň. Já bohužel netrpím jasnozřivostí, kdy si říkám „potřebuju slovník“ nebo „potřebuju gitové grafovátko“ nebo „potřebuju správu kontaktů a událostí“ a při koukání do repozitáře z názvu balíčku vytuším, že gnome-contacts a gitk leakují, zatímco Kontact a qgit ne, a vyberu si ty druhé dvě.
> Ničemu z toho bych neříkal šmírování. […] Pokud nějaký program používá službu gravatar […] nebo zobrazování adresy na mapě
Windows zase používají službu tahání novin z Live a mají funkci reportování malware a pádů programů. Jak se to liší?
1) Není, 2) Defaultně je to zapnuté,
Dá se napsat bugreport, dá se poslat patch. Pokud autor aplikace na bugreport nereaguje, a patch nevezme, dá se program opustit nebo třeba udělat fork a secure verzi toho programu. Nebo jej prostě úplně opustit.
3) Dokud se ti gravatar/mapa nezobrazí, nevíš o tom, že to posílá nějaká data, a když se zobrazí, už je pozdě.
Co znamená "už je pozdě"? Pokud někdo program poprvé testuje na nějakých supertajných datech, o kterých nesmí nikdo vědět, tak to dělá špatně. Snad si program vyzkouším, než ho začnu používat na ostrá a důvěrná data.
Já bohužel netrpím jasnozřivostí, kdy si říkám „potřebuju slovník“ nebo „potřebuju gitové grafovátko“ nebo „potřebuju správu kontaktů a událostí“ a při koukání do repozitáře z názvu balíčku vytuším, že gnome-contacts a gitk leakují, zatímco Kontact a qgit ne, a vyberu si ty druhé dvě.
No jak jsem naznačil výše. Pokud píšu věc, která dřív nebo později stejně skončí na veřejném webu, tak je mi fakt jedno, že gravatar ví, že jsem právě do lokálního gitlabu něco commitnul. (On to stejně ani neví.)
No a pokud pracuji na něčem supertajném, tak to asi nebudu dělat v prostředí, kde je možné, že něco uniká a už vůbec tam nebudu zadávat svou skutečnou emailovou nebo fyzickou adresu a pokud už to bude muset být připojené na síť, tak jedině přes nějakou anonymizační službu.
Já tady prostě pořád vidím zodpovědnost uživatele. U linuxu (resp. obecně OSS) má veškeré možnosti zjistit, co se děje. Měl by toho využít.
Stejně jsou některé ty komentáře u těch bugů absurdní. Někdo se bojí o svou fyzickou adresu a možná ani neví, že je v nějakém veřejném rejstříku OSVČ, SVJ, LV, registry spolků apod. Jako moje dvě adresy jsou ze zákona uvedeny asi na 4 veřejných místech a potom asi na 50 různých vygenerovaných stránkách z těchto rejstříků. Možná by se ti, kteří se bojí o to, že nějaká mapová služba zná jejich fyzickou adresu nejdříve měli zajímat (a pokud jim to vadí tak se snažit to změnit), kde všude se jejich adresa ze zákona vyskytuje. Možná by se nestačili divit.
Windows zase používají službu tahání novin z Live a mají funkci reportování malware a pádů programů. Jak se to liší?
Já jsem se k windows vůbec nevyjadřoval. Liší se to zejména v tom, že v linuxovém os vím docela přesně, co se děje / mohu si to snadno zjistit. Ve Windows musím věřit dokumentaci a prakticky si to nemám jak ověřit (nebo jen na nějakém šmírovacím routeru, pokud ta data nebudou zašifrovaná).
> Co znamená "už je pozdě"?
No že už to ta data poslalo.
Nevím, už vidím běžného uživatele, jak se snifferem v ruce (pokud kontakt nemá gravatar, aplikace dostane prázdnou odpověď a nic nezobrazí) po každém updatu proklikává všechna zákoutí svého testovacího systému (například je tam aplikace, kde to leakuje na jedné konkrétní kartě Preferences při rozbalení některých nabídek), aby se pak rozhodl, jestli ho nasadit na svůj ostrý systém…
Osobně jsem to „vyřešil“ tak, že volně na Internet může jenom Firefox, ostatní programy pak můžou jenom na vyjmenované IP adresy, a když to někdo poruší, tak to zařve -- takhle vznikla většina věcí popsaná na té stránce. Problém je, že iptables neumí matchovat podle procesu, takže je to strašně přes ruku. (kdybych měl QubesOS, tak nastavím pravidla firewallu per VM) Tvé námitky, že je to zodpovědnost uživatele, a že to lze řešit, chápu, ale přijde mi smutné, že to je potřeba řešit. Také chápu, že řešit to v Linuxu je jednodušší než ve Windows.
> Někdo se bojí o svou fyzickou adresu a možná ani neví, že je v nějakém veřejném rejstříku OSVČ, SVJ, LV, registry spolků apod.
Já se bojím o fyzickou adresu svých kamarádů (ve skutečnosti ne, protože jejich adresy uložené nemám, není k tomu důvod), kteří můžou mít k její ochraně různé důvody, které já neznám a netroufám si soudit. Pak také někomu může vadit, že se v NSA (případně kdekoli po cestě, pokud se nepoužívá HTTPS) na základě těchto požadavků spáruje, kdo koho zná.
Lepší aplikace jsou samozřejmě pro MS i ostatní autory aplikací cestou jak zvýšit zisk.
Situace se vyvíjí tímto směrem už delší dobu. Tuším 15 let Windows v případě BSOD zasílají report s minidumpem na MS servery. Díky tomu jsou dnes Windows spolehlivější. Od WinXP se sbírají reporty o crashi aplikací, tuším od Win7 se pak i nabízejí řešení na míru v Action Center (přes Problem Reports and Solutions). Vývoj MS Office masivně používá informace sesbírané přes CEIP, takže vývojáři vědí co konkrétně uživatelé s aplikacemi dělají, a mohou jim maximálně vycházet vstříc. A web analytics je už řadu let zcela zásadní technika pro zvyšování kvality webů a web apps. To všechno z důvodu zvyšování kvality SW (přičemž kvalita zdaleka neznamená jen že aplikace nespadne), protože kvalitní SW je konkurenční výhoda.
Pokud jde o open source aplikace a OS, tak ty jsou tradičně trochu pozadu. Ale trend dorazil i tam, i když se to zatím týká spíš pádů aplikací. Gnome má Bug Bu5dy, KDE D5. Konqi, Mozilla Breakpad, Ubuntu app0rt, RHEL a Fedora mají ABRT. Buď se všichni snaží sesbírat "zásadní" informace o vašem systému (verzi OS a pár dalších nepodstatných detailů), nebo chtějí zlepšovat kvalitu svého SW. Osobně to vidím na option B.
Časem přijde lepší telemetry i na open source platformy. Autoři Gimpu pak konečně budou vědět kolik lidí jejich výtvor opravdu používá, a co v něm opravdu dělají. Třeba pak začnou podle toho i vyvíjet. Místo zuřivých diskusí, kde si pánové s nejostřejšími lokty prosadí jakoukoliv blbost, se najednou bude diskutovat nad reálnými daty. No není to krásná představa? ;)
ano a lide budou mit v mozku chip a v oku kameru, bude se pak snadno zjistovat po jake strane chodniku chodi, jake jidlo a kde si kupuji, s kym a proc se bavi, jestli vstavaji levou nebo pravou nohou a tyto informace se pouzijou ve jmenu "zvkalitneni zbozi sluzeb" a nebo k ovladnuti mysli, podle toho co bude vyhodnejsi...
Jistě. Metro design je tak mizerný, že se jím inspirovali i v Applu a Googlu.
http://a.fastcompany.net/multisite_files/fastcompany/imagecache/inline-large/inline/2014/06/3032378-inline-i-23-google-io-live.jpg
Jenda hlavně vyděšeně sleduje vývoj v poslední době a zdá se mu, že manýry Windows, komerčních balíků a výrobci dopraseného Androidu se se zpožděním 5-10 let objevují v linuxovém desktopu. Samozřejmě, že v Linuxu bude vždy možnost volby. V praxi jako teď máte volbu webového prohlížeče nebo init systému.
tady je popis blokace IP adres přes hosts file:
https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/3f38ed/guide_how_to_disable_data_logging_in_w10
Co projde? Kdyz se pripojim na 1.2.3.4 tak si do hosts muzes psat co chces. A widle vpohode odignorujou i firewall, takze tam si taky muzes nastavovat co chces. Aby to fungovalo, musi to byt externi krabka. Problem je, ze ani tak neses schopnej pokud neostrihnes ty widle 100% ty komunikaci zabranit. Mozna tak pokud bys povoloval vylozene jen vybrany rozsahy IPcek. A samo, rozhodne je nepatchoval.
http://winaero.com/blog/how-to-disable-telemetry-and-data-collection-in-windows-10/ - vypnete dvě služby a přidáte jeden řádek do registrů.. to není moc složitý ne
Svatá prostoto...
Chcete se přetlačovat s tak složitým softwarem jako je Windows? Myslíte si, že to je opravdu jen tam? Viz. odpověď "j" výše. Myslíte si, že po aktualizaci se to nezmění? Viz. informace na netu o tom, jak si MS ve vašich Windows vesele zapíná odmítnuté a pro příště už vypnuté aktualizace. Vy máte pořád naivní představu, že když je to váš počítač, tak když tam je OS od Microsoftu, že ho máte pod kontrolou vy a ne někdo jiný, viďte :-)
https://github.com/10se1ucgo/DisableWinTracking
a mate dost pokoj -). Vivat paranoja.
Na webu http://goodbye-microsoft.com/ mají výrazně kvalitnější nástroj :-).
No jo, to je opravdu snadné řešení. Hlavně ve firemním prostředí.
Už vidím, jak firma přechází na ekonomický software, který běží (i) v Linuxu, jak ochotně portuje své šablony dokumentů do LibreOffice (a jak se všichni učí v LibreOffice používat hromadnou korespondenci a nedejbože tisknout adresní štítky - schválně si to zkuste). A jak donutí Komerční banku na port aplikace Profibanka do Linuxu. Nebo SAP. A jak do Linuxu nasadí centrální správu srovnatelnou s Active Directory.
Párkrát jsem se o to pokoušel, když třeba ve firmě skřípali zuby nad cenou MS Office. Nakonec raději zaplatili ty licence, protože zjistili, že cena přechodu je srovnatelná a navíc přináší spoustu komplikací při tom přechodu.
Ostatně, ve firmách to "šmírování" (telemetrie) je daleko menší problém, než slavné kontrolní hlášení DPH - to jsou totiž informace, které mohou firmu ohrozit, a ne hlášení o držkopádu excelu.
A co tenhle postup:
http://spotrebitele.dtest.cz/clanek-4883/jak-vypnout-spehovaci-funkce-windows-10
Kompletní vypnutí telemetry service („Propojená uživatelská prostředí a telemetrie“ / „Connected User Experiences and Telemetry“).
Zkoušel to někdo? Setkali jste se s problémy?
Čau mám dotaz zda li je možný přes powershell napsat takový části aby moje záznamy hlavně na internetu šly k někomu jinymu a ten měl v podstatě můj PC total pod kontrolou??? Přehrál sem si totiž originál win co byl na ntbku winem co sem měl od kámoše a od těch dob se doma nemůžu přihlásit aniž by mě někdo nezměnil hesla na každým účtu kam vlezu ....Nevěděl by někdo poradit ?? S PC sice umím ale o Powershell vím od rána jinak řádek a to hodně z lehka.. ale pokud sem to co sem vyčetl pochopil tak není absolutně problém někomu na dálku ovládat PC a na internetu vytvářet ocertyfikovane stránky ??? Dik
Čau je možný přes powershell ( nebo jiným programu co komunikuje s webem napsat takový části aby moje záznamy hlavně na internetu šly k někomu jinymu a ten měl v podstatě můj PC total pod kontrolou??? Přehrál sem si totiž originál win co byl na ntbku winem co sem měl od kámoše a od těch dob se doma nemůžu přihlásit aniž by mě někdo nezměnil hesla na každým účtu kam vlezu ....Nevěděl by někdo poradit ?? S PC sice umím ale o Powershell vím od rána jinak řádek a to hodně z lehka.. ale pokud sem to co sem vyčetl pochopil tak není absolutně problém někomu na dálku ovládat PC a na internetu vytvářet ocertyfikovane stránky ??? Dik