Uvedu jeden příklad, co se mi stal:
Omylem jsem si zrušil sudo u svého uživatele a roota měl bez hesla. Na Fedoře Workstation by tohle byl dost velký problém, který bych musel řešit přes Live USB, ale na Silverblue mi stačilo nabootovat předchozí image a vše bylo v pořádku.
Nevím, zda by to samé šlo s BTRFS.
Ano. Třeba OpenSUSE defaultně odděluje kořenový systém a home do separátnich subvolumes a pravidelně dělá snapshoty systémového oddílu. Z GRUB je pak možné nabootovat do několika historických verzí root oddílu a po úspěšném startu ten snapshot vybrat jako defaultní /aktuální. Pěkný návod jak to udělat na jiných distribucích má Arch wiki. https://wiki.archlinux.org/index.php/Snapper
Už mě to jednou zachránilo, když jsem experimentovala s rc verzí kernelu a povedlo se mi rozbít initramdisk :)
To je otázka, kterou dostávám často. Oba přístupy mají své výhody. Ten nejzjevnější u OSTree je svoboda ve výběru souborového systému. Něco k tomu napsal i sám autor OSTree.
Nicméně klasická Fedory nad BTRFS by řešila jen ty rollbacky. Ty můžete mít nad klasickou Fedorou už nyní díky LVM snapshots. Neřeší to ale rychlost a spolehlivost/bezpečnost aktualizací, oddělení aplikací od systému a jejich vlastní životní cyklus, oddělení vývojového a produkční prostředí, což jsou všechno věci, o které se se Silverblue snažíme.
V SUSE dělají něco podobného jako Silverblue (desktopový MicroOS) a jdou na to přes BTRFS, protože tam je víc zavedený než u nás. Má to své výhody i nevýhody, ale z pohledu cílů, které ty systémy mají, je to spíš jenom implementační detail.