To je sice vsetko pekne, ale neexistuje na to nejake GUI? Ved aj ten "najotrasnejsi, najosklivejsi a najzastaralejsi" OS na svete, teda WIndows, ma pre lokalnu aj vzdialenu spravu Terminal Serveru snap-in modul pre MMC.
Tady jde o nastaveni serveru tak aby pocitac nabootoval primo, ze site (bez toho aby stroj vyzadoval vlastni disk s nainstalovany operacnim systemem). O spravu toho terminalu vubec nejde. Na to mate SSH a spoustu dalsich nastroju z nichz nektere jsou i klikaci.
Btw. toho sameho na Windowsu jen tak nedosahnete. Musite koupit specialni licenci terminalovych windows (ktere jsou drazsi, nez OM verze pro jednotlive stanice). No a pak jeste nakoupit spoustu hodne drahyh prirucek, ktere MS standartne nedodava, dokumentaci na internetu nenajdete a HotLine vam neporadi, protoze to proste nezna. Nebo si muzete pozvat IT odborniky s certifikatem od MS, jejichz odbornost je vyssi nez odbornost ulizecky, no a samozrejme za ne hodne zaplatit.
Komu rozhranie nie je dost intuitivne, na MSDN sa da najst podrobna dokumentacia ku vsetkym produktom M$. Je pravda, ze samotny Terminal Services nestaci, treba nakonfigurovat Active Directory a Deployment Services, no na vsetko je GUI. To vsak neznamena, ze by sa to aj vo Windowse nedalo spravit cez terminal.
A aj za IT odbornikov na Linux/FreeBSD treba zaplatit a tiez za "odbornika" nepovazujem nejakeho domaceho kutila. Predsa na komercne distra Linuxu sa tiez robia certifikacie, ktore nie su zadarmo.
BTW, klientsku multilicenciu k Terminal Services vlastnim, takze viem, o com hovorim.
nicmene to lze spichnout dostatecne funkcni i "na kolene" coz u MS nejde. tam je k dispozici jen placene reseni, ale zato profesionalni (doufejme :).
pokud mi/firme muj bastl nebude vyhovovat neni problem sahnout po robusnejsim/profesionalnejsim reseni.
a o to tu jde.
tedy: terminaly snado a rychle.
neznam term. reseni od MS, ale pokud maji vsechno tak "super" jak to co uz jsme od nich odebrali (ruzne OS, serverOSy databaze, mail apod) tak jejich terminal asi bude spolehlivosti nekde na urovni bastlu na kolene a moznostmi cernobile televize.
ale treba jen tak placam :) a dnes uz je to fuk. SLES + terminaly nam funguje dobre.
S resenimi pro MS-Windows nepracuji, ale presto mam pocit, ze v oblasti tenkych klientu Unix ponekud zaspal. Zni to paradoxne, protoze X-window system je sitove transparentni a byl tu po mnoho let, ale je to tak. Kdyz chcete pripojovat lokalni zarizeni pres USB nebo si poustet zvuk, tak tohle vsechno uz microsofti terminalove sluzby umi. Pod Unixem je to jako kdyz se drbete levou nohou za pravym uchem. Mimo jine je to tim, ze MS ten software nevyvinul sam, ale koupil od Citrixu (RDP protokol). Pak uz ho jen vylepsoval. Kolem tenkych klientu se toci pomerne velke penize (mozna ne v CR, ale na zapade ano), a tak se do vyvoje techto reseni i hodne investovalo. Mimochodem, Citrix to svoje reseni stale nabizi (ICA protokol). Otazkou je, jak dlouho to vedle MS vydrzi.
Vy jste me teda rozesmal, pokud nekdo zaspal ve vyvoji tenkych klientu tak je to definitivne Mrkvosoft, staci se podivat na www.ltsp.org a to,ze nemate zprovoznene fuse nevycitejte systemu, ale adminovi!
BTW: RDP protokol jen dohani to co uz placene verze VNC umi davno ...
to je freebsd, nie windows alebo os x :) osobne mi je system konfiguracnych file-ov o dost blizsi ako klikania atd.... navyse takto aspon budete vediet, ze co to vlastne robi, kam to zapisuje co atd, kedze to robite sam a ne daky klikaci tool......
Skvely clanek, chvili jsem si pripadal diky jeho kvalite, jako bych si prave cetl neco na http://abclinuxu.cz ale hned pri nadpisu u prvniho komentare jsem si uvedomil, ze mam pred sebou root.cz. Znate to o hazeni perel svinim? Myslim ze na tento portal (Ubuntu, Internet Explorer, blbinky, GUI na vsechno, marketing, reklama, reklama, reklama, reklama) se odborne clanky od Vas nehodi =)
Asi Te zklamu. V mem pripade se jednalo o nekolik desktopu tusim siemens a u tech problem nebyl. V nekterych PC jsem menil sitove karty (tusim, ze jsem pouzil D-link 530). Presne typy si bohuzel nepamatuju a je to pomerne daleko. PXE neni zadna novinka, opravdu je vyrobci podporovan uz dlouhou dobu. Ale je pravda, ze jsem narazil na par PC, kde to BIOS opravdu neumoznoval. Ja mel vyhodu, ze jsem vybiral asi z 15 PC.
jen par poznamek ke konfiguraci jadra jak je tam uvedena:
pouzivat kernel bez INET6 je prinejlepsim riskantni, cely system pocita s tim ze INET6 je pritomno, radsi bych to tam nechal, COMPAT_xyz nedava moc smysl pokud tam nemas nejaky stary soft, COMPAT_43 nedava smysl uz vubec, pokud nechces provozovat linuxovou emulaci (a zrovna tedka testujeme patch ktery tuhle potrebu v 6.x odstrani). taky to device eisa je dost pofi ;) fakt tu eisa sbernici mas? zase ti tam chybi isa ktera tam byt MUSI, stejne tak npx...
mam celkem pochyby ze ten kernel config bude fungovat, popr. fungovat "rozumne".
kazdopadne ale dik za nejakou aktivitu okolo fbsd na root.cz :)
jak jsem psal ... konfiguraci jadra at si kazdy udela po svem. INET6 nemam asi tak na 50% serveru a zadny problem nezaznamenavam (i world si kompiluju bez INET6 (nastaveno v make.conf)). Souhlasim s tim, ze COMPAT a dalsi nejsou nutne. Kazdy necht si nastavi po svem.
Mohl by mi někdo poslat link na prodejce tenkých klientů? Zatím jsem zkoumal jen HP a ty se cenou vyrovnají slabším tlustým klientům.
A ještě pár otázeček:
1) kolik RAM na serveru by mělo být na jednoho klienta?
2) --//-- MHz CPU by mělo být na každého klienta?
3) nevadí že klienti nejsou propojeni přes gigovou síť?
4) Existuje nějaký v praxi použitelný projekt nasazení tenkých klientů, ve kterém by byly nevyužité stroje využity jako "podpůrné procesory"
1 + 2) to nejde jednoznacne rict, zalezi na spoustenych aplikacich a co v nich delate. Ja mam treba M$ term. server kde uzivatele pouzivaji obrovske excel tabulky a i spusteni neceho takoveho na 2 terminalech dava tomu serveru zabrat.
3) na tuto otazku je podobna odpoved. Ted jsem to chvilku pozoroval iftopem a dost to lita. Je do od desitek kilobitu do jednoho megabitu. Ale ta horni hranice jsou jen vyjimecne spicky, prumer je asi kolem 150kbitu.
1 + 2) A mohl byste prosim taky nejake cislo prozradit?
Ja jestli se dobre pamatuju, tak ve skole pred par lety na Solarisu jsme na bezdiskovych BlueRay meli na serveru asi 50 mega na stanici, a bylo to teda na mezi pouzitelnosti.
Asi mate na mysli Sun Ray klienty (Blue-Ray jsou disky) - tam, pokud vim, na serveru bezi cela session. Klienti od Igelu (mam zkusenosti se Smart a Premium modely) mohou spustit lokalni window manager, xterm, nebo (v pripade Premium rady) i Firefox a MPlayer. Na serveru pak muzete poustet jen nejakou textovou aplikaci v okne xtermu - par MB na uzivatele muze stacit.
Na druhou stranu si na klientovi muzete otevrit XDMCP session a v jejim ramci pak na serveru zabirat stovky MB, pripadne nekolik GB (tak to delam ja :-) ). Proste obecne se to rict neda.
Jasně, máte pravdu. Byl to samozřejmě Sun Ray. Kdybych si to po sobě přečet, třeba by mě to trklo.
Školní počítačová učebna tomu asi vyhovuje nejlíp, neb si všichni pustěj 1 program, a pokud je ten software vymakanej, zřejmě si jednou natáhne do sdílené paměti jednu knihovnu, a pak ji používá všech 20 počítačů, čímž se paměť může dost šetřit. Selskej rozum by mi tedy říkal, že pod 100 mega na klienta to asi půjde v běžném provozu těžko.
Nebo máte někdo zkušenosti jak se to nasazuje v praxi?
pokud jde o terminalove aplikace, treba resene pomoci ncurses jede nam to i pomoci 10Mbitu. limity mame 16MB/stanici + vsechno na 2-3GHz obyc. intelech - ale to se dnes vidi malokdy.
100Mbit je dnes opravdu nenakladny. nema cenu uvazovat o 10Mbitu.
je treba mit ale dobry(propustnos,rychlost) switch (pokud je treba klientu 10-20 ur je dost vytizen (staricke huby rozhodne nebrat!!) jakmile jde o sdileni Xwindow tak 100Mbity sitovky ale server uz na 1Gbitu. u nas vyuzivame OOo,Firefox, tbird a nejake dalsi malickosti a minimum na klienta je 64MB+100MHz ale u procesoru je to dost nepredvidatelne. proto je treba zvazit treba dvou ci nekolikolika procesorovou desku (trebaze ji do zacatku osadit jen jednim CPU)
PS: dnesni bezne pc (takovy ten obv. prumer 2GHz/512/120GB) stejne nedokaze do site dostat vice nez 15MB dat/sec takze 100MBit na praci je naprosto dostatecny a cenove primereny.
Prodejce tenkych klientu v CR neznam, nicmene cena HP T5135 (radove 7000 Kc bez DPH) priblizne odpovida cene srovnatelnych modelu od jinych vyrobcu (Igel, Wyse, ...). K vyraznemu snizeni ceny v kratke dobe pravdepodobne nedojde, minimalne ne do doby, nez se na trhu objevi reseni zalozena na SUSE Linux Enterprise Thin Client. Pak by cena mohla tochu klesnout. Uspory jsou hlavne v jednodussim servisu a administraci (nejsou tam zadne pohyblive casti jako disky, vetraky, ... ,ktere byvaji nejcastejsim zdrojem poruch, nemusite delat zalohy, ...).
> 1) kolik RAM na serveru by mělo být na jednoho klienta?
> 2) --//-- MHz CPU by mělo být na každého klienta?
To zalezi na pouzivanych aplikacich. Specializovane firmy vam poradi. Pripadne muzete dostat tenkeho klienta na vyzkouseni. Pripravte se na to, ze i kdyz ti klienti maji Linux jako OS, tak vetsina firemnich nasazeni pocita s MS-Windows na serveru (a RDP nebo ICA protokoly). Tomu odpovidaji i znalosti tech firem.
> 3) nevadí že klienti nejsou propojeni přes gigovou síť?
Samozrejme zalezi na zatezi site, nicmene s bezne zatizenym 100 Mbps Ethernetem by nemel byt problem. (Tedy pokud si nechcete prehravat audio pres ESD - to zere hodne prenosove kapacity)
> 4) Existuje nějaký v praxi použitelný projekt nasazení tenkých klientů, ve kterém by byly nevyužité stroje využity jako "podpůrné procesory"
Pokud vim, tak NXserver od NoMachine ma load balancing, ale "hardwarovy" NX client nebyl v dobe, kdy jsem se o to zajimal, k dispozici. Pokud jste to myslel tak, ze by se vyuzival CPU cas nevyuzitych tenkych klientu, tak o tom pochybuji, protoze maji malo pameti.
ad 4)
odpověď na otázku je "ano" ...lze využít výkon nevyužitých stanic pro výpočet složitějších úloh a zapojit terminály do tzv. "výpočetního clusteru".
Doporučuji na internetu pročíst témata: OpenMosix, LTSP (Linux Terminal Server Project)
ad 3)
gigová síť by měla vliv pokud by se použilo terminálů i jako nodů (členů) výpočetního clusteru. Pro bežný terminál (i grafický) stačí 10 nebo 100 megová síť, a to i v případě že terminály používáte jako JetDirect server pro tiskárny.
ad 2),1)
záleží hlavně na aplikacích co provozujete to je logická odpověď pro malé děti... ale z vlastní zkušenosti poradím: připojte si 2 terminály k serveru a změřte si vytížení a využitou paměť po nabootování terminálů a spuštění aplikací (jednoduše pak násobte počet terminálů x přírůstek druhým terminálem a přičtěte ten první (ten zabírá samozřejmě víc )...dostanete se jednoduchým měřením k poměrně slušným a přesným výsledkům ...problém nastane pokud budete chtít provozovat OpenOffice ...to pak ta paměť leťí...
...ale to už je jiný příběh
v reálné praxi jsme provozovali cca 120 terminálů s Firefoxem, OpenOffice, + firemní informační systém (postavený na Oracle Forms, databáze na jiném serveru)
4GB RAM 2x CPU Athlon 2000+ MP (OpenOffice se využíval současně v průměru na 10 až 15 ti terminálech)
Osobně jsem tím článkem dost zklamán. Zatím ten seriál vypadá jen jako provoz bezdiskové stanice. Čekal jsem něco jako Linux Terminal Server Project. :-(
...však ono to z LTSP vychází a určitě bylo z www.ltsp.org čerpáno ....ale musíš počkat až se autor rozjede a dopíše pokračování tohoto článku. Osobně si myslím že pokud se chcete dozvědět víc o tom jak provozovat terminály (i grafické) na Linuxech, Unixech obecně asi bude jednodušší začít přímo s LTSP.
ano i LTSP je jednim ze zdroju, z kterych cerpam. Skoda, ze redakce do tohoto dilu nezaradila odkazy, ktere uvadim. LTSP i dalsi mezi nimi jsou. Muj nazor je, ze pokud se chcete dozvedet, jak terminaly pracuji, je lepsi si to takhle rucne vyzkouset nez si v LTSP spustit setup a jen namackat - nainstaluje a zkonfiguruj dhcp, nainstaluj a zkonfiguruj NFS, ...
tenhle řádek ve výpisu /diskless_root/etc/rc mě zarazil - vždyť ".*" se rozexpanduje i na ".." a -r to rekurzivně projde - smazalo by se i vše "výš", tak pozor
Ne, bezna karta staci. Ale musite si uvedomit, ze tenci klienti se pouzivaji pro kancelarske aplikace, vyvoj software, surfovani na Internetu, ... Nikoliv pro 3D hry nebo multimedia.
Pokud mate hodne stary a pomaly pocitac s malym mnozstvim RAM, pak je lepsi pouzit NX klienta proti NX serveru (http://www.nomachine.com/, existuji i free verze jako knx, ...). Technologie je to perspektivni, ale zatim ma mouchy. Nevim, jak je to s podporou FeeBSD, ja to pouzivam pod Linuxem, MS-Windows a MacOS X.
Dobry.
Používam fbsd už roky a skúšal som aj taketo "kulehy"....
Ako problémové sa mi javí:
1) Ak to ma slúžiť na browsovanie, čo s flashom pod fbsd? Java?
2) V internet cafe alebo učebni by som privital jednoduche mountovanie USB klucov. Ide to, ale nie je to jednoduche...
3) Podpora zvuku, lokálnych tlačiarní, čítačky kariet (identita, internet banking)...
V praxi sa mi na týchto staniciach lepšie osvedčil linux.
Okrem toho som presvedčený že je potrebne používať komprimované protokoly...
Dobrý den, mámj dotaz DHCP a apache jsem instaloval zpusobem ze jsem stahnul z internetu tar.gz a rozbalil. Poté jsem spustil configure make a make install. Všechno proběhlo úspěšně ale když teď potřebuju aby se spustilo dhcp i apache po startu systému automaticky nejde to! Do rc.conf pisu dhcpd_enable="YES" a apache22_enable="YES" Prostě nejde :/ jinak když to spustím ručně například příkazem DHCPD tak se mě dhcp spustí v pohodě apache pouštím příkazem apachectl start a taky jede v poho. Běží mě to na FreeBSD 6.2 předem díky za odpověď.
Podivejte se v bsd na system portu, zbytecne si kompikujete praci. Aplikace intalovana pres portstree prida spousteci soubor do /usr/local/etc/rc.d a pak je prave nutny ten zaznam v rc.conf. Vas postup asi toto neudela.
Maly navod, jak pouzivat porty:
pkg_add -r cvsup-without-gui
rehash (pokud pouzivate sh nebo csh, tusim)
cp /usr/share/examples/ports-supfile /root
zmente si v tomto souboru cestu (CHANGE_THIS. na cvsup.cz. ...)
cvsup /roo/ports-supfile
a tim mate porty pripravene. Instalace je snadna:
cd /usr/ports/www/apache22
make install
Pokud nevite, v kterem adresari port je, staci:
cd /usr/ports
make search name=apache22
nebo make search key=apache22