Prodejce tenkych klientu v CR neznam, nicmene cena HP T5135 (radove 7000 Kc bez DPH) priblizne odpovida cene srovnatelnych modelu od jinych vyrobcu (Igel, Wyse, ...). K vyraznemu snizeni ceny v kratke dobe pravdepodobne nedojde, minimalne ne do doby, nez se na trhu objevi reseni zalozena na SUSE Linux Enterprise Thin Client. Pak by cena mohla tochu klesnout. Uspory jsou hlavne v jednodussim servisu a administraci (nejsou tam zadne pohyblive casti jako disky, vetraky, ... ,ktere byvaji nejcastejsim zdrojem poruch, nemusite delat zalohy, ...).
> 1) kolik RAM na serveru by mělo být na jednoho klienta?
> 2) --//-- MHz CPU by mělo být na každého klienta?
To zalezi na pouzivanych aplikacich. Specializovane firmy vam poradi. Pripadne muzete dostat tenkeho klienta na vyzkouseni. Pripravte se na to, ze i kdyz ti klienti maji Linux jako OS, tak vetsina firemnich nasazeni pocita s MS-Windows na serveru (a RDP nebo ICA protokoly). Tomu odpovidaji i znalosti tech firem.
> 3) nevadí že klienti nejsou propojeni přes gigovou síť?
Samozrejme zalezi na zatezi site, nicmene s bezne zatizenym 100 Mbps Ethernetem by nemel byt problem. (Tedy pokud si nechcete prehravat audio pres ESD - to zere hodne prenosove kapacity)
> 4) Existuje nějaký v praxi použitelný projekt nasazení tenkých klientů, ve kterém by byly nevyužité stroje využity jako "podpůrné procesory"
Pokud vim, tak NXserver od NoMachine ma load balancing, ale "hardwarovy" NX client nebyl v dobe, kdy jsem se o to zajimal, k dispozici. Pokud jste to myslel tak, ze by se vyuzival CPU cas nevyuzitych tenkych klientu, tak o tom pochybuji, protoze maji malo pameti.