Mohl by mi někdo poslat link na prodejce tenkých klientů? Zatím jsem zkoumal jen HP a ty se cenou vyrovnají slabším tlustým klientům.
A ještě pár otázeček:
1) kolik RAM na serveru by mělo být na jednoho klienta?
2) --//-- MHz CPU by mělo být na každého klienta?
3) nevadí že klienti nejsou propojeni přes gigovou síť?
4) Existuje nějaký v praxi použitelný projekt nasazení tenkých klientů, ve kterém by byly nevyužité stroje využity jako "podpůrné procesory"
1 + 2) to nejde jednoznacne rict, zalezi na spoustenych aplikacich a co v nich delate. Ja mam treba M$ term. server kde uzivatele pouzivaji obrovske excel tabulky a i spusteni neceho takoveho na 2 terminalech dava tomu serveru zabrat.
3) na tuto otazku je podobna odpoved. Ted jsem to chvilku pozoroval iftopem a dost to lita. Je do od desitek kilobitu do jednoho megabitu. Ale ta horni hranice jsou jen vyjimecne spicky, prumer je asi kolem 150kbitu.
1 + 2) A mohl byste prosim taky nejake cislo prozradit?
Ja jestli se dobre pamatuju, tak ve skole pred par lety na Solarisu jsme na bezdiskovych BlueRay meli na serveru asi 50 mega na stanici, a bylo to teda na mezi pouzitelnosti.
Asi mate na mysli Sun Ray klienty (Blue-Ray jsou disky) - tam, pokud vim, na serveru bezi cela session. Klienti od Igelu (mam zkusenosti se Smart a Premium modely) mohou spustit lokalni window manager, xterm, nebo (v pripade Premium rady) i Firefox a MPlayer. Na serveru pak muzete poustet jen nejakou textovou aplikaci v okne xtermu - par MB na uzivatele muze stacit.
Na druhou stranu si na klientovi muzete otevrit XDMCP session a v jejim ramci pak na serveru zabirat stovky MB, pripadne nekolik GB (tak to delam ja :-) ). Proste obecne se to rict neda.
Jasně, máte pravdu. Byl to samozřejmě Sun Ray. Kdybych si to po sobě přečet, třeba by mě to trklo.
Školní počítačová učebna tomu asi vyhovuje nejlíp, neb si všichni pustěj 1 program, a pokud je ten software vymakanej, zřejmě si jednou natáhne do sdílené paměti jednu knihovnu, a pak ji používá všech 20 počítačů, čímž se paměť může dost šetřit. Selskej rozum by mi tedy říkal, že pod 100 mega na klienta to asi půjde v běžném provozu těžko.
Nebo máte někdo zkušenosti jak se to nasazuje v praxi?
pokud jde o terminalove aplikace, treba resene pomoci ncurses jede nam to i pomoci 10Mbitu. limity mame 16MB/stanici + vsechno na 2-3GHz obyc. intelech - ale to se dnes vidi malokdy.
100Mbit je dnes opravdu nenakladny. nema cenu uvazovat o 10Mbitu.
je treba mit ale dobry(propustnos,rychlost) switch (pokud je treba klientu 10-20 ur je dost vytizen (staricke huby rozhodne nebrat!!) jakmile jde o sdileni Xwindow tak 100Mbity sitovky ale server uz na 1Gbitu. u nas vyuzivame OOo,Firefox, tbird a nejake dalsi malickosti a minimum na klienta je 64MB+100MHz ale u procesoru je to dost nepredvidatelne. proto je treba zvazit treba dvou ci nekolikolika procesorovou desku (trebaze ji do zacatku osadit jen jednim CPU)
PS: dnesni bezne pc (takovy ten obv. prumer 2GHz/512/120GB) stejne nedokaze do site dostat vice nez 15MB dat/sec takze 100MBit na praci je naprosto dostatecny a cenove primereny.
Prodejce tenkych klientu v CR neznam, nicmene cena HP T5135 (radove 7000 Kc bez DPH) priblizne odpovida cene srovnatelnych modelu od jinych vyrobcu (Igel, Wyse, ...). K vyraznemu snizeni ceny v kratke dobe pravdepodobne nedojde, minimalne ne do doby, nez se na trhu objevi reseni zalozena na SUSE Linux Enterprise Thin Client. Pak by cena mohla tochu klesnout. Uspory jsou hlavne v jednodussim servisu a administraci (nejsou tam zadne pohyblive casti jako disky, vetraky, ... ,ktere byvaji nejcastejsim zdrojem poruch, nemusite delat zalohy, ...).
> 1) kolik RAM na serveru by mělo být na jednoho klienta?
> 2) --//-- MHz CPU by mělo být na každého klienta?
To zalezi na pouzivanych aplikacich. Specializovane firmy vam poradi. Pripadne muzete dostat tenkeho klienta na vyzkouseni. Pripravte se na to, ze i kdyz ti klienti maji Linux jako OS, tak vetsina firemnich nasazeni pocita s MS-Windows na serveru (a RDP nebo ICA protokoly). Tomu odpovidaji i znalosti tech firem.
> 3) nevadí že klienti nejsou propojeni přes gigovou síť?
Samozrejme zalezi na zatezi site, nicmene s bezne zatizenym 100 Mbps Ethernetem by nemel byt problem. (Tedy pokud si nechcete prehravat audio pres ESD - to zere hodne prenosove kapacity)
> 4) Existuje nějaký v praxi použitelný projekt nasazení tenkých klientů, ve kterém by byly nevyužité stroje využity jako "podpůrné procesory"
Pokud vim, tak NXserver od NoMachine ma load balancing, ale "hardwarovy" NX client nebyl v dobe, kdy jsem se o to zajimal, k dispozici. Pokud jste to myslel tak, ze by se vyuzival CPU cas nevyuzitych tenkych klientu, tak o tom pochybuji, protoze maji malo pameti.
ad 4)
odpověď na otázku je "ano" ...lze využít výkon nevyužitých stanic pro výpočet složitějších úloh a zapojit terminály do tzv. "výpočetního clusteru".
Doporučuji na internetu pročíst témata: OpenMosix, LTSP (Linux Terminal Server Project)
ad 3)
gigová síť by měla vliv pokud by se použilo terminálů i jako nodů (členů) výpočetního clusteru. Pro bežný terminál (i grafický) stačí 10 nebo 100 megová síť, a to i v případě že terminály používáte jako JetDirect server pro tiskárny.
ad 2),1)
záleží hlavně na aplikacích co provozujete to je logická odpověď pro malé děti... ale z vlastní zkušenosti poradím: připojte si 2 terminály k serveru a změřte si vytížení a využitou paměť po nabootování terminálů a spuštění aplikací (jednoduše pak násobte počet terminálů x přírůstek druhým terminálem a přičtěte ten první (ten zabírá samozřejmě víc )...dostanete se jednoduchým měřením k poměrně slušným a přesným výsledkům ...problém nastane pokud budete chtít provozovat OpenOffice ...to pak ta paměť leťí...
...ale to už je jiný příběh
v reálné praxi jsme provozovali cca 120 terminálů s Firefoxem, OpenOffice, + firemní informační systém (postavený na Oracle Forms, databáze na jiném serveru)
4GB RAM 2x CPU Athlon 2000+ MP (OpenOffice se využíval současně v průměru na 10 až 15 ti terminálech)