Dálnopis (mezinárodní veřejná telexová síť a dnes již zrušená česká síť)používá 5bitovou MTA-2 (ITA-2) nikoliv 7bitovou ASCII jak píšete. Stejné to bylo i v rámci části přenosových systémů pošty na přepravu telegramů, které byly uzavřené. Na některých místech světa se používal kod Baudott, který je poněkud odlišný, ale též pětibitový. Dálnopis byl vždy pětibitový a vždy stavový (písmena/čísla). V obdobném stylu bych mohla pokračovat. Laskavě si ověřujte fakta než je pustíte do světa.
yuriko pls..
1) jde o preklad - takze si stezujte originalnimu autorovi
2) jde o detail, ktery pouze velmi slabe souvisi s tematem clanku a i kdyby tato informace byla zcela lziva, informacni hodnota clanku (tj. informace o fungovani unixovych terminalu) zustane stale dost vysoka.
Urcite je vhodne upozornit na chybu, ktora sa vyskytne, avsak vzdy je dolezity sposob. Predmetna pani, ktora na chybu upozornila, zvolila velmi primitivny nadneseny ton. Stare: Errare humanum est - mylit sa je ludske, by si mali zvlast uvedomit jedinci, ktori cez svoje zaslepene ego najlepsie vidia chyby druhych, co manifestuju velmi namyslenym sposobom.
Ackoli s vami souhlasim v tom, ze ta informace o kodovani dalnopisu je pro informacni hodnotu clanku o tty dost nepodstatna, dovolil bych si poznamenat, ze je potreba opravovat i takoveto chyby. Clovek si pak po letech nekde vzpomene, ze "dalnopis byl ascii" a uz davno netusi, jaky byl zdroj, jak byl duveryhodny, jak byla informace relevantni ... proste "vi", ze dalnopis byl ascii. A to nepotesi ...
Ja - i kdyz jsem vedel, ze (alespon nektere) dalnopisy byly 5 bitove - jsem byl liny overovat to na wiki a usoudil jsem, ze uz tenkrat asi bylo vic kodovani.