Mě se podařilo minulý týden zřídit bondované VDSLko od eri.cz, podařilo se jim mě zařadit mezi testovací uživatele.
Co bych k službě řekl - jede tak jak má, bondlé VDSL dává na downloadu 11 MB/s.
Kromě zmíněné nedostupnosti informací o synchronizačních rychlostech vidím ještě další negativum zvoleného řešení.
Klasické modemy šly přepnout to režimu bridge, kdy bylo možné VLANu 848 (požitou pro internet přes PPPoE) pustit na libovolném portu jako nativní VLANu (tj. bez tagu).
Tyhle terminátory mají ten ethernetový port pouze v 802.1q a VLANa 848 je napevno. Tedy pokud to PPPoE vedete to přes managovatelné switche třeba do svého serveru (kde jej chcete zakončit, abyste měli veřejnou IP adresu přímo na svém serveru) tak to takto uděláte jenom s jednou VDSL přípojkou. Druhou už přes managované switche neprotáhnete (pokud teda neumí QinQ).
No a další potenciální problém (který se mě však netýká), vidím u O2 TV. Ta běží přes VLANu 835 (jako IPoE).
No ale tento bazmek má jenom jediný ethernetový port. Takže pokud budete chtít telku a jako router nepoužijete OpenWRT (které umí kouzlit s VLANama), tak už budete muset kombinovat Cetin terminátor <-> switch s podporou VLAN např.Netgear GS108T <-> router a IP set-top-box.
No a pokud se týká PPPoE, v minulosti jsem přes PPPoE u českého VDSLka řešil i IPv6 v OpenWRT. Je to celkem nstandardní řešení, kdy se DHCPv6 posílá přes ten PPPoE tunel. Tedy takový kočkopes a pochybuju, že tyhle opičárny nějaké consumer-grade routery budou umět.
Tedy mi to přijde strašně kostrbaté a jediné skutečné řešení bych viděl až IPoE nejen pro telku, ale i pro internet.
V tomto ohledu bych si dovolil zaspekulovat, proč to Cetin pořád naostro neprodává - buď není dostatek těch terminátorů (je to novinka Zyxelu z konce roku 2019), nebo nemají dořešenou návaznost na terminátory (ať už přechod na IPoE, nebo koncové routery).
Nektere consumer grade routery umi pouzit WAN s 802.1q a odznackovanou IPTV VLANu pustit na nektery z LAN portu. V druhem dilu clanku jsou odkazy na navody, kde je nastaveni videt.
Kouzleni s vice Terminatory pripojenymi do jednoho mgmt switche muze byt dost neprijemne, to mate pravdu. Krome QinQ to jednoduche reseni nema, vsechno ostatni je ducharina; napadaji me tyhle psi kusy:
- jedna VLAN 848 a vice PPPoE klientu na ni, coz by mohlo fungovat, protoze BRAS na strane CETINu umozni jen jednu PPPoE relaci z jedne pripojky
- odznackovani VLANy, vypusteni jednim portem ven a druhym dovnitr (a oznackovani jinou VLANou); jsou to ale tri porty na kazdou pripojku
> No a pokud se týká PPPoE, v minulosti jsem přes PPPoE u českého VDSLka řešil i IPv6 v OpenWRT. Je to celkem nstandardní řešení, kdy se DHCPv6 posílá přes ten PPPoE tunel. Tedy takový kočkopes a pochybuju, že tyhle opičárny nějaké consumer-grade routery budou umět.
To je úplně standardní řešení, které podporují všechny domácí routery s podporou IPv6. Není žádná jiná cesta, jak dostat adresy delegované pro domácí síť, IPCP v rámci PPP relace řeší jen oadresování koncových bodů tunelu.
„Tyhle terminátory mají ten ethernetový port pouze v 802.1q a VLANa 848 je napevno.“
Např. při použití s O2 TV v 835 je to logické řešení (trunk), i když asi pro kdejakého Lojzu je to komplikace. Ale taky je to argument pro pořádný router (např. Mikrotik) - ani výběr routeru (stejně jako IPv4/IPv6) by neměl řešit koncový uživatel, protože tomu ho*no co rozumí, i když si myslí opak, nejdůležitější je přece, aby router vypadal jak klingonská bitevní loď, no ne?
Mimoto některé spravovatelné přepínače umějí VLAN při vstupu či výstupu přečíslovat.
Není to logické řešení, je to úchylné řešení vynucené použitím PPPoE pro internet přes které nefunguje multicast.
Systémové řešení problému by byl internet rovnou přes IPoE a telka nad tím samým IPoE.
Prostě pro koncové uživatele to začíná být překomplikované, když si musí koupit router, který umí udělat PPPoE nad tagovanou VLANou a ještě nad tím PPPoE umět udělat IPv6. Pokud ještě k tomu telku, ještě přeposlat tagovanou VLANu na jiný port do access módu.
Přitom by to šlo tak jednoduše - IPoE a můžou si koupit cokoliv (co umí protlačit multicast). Přitom stejně DHCPv6 už posílají přes ten PPPoE, takže proč už ne rovnou nativně. Aspoň by se pak nepřenášely DSLkem balastní hlavičky vrtev PPPoE a tagů 802.1q.
Mě tedy hlavně překvapuje, že ještě někdo používá multicastovou IPTV. Vždyť se to zprovozňování multicastu vůbec nemůže vyplácet při dnešním portfoliu služeb, kde jsou stovky programů, zpětné přehrání, osobní nahrávky, videotéka. Měl jsem za to, že všechny IPTV už dávno přešly na OTT model.
> Přitom stejně DHCPv6 už posílají přes ten PPPoE, takže proč už ne rovnou nativně.
Nepochybuji o tom, že k tomu je technický důvod. Jen tak od boku například střílím možnost mít pod kontrolou provoz mezi jednotlivými zákazníky navzájem či mít možnost zákazníkům nabízet různé služby, třeba neveřejnou/veřejnou IPv4 adresy.
21. 1. 2020, 13:31 editováno autorem komentáře
> Jen tak od boku například střílím možnost mít pod kontrolou provoz mezi jednotlivými zákazníky navzájem či mít možnost zákazníkům nabízet různé služby, třeba neveřejnou/veřejnou IPv4 adresy.
To jde udělat i na IPoE. Třeba UPC to na docsisu takto dělá - tam, pokud jsou dvě stanice ve stejném subnetu na ARP z první stanice na IP druhé stanice odpoví CMTS vlastní MAC adresou.
Nevíte někdo prosím jak technicky funguje u CETINu služba "IPTV transport" jak mají ve spolupráci s některými operátory (např. Avonet). Případně víte o nějakých jiných ISP, kteří to nabízí? Marketingově tomu rozumím. Prostě QoS.
Napadá mě jen jestli to prostě není rozdělené na VLANy. Teoretický příklad: mám 50mbsp linku a TV žere 10mbps a pokud TV neběží, tak mi to dá plnou rychlost a pokud běží tak po VLANě to nepustí víc než 40mbsp, aby ta druhá VLANa jela bez úhony.
Jelikož takovej avonet to má placené, tak mě zajímá jestli má to nějakou výraznější výhodu oproti tomu když si to nastavím na mikrotiku sám, anebo použiju tu službu od nich?
blok IPv6 adres o rozsahu alespoň /56 nabízí Viridium, Avonet (oba na požádání), ÚVT Internet a Metronet (oba v základu)
Velká škoda, že tahle informace je někdy téměř nedohledatelná:2a01:510:100:dead:dead::
;) ) a při vyhledání Googlem taky nachází informaci o /56.21. 1. 2020, 10:06 editováno autorem komentáře
Tak v UVT nejspis Tvuj komentar cetli, na webu uz maji uvedeno, ze davaji /56. :-)
https://www.uvtnet.cz/internet/xdsl-pevne-pripojeni-po-cele-cr
Pak je ovšem namístě ještě diskutovat o tom, jaké PoE. Většina vámi popsaných případů používá nějaké nízkonapěťové prasoPoE, které vám při nesprávném zapojení kabelů odpálí síťovou kartu. Takovou věc bych se bál dát do ruky běžným uživatelům. Standardní PoE podle IEEE 802.3af/at zase stojí o hodně víc, než obyčejný zdroj.
Takže si to shrňme:
A jako bonus mimo článek:
- Jak píše Zajíc, PoE si můžete udělat sám, i když to už nebude tak elegantní, důležitější však je, k čemu jej chcete - pro společné zálohování či možnost restartu zařízení na dálku, nebo jenom abyste ušetřil jeden gábl?
- Tu VLAN potřebujete k čemu? Osobně nepřipojuju žádná neznámá zařízení trunkem, protože to považuju za bezpečnostní chybu.
- Předpokládám, že vzhledem k tomu, že bonding CETIN nezpoplatňuje, tak na něj ani nedává nárok, takže bonding bude dostupný, dokud budou kábly, až se v ulici vyplácají, začne CETIN jednotlivé bondingy rozpojovat. Nic proti tomu, chápu to, prostředky jsou omezené.
- Ano, upload, o tom tu nepadlo doteď slovo, přitom je neméně důležitou vlastností připojení. Zajímavé je, že mezitímco připojení 2 Mb/s download (za které jsou někteří šťastní, jinak by neměli nic) považuje p. Zajíc za „tak trochu k smíchu“, míru vtipnosti 2 Mb/s uploadu zmínit pozapomněl. Vzhledem k tomu, že CETIN věnoval (správně) tolik úsilí zvýšení propustnosti, měl by už vážně něco začít dělat s tím poměrem, aby v budoucnu nebylo celé VDSL „tak trochu k smíchu“.
DSL je v mnoha případech u zákazníků tak trochu k smíchu, zvlášť pokud mají v okolí například nejmenovaného jihočeského providera, který jim slibuje stamegabity.
Co se týká uploadu, to je tragédie dlouhodobě. Bohužel tady na straně CETINu není úplně sebereflexe - marketing tvrdí, že se změnou asymetrie zabývají, ale reakce některých lidí z jejich produktového oddělení, které jsem viděl, byly ukázkou slizkosti a výmluv. Technologie DSL by zvládla víc (asymetrii 1:5 určitě), na optice není vůbec o čem diskutovat - tam by klidně mohlo být 1:1 (i když v případě GPON je asymetrie technologie 1:2). Bylo by samozřejmě potřeba i velkoobchodně pohlídat, že různé technologie budou mít různou rychlost odesílání, ale to je podle mě řešitelné.
Bohužel, dokud se nechce, tak to nepůjde. A já jsem v tomhle malý pán.
Uplink je tragédie, o tom žádná. Je to na celým VDSL to nejhorší. Chápu, že většina lidí hlavně sosá (VoD, IPTV,...), ale jsme v době čmoudové. Online dokmenty na čmoudovým disku, zálohy na serveru v Tramtárii, ... Reklamní masáž se snaží o prodej IoT zbytečností jako webkamery atd., který zvládnou saturovat klidně i dva páry těch linek. A jak se rozjede naplno IPv6 a lidi budou chtít z mobilu k domácím videím v "domácí krabičce", protože k ní dostali appku v mobilu, tak budou fóra plný diletanství CETINu.
Jde použít pasivní PoE se splitterem a injektorem. Ale s pasivním PoE můžeš do budoucna zapomenout na rychlosti nad 100Mbps.
Osobně se dost divím, že někdo si dá někam do zdi krabici pro "modem" a zazdí tam jenom jedno UTP bez husího krku a přívodu napájení, když neví, co tam někdy v budoucnu může být. Pokud je husí krk, je vyhráno. Tam by asi bylo nejčistší řešení protáhnout kus 2x1 nebo 2x1.5 dvojlinky (stačí ten typ k reprákům) a je to z pohledu ztrát lepší, než celý slavný PoE nebo UTP.
Bondování se dělá kvůli rychlosti. Pokud je z jejich pohledu dostatečná, proč by to dělali?
VLANa je taky podraz, pokud tvrdí, že je to technologicky neutrální. Pokud teda FTTH neposílají po PPPoE se stejnou VLAN a stejným přihlášením.
Uplink je bída děs běs, o tom žádná. Na domácí kameru u zabezpečovačky v HD nebo koukání na video z dovolené u známých přímo z domácího NASu může člověk zapomenout, pokud nemá downlink min. 50Mbps.
Jinak co CETIN předvádí je jenom nabídka pro ISP. Ti ji přetlumočí koncáků a ti to berou, nebo nechají. A proč by ISPíci tlačili na CETIN ohledně změny poměru, když díky pomalýmu uplinku můžou v klidu prodávat vyšší tarify? Tady by fakt pomohla jenom regulace z moci úřední/legislativní, která by jako přípojku k internetu brala jenom něco, co:
- nespadne pod 50% maximální rychlosti, dohodnuté ve smlouvě
- nemá horší poměr uplink/downlink než 4:1
- veřejný IPv6 prefix min. /56 + min. 1x veřejná IPv4 (dokud nebude 95% provozu v IPv6)
Tohle je totiž naprostý minimum, co by měl člověk dneska dostat. Ostatně, na takovou regulaci jsou už ISPíci připravení, proto O2 nepřipojuje k internetu, ale k chytré síti...
„Ale s pasivním PoE můžeš do budoucna zapomenout na rychlosti nad 100Mbps.“
Jak to myslíte?
Draz nez 802.3at? To jako fakt???
https://www.aliexpress.com/item/4000023393846.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.5a494c4d5cW0r8
Na tech 12db utlumu jste prisel jak? Vemte prosim v uvahu ze nejake trafo je tam ethernetu vzdycky kvuli galvanickemu oddeleni, takze se tam jen da jiny typ trafa
To jako fakt. Pokud jde o spolehlivost a bezpečnost, Aliexpres nepočítám.
Klasika je trafo ve switchi - trafo v zařízení. A mezi nima jeden pár konektorů.
Pokud chceš tahat napájení po datovým páru, krmíš to přes středy traf. To znamená, pokud nechceš přebastlovat switch a koncový zařízení, hodit do cesty ještě další trafa a konektory. Průchozí útlum trafa + konektory + změny impedance na desce proti kabelu atd. ti min. 5dB dá, a máš to tam hned 2x. To je spektrálem oměřená realita u několika zákazníků.
Když dáš hodně kvalitní součástky, tak se teoreticky dostaneš na 2x 2.5dB, ale to na 99% nebude případ těch potvor s PRC.
Jde použít aktivní PoE (se PoE switchem nebo injektorem na jedné straně) a příslušným splitterem na straně druhé a pak jde i 1 Gbit/s. AliExpress je toho plný a funguje to (ozkoušeno).
Všechna UTP mám vedená husím krkem, ale když jde jedním kabelem tahat i napájení - a že to tak dělám v domě u hromady věcí (IP kamery, WiFi AP, dnes už i Raspberry Pi, ...) - tak je dost hloupé muset tahat druhý kabel.
Ano, přesně ten upload řeším. Když už vidím rDSLAM z okna, tak si konečně můžu vyskakovat. Ale 10 mbit up je pořád málo - větší upload zabije celou síť. Zkoušel jsem Smart Queues na USG. Super. Ale vypne to HW offloading a malý USG pak dá max cca 65 mbit throughput. Dobře, zkusil jsem zvednout na 250 mbit (tedy bohužel se Smart Boxem). Už to tam visí skoro týden - nemají volné porty. Jo a do toho ještě O2 TV, kterou jsem vzdal a táhnu vlastním kabelem přímo z mobilu. Na Unifi bylo RFE, ale teď jsem stejně za NATem, protože Smart Box. Nový STB teoreticky umí jet přes klasický net. Možná to zkusím.
* Nulová možnost konfigurace nebo kontroly. Aspoň, že tam je ta VLANa.
* Jelikož jsem "přes limit" (mám cca. 75 Mbit/s), tak mi Cetin linky nezbonduje.
* Na rychlejší upload můžu taky zapomenout.
Bohuzel se k temto narkum musim pripojit - tohle Cetin nepodchytil a opravdu nechapu proc mi nechteji prodat alespon 2 zbondovane linky 2x 100 Mbps v plne palbe.
V clanku zaznelo ze ten bonding lze udelat i nejakym specialnim modemem ktery tohle umi - muze nekdo poradit? Jak se to pak chova kdyz ty 2 linky maji dve verejne IP adresy? To musi napr. s internetovym bankovnictvim zlobit ne? A zcela urcite to nebude fungovat na 1 stream nebo se pletu? (coz by ten Cetinovsky bonding resil) ach jo...
Chtít může, já chci taky leasing na nový auto pětikilo, nádrž na 30 litrů a dojezd 2000km na jedno tankování... Otázka je, jestli je někdo schopný mu to nabídnout a o co přijde proti standardnímu řešení...
Btw, dvě krabičky (AP na střeše a atrapu routeru dole) krmí každý, kdo jede bezdrátově. A já teda mám VDSL za 2/3 toho, co chtěl u nás v údolí wifinář.
To že lidi nechtějí dělit tedy se sousedy ve spoustě věcí neznamená, že nemají rozum.
Naopak víc racionální může být, že se nedělit nejen o připojení ale i jiné služby nebo zboží. Stejně je racionální, že platí za služby částku optimální jejich zájmu a možnostem. Nikoliv jen z nadšení pro věc. Což je emocionální nikoli racionální.
Firmware je na webu Zyxelu: https://www.zyxel.com/support/download_landing/product/_vmg4005_b_series_13.shtml?c=gb&l=en&pid=20191004144725&tab=Firmware&pname=VMG4005-B%20Series
Koupit a zprovoznit - technicky možná ano, oficiálně nejspíš ne, prakticky asi taky moc ne. V Rakousku jsem našel Annex A variantu (https://webshop.componet.at/Zyxel-VMG4005-B50A-VDSL2-17a-Bonding-und-35b-Single-Line-Bridge-1x-GbE-RJ45-1x-DSL), ale ta je u nás k ničemu.
Otázka, na kterou nebudu hledat odpověď, zní, co by se stalo při flashi oficiálního firmwaru do Terminátoru. :-) :-)
Dobrý den,
Máme už nějaký ten pátek zřízenýný internet 100/10Mbit od O2. (reálně tak 75/7...)
Minulý rok jsem psal email do cetinu, jestli se chystá zrychlení na mé adrese a odpověděli mi že ne. Teď pověsili na sloup kousek od domu reklamu, že je na mé ulici dostupný internet až 250Mbit, ale na mapě cetinu i podle webu O2 je u mě dostupné jen těch 100Mbit, tak nevím co si o tom mám myslet.
Jestli správně chápu článek, tak se na adresách kde už je dostupné 100Mbit zrychlení zatím nechystá?
Mezitím jsem si pořídil O2 smartbox, protože jsem měl dost starý modem s n wifi a potřeboval jsem lepší pokrytí.
Chtěl jsem se zeptat, jestli u mě budou někdy zrychlovat, tak jestli mi bude stačit ten smartbox, nebo budu potřebovat i terminátor? Umí to ty standarty o kterých píšete jako 35b, G.inp G. vector apod... Tady jsou specifikace: https://www.o2.cz/osobni/techzona-modemy-pro-adsl-vdsl/o2-smart-box.html?tab=techinfo
Díky...
Podle mě by ti měl SmartBox stačit, papírově tohle umí, osobní zkušenost ale nemám. Sám jsem chtěl Terminatora, protože mám doma udělanou vlastní LAN a mesh Wi-fi s několika AP body. DSLAM mám od domu cca 40m daleko (vzduchem), dle měření technika CETINU kabely ke mně domů jsou ale dlouhé +-210 metrů. Mám rychlost 250mb/s a reálně mě to doma na mý LAN naměří tak 160-220mbit/s, podle času testu (lehce to kolísá), ale 90% času jedu na 200mb/s a více, což je super (předtím wifi 25mb/s, reálně tak 10-12mbit/s podle doby spojení a agregace). Terminátor byl úplně v pohodě, jen nakonfigurovat správně Mikrotika za ním včetně VLAN, PPPoE atd. byl docela ojeb, ale po projití pár diskuzních fór se podařilo