Test Intel Arc A580 na Linuxu, IBM POWER11 v GCC

22. 10. 2023
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Intel Arc A770 Autor: Intel
Intel Arc A770
Intel OSPRay 3.0 s GPU akcelerací ray-tracingu, podpora Intel Meteor Lake v Linuxu 6.7, Vulkan 1.3.269 a CUDA/ARM, Mesa 23.3 a podpora Radeonů RDNA3 Refresh, Intel Arc A580 a vysoká spotřeba v klidu.

Patche pro POWER11 míří do GCC 14

Podpora příští generace PowerPC („PowerPC Future“), tedy velmi pravděpodobně POWER11, míří do projektu GCC. IBM zaslala první patche, které půdu pro příští POWER připravují, podobně jako v roce 2019 dělala totéž pro současnou generaci POWER10. Stejně jako před lety i nyní IBM v popisu zdůrazňuje, že patche nemusí reprezentovat konkrétní budoucí PowerPC procesory, jde o předběžné patche pro potenciální budoucí stroje a věci se mohou změnit.

Ať už to bylo / je / bude jakkoli, aktuální patche rozšiřují podporu POWER10 Matrix Math Accelerator (MMA), pracuje se na nových Dense Math Registers (DMR, 1024bit s novými instrukcemi).

Phoronix připomíná kadenci, se kterou jdou POWER architektury na trh. POWER8 přišla v roce 2014, POWER9 v roce 2017 a již zmíněná POWER10 v roce 2021. Do uvedení POWER11 tedy ještě rok či dva zbývají a můžeme doufat, že nevstřícnost firmwaru POWER10 k open-source světu, která vedla Raptor Computing Systems k setrvání na POWER9, se změní. Uvidíme. Kód v GCC bude pravděpodobně začleněn v rámci budoucího vydání GCC 14.

Intel vydal OSPRay 3.0 s podporou GPU akcelerace ray-tracingu

Do balíku otevřených nástrojů Intel oneAPI (nedávno povýšeno na UXL) jako Embree či OpenVKL přibývá nová verze raytracingu OSPray 3.0. Ta je klíčovou aktualizací Intelu, neb konečně přináší GPU akceleraci pro raytracing.

Podpora je prozatím předběžná, s nekompletní funkcionalitou a bude se dále optimalizovat. OSPRay 3.0 využívá SYCL s oneAPI DPC++ targetem v podobě Intel Xe GPU od spotřebitelských modelů po ta určená pro datová centra. Jelikož v rámci SYCL existují i plug-iny pro rozhraní Nvidia CUDA a AMD ROCm, mělo by jít toto vše využívat i s GPU obou dalších výrobců (na podpoře pracuje firma Codeplay Software).

Podpora Intel Meteor Lake je hotova, bude v Linuxu 6.7

Poslední střípky podpory pro běh Linuxu s mobilními procesory Intel příští generace, Meteor Lake, již čeká na začlenění do budoucího jádra Linux 6.7. Řeč je vedle CPU části samozřejmě i o GPU ovladači i915, který již ve vývojové větvi DRM-Next obsahuje vše potřebné. Podrobnosti shrnují Tvrtko Ursulin a Rodrigo Vivi z Intelu, poslední patche se týkají práce s TLB a flushingu L3 cache.

Doplňme, že Meteor Lake si odbude premiéru v polovině prosince tohoto roku, vydání Linuxu 6.7 se však očekává zhruba před půlkou ledna. Nedočkavci toužící po notebooku s Meteor Lake k Vánocům tak budou ještě pár týdnů muset vydržet s ruční aktivací pomocí přepínače i915.force_probe=, pak už s vydáním šest-sedmičky bude vše fungovat bez ručních zásahů.

Vulkan 1.3.269 vylepšuje propojení s CUDA a ARM

Dvě nové rozšíření (extension) přináší nejnovější verze API Vulkan. Prvním je VK_ARM_scheduling_controls, rozšíření obsahující sadu ovládacích prvků umožňujících detailnější nastavení chování scheduleru u integrovaných GPU jader ARM Mali.

Druhým pak VK_NV_cuda_kernel_launch vylepšující interoperabilitu mezi oběma API (Vulkan a CUDA), kde z principu vznikaly větší komunikační režie v závislosti na konkrétní platformě. Nové rozšíření podporuje přímé nasazení CUDA kernelů skrze Vulkan bez nutnosti komunikovat věci kolem PTX kernelů přes command buffer Vulkanu, informuje Phoronix.

Do Mesa 23.3 míří počáteční podpora Radeonů RDNA3 Refresh / GFX11.5

S Mesa 23.3 a Linuxem 6.7 přijde počáteční podpora pro příští aktualizaci grafických jader AMD, tedy integrovaných Radeonů subgenerace „RDNA3 Refresh“. Aktivace jejich podpory je realizována na necelých 14 tisících řádků kódu, z nichž naprostá většina je JSON soubor dokumentující potřebné registry. 

Lze předpokládat, že tohle nebude problémová záležitost a vše bude v linuxovém jádru připraveno včas pro tato GPU jádra, která se objeví s příští generací AMD APU a SoC. Kolovaly též zvěsti, že AMD provede refresh i u velkých grafických karet, ty však byly vyvráceny.

Test Intel Arc A580: vysoká spotřeba v klidu

Nedávno uvedená grafická karta Intel Arc A580 byla podrobena testu na Phoronixu. Intelův střední model je celkem sympatickým řešením stojícím plně na open-source podpoře v linuxovém jádru, která je poslední rok (od uvedení vyšších modelů A750/A770) postupně vylepšována. 

ict ve školství 24

Zdá se tedy, že vedle nepodpory nových AAA her či naopak omezené podpory starých titulů, které nás oboje na platformě Linux nemusí až tolik trápit, bohužel u Arc A580 přetrvává zásadní problém vyšších sedmičkových modelů: vysoká spotřeba v klidovém běhu. 

Více v testu na Phoronixu, kde se konstatuje, že při dané ceně může jít o zajímavé řešení, nicméně české e-shopy si k této ceně přidaly zhruba další tisícovku, takže důvodů, proč věnovat modelu Arc A580 pozornost, opravdu mnoho nezbývá.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.