Názor k článku TeX? Klidně i pro naprosté začátečníky! od martin - "TeXové soubory jsou samozřejmě plaintextové, takže se dají...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 12. 2007 22:04

    martin (neregistrovaný)
    "TeXové soubory jsou samozřejmě plaintextové, takže se dají velmi snadno zpracovat programem či skriptem"

    Víceméně, dokud nezačnete v tom TeXu něco programovat, pak se taky můžete při zpracování programem trochu zapotit, než např. zjistíte, jaký text to nakonec vysází (např. kvůli fulltextovému indexování). Ale každopádně jde docela dobře generovat TeXové dokumenty nějakým skriptem.

    V samotném TeXu lze naprogramovat spoustu věcí, ale stojí to dost úsilí, je na tom vidět, že ten jazyk vznikal někdy v 70. letech. (stroj zpracovává sekvenci tokenů ze vstupu, expanduje makra, generuje nové tokeny; dokument = sekvence tokenů). Na nějaké složitější transformace mi přijde daleko vhodnější XML, XSLT a XML-FO, XML lépe odráží strukturu dokumentu (strom elementů, v XSLT můžete přímo pracovat s jejich hierarchií), zpracoování XML dokumentů vlastním programem nebo skriptem je taky na vyšší úrovni, např. na libovolný podstrom dokumentu můžete zavolat XSLT procesor, kdežto na libovolný úsek TeXového dokumentu si TeX jen tak nezavoláte, ono ani není zrovna triviální najít takový úsek dokumentu, který by byl "samostatně" zpracovatelný (to samostatně je v uvozovkách, protože stejně by se k tomu fragmentu muselo doplnit nejspíš něco na začátek a pak na konec taky nějaký \end)

    A to nemluvím o modulárnosti -- v TeXu různé knihovny pracují s různými registry TeXového procesoru, makra jsou globální, takže není problém narazit na knihovny, které dohromady nepoužijete.

    Na generování technické dokumentace (např. různé verze pro různé typy uživatelů, odstavce odrážející zákaznické úpravy pro různé zákazníky apod.) mi přijde vhodnější XML a DocBook. Pokud potřebujete kvalitní typografický výstup, pohrát si přesně se zalamováním řádků a stránek, potřebujete ovlivňovat detaily výsledného vzhledu, nepotřebujete text dokumentu po obsahové stránce nijak složitě transformovat, TeX je dobrá volba.