Linux
teTeX
TeTeX je tradiční linuxová distribuce TeXu. Mezi jeho výhody patří relativně malá velikost a jistota, že váš balíčkovací systém jej určitě obsahuje. teTeX je však poněkud zastaralý, není již dále udržovaný a neobsahuje ani zdaleka tolik nástrojů a fontů jako TeX Live. Pro méně náročné uživatele ale rozhodně stačí a pro potřeby našeho seriálu bude zcela dostačující.
Jeho instalace je prostá, stačí využít schopností vašeho balíčkovacího systému. Takže například v systémech založených na Debianu jej nainstalujete pomocí:
sudo apt-get install tetex-base tetex-bin tetex-extra
TeTeX lze v převážné většině distribucí nalézt v balíčcích tetex-base
, tetex-bin
a tetex-extra
, některé distribuce jako například Arch Linux však teTeX distribuují v jediném balíku se jménem tetex
. Pokud chcete dokumentaci, bývá v balíčku tetex-doc
, nicméně myslím, že s internetovými zdroji si bohatě vystačíte.
A co obsahují jednotlivé balíčky? TeTeX-bin obsahuje skripty a binárky spouštějící TeX a spřízněné nástroje, jako je například MetaFont a MetaPost. V balíčku teTeX-base naleznete například TeXová písma, makrobalíčky a styly. TeTeX-extra obsahuje některé méně často používané binárky, další písma, makra a styly. A konečně teTeX-doc, jak jsme si již řekli, obsahuje dokumentaci.
TeX Live
TeX Live je mnohem rozsáhlejší TeXová distribuce než teTeX. Distribuje se v podobě CD či DVD obrazů a zabírá stovky MB až několik GB. Jedná se o komplexní a profesionální nástroj vhodný i pro zkušené TeXové guru. Bohužel zdaleka ne všechny distribuce jej obsahují – nalézt jej můžete například v Debianu, Ubuntu a Arch Linuxu.
Je-li TeX Live přítomen ve vaší distribuci, zpravidla je distribuován v mnoha a mnoha balíčcích. Rozhodně nezapomeňte nainstalovat alespoň texlive-bin
a texlive-core
z metabalíčku texlive-most
. Názvy balíčků se ale v různých distribucích mohou lišit.
Neobsahuje-li vaše distribuce TeX Live, můžete jej stáhnout z domovské stránky TeX Live a nainstalovat z ISO obrazu. Není to ale nejpohodlnější ani úplně nejsnazší a pokud si v shellu nejste příliš jisti, tento postup bych příliš nedoporučoval.
Windows
MiKTeX
Nastavení MikTeXu.
MiKTeX je distribuce TeXu určená výhradně pro MS Windows. Je to vlastně balíčkovací systém obsahující správce balíčků, skrze nějž instalujete jednotlivé TeXové balíčky. U uživatelů TeXu na Windows je velmi oblíbený. Mezi jeho výhody patří propracované grafické rozhraní a modularita, umožňující instalovat jen to, co opravdu potřebujete.
Synaptic připomínající balíčkovací manager MiKTeXu.
Zvolíte-li si tedy pro vaše TeXování MiKTeX, stáhněte si jej nejprve z jeho domovské stránky a nainstalujte jej. Nyní máte balíčkovací systém, z kterého můžete instalovat potřebné balíčky. Pracuje se s ním jako s jakýmkoliv jiným grafickým managerem balíčků.
TeX Live
Výše představený TeX Live je k dispozici i pro operační systém MS Windows. Návod na instalaci naleznete v manuálu TeX Live.
Chci víc!
Ještě detailněji než tento článek se instalací TeXu do MS Windows zabývá knížečka Instalace TeXu pro Windows, kterou naleznete v naší elektronické knihovně.
Další software nutný k provozu TeXu ve Windows
MS Windows je jediný běžně používaný operační systém, ve kterém nenalezneme defaultní podporu PDF dokumentů. Neobejdeme se tedy bez příslušného prohlížeče. Nejlépe bude, zvolíme-li Adobe Acrobat Reader.
Mac OS X
MacTeX
MacTeX je modifikace TeX Live pro operační systém Mac OS X. Obsahuje však více než „jen“ TeX Live – v MacTeXu dále naleznete Ghostscript, ImageMagick a grafické programy TeXShop, LaTeXiT, BibDesk, Excalibur a i-Installer. Je to klasický DMG obraz, který v sobě skrývá MPKG instalační soubor MacTeXu. Pro Mac OS X je MacTeX určitě nejpopulárnější a nejlepší volba.
Ale já nikde žádný TeX nevidím!
Pokud hledáte, kdeže vlastně ten TeX je, upozorňuji, že TeX sám o sobě nemá grafické rozhraní. Je to binárka hovící si kdesi v $PATH a čekající, až ji spustíme. Jak ji máme pouštět a co jí máme dát jako vstup, to si povíme až příště.
Závěr
Po dnešním úspěšném nainstalování TeXu se v příštím díle podíváme na software určený k práci s TeXem – řeč bude především o user-friendly textových editorech, případně přímo IDE určených pro TeX.
Odkazy
Poznámka: screenshoty MiKTeXu byly přejaty ze serveru SoftPedia.com.