Ano, většina moderních Linux distribucí (ale i jiných os) používá standardně kódování utf-8, má to mnoho výhod. cp1250, alias win1250 je úmyslně Microsoftem zpotvořený standard iso-8859-2. MikeTex ho používá, protože to je výchozí kódování pro češtinu a slovenštinu pod Windows.
Ano, je. Lisi se to samozrejme distribuce od distribuce, ale vetsinou se pouziva UTF-8. Nicmene omlouvam se, ze jsem opomnel Windows, ackoliv jsem slibil, ze serial bude i pro ne.
Tak jsem nekde slysel (MS-W jsem z blizka nevidel tak deset let), ze uz od NT je vnitrni kodovani windows prave utf-8. Proc potom s uzivatelem komunikuji pres cp1250 je mi zahadou (ale ne takovou, abych musel googlit, zda je to pravda).
Windows používají tahle zastaralá kódování pravděpodobně z několika důvodů:
1. Zachování zpětné kompatibility s Windows 3.x a 9x/ME
2. Menší objem ukládaných dat
3. Snadnější čitelnost v jednoduchých prohlížečích (možná)
Daleko horší jsou pitomci, kteří vytvoří web v CP1250 a neuráčí se to uvést v META a server samozřejmě o tom taky nic v hlavičkách neřekne. Za ty ale Microsoft nemůže, ikdyž standardní nastavení IE tomu malinko nahrává.
WinNT mají vnitřní kódování v UTF-16. Přes kódové stránky komunikují programy z W95/98/Me. Přesněji řečeno: jednotlivá okna aplikace mohou být buď Unicodová, nebo v jedné konkrétní kódové stránce, unicodová okna fungují pouze na NT, okna s kódovými stránkami fungují všude.