Děkuju za přínosný článek. Rád bych upozornil na velmi mladý textový editor UberWriter. Jedná se o klon na Macu populárního iA Writeru, což je skvělý distraction free textový editor. Podporuje markdown i matematické rovnice v LaTeXu.
iA Writer (http://www.iawriter.com) je skvělý nástroj na distraction-free psaní, zejména pokud ho máte koupený na Mac i iPad/iPhone a používáte iCloud jako úložiště dokumentů. Když potřebuju psát čistý text, vezmu iPad s bluetooth klávesnicí a iA Writerem a mám hezký přenosný psací stroj :-)
Na tvůrčí psaní je ale možná lepší něco sofistikovanějšího co umožní udržet osnovu a postavy konzistentní - jak se o tom píše v článku.
dosť často píšem (knihy sú na knihy.rs-design.sk) a myslím, že dobrý nástroj je naozaj nutný.
Celkom fajn sa hodí Google Docs Writer. Predsa len, je všade, dá sa prispôsobiť a je tam všetko. Taktiež už som kedysi písal priamo na Pastebine, čo je tiež dosť málo rušivé, po maličkých úpravách.
Z desktopových aplikácii ma celkom zaujal geany. Ten má síce viac tlačidiel, no je dobrá vec otvoriť si naraz viac súborov v taboch a upravovať. Tab na dej, iný tab na podrobnosti k postavám či prostrediam, ďalší na osnovu...
Ten existuje - zatím pouze v beta verzi - i pro Linux (a Windows).
http://www.literatureandlatte.com/forum/viewforum.php?f=33&sid=425a4317dc07db4c41ce8793eb59f853
http://www.omgubuntu.co.uk/2011/03/scrivener-for-linux-gets-official-beta-release
Veľmi som sa minule pobavil na skutočnosti, že existujú aj ľudia, ktorí sú schopní _zaplatiť_ si za vpodstate za notepad, ktorého hlavnou featurou (okrem voliteľnej farby pozadia a default proporcionálneho fontu) je fullscreen zobrazenie.. Kto chce naozaj písať beletriu, a pritom mať aj konštruktívny prehľad, čo už stihol napísať silne odporúčam org-mode v Emacse. Na tento zázračný kus software pripájam link na recenziu od skutočného full-time spisovateľa, ktorý už dávno nepíše v ničom inom ako v Emacs org-mode:
Let's just use Emacs
Ano, Emacs s org-mode jen stěží cokoli překoná. Jinak o psaní s Emacsem pro spisovatele i pisálky existuje velmi dobrý manuál nazvaný The Woodnotes Guide to Emacs for Writers - http://www.therandymon.com/papers/emacs-for-writers.pdf
na krátke texty, poznámky môžem vrelo odporučiť Zim: http://zim-wiki.org/
Také jsem hledal nějaké šikovné udělátko (pro win). Existuje jich mnoho, ale nevíce mi sednul zdarma yWriter. Nic složitého, obsah, postavy, scény, "napínavost děje",.. vše nasypete v první fázi knihy a pak jen píšete. Moc hezké pro ty ,kteří píší víkendově, tzn. "už neví, co tím minulý týden chtěli říci".
Snad u všech těchto "Word-alternative" textových editorů mi vadí špatné používání typografie podle českých pravidel (resp. ona tam většinou funguje jen anglosaská typografie). Takže jsou blbě uvozovky, pomlčky/rozdělovníky, výpustka atd... DTPák, který to pak sází se může pos..., respektive většinou se na to vys... A podle toho pak úprava tiskovin vypadá...
Tohle jde lehce vyřešit v Emacsu. Trochu si přihřeji polívčičku odkazem na svůj blog - http://anachronyx.wordpress.com/category/emacs/
Tak to nebudeme protahovat: http://www.abclinuxu.cz/clanky/komiks-xkcd-378-opravdovi-programatori
Co já vím, tak třeba Cory Doctorow toho času používal gedit. Pak si vzpomínám, že několik spisovatelů text diktuje. Krom toho znám několik lidí, kteří píšou vědecké a populárně naučné články — zpravidla v prehistorické verzi MS Wordu (protože redakce obvykle přesně toto přijímají). Naopak nevím o nikom, kdo by používal takový specializovaný editor, jaké jsou zmíněny v článku.
Ja se nyni zase potykam se s problemem, jaky SW pouzit na tvorbu prekladu nejakeho textu do cestiny. Nejde mi o slovniky, ale o SW, ktery by mi pomohl efektivne pracovat s obema texty najednou.
Nejlepe abych najednou videl original i preklad, abych je mohl spolu nejlepe nejak provazat, abych mohl udelat neco jako "slovnik", kde definuji/prelozim nejake pojmy a ty pak mou na vic mistech v prelozenem textu pouzivat a podobne veci.
Nevite, zda-li nejaky specializovany free SW, ktery by zjednodusil podobne veci, existuje? diky moc