uz se tesim na seriozni serial o emacsu a hlavne elispu.
Jako dlouholety uzivatel emacsu na nej samozrejme nedam dopustit, ale samozrejme chapu, ze nekdo pouziva i mene sofistikovane editory :) S titulkem se neda nez souhlasit, ovsem kdyz se rekne a, melo by se rici taky b, a to, ze pokud v emacsu chybi nejaka funkce, nebo si chcete zjednodusit praci, staci napsat kousek lisp kodu. Vi zas tak dobre neznam, ale rekl bych, ze si do Vi nic nepridate. Je ale pravda, ze vi se vetsinou automaticky nainstaluje s distribuci, coz se o emacsu rict neda.
Ve Vimu (ne primo v obstaroznim vi :-) je implementovan vim-script, v nemz se daji napsat ruzne pridavne moduly, makra atd. Napriklad v clanku zmineny modul "matchit.vim" vypada podle me docela citelne:
http://code.google.com/p/meituo-gvim-config/source/browse/vim/.vim/plugin/matchit.vim
Pokud nekomu nevyhovuje se ucit vim-script, existuji (primo v instalaci vim-enhanced) "konektory" na jazyky TCL, Perl nebo Python.
Jeste dodam, ze skutecne pro Vim existuje mene vetsich modulu typu postovni klient nebo webovy browser, protoze (pravdepodobne) po techto funkcich neni az takova poptavka, spis se pouziva opacny pristup, tj. postovni klient ma jako editor posty nastaveny Vim, pro spravu souboru neni nad CLI+MC :-) atd.
Nemyslim ted, ze je Vim lepsi nez Emacs nebo naopak, proste se jen uplatnuje jina filozofie, tot vse.
Najlepší správca súborov v súčasnosti už imho nie je mc, ale ranger , ktorý mc vo všetkých ohľadoch predbehol, a to nie len vo vim-like ovládaní, ktoré je jeho hlavnou charakteristikou a je vybrúsené do detailov. Je písaný v pythone a ncurses. Rozhodne stojí za pozornosť a vyskúšanie!