To jsou ktere? HPcko delalo (a doufam, ze i stale dela) kalkulacky s postfixovou notaci, ta zde ma velky smysl, ale s prefixovou.
Jinak ke Scheme - sice mam rad lispovske jazyky obecne, ale zrovna na system by se me libila napriklad Lua nebo (az se vylepsi runtime) tak i baterryless Python.
Diky za clanek, tema sleduju a zajima mne. Doufam, ze to krapet projekt krapet popularizuje, protoze to, co ted projekt potrebuje je vice lidi. Komunita je velmi pratelska.
Pro zacatek muzete zkusit Guix nainstalovat na Vasi oblibenou distribuci, ochutnat balickovaci system a pripadne pridat Vase balicky, pokud v Guix stale chybi.
nejaka ta RPMka mate tu:
https://build.opensuse.org/package/show/home:sleep_walker:guix/guix
Co mě osobně na Guixu nejvíc mrzí je, že to trošku fragmentuje komunitu. (Ostatně, odhaduju, že ta původní okolo http://nixos.org je značně větší a i stav balíčků a OS tomu odpovídá.)
"Podstatou Guixu jako funkcionálního správce balíků, je dosáhnout možnosti distribuovat svobodný software zároveň jako zdrojový kód i jako předkompilované balíky – každý si pak může vybrat. Důležité je, že zkompilovaný vlastní balík bude binárně identický se substitutem, což je velmi důležitý prvek kontroly obsahu binárního kódu vs. zdrojového kódu."
No pripada mi to jako Gentoo nebo Arch. Akorat u Gentoo je kazda binarka jina v zavislosti na pouzitych USE. Co kdyz bude chtit jeden clovek prelozit PHP s mysql a jinej bez mysql? to uz budou prece rozdilne binarky.
Guile je Scheme implementace, ktera je podporovana GNU projekty jako jazyk, ve kterem se snadno pise, snadno se uci a snadno se rozsiruje.
O tom, ze to s nim mysli vazne svedci treba i Guile Emacs (http://www.emacswiki.org/emacs/GuileEmacs).
Musím se scheme zastat - sám ho sice neovládám a ani jsem zatím neprojevil žádnou snahu se ho naučit, ale včera jsem na něj náhodně narazil na wikipedii a zdá se mi to jako vhodný jazyk. Vypadá to velmi jednoduše a napsat si podobný lisp je většinou velmi jednoduché a pak se to dobře embeduje.
Napsal jsem vlastní interpreter něčeho hodně podobného, takže přímo o scheme toho sice moc nevím, ale jinak z něj mám silně povědomý pocit ;)
Super jazyk mi to přijde na konfigurace, ano. Tam se mi obecně serializace do stromů přes s-expression zdá jako dobrý nápad.
No, já nevím. Na tom scheme mi přijde hezká ta trivialita, v podstatě absence syntaxe. V pythonu třeba dělám 7 let a pořád ho kompletně neznám, třeba před rokem mě překvapil fakt, že for smyčky mají else větev. Lua mi taky přijde složitější, jak na parsování, tak co do všeho ostatního.
Odpoved hledej v historii GNU a hlavne nekdy az dost fanatickeho protezovani tohoto jazyka RMS. Viz slavny flame Scheme vs. Tcl apod. Jinak Scheme se skutecne snazi nacpat do ruznych projektu, treba do Gimpu, ale no nevim, Python nebo Lua bych tam videl mnohem radeji, protoze kdyz uz lispovsky jazyk, tak neco poradneho (ehm Clojure popr. CL)
Podle me je celkem jedno co je to za jazyk, podstatne je, ze je to interpretovane, protoze se to snadno upravuje, coz systemove konfigurace i baliky potrebuji Nahrazuje a sjednocuje to soucastny stav kdy se hodne pouziva bash pak ruzne typy konfiguracnich souboru atd. , v neposledni rade to nahrazuje i pomenre nestastny systemd-styl. Navic je to proste snadno pochopitelne a ihned pouzitelne, takze by snad sympatie ci nesympatie k tomuto jazyku mohli jit stranou jeho prakticnosti pro toto vyuziti i kdyz jiste by se o tom dalo dlouze diskutovat.
Systemovy jazyk by mel byt co nejjednodussi, modularni a interpretovany. Python i CL jsou zbytecne slozite, Clojure zase nema vhodnou implementaci. JVM nebo CLR jsou tezkopadne a nenazrane. Lua by vsechno splnovala (rychly, jednoduchy, primo interpretovany), ale soudruhum asi vadi licence. Scheme je ok, ale aspon v mojem okoli ho zna jeste min lidi nez Luu.
Ja bych se to na Lue ani nebal zalozit, on je to jednoduchy jazyk jak na nauceni (zminujes A4 s referenci), tak i implementacne - binarka ma u me nejakych 23 kB a i LuaJIT (kdyby byl potreba) se vleze pod pul mega.
Nase zkusenost z jednoho projektu - i ne-ajtak, ktery predtim nenapsal ani radek kodu, dokaze samostatne zacit pracovat s Luou za par dnu a napsat plnohodnotny a +- funkcni 200 radkovy skript. Sice mam lispovske jazyky moc rad, ale ucit to podobne (ne)zkuseneho cloveka bych si netroufl, to neni humanni :)
GIMP umoznoval psat skripty ve Scheme daaaavno pred tim, nez nekdo napsal pluginy pro jine jazyky, m.j. prave proto, ze jednoduchy parser a interpret se da napsat za odpoledne. Tak zbytecne neplivejte jedovatou slinu :).
Berte to tak, ze zavorky ve Scheme jsou totez, co odsazeni v Pythonu - na zacatku vyvolaji reflexni davivou reakci, ale po dvou tydnech vam prijdou jako nejprirozenejsi vec na svete :).
Použití Guile pro psaní balíčků je hlavní rozdíl oproti původním projektům okolo http://nixos.org. Má to i své technické výhody, ale mě osobně Lispy už vizuálně odpuzují a zůstávám u původního.