Vlákno názorů k článku Tiskárny a plottery vyráběné v Československu od radar - mel jsem ATARI 800XE, a plotr XY4140. vzpominam si...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 5. 2010 8:14

    radar (neregistrovaný)

    mel jsem ATARI 800XE, a plotr XY4140.
    vzpominam si na komunikaci DOPISAMA s obchodnim oddelenim laboratornich pristroju kdy jsem je zadal o specifikace rozhrani.

    do voziku jsem dal takovy spalicek z tvrdeho dreva, kde byla sikmo KP101 (fototranzistor)a cervena ledka(jiny se tehdy blbe shaneli).
    pak jsem napsal simply rutinu, ktera jezdila s vozikem jen radek po radku-to bylo pro vystup na joystick 1, a druhou rutinu jako podprogram prvni pro cteni hodnot z druheho joustiku 2, do kteryho byl zapojen kp101 :). jeden ze vstupu byl totiz analogovy pro trimrove herni ovladace, a mel 256 hodnot. protoze kp101 byl uplne obycejny fototranzistor (tenoucky 2mm), tak se tamkrasne vesel.
    nevim kdy vznikly prvni komercne vyrabene scannery, ale ja ho mel uz v 91' ;)

    scanovat slo texty s pismem od 3mm, a mene slozite obrazky, a jedna A4-ka trvala mnoho minut, a s vysledekm neslo dost dobre pracovat. modemy a BBS byly teprve v zacatcich, a vetsina bbs byla zahranicnich (napichovali se telefoni budky a z tech se pripojovalo na zahranicni BBS)

    joooo…ach…to byly casy :)

  • 4. 5. 2010 10:18

    Clock (neregistrovaný)

    Prvni komercne vyrabeny scannery byly podle clanku na Wikipedii v 20. letech 20. stoleti.

  • 4. 5. 2010 12:19

    NA (neregistrovaný)

    Já pár roků na to používal scanovací hlavu na pérovém plotru Sumagarfic pracující podobně.
    Teď se mi zdá, že podobná věc na trhu chybí.
    Až se ovšem dozvím, že někdo vyrábí k 3D modelovacímu centru 5D snímací zařízení, moc mě to nepřekvapí. :-)

  • 4. 5. 2010 22:29

    David (neregistrovaný)

    Ja mel na scanovani neco podobnyho. Pripojeny na Didaktik na joystick. Jen fototranzistor. Obrazek se vzstrihl a nalepil na A4. Stacilo to nasvitit lampickou a jit tak na hodinu pryc nez se to nascanuje.

    Pak jsem mel doma sadu barevnejch fix a tiskl jsem obrazky z her barevne. Taky to trvalo skoro hodinu ale clovek byl na zakladni skole absolutni frajer :-)

    Jo a taky jsem mel u didaktiku magnetak a ten dovoloval stelovat rychlost prehravani sroubovakem. Didaktik docela snesl trosku pridat. Hned byla hra nahrana o par sekund driv.

    Dalši fintu jsem mel na joysticku. Ten jsem rozkuchal, udelal novej plosnak a dal do nej tehdy horkou novinku, obvod 555. Joystick mel na boku pridelane tlacitko a potak. Tlacitkem se zapinala funkce, ktere jsem rikal autofire. Potakem se nastavovala rychlost strileni. Tehdy jsem ten plosnak kreslil trubickovym perem a barvou. Leptal jsem to kyselinou sirovou s peroxidem. To je docela hukot. Vim ze, me to tehdy vysplichlo na zidlu a mel jsem pak proleptany teplaky a trenky.

    S Didaktikem jsem si docela uzil. Nasi me ho po dlouhem premlouvani koupili k vanocum. Ja jej samozrejme nasel ve skrini uz 14 dni pred vanocema, tak jsem chodil tajne v noci parit na televizi…

  • 11. 5. 2010 10:41

    Jirka (neregistrovaný)

    Já jsem se po čtvrtstoletí vrátil do těch zlatých časů a na aukru koupil nejen 800 Atari, ale i Vámi zmiňovaný plotter XY 4140 v provedení k Atari (konektory 2× joystick). Bohužel k tomu nemám žádný SW.

    A proto by mě moc zajímalo, kam jste tehdy při svém dopisování si s výrobcem dospěl. Máte nějaké schéma zapojení či snad přímo nějaký SW?

    Jinak „scanner“ jsem si v těch dobách udělal z BT-100, u které jsem po vytištění asi 20×A4 v jednom sledu (asi 8 hodin tisku) zapekl hlavu :-) … ale stejně mi to snímalo jen fleky :-D

  • 11. 5. 2010 16:01

    bez přezdívky

    Zeptejte se na Phoenixu http://www.atariportal.cz/static_weblist.php
    Nekdo urcite ten SW ma.

    Dokumentace existuje, jen je otazka, kdo ji ma a kdy ji naskenuje. ;-) http://www.atari8.cz/calp/list.php