Děkuji za zajímavé čtení a přeji hodně úspěchů s rodinou a spol :-)
Co se týče live distribuce na záchranu, nemůžu než doporučit RIPLinux. Jeho největší výhoda je, že vše potřebné má na ramdisku, takže stačí zavést úplně odkudkoliv kernel a initrd a už to jede (například grubem přes tftp, gpxe přes http nebo poměrně fádně grubem z FAT32 :-) ).
Lidi, co blbnete....
Stojí vám ty hypotéky za to? Připravíte se o svobodu jen proto, abyste měli bydlení podle vašich představ TEĎ HNED. Pak se honíte, abyste to těm lichvářům splatili, žijete v totálním stresu a nakonec zjistíte, že vlastně téměř nežijete...jen přežíváte. Ani už nemáte čas na to co jste kdysi uměli a bavilo vás to, živíte se často něčím s čím ani vnitřně nesouhlasíte, jen aby bylo na splátky.
Bydlím také ve vlastním domě, ale nikdy jsem za to tak drsně nezaplatil. Nebyl jsem prostě tak netrpělivý. Za tu svobodu to stálo - žít nez dluhů je velmi příjemné a ani dnes to není nemožné, věřte mi...
A kolik máš dětí, mufe? A v kolika letech jsi našetřil potřebných pět milionů na malý domek za městem? Mně by to trvalo tak třicet osm let, když bych celou dobu musel platit pronájem bytu.. No a v šedesáti už dům nepotřebuju, ten je vhodný, když se rodí a rostou děti...
Souhlasím, že hypotéka zotročí člověka, to je ostatně hlavním cílem Systému - zotročit a ovládat lidi. Ale pokud chceš zajistit pro rodinu bydlení, tak nemáš jinou rozumnou možnost, bohužel...
Děti v první řadě potřebují, aby se jim rodiče věnovali. Můžete dělat na něčem, co vás možná zapíše do historie. Také se můžete věnovat dětem, můžete vydělávat na dům. Problém je, že tyhle tři věci se nedají stihnout najednou. Každý si musí vybrat, čemu se bude věnovat teď, čemu později a na co se vykašle.
Jde o to, kolik mate deti, jak moc s nima jste ochotni ztracet cas atd. Barak se je pro deti lepsi nez byt. Vypustite deti na zahradu, tam se nejak zabavi (i jinak nez u kompu), muzou lezt na tresen, zobat rybiz, honit se se psem, hrabat se v pisku, cachtat v bazenku... Samozrejme je to o prachach, makat kvuli tomu jako blby 30 let az do duchodu samozrejme nema cenu. To je lepsi se tlacit v byte a o to casteji jit s detma nekam do prirody.
Jo, bydlel jsem v paneláku, kolem baráku běhal, na stromy lezl, na zahradě trhal jahody a třešně, o prázdninách jezdil na tábory a k babičce do menšího města, kde jsem běhal ještě víc, lezl ještě víc a jako bonus jsem se cachtal v řece.
Stačí nebýt líní a vrátit se do Modřan, na Lhotku, Libuš...
http://sreality.cz/detail/prodej/byt/4+kk/praha-modrany-urbankova/1367700060
Domnívám se, že to záleží na velikosti příjmů. Pokud zvládnete nashromáždit potřebné finance řeknemě do deseti let, dává smysl počkat. Nicméně vezmeme-li v úvahu současné ceny nemovitostí jen málokdo to do deseti let zvládne. Kupovat si vlastní bydlení před penzí, jaksi pomalu přestává dávat smysl.
Bez dotací od papínka nemáš šanci při placení nájmu, živení manželky s dětmi ušetřit na barák v rozumném čase. Znal jsem jednoho takového troubu co si myslel že ano, takže místo dovolených děcka měla pracovní tábory na stavbě a zkolaudovalo se to "už" když děcka končila SŠ a následně prchla na koleje a to už mu je barák k ničemu.
"Luxus" vlastneho byvania bez hypoteky povazujem za dolezitejsi.
Skutocny dovod je ale iny. Ak si muz najde partnerku - rovesnicku vo veku okolo 20-25 rokov, tak ked na nu pridu problemy s "biologickymi hodinami" vo veku po 30, tak vacsina muzov nedokaze odolat emocionalnemu vydieraniu zo strany zeny a nakoniec si tu rodinu zalozi, aj ked na to nie je materialne pripraveny.
Pricom riesenie je take jednoduche. Kazdych 5 rokov vymenit partnerku za mladsi model. Vsak aj pocitac je po 5 rokoch moralne a fyzicky zastaraly.
V podstate souhlasim s tvoji filosofii - ale rozhodne pouze na mensim casovem meritku. Podle me by 1-2 miliony mel byt schopny nasetrit behem 5-7 let jakykoliv schopny par. Ostatne ja jsem nasetril jen behem studii 200 tisic a dalsich 200 mam na stavebnim sporeni diky rodicum. Nasledne je klidne mozne si vzit hypoteku na 1 milion, coz je uvazek na 10 let na 10 tisic mesicne a to se da ve dvou snadno zvladnout. Za 2.5 milionu je mozne si poridit byt jako krava v meste typu Kladno nebo mensi byt (60 metru) ve starem dome v centru Prahy (alespon v soucasne dobe, uznavam ovsem, ze cena nemovitosti sla dolu).
Nekteri by mozna nad bytem o rozloze 60 m*m ohrnovali nos a pochopitelne - pokud ma clovek vic penez, poridi si vetsi. Nicmene i ctyrclena rodina se v tomhle prostoru da provozovat (staci se podivat, jak se bydli v zapadnich mestech jako Pariz - tam si velky byt dovolit nemuze 99.99% lidi).
Takze dite bych videl tak ve veku 30-35 let. Vek zeny by mel byt tak 27-32.
Je dobre si precist: http://en.wikipedia.org/wiki/Paternal_age_effect
Nevidim moznost kde bych jako decko obdrzel kdy 200tis zcela zdarma od rodicu. Mozna tak 30ku. Za mych mladych let ziskat praci v IT nebylo tak jednoduchy jako dnes. Tehdy byla nejlepsi vyberova brigada v mekaci. A kamarad byl king kdyz si po ctyrech letech dreni poridil ojetinu. Potom uz jen skladnik,vratnej,vyhazovac na diskotece;)
Jinej kraj, jiny prilezitosti. Do nejakych 18ti tohle nemas moznost ovlivnit. Byt v Praze asi bych byl na tom lip. Nicmene zase bych byl asi nevychovanej hajzlik manazer co nikdy nepoznal cenu lidske prace, nepomahal stavet dum a nerozvinul dalsi kladne charakterove vlastnosti ktere penezi nezaplatis.
Ad byt. Pridej 600tis a muzes mit peknej barak. Nemusis se dohadovat se sousedy aby ztlumili svoje lo-fi, nemusis se na schuzich dohadovat s hromadou duchodcu-lampasaku ze ty zrezly roury uz se musi upravit. Ozralej soused ti nevykopava dvere. A o panelak se musis starat stejne jako o barak. Radsi budu zodpovednej za svy a na svym.
Ad.ve dvou. Zadny takovy. Zadny SJM. Zadny manzelstvi. Kazdej hezky svuj ucet a skladat se jen na spolecne veci na kterych se dohodneme. A nemovitost napsanou na osobu co plati hypoteku. Pak jsou z toho pri rozvodu akorat prusery. SJM je jen nastroj jak nekoho legalne okrast. Pokud se to dotycne nelibi tak at tahne. Ale zatim se podle toho spis pozna rozumna holka. Pokud je dostatecne sebevedoma a ma nejaky svuj majetek tak to pochopi.
Zabava je lepsi se zenskou. Spis je blby, ze zenska spatne reaguje na prikazy, neda se jednoduse kdykoli vypnout nebo zapnout, je sice mozne, ale pomerne obtizne, casove narocne a drahe mit vic zenskych najednou, ruzne je podle potreby nahrazovat, obmenovat (u pocitacu neni problem) a pokud neni chlap parazit, tak je zenska podstatne (radove) drazsi nez pocitac.
Dotace od papínka zní pěkně hnusně... Bez pomoci rodiny (dědictví, dočasné vícegenerační bydlení, výměna bytů...) nemáš šanci v tak krátkém časě dosáhnout na nemovitost v tržních cenách. Většina lidí tu podporu rodiny nemá z vlastní vůle, rozhodli se přestěhovat do velkého města (typicky Praha), kde sice snadněji sehnali práci za lepší peníze, aby po 5-10 letech zjistili, že si nemohou dovolit vlastní bydlení. To je ale jejich problém, můžou o druhých vykládat cosi o dotacích od papínka, ale jedině tím zakrývají vlastní krátkozrakost.
Deti nepotrebuju zit v palaci. Rodicia maju dvojizbovy byt a byval som tam s nimi a sestrou az to druheho rocnika na vyske, pricom som nikdy necitil nejake obmedzenie kvoli tomu, ani som to nikdy rodicom nevycital. Zivot a deti je o niecom uplne inom, ako o byte a peniazoch.
Momentalne byvam v garzonke sam, ale predo mnou tu byvala rodina, ktora mala dve deti a prezili. Samozrejme, ak si clovek moze dovolit dom, tak treba dom, len chcem povedat, ze jedina podstatna vec je mat kde zlozit hlavu a mat strchu nad hlavou. Vsetko nad to, co sa tyka byvania, su uz nepodstatne detaily.
Mam spalnu a obyvacku, 2 deti a manzelku. Kde budem sulozit, ked decka trochu vyrastu a nebudem ich davat spat o osmej? A ked bude dalsie decko, budeme spat piati v jednej spalni, kde sa teraz ledva zmestia dve detske. postielky a jedna manzelska? To si mohli dovolit v predminulom storoci, ked zila vacsina ludi na dedine, cely den boli vonku a domace ulohy si muselo pisat 1 decko zo 7.
Ved aj kupat sa mozeme raz tyzdenne vsetci v jednom koryte. Len neviem ako budem zakaznikom obhajovat svoje hygienicke navyky. Ze to maju vydrzat, lebo to stacilo mojmu pradedovi?
v bratislave stoji bezny, povedzme par rocny byt, asi 200tis eur. priemerny plat je tu 1200 hrubeho, co je 900e cisteho. 30r hypoteka na uvedeny byt vychadza priblizne na tisicku mesacne. a nie kazdy zaraba 5tis cisteho od dvadsiatky aby si usetril na byt za 5 rokov.
ak chces dom, potrebujes mesacne 2x tolko.
ak clovek nieco nezdedil, nema velmi vynimocne dobre platene miesto, alebo uspesne podnikanie, nic ine ako celozivotna hypoteka nieje mozne
To je nesmysl. V tom meste mas napr. praci (a nova se blbe shani, zvlaste v mensim meste, kde by byla sance na podstatne levnejsi byt), mas tam pritelkyni/manzelku, ktera tam ma praci, mas tam rodice, kteri ti casem usetri slusne penize a cas za hlidani deti, mas tam treba i kamarady, kteri ti usetri penize pri ruzne vypomoci, kterou bys jinak draze zaplatil, atd. Kdyz uz jsme tak omezeni a tupy, ze jsme schopni mluvit jen o penezich, protoze kdybys uvazoval i mimo penize, tak bys takovy prispevek do eteru nepustil. Rozumne je stehovat se za lepsi praci, za levnejsim barakem (ostatne ultra levne baraky mohou pak byt neprodejne, skvela investice) lze take, ale ostatni podminky tomu musi taky nejak napomocne (hlavne prace).
mimo bratislavy by som ani ja ani moja mlada nezohnali taku pracu ako robime a to konkretne preto ze tam take pracovne miesta niesu. a pisal som obecne. skratka zdaleka nie kazdy ma extra dobry prijem.
mimo bratislavy vysokoskolsky vzdelani ludia a to aj tazkych technickych smeroch zarabaju tolko co v bratislave kazda upratovacka. smutny tento stat a opat.. nie kazdy sa mozme odstahovat inam
Lze jej hodit jenom tam, kde není. Anebo, když už tam je, jej vytáhnout a vhodit jej tam znovu s tím, že o jednu distribuci při tom procesu pokaždé jako přibude. Takto se dá dopočítat k mnohem slušnějším číslům. Možnosti jsou při této hře s čísly neomezené. Něco jako oslíčku otřes se, ale v tomto případě to funguje bez toho oslíčka.
Slax aj so Slackware boli moje oblubene distra, Tomasovi ako aj patrikovi patri moja velka vdaka. Potrebujeme ale dnes vobec live distribuciu ?
Dnes uz asi kazdy PC vie bootovat z USB kluca. Ak sa linuxu rootfs nastavuje cez UUID tak dokaze bootovat prakticky z lubovolneho miesta/pozicie a mame plnohodnotny system. Mam tam spravenych zopar skriptov co mi primontuju vsetky najdene blokove zariadenia, to mi staci.
Sam takto prevadzkujem debian..
A co VPS tady http://hosting.wedos.com/d/67250 ?
Sleva 25%: KUPONY120425
Slax jsem měl docela rád jako live pro záchranu dalších systémů. Startoval rychle a do text. režimu a rozuměl si s většinou síťovek a řadičů, toť vše
Ale neodpustím si rejpnutí - proč mě tento klasický vývoj OpenSource produktu zase nepřekvapuje :(
Všechno většinou stojí a padá s jedním člověkem, který jak přestane studovat a začne žít, tak to jde do kytek a nasaďte si to pak do firmy...
To je zajímavý problém. Setkal jsem se s několika možnostmi:
a) programátor dělal různé věci, u kterých strávil nějaký/hodně času, a ztratil něco z to počáteční motivace.
b) schopný programátor léta dělá na programu - jako jeden a hlavní programátor, a má rodinu (už během toho), k tomu nějací další minoritní přispěvatelé. Ale má toho dost, sám přešel na něco jiného, protože se situace v této oblasti změnila (i když ne všichni to něco jiného taky potřebují/začali používat). Kdyby byl sponzor pokračoval by v tom dál. Takže tady se ten příběh podobá výše uvedenému.
c) schopný programátor léta vyvíjel pro určitou skupinu lidí velice zajímavý program, dalo by se říct jednička na trhu takových programů zdarma, ale už toho má dost, avšak, a tady je podstatný rozdíl, vidí smysl té práce, a tak hledá pokračovatele. Po škole hledá práci a nachází. V zadání stojí, že nebere kdekoho, ale někoho, kdo prokáže, že na to má. A našel. Vývoj jde dál. Sám zůstává a projekt nějak sleduje; do jaké míry se zapojuje (nebo po přestávce) znovu intenzivně zapojí, je věc budoucnosti.
Sám vidím přínos jakékoli práce pro dané lidi v tom, že se něco učí a něco se naučí. Překonání frustrace z projektu, který nikdo nepotřebuje natolik, aby měl programátor radost z desetitisíců stažení každý týden, je součást širšího přístupu k věci a hledání uspokojení a uplatnění v životě.
Řekl bych, že je dobré si zkusit vlastní projekt, a na hezkých pár projektech začal dělat jeden člověk, ale taky že význam má uvědomit si, jakou hodnotu má zapojení se do širší skupiny, kde se společně přispívá do projektu, který je tím snázeji udržitelný. Skupinová práce je jistě celkem zábavná. Není potřeba se strhat. Motivace se udržuje kolektivně za zpěvu písní... Je čas na ostatní věci, meditaci, pivo a víno, pohyb na čerstvém vzduchu... :-)
Při skupinové práci lze zase část energie (a někdy i 100 %) vyplýtvat na řešení komunikace či řešení odlišných názorů.
Obecně co jsme za 25 let viděl, tak většina projektů skončila na neshodách mezi lidmi. Na tom, že by nějaký projekt skončil z technických důvodů – to jsem ještě nezažil. A to jsem se za 25 let zúčastnil širokého spektra projektů v několika oborech a mnoha státech – od open source zdarma až po velmi placené.
Skupinová práce a týmová práce je ve větším množství případů spíše unavující, pokud nemáte jasné vymezení a jasné pravomoci. A to v případě, že po někom přebíráte projekt, kde bude ještě roky čmuchat původní zakladatel s vyššími pravomocemi – je deprimující.
Velmi zkušení lidé mají většinou také jiné nároky, než začátečníci nebo průměrně zkušení. Podle zkušeností právě ti zkušení většinou z projektů odejdou, protože je přestává bavit ztrácení času zbytečným řešením mezilidských věcí. A také proto, že je často méně zkušení nutí pracovat stylem, o kterém se sami oni přesvědčí, že je neefektivní. Ale zkušený má tuto zkušenost už za sebou – a nehodlá se v ní dále plácat. Ale prostě méně zkušení nevěří.
U skupinových týmů pak brzy začne problém – finance. Protože každý se musí nějak živit a pokud to nechcete nechat začátečníkům (což obvykle je pro projekt fatální), tak dříve nebo později každý, jako autor, začne řešit, že se musí věnovat placeným projektům nebo rodině nebo jiným věcem.
Ono to, že si kolektivně prozpěvujete neznamená, že projekt pokračuje.
V řadě projektů zkušený jedinec má mnohonásobně vyšší efektivitu než tým deseti lidí. Protože jednak má zkušenosti (a málokdy v týmu seženete deset jemu rovných lidí) a jednak protože existuje „daň a cena za týmovou práci“, tedy značná část energie se ztratí na řízení týmu, jeho plánování, koordinace, komunikaci – a také do zpvání těch kolektivních písní.
Co Vám brání si Slax forknout a dělat to stejně dobře jako autor? Nebo dejte dohromady padesát lidí a do toho.
Nepsal jsem o forkování Slaxu - reagoval jsem na ten názor, který snad cokoli "sociálního" shazoval.
Popsal jsem zkušenosti, se kterými jsem se opravdu setkal: A) programátor, který končí projekt kvůli tomu, že se mů zdá, že na tom leta dělá jenom sám, B) ten druhý případ představuje programátora, které věc uvážlivě předal - nechtěl jsem tím vyjádřit, že se svému nástupci dívá přes rameno. Podle toho, co si vzpomínám, že psal, je ochoten pomoci, ale uvědomuje si, že projekt má jednoho hlavního vývojáře. Jistě k projektu může mít osobní vztah, když jej založil, ale je dobře, že v něm někdo schopný pokračuje. Penízky jeden/nebo oba zarábajů jinde, tohle pro ně klidně mohlo/může možnost dělat něco jiného, něco co je baví.
Moje poznámka ke skupinové práci - a myslím, že na větší projekty/složitější/rozsáhlejší těch víc rukou je prostě potřeba, a dobře se spolu můžou, když chtějí, domluvit. Některé projekty zažívají resuscitaci opakovaně, družstva se obměňují. Je samozřejmě spousta příležitostí, kdy dělat to jako představení jednoho muže šetří spoustu sil, které se pak vyjádří v tom, že se věc někam viditelně posunuje.
Dobře mi dělá na oči, když vidím, že už projekt nemá tendenci vydávat novou verzi co chvíli (jeden extrém) a naopak to neprotahuje na víc jak roční přestávky (další extrém) - to pak u některých ať už malých nebo velkých není jasné, jestli projekt odumřel, nebo má šanci, aby, jak jsem to taky viděl, najednou v původní sestavě (jeden člověk/víc lidí - třeba menších přispěvatelů) ožil a začal se mít čile k světu. Důležitou otázkou je, k čemu to je, protože lidi baví dělat věci, které mají smysl.
Když tam nebude (v případě skupiny) jednota, tak to může mít pozadí i v důvěře v tento aspekt (zájmy lidí se taky proměňují) a tento rozpor se časem projeví v tom, že to půjde do kýblu. Je samozřejmě při pohledu na kartu se zásluhami příjemné vidět, že projekt má kořeny třeba někdy v roce 1998. :)
Omlouvám se, mým cílem nebylo kritizovat.
Prostě vidím, že týmová práce funguje, jen když tým spojují prachy. Jinak ne.
A že stejně vše (a to i ve většině týmů) stejně visí na hrbu schopnému jednotlivci.
Většina týmů se stejně rozpadne, jen menšina vydrží.
Linux taky básní o týmech, ale je otázka jak dlouho přežije Linux a jak dlouho se bude vyvíjet kernel až od toho dá Linus ruce pryč. Podle mého názoru do pár let skončí. Protože Linus má pravomoci dané coby zakladatel, ty už žádný jeho nástupce nikdy mít nebude.
Taky vidím, jak úsporně je vyvíjeno BSD – jednoduše odborníky. A jak neúsporně a neefektivně s miliónkrát vyšším vkladem člověkoroků je vyvíjen Linux.
> Prostě vidím, že týmová práce funguje, jen když tým spojují prachy. Jinak ne.
Tak to nesouhlasí s mojí zkušeností. Spíše bych řekl, že skutečně dobré týmy jsou takové, které spojuje i něco jiného než peníze :-)
> A že stejně vše (a to i ve většině týmů) stejně visí na hrbu schopnému jednotlivci.
Ano, vždy je třeba nějaký garant, který nese zodpovědnost. V dobrém týmu ale ho ale ostatní podporují, protože chápou jeho nelehkou roli.
> Linux taky básní o týmech, ale je otázka jak dlouho přežije Linux ... až od toho dá Linus ruce pryč.
Různá hnutí přežila svého zakladatele. Myslím, že někdo kolem kernelu to po Linusovi převezme.
> Taky vidím, jak úsporně je vyvíjeno BSD – jednoduše odborníky. A jak neúsporně a neefektivně s miliónkrát vyšším vkladem člověkoroků je vyvíjen Linux.
Nemůžu přímo hodnotit, protože nemám zkušenost. Ovšem určitě závisí také na tom, co považujete za výsledek toho vývoje. Pokud to chápete pouze technicky, pak je výsledkem software a tam máte asi pravdu - sám bych uvítal více té katedrály na úkor tržiště. Pokud to ovšem chápete tak, že výsledkem mohou být i sociální procesy okolo hnutí a vliv na společnost, tak tam je linux asi úspěšnější. Čili záleží na úhlu pohledu.
Freedom is just another word for nothing left to lose
http://en.wikiquote.org/wiki/Freedom
http://en.wikipedia.org/wiki/Me_and_Bobby_McGee
http://www.sing365.com/music/lyric.nsf/Me-Bobby-McGee-lyrics-Janis-Joplin/DB4A0F6EDA995B334825695900340DC4
A je to tady... BFU na scéně. Pokud máš server, který zabírá více jak 1U pozici v racku, má mít garantovanou a neomezenou konektivitu do CZ/světa. Nedejbože, když ho provozuješ ve 2 kopiích k vůli záloze. Ano, je to dost peněz, ale ne každý svými potřebami končí u FreeVPS.
Ten napad s reklamnim wallpaperem sice neni spatnej, ale ja bych do toho nesel. Uzivatele Linuxu maji velmi malou kupni silu.
Navic ten SLAX muze delat kdokoliv - vzit ho a dat ho jako projekt indicke vysoke skole, tam mi to udelaji za 100 dolaru, kterymi podmazu ucitele.
Tady nazorne vidite jak vam porad rikam - necpat se do oboru kde je velka konkurence a zakaznik plati nerad. Deti z rootu to porad nechapou.
Na takový článek jsem čekal už dlouho :-).
Na tomto projektu je názorně vidět jak vypadá v ČR, když někdo zkusí svou práci financovat z "dobrovolnosti".
Vím o restauraci, která to zkusila >> FAIL!
O hudební skupině s dobrovolnou platbou za download >> FAIL!
Vývojář SLAXu >> FAIL!
Já sám na eshopu s platbami až po dodání a vyzkoušení zboží >> BIG FAIL!!
Takže mohu fundovaně a odborně prohlásit, že Česko jsou prostě banda vychcanejch hajzlíků a zlodějů, kteří nad sebou potřebují neustále někoho s bičem a jak se jenom o milimetr sami odchýlí od slušnosti, tak bičem dostat pořádně přes tlamu, aby se vrátili zase zpátky!
Je opravdu hrůza, že to používá tolik lidí, ale zaplatit za to pár korun? Néééééé....
A ohledně toho mého eshopu s platbou ex post, to byl totální FAIL. A lidem vůbec nevadilo, že mám jejich plnou adresu, jméno a že si to nechali poslat třeba i do práce, takže vím kde pracují - něco si vzít a nezaplatit brali jako úplnou normálku a ani se za to nijak nestyděli :-).
Nedivím se, že Microsoft vydělal na svém SW největší prachy světa, protože už od počátku dával po držce všem kolem sebe a švihal bičem na všechny strany. Ono se dá být "lidumil", ale lidi to neocení!
Dopadne to tak, že "lidumul" žije z ruky do huby a odfláknutá práce toho, kdo dává ostatním pěkně po hubě mu vynáší stokrát tolik :-)
Jsem si jistý, že kdyby si Slax zalicencoval a už od počátku nabízel za peníze, občas poslal nějakou žalobu na warezáky a pro porušení patentu na dvojtý klik se zmáčknutím tečky třikrát za sebou, tak Slax nejen, že bude existovat, ale ještě bude mít celý vývojový tým - tohle mi nikdo nevyvrátí :-)
Jeste mi schazi nejaky pozitivni priklad, kdy se to povedlo.
Dobrovolnost vyzaduje velmi vyspele vedomi - pochopeni souvislosti, nejlepe zalozene na osobni zkusenosti. Tu mate treba vy. Jde jednoduse o vnitrni dospelost cloveka, ktery je schopen se sam rozhodnout, komu prispeje ze svych statku a proc.
Kdo tuhle vyspelost nema, ten k ni muze dospet. V tom mu mohou pomoct ostatni - ale to uz se pohybujeme v oblasti socialni prace a socialni terapie.
Lokalne se muze ledacos podarit, ale samo to nejde - je to vzdycky drina a nikdy neni trvale vyhrano. Vidim to tak, ze se to da praktikovat v mensich komunitach lidi, kteri si to stanovili jako jeden z cilu. A musi tam byt neustale nejaka zpetna kontrola nebo vazba. Myslim, ze takoveto komunity dospelych lidi budou mit v budoucnosti velky vyznam pro preziti lidskosti i lidi jako takovych.
Lidé se obecně řídí vlastním prospěchem. Váš počítač, dům ve kterém jste, jídlo které jste měl k obědu - prakticky všechno okolo nás vytvořili lidé proto, aby z toho měli vlastní zisk.
Dobrovolné předání hodnoty se primárně týká osob blízkých a potřebných. Čím jsou si lidé dále, tím menší je pravděpodobnost téhle dobrovolnosti. Spousta lidí se snažila změnit lidskou podstatu. I komunisté si představovali, že lidé budou pracovat pro dobro celku, bez nároku na odměnu, a pak si vezmou ze společného jen tolik, kolik potřebují. Bohužel tyhle utopie nikdy nefungovaly jinak než mezi blízkými osobami (a občas u lidí znuděných luxusem). Lidé jsou zvířata, a vzájemná výhodnost (směna) je jediná cesta, která opravdu dlouhodobě funguje.
Dovolím si mírně nesouhlasit. Windows se ujaly mimo jiné i proto, že se daly dobře kopírovat. A je pravda, že byly asi i levnější než třeba OS/2, který byl ve své době zas vyspělejší. Byly nástupníkem DOSu, který jim připravil "půdu", důležité bylo, že na nich šly spouštět DOSové aplikace. Tu historii jistě každý zná.
DOS a potažmo Windows tu byl dřív než Linux a každému soudnému člověku musí být jasné, že zvítězit může jen jeden. Proč se matlat s několika navzájem nekompatibilnímy systémy? Jeden prostě musel zvítězit, už jen kvůli kompatibilitě.
"Jsem si jistý, že kdyby si Slax zalicencoval a už od počátku nabízel za peníze, občas poslal nějakou žalobu na warezáky a pro porušení patentu na dvojtý klik se zmáčknutím tečky třikrát za sebou, tak Slax nejen, že bude existovat, ale ještě bude mít celý vývojový tým - tohle mi nikdo nevyvrátí :-)"
Četl jsi ten článek vůbec? V podstatě tam píše, že lidi platit nechtěj. Já jsem si jistý, že by tu žádný Slax nebyl. Lidi by přešli ny jiný free systém. Nebo by si Slax ukradli jako kradou Windows.
Vcelku racionálně vzato, jiný konec to mít nemohlo. Takovému projektu se může trvale věnovat pouze ten, který se za něj ožení (vdá) a tím se ořežou náklady "rodinného" rozpočtu na minimum. Patrick ostatně ví své. Přesto tu ale zjevně existuje dost nenáročný způsob revitalizace Slaxu: Oprostit se od závislostmi spotaných KDE a Gnome a použít buď E17 nebo nějaký standardnější DM/WM. Práce s molochy mnoho navíc nepřinese a sebere obrovské násobky času potřebného k vývoji odlehčené verze. Archbang či Crunchbang jsou jasným signálem, co má a co nemá smysl...
A co zkusit vyuzit na financovani nove verze kickstarter.com? Zalozit tam novy projekt a pockat zda to neoslovi dost lidi ochotnych prispet, a treba i nejak odmenit lidi co prispeji nad nejakou castku apod. Treba neco jako
http://www.kickstarter.com/projects/1675907842/pathfinder-online-technology-demo
Vyhoda je ta, ze se lidem ty penize odectou az kdyz je celkovy prislib penez vetsi nez nastavena hranice, pri ktere se autorovi vyplati projekt spustit, takze nehrozi, ze by nekdo prispel na neco, co se nerealizuje.
Eligibility requirements
To be eligible to start a Kickstarter project, you need to satisfy the requirements of Amazon Payments:
You are 18 years of age or older.
You are a permanent US resident with a Social Security Number (or EIN).
You have a US address, US bank account, and US state-issued ID (driver’s license).
You have a major US credit or debit card.