Myslím, že ak tá reklama bude naozaj vkusná aspoň tak, ako je tá coca cola a kofola, tak veľkej skupine ľudí nebude prekážať. Mne osobne sa páči aj nápad s humble bundle, prípadne ak by to bola rozumná čiastka, kľudne by som si kúpil aj platenú verziu. Slax občasne používam už od jeho začiatku, bola by škoda nechať ho plávať, takže súčasné aktivity vítam a držím palce.
Z flash mi system bootuje poměrně rychle. Určitě rychleji, než Widle z hardu. Nastavení, jestli to chápu správně, se bude ukládat do souboru a nebude se proádět neustále. Nevím, jak moc je reálně, aby Slax zjistil při bootu, na jakém je počítači a podle toho se nakonfigurval. Většina lidí bude slax používat na omezeném počtu počítačů (doma, v práci, ve škole). To by hodně urychlilo start.
U toho financování by mi některé reklamy nevadily, spíše bych uvítal třeba vydesignované flashky s předinstalovaným Slaxem. Já osobně se na Slax těším. KDE mi vyhovuje. Teď ho používám v Kubuntu. Hlavně aby byl slušný repozitář softwaru.
K tomu repozitáři softwaru: V kuloárech zaznělo, že Tomáš M. chce pro nový Slax, aby tvůrci balíčků dodali nikoli balíčky, ale build skripty. To zajistí, že až dojde k nějaké binárně nekompatibilní změně, balíčky se jednoduše znovu sestaví a zase budou fungovat. Navíc si každý bude moci zkontrolovat build skript svého balíčku, jestli v něm není schovaný nějaký backdoor.
Doufám, že se to povede zrealizovat, bylo by to skvělé.
Všechna čest Tomáši Matějíčkovi. Starý dobrý Slax se mi líbil a občas po něm stále sáhnu. Obnovení vývoje sleduji se zájmem.
Nicméně bych měl návrh - nešlo by tam dát něco skromnějšího než je moloch KDE4? S něčím lehčím (LXDE, Xfce, Razor-qt) by se na CD vešlo mnohem více programů, o svižnosti ani nemluvě. A uživatelé Slaxu rozhodně nepatří mezi obdivovatele malovaných okýnek a jsou spíše zastánci funkčnosti.
Neznám žádné jiné "lehké" distro, kde by bylo KDE4. Všechno, co se mohlo zachránit, emigrovalo v posledních letech na LXDE, Xfce, Fluxbox. Pokud se podíváme na GParter, PartedMagic, X/Lubuntu, Ubuntu Studio, Puppy a především etalon jménem KNOPPIX, nikde nenajdeme "těžká" prostředí.
Jaký je vlastně racionální důvod, proč je použito KDE4?
cituji Tomáš Matějíčka:
"Protože KDE 4 dobře vypadá. Gnome 3 teď taky dobře vypadá, uvažoval jsem i nad ním. .... Pro mě je důležité, že KDE dobře vypadá a poskytuje ucelený balík software, který se dá používat a vypadá jednotně. Vše má stejná okýnka, stejný vzhled, aplikace používají knihovnu Qt a vypadají podobně."
Jinými slovy "protože dobře vypadá"?
Nic ve zlém, ale tohle jsou spíše pocitové argumenty. Chápu snahu začlenit aplikace z Qt. Sám velkou část z nich považuji za velice vydařené či přímo skvělé (Krusader, K3B, ...).
Ale nešlo by to bez KDE4? Vzhled aplikací je záležitostí Qt, nikoliv KDE. Po pravdě řečeno, třeba KNOPPIX běží výborně na LXDE a má v sobě spoustu aplikací běžících na Qt a nějaká KDE nepotřebuje.
Já jsem si třeba upravoval vzhled Qt aplikací do stylu Gnome2, který se mi líbil velice. Jenže pak Gnome zpras****. Dříve jsem používal KDE3, ale to taky zpra****.
Dneska jsem spokojený na Xfce a i když používám Qt aplikace a asi bych se bez nich neobešel, tak si svůj počítač ani notebook nehodlám prznit nějakým KDE4.
Pro použití KDE4 skutečně RACIONÁLNÍ důvod nevidím. A vím o jediném distru, kde není KDE4 jen velký zdroj neustálých problémů - Mint KDE.
Mně se to zdá racionální dost. Pro mě už před léty, když jsem poprvé přišel do kontaktu s Linuxem, bylo KDE jasná volba. Vypadalo líp než Gnome a bylo víc intuitivní. Gnome 3 už designem dohnalo KDE4, ale má neobvyklý styl ovládání a já mám radši klasiku.
Dobrých dister s KDE4 je víc, openSUSE nebo Chakra, kterou používám nejvíc. Kubuntu teď trochu hapruje, ale třeba 9.10 (Karmic Koala) byla dobrá verze.
Míchat GTK a Qt je u Slaxu mimo, obě jsou to velké knihovny a nešlo by se dostat na 180 MB.
Xfce jsem používal, je naprosto stabilní, ale designem se KDE4 nevyrovná.
Jsem jeden z uzivatelu Slaxu, ale muzu rict na rovinu, ze KDE se mi hnusi. Jako idealni volba mi v tomto pripade prijde Openbox, ale je to muj subjektivni nazor - stejne tak, jako vas, ze KDE je vypada dobre :). Podle me, KDE vypada odporne. Bude k dispozici varianta i s Openbox? Nebo jen KDE?
Kdyz ve Slaxu uzivatel smaze soubor s KDE, dostane plnohodnotne prostredi s BlackBox-em. Nikoho do KDE nenutim :)
Viz screenshot:
http://www.tomas-m.com/blog/upload/screenxorgres.png
Takzvaná odlehčené desktopy mají význam leda tak pro lidi co vetšinu času tráví v xtermu. Jakmile spustíte jakoukoliv pokročilejší aplikaci natáhne si sebou nějaký framework a celá pointa "lehkého" desktopu jde do háje.
Právě aplikace zmiňované aplikace - Krusader, K3B - tady se Spookym shodnem, skvělé aplikace, jsou toho zářným příkladem.
Pokud z takového OpenBoxu spustíte Krusader, tak se bude navíc spouštět strašně pomalu, protože se s ním spouští i jádro KDE4, celá řade démonů (minimálně kded4, knotify4 a KIO ..akonadi a nepomuk jdou snad vypnout zcela, u polkitu a console kitu, kdeinitu, kmsserveru, kwrapperu si nejsem jistý) a načte do paměti řada knihoven.
Nejhorší je, že pokud si spustíte nejlepší dostupný grafický editor, což je stále Gimp, opakuje se totéž s Gtk a Gnome. Zatracená rozštěpenost.
A to nemluvím o případném Monu nebo Javě.
I prohlížeče si sebou natáhnou minimálně Gtk, u Firefoxu hádám i kus z Gnome (Print Dialog?).
Vyjímka je LibreOffice. Ta alespoň v dobách OOo šla zkompilovat zcela bez jediné Gtk/Gnome/KDE/Qt knihovny. Tedy jde to, ale vypadá pak extrémně hnusně, hlavně file dialogy vypadají jak z dob Windows 3.11, že to stejně reálně nikdo nepoužívá a sáhne po nějaké desktopové integraci. Což jsou dvě - Gnome a KDE.
Pokud Slax, cílí na uživatele, u kterých se předpokládá, že vystrčí hlavu z xtermu a budou chtít dělat něco jiného než pozorovat Conkyho na ploše, pak použitý LEHKÝCH desktopů NENÍ RACIONÁLNÍ.
Pokud na takové uživatele necílí Slax, jeho sponzoři a zadavaleté reklamy budou.
Ukladani dat do jednoho souboru, ktery se postupne zvetsuje, je dobra myslenka. Stejnou funkci umi treba live debian squeeze, struktura se bali pomoci cpio a gz. Bohuzel ve wheezy uz to nebude, coz nechapu, protoze to byla celkem uzitecna vychytavka. A protoze jsem ze zvedavosti ve slaxu nakoukl do initrd, kde jsou autorovy vlastni skripty, sklanim pred TM klobouk hodne hluboko:-) TM odvadi praci na skvele urovni, nebal bych se pouzit slovo svetove, a byla by velka skoda ji celou poslat k ledu. Doufam, ze se to v dohledne dobe nestane.
ono sa mi to paci..
1) je to zadarmo
2) a zaroven s ito na seba zaraba
myslim si ze toto je cesta akou sa moze uberat open source projekt a to platena reklama a produkt ostane aj nadalej free
na inom portale pojednavali teraz krok ku ktoremu sa odhodlal CANNONICAL a to ze pri stiahnuti sa zobrazi ponuka kde uzivatel moze volitelne prispiet na chod Ubuntu. Ubuntu je ale stale zadarmo, pre niekoho to moze byt otrava ze mu nenaskoci hned stranka s odkazmy ale podla mna to je dobry a spravny krok..
vsak preco by vyvojari MS si mohli za svoj, nebudem teraz hodnotit kvalitu OS nekrestanske peniaze (krabica ce 200e vraj) a linuxovy vyvojary zili zo vduchu ??? takto je aj vlk sity aj ovca cela rozumej vyvojar dostane peniaze a uzivatel free OS.
dalsia vec je ze pozrite si ze ludia nesu hlupy ak je treba prispeju vid projekt Mint.
inac sa mi novy Slax paci.. klubuk dole je to narez..
Máte představu kolik má Slax vydělávat?
S jakým obratem ziskem počítáte?
Hodláte se vývojem uživit?
Uživit rodinu?
Uživit vývojový tým?
Máte představu kdy bude Slax v černých číslech?
Pro představu takový PCLinuxOS, který je už léta mezi top 10 dle Distrowatch, také mimochodem s výchozím KDE4 jako desktopem, tak ten svého času, kdy jsem ho používal já, vybral na dobrovolných příspěvcích řádově stovky USD měsíčně.
I kdyby to bylo 1000 USD, to není ani ekvivalent jednoho platu hodně podprůměrného programátora.
Podobně to zkoušela Mandriva. Mandriva Club se to jmenovalo. Mandriva tonula permanentně ve finančních potížích, a teď je v konkurzu.