Řekl bych, že technicky většina lidí počítač stále má, ale z uvedených důvodů ho nepoužívá. Takže nestárne ani věkově a nestárne ani výkonnostně (nebo aspoň ne tak, že by to lidi vnímali) a není tedy důvod kupovat nový. Já měl donedávna laptop z roku 2014, a kdyby si ho nenechala ex, tak bych upgradoval až na ARM. Chtělo by to přidávat nějaká kurvítka, aby se ekonomika zase rozjela .
Na serverech staré firmy asi nebudou o moc líp - všechno jde do cloud, který je adaptabilnější a spolehlivější, nový server hardware přímo do firem už moc neletí.
A k tomu samozřejmě cena - nadbytek výkonu znamená menší prodej špičkového hardware, na kterém se nejvíc vydělává.
Asi špatná doba pro výrobce HW. Třeba půjdou nahoru zase automobilky .
Predpokladam, ze jste technicky zdatny uzivatel, programator, administrator, nebo jinak receno delate do pocitacu. Ziji v US, naprosta vetsina mych znamych mimo IT pocitac nevlastni (tedy pokud nemaji deti, ty maji sve skolni pocitace). Proste ho nepotrebuji. Fotky maji nekde v cloudu, pokud je nahodou potrebuji vytisknout tak pouziji nejakou tu appku a fotky si vyzvednou treba v mistnim obchode, komunikace se statem se resi pres internet, tisknout pro stat obvykle nepotrebujete nic, … IT lidi obvykle pocitac doma maji, jako pracovni nastroj, jako nastroj ke vzdelavani se, experimentum,… a ano, pocitac 3 roky stary je porad pouzitelny a neni duvod ho z pohledu vykonu menit.
Já teda ve svém okolí neznám asi nikoho, kdo by neměl notebook. Včetně důchodců. Pravda, desktopy napůl umřely a zůstávají už jen doménou hráčů a sem tam nějaké firmy. Ale elektronicky se státem naopak komunikují právě hlavně ti technicky zdatní - všichni ostatní odmítají datovku a podobné věci. Raději si to pěkně oběhnou s papírem, protože tomu rozumí, ten znají.
Hlavní příčinu vidím v tom výkonu. Pro nenáročného uživatele na nějaké to brouzdání ve dvou tabech, sem tam Word, sem tam film, je dostačující nejen 3 roky starý počítač, ale klidně i mnohem starší. A ty se dají pořídit z druhé ruky za pár stokorun, nebo postupně dědí to, co před lety si pořídily jejich děti/vnoučata.
Koneckonců, i v mém herním desktopu pořád sedí 10 let staré (tehdy hi-end, nepamatuju si z hlavy model) core i5 s původní deskou. Když jsem se letos díval na benchmarky, tak má pořád výkon srovnatelný s levnými řadami toho, co se aktuálně prodává. Jen u toho mnohem víc žere. Grafickou kartu jsem od té doby už 2x měnil, disky točím preventivně jednou za pár let taky, ale ten procesor prostě stačí, a 64 GB RAM je taky dost i dneska. Dneska ve hrách stejně skoro všechno počítá GPU.
Co se firem týká bych si dovolil poněkud nesouhlasit s pohledem na cloud... Nejen v současné velmi turbulentní době už začínají firmy chápat, že mít data někde v cloudu, někde kam nebude možné se dlouhodobě dostat, není zase takové terno, jak se zprvu zdálo a bylo růžově prezentováno. Mnoho firem už má zpět svůj vlastní hardware a data doma (a na druhém a třetím místě pro zálohu). A to neříkám proto, že bych měl něco proti cloudům, to vůbec ne. Nicméně současná doba spíše napovídá, že slova jako blackout budeme skloňovat častěji, než bychom si přáli. A s tím souvisí dostupnost cloudových služeb. A zase, abych byl korektní vůči cloudům - nemluvím o spolehlivosti cloudů jako takových, toho bych se nebál. Ale mluvím o konektivitě do internetu. Tady už nyní vnímám velké potíže a bude to, bohužel, spíše horší. Nevidím svět černě, přistupuji k tomu pragmaticky.
Tohle je ale takova evropska specialita, vypnout jaderky a doufat ze solary utahnou vse. Kdyz se podivate do sveta, tak takove Japonsko, US, Indie, Australie - domaci konektivita roste (treba fiber kde jsou beznejsi rychlosti jako symetrickych 10Gbit), firmy jsou vice dynamictejsi takze cekat na dodavku nejakeho HW mesic nebo tri nikdo nebude, takze cloud je dobra volba. Samozrejme ze ma sve vyhody i nevyhody ale to snad kazde reseni.
Moc dobre to vedi zejmena odberatele Lixxx akumulatoru. Staci si vylistovat co se vyrabi v zasazenych provinciich a pricist si k tomu i covidove lockdowny vcetne uzavery Singapuru.
Vystavba jadernych elektraren je take byznys a vlastne cely ekosystem umele zivici sam sebe. Chtel bych pouzit paralelu s automotive ale nemohu. Automotive ma proti jaderkam pomerne standartni a zamenitelne dily. Nicmene umela vyroba pozic a odvetvi k nicemu je dobrym vzorem.
Momentalne neni v komercnim zajmu nestavet jaderne elektrarny jako specificky vyrobek a delat velkou jaderku jako modularni projekt. To je neco do ceho by se vyplatilo investovat.
Muj chlebodarce bude mit treba diky ruznym kravinam, antijadernym rakusakum a unikatnosti reseni jedne nasi jaderne elektrarny vyvar jeste aspon na dekadu dopredu zajisten. Treba i pro to ze je to zavisle na ceskych lidech a ceske dokumentaci byt odbornici mezi sebou hovori anglicky.
Zamerne se vyhybam pojmu male modularni reaktory protoze to je trochu jina kapitola ktera neni predmetem meho prispevku - treba kvuli podstatne vyssi cene za MWh (zatim).
28. 11. 2022, 11:50 editováno autorem komentáře
tak zrovna blackouty se v US deji - a da se to vysledovat z narustu porodnosti 9 mesicu po blackoutu :) Evropa je na tom - zatim* - dobre.
* s ohledem na to, jak se energeticky sektor podminoval v minulem desetileti, je to diky tvrde praci lidi z energetiky (a tady je zvlastni, ze v cesku zrovna tyto lidi vnimame spatne, to moc nechapu, nejaka kolektivni blbost asi)
To je ale z jineho duvodu. Jejich rozvodne site jsou v naprosto mizernem stavu a maji velke mnozstvi nadzemnich vedeni. I privod do mistni rozvodny vam jde treba na rozlozitych konstrukci ze dreva namisto kovovych. To drevo je pak nebezpecny material kvuli impregnaci a nemuzete ho jednoduse zlikvidovat.
Betonove sloupy aby clovek pohledal. Linky jsou poddimenzovane a podinvestovane. Kazdy rozumne uvazujici clovek je vybaven na soubestacnost domu cca na tyden. Ti chudi/nerozumni delaji pak po nejake zivelne udalosti jez zas rozhodi cast site nake vylomeniny. Rada lidi je hloupych az naivnich i totalne zdegenerovanych dostupnosti vseho a ocekavajici ve stylu karen "my service" bez nejakeho spolehnuti se na sebe. Jedine co je jejich vyhoda moznost ve vybranych jurisdikcich ubranit pri ohrozeni vlastniho majetku nejakym "mladikem" nebo rodiny aniz by kvuli tomu clovek stravil 10 let ve vezeni.
Zcela oddelene od toho se nam ukazal Texas kde technologicky nejsou pripraveni na nizke teploty a z ekonomicko-politickych duvodu (nastavenim trhu s energiemi v tomto state USA) jim neslo pomoci z okolnich statu.
Co vidím v mé profesi, tak jistý odklon od cloudu je dost patrný, ale důvodem primárně není turbulentní doba a obavy o dostupnost, nýbrž prostá ekonomika...
Ceny rostou už déle a dynamika růstu se spíš zvyšuje a ve výsledku se AWS či Azure přestává vyplácet. Tohle platilo už déle, nejistá doba vede spíše k tomu, že to začíná stále více firmám vadit - trochu víc se vrací důraz na "staré dobré TCO" proti prioritě optimalizací OPEX/CAPEX.
To samozřejmě neznamená nějaký krach cloudu, leccos v něm smysl dává i nadále. Jen poněkud padá ta představa "cloudu pro vše" a úplného opuštění onprem, směřuje to k hybridním prostředím...
S tím souhlasím, jsou samozřejmě situace, kdy se ten vlastní lokální server vyplatí, ať už z hlediska dostupnosti nebo ceny (typicky čistě interní systém používaný permanentně).
Ale potom jsou nárazové výpočty, které ty firmy dělají pár hodin za měsíc a tam nemá vlastní HW smysl. K tomu rozvoj služeb vyšších úrovní, jako třeba BI, ticket management, jiné firemní procesy, které jsou typicky jako SaaS.
Troufám si říct, že ta druhá kategorie bude stále převažovat.
Som zvedavý kto dokáže napísať 500 stranovú knihu, programovať väčšie aplikácie, kresliť napríklad komixy či vykonávať inú prácu na mobile, konzole či televízii. Áno, už sa podarilo spustiť VS Code aj na smart hodinkách, ale použiteľné to nie je. Už keď mám napísať jednu blbú SMS na mobile, tak už mám nervy... pretože pidi displej, pidi tlačítka, pidi všetko.... systém osekaný a prispôsobený na dotykové ovládanie je extrémne limitujúci vo funkciách.... i blbé kopírovanie textu na mobile je nočná mora. A neviem si predstaviť ani hrať hry na mobile, s výnimkou Šachu či Pokru.
25. 11. 2022, 16:53 editováno autorem komentáře
Ono je to tak, že programátoři tvoří nepatrnou menšinu uživatelů osobních počítačů a podobných zařízení. A to vlastně od jejich rozkvětu od druhé poloviny 70. let.
Na programování zatím nikdo nic lepšího než oddělenou klávesnici a oddělený monitor nevymyslel, aspoň prozatím. Jsou samozřejmě ještě další případy použití kde to bez monitoru a klávesnice nejde (obecně tam kde se píší dlouhé texty, včetně těch zdrojových) nebo jen velmi špatně, ale asi budou také časem v menšině.
Hry se na mobilu hrají běžně, ale nejlépe se hrají ty, které jsou vytvořeny na míru dotykovému ovládání, na tom ale není nic překvapivého, dotyková obrazovka je poněkud specifické vstupní zařízení.
Co mi přišlo zajímavé, byly dokovací stanice pro mobily, které dovolily připojit mobil k obrazovce, klávesnici a myši, ale zdá se, že nebyly příliš úspěšné.