Tyhlety hračky jsou v praxi naprosto na nic. Ve chvíli, kdy vedete nějaký větší projekt, nebo více projektů najednou, potřebujete mít napojení na bug tracking systém, jinak zjistíte, že celé dny neděláte nic jiného, než že šoupete s obdélníčkama tam a zpátky a stejně nemáte přehled o tom, co se v projektu děje.
A to už vůbec nemluvím o tom, že v dnešní době se dostávají do popředí různé agilní metodiky, kde s jednoduchým Ganttem nevystačíte.
Víte někdo o nástroji, který by se uměl napojit na Bugzillu a fungoval obousměrně (nativně, ne přes nějaké pomocné lepidlo, které stejně nefunguje tak, jak má)?
Presne tak... Vsechny tyhle nastroje jsem zkousel a jejich moznosti jsou skutecne velmi mizerne, v praxi se to neda vubec pouzivat - proti nim je zlaty i MS Project.
A celkem bych si tipnul, ze autor SW poradne netestoval, treba kdyz jsem zkousel KPLato 2.3.3-4, tak to bylo tak neskutecne zabugovane a nestabilni, ze se to doopravdy nedalo pouzit.
jedine, co mi z tehle nastroju prislo jakztakz pouzitelne, byl OpenProj, ale ovladain je dost archaicke a neintuivni, o produktivite prace nemluve..
Autor píše, že ani jednu aplikaci by v komerčním prostředí nepoužil, že jsou vhodné pro osobní potřebu a například školní projekty. (Alespoň já to tak pochopil)
Ale souhlasím, že OpenProj se mi také líbí nejvíce. A také souhlasím, že se MS Project se to nedá srovnávat - ale to také v článku nikdo nedělá;)
No autor pise:
>Mezinárodní firmu tak zřejmě s jejich pomocí řídit nebudete, ale na práci v týmu o pár lidech poměrně bohatě dostačují.
A ja jsem na to pouze reagoval (uznavam, trochu nepresne), ze mi neprijde zadny z tech nastroju pouzitelny ani na to rizeni maleho tymu (nebo jsem vul ja a delal jsem neco kardinalne spatne - kazdopadne muj dojem z nich byl takovy, ze mi praci moc neusnadnuji a nepovazuji je za prilis pouzitelne v praxi).
Takze mi vlastne vyvstava otazka, k cemu jsou dobre - krom OpenProj mi prisly tyhle nastroje hrozne nedodelane a nevyladene - pusobi to na mne, ze nekdo mel vyborny napad udelat klon MS Projectu jako open source (chvalihodne), ale ve 1/4 vyvoje mu dosly zdroje na vyvoj :-) Skoda, ze misto 3 nedodelanych aplikaci tu nemame jednu dodelanou, ale to tak prsote uz asi je...
Nahlédl jsem do článku a taky mě to neuspokojilo, první požadavek je webové GUI, pak propojení na bug tracking systém (souhlas se shamanem) a ten propojený na zákazníky a email (aby napsali email na support a ten se prokopíroval do bug trackingu). Dále bych potřeboval podporu pro timesheety a potěšila by podpora fakturace. Uvítám veškeré tipy.
Naco potrebujes napojenie na bugzillu. Pouzivaj softver na spravu projektov, ktory uz ma v sebe bug tracking. Redmine je moj favorit alebo je fork Chiliprojekt. Ma jednu nevyhodu, ze je postaveny na RUBY a RUBY na webhostingu budes tazko hladat. Urcite ich bude viacej, mne vyhovuje Redmine.
škoda že Planner projekt je prakticky skoro mrtvý... Nic se tam neděje. Kompatibilita s MS Project se nedotahuje do použitelnějšího stavu.
Je to velká škoda, protože Planner byl dokonce portovatelný i pro MS WIndows a přenositelný na flašce a myslím, že spoustu menších společností nebo firem by jej rádo využilo, ale kvůli nestabilitě a takové "alpha" náchylnosti, to asi každý později vzdá. Opravdu mě to mrzí, páč jsem to chtěl nasadit u nás ve výrobě, ale nakonec to musel vyhrát MS Project, bohůžel pro kompatibilitu s ostatními divizemi naší společnosti.
Dokonce jsem žádal na portableapps.com aby někdo aspoň vytvořil portaci pro windows z verze 0.14 ale bylo mi řečeno že o to není zájem (asi mysleli masový), tak že na to s*rou... škoda
O nekolik trid lepsi nez vsechny vzpominane. Co se schedulingu a planovani zdroju tyce, nezada si s MS Proj (v nekterych ohledech je lepsi).
Obrovske pro je syntaxe, da se na tom spousta veci celkem jednoduse naskriptovat.
Nativni propojeni na BTS nema, nicmene diky vyse zminene syntaxi je jednoduse rozsiritelny (napr. pro sledovani progress z Bugzilly a delani reportu).
Z vetsich projektu - ridi se tim napr. releases Fedory.
Nove vyvijena verze (v3) zatim nema zadne GUI, nicmene pro byvale programatory je textovy zapis jak vino. Produkcni verze (v2) GUI ma.
Takže když dovolíte, já protože mi to dělá dobře si to shrnu.
Máme tu tedy:
http://live.gnome.org/Planner
http://www.koffice.org/kplato/
http://www.ganttproject.biz/
http://sourceforge.net/projects/openproj/
http://www.taskjuggler.org/download.php
http://www.redmine.org/projects/redmine/wiki/Download
https://www.chiliproject.org/projects/chiliproject/files
Což už je docela slušná řádka alternativ :)
Přidal bych k tomu projekt Faces. Některé jeho funkce považuji za unikátní. Ale bohužel zůstává v beta verzi. Je to škoda.
Nemohu si pomoci, ale schopnou integraci se zpětnou vazbou a možností mít projektů několik nabízí některé z modulů eGroupWare. O praktickém využívání jest http://bravenec.org/cs/clanky/egw/3
a samozřejmě různým kombinacím se meze nekladou. Aktuálně jede 1.8 verze a komplet ke stažení je na zrcadlech SuSe.
No kdyby slo o mezinarodni firmu, tak je tady porad jeste Primavera
http://download.oracle.com/docs/cd/E16688_01/Tested_Configurations/Tested%20Configurations.pdf
Omlouvám se, že reaguji na starší článek, ale v době, kdy byl vydán jsme s Projectialem (http://www.projectial.com/cs/) byli stále jen ve fázi vývoje.
Nyní již naše Česko-Slovenská aplikace na správu projektů a firemních prostředků běží a snažíme se uspokojit uživatelské potřeby.
Třeba tedy bude Projectial vyhovovat i někomu z vás čtenářů.
Doplním Alešovu informaci z 22. 7. 2011 o JIRA osobním závěrem:
Ve firmě používáme placený JIRA pro řízení projektů, úkolů a požadavků se vstupem a výstupem do MS Project. Metodou pokus-omyl jsme vyzkoušeli ty nejznámější open source - bylo to fajn, ale JIRA nám sedl lépe. Je pravda, že od té doby podražil, ale když u toho sedíte celý den, tak jsou jeho licence stále ještě za velmi pěknou cenu, a navíc za nástroj, který firmy udržuje při životě a hlídá i většinu klientů.
Až tak jsme se do toho zažrali, že jsme se stali partnerem výrobce, protože tehdy u nás nikdo nebyl, a dneska JIRA i prodáváme na MyJIRA.
Protože podnikovým standardem plánování je MS Project (jak desktop tak server), je dobré se podívat na jeho alternativy tady: alternativeto.net/software/microsoft-project/
Pro osobní projekty používám TeamLab, což je přibližně free varianta Basecamp
Já používám nástroj www.nestihacka.cz a nic mi nechybí.
Je tam jak správa projektů, tak adresář, kalendář, statistiky a možnost sdílet stav projektu se svým zákazníkem. Takže má živý přehled a můžeme spolu komunikovat pomocí komentářů.
Vyzkoušejte také nový projekt www.nestihacka.cz . Vhodný pro práci v týmu i jednotlivce. Zvládá třídění projektů, klientelu, týmovou spolupráci, diskuze v projektu, statistiky a další...