Tak on se na to nikdo hlavně neptal, asi proto, že lidi pochopili, že tématem výzkumného projektu zisk zase tolik není.
Hlavním důvodem existence Turrisu byl monitoring hrozeb a výzkum adekvátních reakcí na ně. CZ.NIC nemá vydělávat hromady peněz (to by snadno vyřešil zdražením domény), ale má se starat o lepší, bezpečnější, internetové prostředí.
No, za tu cenu za kterou se to prodávalo v kampani to ještě šlo (když si odmyslím to zpoždění, byť "zdůvodněné"), ale znovu už bych do toho nešel ani náhodou a už vůbec ne za ty peníze za které se T.O. prodává teď.
Co se týká spolehlivosti a software, zatím tam jsou proti původním slibům ještě značné rezervy :-/ - viz forum.turris.cz
No a co se výkonu týká - stále nikde není žádný detailní nezávislý test srovnávající T.O. s podobnými routery jak hardwarové tak cenové kategorie (totéž to není, protože T.O. je oproti hardwarově srovnatelným routerům dražší), které jsou v současné době na trhu. To že něco takového nevyšlo v zahraničí mne nepřekvapuje, ale že se do toho ještě nikdo nepustil u nás doma mě zaráží (že by si to nikdo nechtěl rozházet s NIC.CZ, nebo se čeká až konečně dorazí úplně bezproblémová verze FW?? :-)). Zatím vyšlo pouze několik článků, které se rozplývají nad možnostmi konfigurace (které jsou pro většinu stejně nedosažitelné), ale srovnávací test zaměřený na základní vlastnosti routeru (přenosové rychlosti v různých režimech, spotřeba,...) stále nikde.
Po půl roce, co mi přišel Turris Omnia (jen deska), jsem ho zapl. Nechtělo se mi řešit počáteční nemoci. Ale on pořád nefunguje. Wifi vypadává a nejsem schopen zjistit, diodám nejde snížit jas, sloupky karet nemají správnou velikost, napájecí konektor stojí za prd. Nechápu proč mají dvě různá webová rozhraní, když v tom jejich není nic co by nešlo implemetovat do Luci. Starej TP-Link 1043ND fungoval mnohem lépe, a nejspíše mi brzdo dojde trpělivost s odpojující se wifi a zapnu ho zase.
Nečetl jsem o nikom, komu by se povedla reklamace Turrisu. Podpora odpovídá se zpozděním 14 dní a v neposlední řadě jsem koupil jen desku, Wifi kartu jsem musel koupit zvlášť, byť jsem koupil tu samou WLE200N2 jako používají oni. Opravdu nemám chuť se ještě zabývat reklamacemi a přesvědčováním, že chyba není u mě, nebo že to není kartou. Nemám kde jinde tu kartu ověřit. Stejně pak mezitím co Turris bude na reklamaci, budu muset používat ten TP-Link.
No vidíš, mě přišla Omnie před 3 měsíci, zapl jsem ji a od té doby funguje nepřetržitě, bez závad, dobře a rychle. Právě teď je k ní připojeno 15 zařízení. Počáteční nemoci se tak nějak nekonaly. Aktualizace se aktualizují. Diody se nechají tlumit, rozzářit i zhasnout. 2 rozhraní jsou logická - jedno pro BFU, druhé, když se v tom chceš vrtat. Zapoměl jsi na SSH, to je tam taky. Funguje i IPV6, což předchozí router nedával.
7.000,- není málo peněz, přijde mi trošku nevěrohodné, že takto drahé zařízení jen tak sušíš ve skříni, zapneš jednou za půl roku aby jsi se ujistil, že to je vlastně krám a přitom necháváš plynout lhůtu k reklamaci...
Ještě bych se rád vyjádřil k té nedůvěryhodnosti. Psal jsem snad jasně, že mám Omnia jen desku. Chtěl jsem nahradit stávající NAS a router. Ono chvíli trvá, než dorazí wifi karta a anteny, než přijde podruhé objednávaná SATA miniPcie redukce a než najdu chuť rozebrat plně funkční stávající řešení. Takže ne, opravdu nesuším ve skříni 7000 litru, to bych za router/nas, do kterého nejde strčit disk a nemá zálohovaný zdroj, nedal.
Plně souhlasím. Vypadávající WiFi je skutečně problém. V poslední době je to tak 1x až 2x týdně zrovna vždy v době kdy není čas nic debutovat. Druhý problém jsou updaty, v podstatě každý velký update nějak "neproběhne" a je nutné jej řešit. Za plnou cenu jaká je dnes bych si router nekoupil, raději bych šel do synology, kde jsou update 4 roky od vydání modelu.
Zajímavé.
Mám jedničku a ta měla s wifi problémy celé 3 roky. Pak ale proběhl nějaký update firmware a moje problémy s wifi jsou pryč. Jestli jsem to pochopil správně, tak došlo k downgradu ovladače wifi. Což znamená že ten ovladač tam asi už i předtím byl, ale nefungoval správně. Možná že downgrade to nějak vyřešil.
ozvěte se mi prosím na email patrick.zandl zavináč nic.cz - je divné, že by se k vám dostala takhle vadný výrobek. Zjistíme, co a jak a napravíme to. Na regulaci jasu diod nejlépe použít tlačítko na předním panelu.
Důvod dvou rozhraní je jednoduchý: někteří zákazníci se v routeru nechtějí vůbec vrtat, pro ně je Foris, jini se naopak chtějí vrtat hodně, pro ně je Luci a SSH.
Pár takových testů vzniklo, ale jsou placené, nebývají volně ke stažení. Zajímavé jsou například propustnosti na SFP, na VPN, počty obsloužitelných klientů, tam se Omnia bije se specializovanými a většinou o dost dražšími routery vhodnými na profesionální nasazení a určenými do firem. Spotřeba je nezajímavá, marginální, do 5W. Samozřejmě tyhle vlastnosti jsou citelné jen tam, kde se jde na hranici techniky, pokud máte doma osmimegové adsl, Omnia vás nezachrání, ale na gigové optice ve firemní síti je její výkon cítit.
Ty možnosti konfigurace jsou pro řadu lidí dost důležité: mohou si na routeru rozchodit, co potřebují a nepotřebují na to speciální techniku či serveřík.
Co se stability FW týká, běžného uživatele se to dnes nedotkne (až na jeden starší lapsus se změnou ovladačů wifi, to uznávám) a ten těží z automatické aktualizace. Problémy jsou u uživatelů, kteří si router přizpůsobí až na krev, tam občas mohou vzniknout kolize mezi jejich přizpůsobeními a oficiálním update. Těm je doporučeno odložit aktualizaci a provést ji v momentě, kdy si mohou sami otestovat, že jim vše funguje - pokud ne, mohou se snadno vrátit k předchozí verzi ze snapshotu.
...Spotřeba je nezajímavá, marginální, do 5W...
- jen tak pro zajímavost to je spotřeba (příkon) při zatížení (přenos dat na několik klientů, ať už WAN-LAN nebo NAS-LAN,...) nebo v klidu? Měřeno na 12V napájení nebo už před zdrojem na 220V AC? A ta spotřeba je měřena v rámci delšího časového úseku (řekněme hodinu) dostatečně přesným měřidlem schopným zachytit krátkodobé výkyvy, přičemž výsledný příkon se vypočítá jako nějaká střední hodnota?
Přece jen se jedná o pulsní zdroj a spotřeba T.O. taky určitě není konstantní, ale rychle se mění v závislosti na zatížení, takže měření v domácích podmínkách vzhledem k vybavení dostupnému pro běžného smrtelníka nepřipadá v úvahu (to pro ty, kteří si naivně myslí, že relevantní test podobného zařízení lze provést doma na koleně s vybavením za pár tisíc).
Pokud by těch 5W byla nějaká střední hodnota na 220V při plném zatížení (provozu), pak by T.O. byl v tomto ohledu skutečně špička, protože spotřebu 5W nevykazuje prakticky žádný konkurenční výrobek ani v klidu, v provozu se pak jedná o násobky této hodnoty.
Pro mě byl Turris 1.0 nejnespolehlivejším routerem za celý život. Nadšení na počátku zhaslo potom, co mi updaty asi 10x rozbily systém. Většinou se z nějakého důvodu neskopírovaly všechny jaderné moduly, nebo půlka byla v jednom adresáři a druhá půlka v jiném. V jednom případě update jádra způsobil změnu adresy wifi karet, co se muselo v configu doupravit ručně.
Poslední update (myslím z března) to umrtvil tak dokonale, že z vnější komunikace fungoval jen sériák a tentokrát ta druhá půlka modulů už nebyla nikde. Nezůstalo nic, jen obnovit tovární nastavení.
Fajn bylo, jak se jim rozbilo to logování a technická podpora odpověděla po dvou týdnech. Že mám přeinstalovat jeden balíček a smazat log. Chytlo se to hned.
Factory restart zatím 2x za tři roky, jednou zmizel mount a přestalo to vidět externí HDD, podruhý se choval nějak divně a nic nepomáhalo.
Teď o víkendu pude asi potřetí. Nějak přestal z ničeho nic chodit tunel od HE, ping z venku na veřejné IP je OK, nastavení firewallu i sítě OK... Nevím, čím jiným by to mohlo být.
jj, holt kvalitni kus HW s jeste kvalitnejsim supportem SW ... neni nad to delat veci jinak, ... spravne ...
A ted si predstav, ze vyrobce ty krabky za 3 kila vyda aktualizaci. Pro tu miliardu BFUcek, kterym to prodal ... pricemz jeste kazdyho 1/2 roku prodava jinou krabku, takze jich ma v provozu mozna i par desitek variant a typu.
Tady mas exaktne totoznej HW a presto soudruzi v NICu nejsou schopny ani zkusit instalaci patche, natoz otestovat funkcnost.
Vis hosiku, ja narozdil od soudruhu z NICu nikdy nikde netvrdil, ze vyresim SOHO router, coz oni naprosto posrali. Jednak je to za zcela nehoraznou cenu, za kterou se da koupit levny cisco, a druhak to uz svym oveckam nekolikrat zmrtvili a to minimalne jednou do stavu, kdy se s tim bez hodne odbornych schopnosti nedalo delat vubec nic.
Pricezm tohle pachaj soudruzi, co se mimo jiny prsili tim, jak budou delat zdokumentovany (zadna dokumentace neni dodnes) open reseni, kde budou (narozdil od tech svini komecnich vyrobcu) poskytovat dlouhodobej support.
Presne tohle tady pisu uz od doby turise a ted se jen kralovsky bavim, jak se PRESNE co sem rek deje.
On totiz ten bfu (pro kteryho to melo bejt, protoze se prece o aktualizace budou starat "odbornici") fakt voceni krabici za cenu dovoleny u more ... ktera se mu nekolikrat rocne vysere, a po zaruce si ji muze leda nalozit, protoze platit nekomu tisice za to, ze to zprovozni ... lol.
Takze, az tu nekdo nabidne, klidne uplne uzavrenej HW ... se SW, na kterej poskytne aktualizace, a onsite reseni problemu na 10let, a bude to stat do tisicovky, tak se muzem bavit, ze to je zajimavy pro ty domacnosti misto krabice za 3kila bez aktualizaci. Muzes zacit, uz se tesim.
No někdo je rád s krabičkou za tři kila součástí botnetu a někdo si raději zaplatí a sem tam se povrtá v aktualizacích, ona bezpečnost něco stojí, a myslet si že si koupím kouzelnou krabičku co mě příštích 10 let bude chránit a já si jí ani nebudu muset všimnou je milná. Je hezké, že se o to alespoň někdo pokouší a za ty tři roky se to hodně moc posunulo.
Spíš by se mělo debatovat proč se o to už dávno nepokusily ti velcí jako neustále omílané cisko a mikrotik, jejich softy jou pěkně děravé a když už milostivě vydají aktualizaci tak aktualizace také není úplně pro bfu.
Ano. Pokud máte Omnii, která má SFP modul, tak to vypadá zatím na dobré cestě.
https://twitter.com/oerdnj/status/849368819890106369
Růžový Téčko i Kyslík již nabízejí bezdrátový drát. Můžeš nad tím pouvažovat, nevypadá to zas tak zle. https://www.t-mobile.cz/internet-na-doma
Bohužel mi přijde že ta hlavní featura tzn autoupdate moc nefunguje, často se to kvůli tomu rozsype a ani factory reset nemusí pomoc. Myslím že měli věnovat více času sw než hw...osobně by mi stačila i o mnoho hloupějši krabička která by se autoaktualizovala a byl by na ní spoleh ale v tomhle ohledu teda moc nadšený nejsem...
Copak o to, "autoaktualizaci" firmware už má dneska kde kdo, potíž je v tom, že jinde aktualizují firmware tak první dva roky a pak už na to kašlou. NIC.cz by to měl (alespoň doufám) zajišťovat alespoň 10 let. Na druhou stranu - pokud vychytají všechny závady za dva roky tak potom už žádná aktualizace není potřeba.
Podotýkám, že to že někdo odstraňuje závady (resp. záplatuje firmware) 5 a více let nepokládám za žádnou výhru, ale za šlendrián při vývoji - tzv. "nové hrozby" útoku na routery nebo chytrá zařízení a pod. nejsou nic jiného než to, že vývojář s danou možností útoku nepočítal nebo ji opomenul a ne že nebyla možná už na počátku vývoje zařízení!
Nezapomeňte, že firmware dnešních routerů není maličkost na pár řádků kódu. Často tam máte linuxové jádro (nebo nějaký jiný OS), webový server, DNS server, DHCP, firewall, NAT, často SSH server a mnoho dalších aplikací. Aby to fungovalo jak popisujete, musely by všechny tyhle aplikace být bezchybné. Uvědomte si, kolik bylo třeba za posledních 5 let bezpečnostních děr v linuxovém jádru, v SSL knihovnách, v OpenSSH. Navíc některé bezpečnostní chyby jsou i na úrovni protokolů, a pak také protokoly a algoritmy zastarávají a jsou nahrazovány novými (typické třeba pro vše související s důvěryhodností dat – TLS, hashovací algoritmy).
U spotřebních věcí je potřeba opustit představu, že se to na začátku udělá dokonalé a pak už s tím nebude potřeba nic dělat. Naopak je nutné prosazovat, že výrobce musí danou věc po dobu životnosti zařízení podporovat a opravovat chyby.
...U spotřebních věcí je potřeba opustit představu, že se to na začátku udělá dokonalé a pak už s tím nebude potřeba nic dělat....
- no a to je podle mne ta kardinální chyba, že zákazníci jsou nuceni na požadavky týkající se kvality rezignovat - bohužel se netýká jen routerů, ale prakticky všech zařízení, která obsahují nějaký firmware. Výrobci nám vcelku bez skrupulí dodají polofunkční výrobek za plnou cenu a my zákazníci fungujeme zdarma jako betatesteři. Jako třešnička na dortu je to, že pokud dojde k chybě, výrobce po nás chce detailní popis závady. Takže jednak ztrácíme spoustu času s nefunkčním zařízením a navíc další spoustu času s formulováním příslušných mailů s popisy závady. Tím ale peripetie nekonční, následně se výrobce pokusí závadu nasimulovat (pokud nás rovnou nepošle do háje), potom třeba vydá update, který ale může obsahovat další chyby a kolečko se opakuje, případně update celé zařízení rovnou zboří - pokud se tak stane po záruční lhůtě, máte smůlu a peníze jsou fuč.
Souhlasím s tím, že současný firmware není maličkost, ale na druhou stranu výrobci příliš spoléhají na to, že mají možnost ho prostřednictvím update dodatečně opravit a hřeší na to - resp. produkují nedodělky s jakými by si ještě před cca 15 lety netroufli přijít na trh, protože uvedení takového zmetku by jim totálně zkazilo dlouho budovanou pověst. Bohužel Turris Omnia v tomto případě nijak nevyčnívá z řady.
Když se vrátím k úvodní větě - jestliže máme akceptovat to, že nám výrobce pošle zařízení s omezenou funkčností, měli bychom mít možnost toto zařízení vrátit (samozřejmě při vrácení kupní ceny v plné výši) kdykoli vyvstane nutnost aktualizovat firmware (tedy ne jen 14 dnů po koupi jako v případě internetových obchodů). Troufám si tvrdit, že výrobci by si potom velmi rychle rozmysleli uvádět na trh zařízení u kterých by si nebyli na 100% jisti jejich kvalitou a funkčností.
Já jsem nepsal nic o omezené funkčnosti nebo nekvalitě. Napsal jsem „na začátku udělá dokonalé a pak už s tím nebude potřeba nic dělat“. Jak je vidět, tak ani vy nedokážete udělat dokonale takovou prkotinu, jako je diskusní příspěvek – tak je celkem rozumné očekávat, že se to nepodaří ani u daleko komplikovanějších věcí. Největší průšvihy nikdy nejsou způsobené tím, že by něco nebylo dokonalé – ale tím, že se nepočítá s chybami.
na druhou stranu výrobci příliš spoléhají na to, že mají možnost ho prostřednictvím update dodatečně opravit a hřeší na to
Toho jsem si nějak nevšiml. Většina spotřebních výrobků, které jsem kdy potkal, nikdy žádný update nedostala, a z toho zase většina ani nemá snadný způsob, jak update provést (nejsou vůbec připojeny do žádné sítě). A z toho zbytku, který je připojen do sítě a někdy dostal update, bylo hodně updatů takových, že zlepšovaly funkci toho zařízení (třeba nová verze OS v mobilu).
Mě Tutrris Omnia funguje dobře. Projekt ksem backnul a vyšší cenu jsem vždy bral jako příspěvek na skvělý inovativní projekt. Minimálně polovinu jeho důležitosti vidím právě ve skutečnosti že je to jakýsi dobrý big brother a že jeho provozem přispívám instituci jako CZnic k odhalování bezpečnostních hrozeb. Taky fakt že se kontinuelně aktualizuje je stále bohužel vyjímečný luxus.
Tie pravidelne aktualizacie uz taky luxus niesu.
Napriklad taky Asus so svojim Asuswrt(zalozenom na alternativnom firmveri) urobil vyborny tah. Zjednodusil si pracu a spolupracuje s ich tvorcami. Nieco si Asus zoberie od nich, nieco zase oni od Asusu. Keby nahodou Asus prestal vydavat aktualizacie, tak tu bude stale moznost v podobe alternativneho firmwaru(Tomato alebo Merlin).
Pre zbehlejsieho cloveka je tu Lede(OpenWRT), takze o aktualziacie by som sa nebal.
Jenze zaklad vseho spociva v tom, ze jakakoli aktualizace muze bejt lecos, ale NIKDY automaticka. Naprosto NIKDY. Viz zrakvenej turis. A to to ma doma par blaznu, a vetsina z nich si umi s leccim poradit.
Sak viz widle, to je to samy ... se ti neco vnuti, vsechno ti to rozesere, a BFU je vpici ... by me celkem zajimalo, jak bfu vyresi situaci, kdy se mu "zadarmo" nainstalujou desitky ... a po rebootu mu nefunguje sit. Nebo ejste lip ... kdyz update smazne nejaky ty data.
Co bude delat BFU kdyz mu uzasna automaticka aktualizace (coz je bezpecnostni dira samo o sobe jak doprdele) zrakvi jeho krabku? Mno muze vzit leda palici a rozmlatit ji. Protoze za hodinu prace servisaka zaplati litr kdyz malo.
Co bude delat BFU kdyz mu uzasna automaticka aktualizace (coz je bezpecnostni dira samo o sobe jak doprdele) zrakvi jeho krabku?
Bude dělat úplně to samé, jako když mu jí zrakví manuální aktualizace (což je úplně stejná bezpečnostní díra, jako ta automatická aktualizace). On totiž celý rozdíl mezi manuální a automatickou aktualizací skončí ve chvíli, kdy to tlačítko ve webovém rozhraní spustí skript, a nebo ten samý skript spustí cron.
Vis jisak, kdyz si pusti (jako ze nepusti) aktualizaci RUCNE, tak aspon VI, ze to zkurvila aktualizace. Kdyz se mu pusti sama, tak mu proste krabka chcipla.
A chci te videt, jak budes resit (a predevsim platit) reklamaci miliardy krabek a to nejpis behem zaruky nekolikrat (viz turis).
K té wifi, ne za všechny problému může tým turrise, dost lidi zapomínají na to, že je to celé na openwrt a odtamtud pramení dost problémů, a i když se testuje tak né vždy se daná věc projeví na zařízení se kterém pracuje vývojář. S trochou smůly ta chyba přeleze i přes testy dalších co testujou. Ruku na srdce komu z Vás se ještě nikdy nestalo, že vám soft u Vás makal jak má a u zákazníka to skřípalo.
I já byl z turrise 1.0 okolo vánoc otrávený, ale také nezačnete ve sportu fandit jinému teamu jen kvůli pár špatným zápasům.
taky bys teda mohl říct, o které verzi mluvíš. U Omnie je tlačítko pro vrácení k poslednímu snapshotu a snapshot se tvoří před každým updatem.
U Turrisu 1.0 nic takového nebylo a bylo potřeba na seriové rozhranní, ale za několik let provozu se mi nic nepokazilo. Řada lidí ale měla s aktualizacemi problémy v případě, kdy si sami upravovali konfigy tam kde neměli nebo dělali řadu změn ručně, ty si to také často i sami opravili.
Nadáváš na Turris v každé diskuzi, ale nikdy jsem od tebe nečetl žádný konkrétní bug report a informaci vůbec o kterou verzi Turrise jde. U Omnie ten proces aktualizací je zatím bezproblémový, chybka byla pouze jediná a to znefunknčění wi-fi na pár dní, ethernet ale běžel a obnova ze snapshotu přes tlačítko a zakázání na pár dní aktualizací to řešilo a zvládli to i ti méně schopní. Nemyslím si, že je a bude bezchybný, ale mluvíš o věcech, které se podle mých informací nedějí.
Protože tady cítím trochu jiskření, tak snad se mi podaří trochu uklidnit situaci... Tvrdíš že J lže, že by se objevil nezvládnutelný problém... J píše že se objevil problém se kterým by si BFU neporadil ... bylo by dobré si více naslouchat...
BFU je i takový člověk co ti zavolá, že si koupil novej telefon a nemůže se připojit na wifi doma a ty mu poradíš že heslo k wifi má na spodku routeru (té krabičky u televize)... on jen za dva roky zapomněl ´kde vzal to heslo. btw ještě je i méně schopný BFU, takový tě poprosí abys mu to přijel nastavit.
Myslím že turris ani omnie necílila na lidi co si koupí "krabičku s wifi" a nikdy neplánují něco na té krabičce nastavovat ani to nechtějí umět... Proto bych rád upozornil, že věta "zvládli to i ti méně schopní" je stále vzdálena běžnému uživateli. Což není samozřejmě chyba výrobku... výrobek samotný cílí na trh kde člověk občas něco musí poladit a pohrabat se v tom a hledat na webu informaci proč mi něco přestalo fungovat .. to je v tomto segmentu trhu asi očekávané... Takže:
Například zadání do google "omnie nefunční wifi" ... což už vyžaduje minimálně vědět, že vyhledávám na google ... například defaultní MS bing nehodil ani jeden relevantní okaz...
Tedy po zadání do google mi to jako první odkaz dalo toto:
https://forum.turris.cz/t/nefunkcni-wifi-karty/1470/5
Přičemž ani ten co problém popisuje mi moc laika nepřipomíná... jako čistě laik bych vyhodnotil snad jedinou informaci ... že podpora na ten problém nereaguje.
Nicméně abych se vrátil... k námitce "co bude dělat BFU" odpověď že "i méně schopní kupující omnie to zvládli" není odpovědí na otázku ...odpovědí na otázku je spíš že omnie se nemá BFU dostat do ruky, že to není produkt pro takový cílový trh.
Ještě jednou... já si pod BFU představuji i ten typ lidí, co zaplatí v prodejně tisícovku za to aby jim naladili televizi, s tím že to sami nezvládnou... a pokud to doma zapojí a nemají na trojce novu, tak to jedou vrátit. Nikoliv typ lidí, kterým řeknu že stačí obnovit snapshot a na pár dní zakázat aktualizace.
Tak je dobré připomenout, že se prakticky nikomu Turris "nezrakvil". V některých případech, když si tam člověk provedl hromadu změn a do toho se trefil nějaký update, bylo potřeba router obnovit do továrního nastavení a uživatel přišel o ty své změny, které kolidovaly.
To je asi největší bolístka Turrisu dneska, že prakticky nejde testovat všechny možné kombinace, jelikož si systém můžete vlastně libovolně změnit a my se to nedozvíme - a tudíž to nemůžeme otestovat, zda vám to bude fungovat po update. Můžete si router celý překopat, ale v tom případě je asi moudré vypnout si automatické aktualizace, neboť si nemůžete být jistý, že nezměníme verze balíčků atd.
Testování aktualizace samozřejmě probíhá, testujeme i věci, které do routeru my normálně neinstalujeme, ale všechno se podchytit nedá. Tak to už u otevřených systémů je. Automatická aktualizace, když je dobře napsaná, žádná bezpečnostní díra není.
Právě proto jste otevřeli možnost testovat i jiné branche, aby Vám s tím uživatele pomohli. Jsem ale rád, že jste si našel čas a napsal jste nám zde pár komentářů. Komunikace vázla, ale tak doufám, že jste se poučili a bude to jenom lepší. Teď použít ještě aktuální verze balíčků a nikoliv sto let staré.
Jak vyšel hned ten článek, tak jsem přemýšlel, jak vlastně vůbec zformuluji můj příspěvek.
Nečekal jsem, že se tady objeví 33 komentářů, tak jsem si je všechny pročetl.
S některými musím souhlasit a s některými naopak nesouhlasím. Těm poradím, ať tady nebrečí a raději si oddělí služby na routeru pomocí LXC kontejnerů.
Na začátek musím přiznat, že si dost vážím pana Košaty, ale mohl by se nám věnovat i ve fóru. :-)
Za necelý rok a půl v projektu Turris bylo dost problémů s aktualizací, kterého je podle mého si team vědom.
Co si budeme povídat Omnie je za 9 tisíc předražená. Sám jsem podpořil CZ.NIC koupí Omnie, ale nebudu komentovat nebo se vracet k wifi gate, opkg gate nebo že vlastně ještě není hotová ani dokumentace v angličtině. Případně je tady stále SATA issue.
Na závěr poděkuji sdružení CZ.NIC za skvělý router Turris 1.x, který prostě nemá na dnešní dobu konkurenci (no dobře dalo by se polemizovat, že vlastně má, ale v jiné cenové relaci). Důvody už někdo sepsal na fóru Turrise, proč vlastně si koupit Turris 1.x.
K Omnii: to bylo horší na začátku, ale postupně se Vám to daří zlepšovat.
Doufám jen, že LEDE pořádně otestujete na obou Turrisech a budeme se mít na co těšit.
BTW: Bugy v nightly máme posílat na tech.support nebo budete aktivní i na IRC #turris?
Je důležité mluvit s komunitou a nedělat mrtvého brouka. ;-)
Teď jsem si vzpomněl, že ve článku mi docela chybělo, co by nám prozradilo, co vlastně s Turrisem nebo Omnii chystáte. Něco málo jsem nakousl...
Přeji Vám a i dalším lidem z Turris teamu ať se daří.
// OT: Vím, že na fóru pár lidí shání upravený SATA kabel a k tomu se právě nikdo z teamu nevyjádřil, což je škoda.
Zdravím, jsem uživatelem TURRISu 1.0 už od počátku a musím konstatovat, že až na jednu nepovedenou aktualizaci (letos v březnu) mi to celé 3 roky šlapalo bez potíží. Podle mne team kolem CZ.NIC odvedl skvělou práci. Já osobně jim za to musím poděkovat, protože lepší router jsem dosud neměl. Měl jsem tu čest parkráte s různými blafy od O2 a byla to katastrofa.
Za mne osobně pánům kolem TURRISu jeden velký dík !
Roman Volf
V článku se mluvilo o OPENWRT. Na https://wiki.openwrt.org/toh/recommended_routers se ta platforma na které je Turris Omnia moc nedoporučuje z důvodu nestability Wi-fi, a horší stability celé platformy, než je stabilita u jiných platforem. Routery na této platformě dělá hlavně Linksys, který je nabízí jako Open source ready. Pro tyto routery ale není dostupná poslední verze OPENWRT. Kdo se podílí na vývoji? Je tady nějaká podpora od Linksysu, nebo od výrobce SoC? LEDE nabízí pro tento hardware poslední verzi. Vypadá to že vyvojáři pro tuto platformu přešli od OPENWRT k LEDE? Má někdo informace ze zákulisí? Turris tým, zůstává v OPENWRT, nebo přechází k LEDE?
Zatím zůstáváme na OpenWRT, hlavně proto, že řadu věcí máme svých a ty nám řeší problémy, které v OpenWRT vidíme. Proto pro nás momentálně LEDE nemá žádnou viditelnou výhodu, která by ospravedlnila rychlý přechod, takže spíše čekáme, jak se situace ustálí, čemuž se snažíme pomoci i třeba zprostředkováním OpenWRT summitu letos na pozdim v Praze.
Zvláštní. Myslel jsem, že se bude přecházet na LEDE díky příspěvku v https://github.com/CZ-NIC/turris-os/issues/50
Z mého pohledu, jako nezasvěceného pozorovatele to vypadá, že OPENWRT je ve vývoji konzervativní, ale zachovává podporu pro co nejširší spektrum zařízení, hlavně těch jednoduchých, sám OPENWRT doporučuje hlavně MIPS platformu. Naproti tomu LEDE spěchá rychle napřed, ale odepsal většinu základních SOHO zařízení, ale v podpoře výkonějších platforem jako je například architektura ARM v Turris Omnia to pro mě vypadá, že je LEDE napřed. Myslím si, že to je dobrý námět na článek nebo zprávičku na ROOTu pro osvětu.