Zdravim vespolek,
a mohu rici nez jedine - od RedHatu (byla to moje prvni distribuce, ketrou jsem si nainstaloval asi pred peti lety) jsem velice rychle utekl prave ke slacku a RPM bylo jednim z hlavnich duvodu, pomineme-li perverzi tisicu mrnavych rc souburku v SysV inicializaci. Kolecko typu 'nelze nainstalovat novou package, dokud je tam stara' - 'odinstaluj starou: stara package neexistuje' a jine zerty RPM databaze mne pozvolna presvedcily o tom, ze autori src.tar.gz balicku moc dobre vedi, proc tvori ./configure... Navic vlastni kompilaci clovek dosahne bezkonfliktni optimalizace produktu pro sve konkretni prostredi - zkuste se nekdy podivat, co vsechno takovy skript kontroluje a zjistuje, nez nakonfiguruje makefile. Ono se opet vlastne jedna o stret mysleni typu 'straightforward' (a la windows a linuxove binarni balicky) a systemove cistoty (t.j. kompilace ze zdrojovych kodu, pravda, za cenu casu a trochy mozkoveho sadla).
RPM je sikovny nastroj pro jednorazove rychle nainstalovani stroje pro beznou praci, pro dlouhodobe pouzivani, navic spojene s experimentovanim, muze ale byt velkou pohromou.
Tisice malych souboru v adresarich jsou jedinou moznou cestou vyvoje (pomineme-li hnusna binarni zverstva ve stylu Windowsich registru). Pokud je vse v jednom textovem souboru, neni mozne davkove tento soubor modifikovat (komentare, zmena formatovani, ...). Takze pokud chcete, aby balik obsahoval svuj startovaci skript a treba jeste nejakou periodicky vykonavanou ulohu
(treba rotovani logu), a aby toto vsechno bylo mozne neinteraktivne nainstalovat, je potreba operaci "edituj konfiguracni soubor" nahradit jednodussi operaci "pridej soubor
do spravneho adresare". Odtud tedy SysV startovaci skripty, /etc/cron.d, /etc/logrotate.d a dalsi. Myslim, ze Red Hat software v tomto udelal znacny kus prace a mnohe dalsi UNIXy
maji co dohanet.
Co se tyce balicku, tak to asi u jednoho pocitace, pokud jste aspon trochu zkuseny uzivatel, neocenite. Vyhody RPM nebo jineho balickoveho softwaru se ukazou teprve tehdy, kdyz mate spravovat desitky pocitacu nebo pokud jste uplny zacatecnik.
-Yenya
vyhody u desitek pocitacu?
To neberu, pokud uz o to stojim, si muzu balicky vytvaret i na Slacku a pak je aplikovat na ostatnich pocitacich.
SysVinit je mozna vhodny u redhatu, mnohem jednodussi a rucne lepe konfigurovatelnejsi je BSDinit. Na systemech, ktere neobsahuji rpm je idealni.
Idealni je na jednom systemu, ktery neobsahuje RPM. Pokud mate vice nez jeden system, potrebujete balickovaci software (nebo se musite rozloucit s jakoukoli udrzovatelnosti a upgradovatelnosti - a tedy i bezpecnosti - vaseho systemu). A pro balickovaci software je lepsi SysV init.
-Yenya