chtel bych upozornit na alterantivni moznost kompilace jadra v Debianu, kde extuje balik primo pripraveny k jeho kompilaci.. sice to nezbavuje nutnosti dat make menuconfig, ale vse ostatni uz udela do te miry, ze vytvori balicek s jaderm + moduly ktery proste naistalujete...(tj na make, make install make modules....lilo), doporucuju hlavne pro lidi, kter nechou mit bodel na disku a nebo komppiluji jadro pro jiny pocitac
Docela by me u kompilace zajimalo nasledujici: Chtel bych mit jednu verzi jadra (konkretne mam 2.2.17) s ruznymi moduly. Ted mi to jakz takz funguje, akorat mi pri bootu kernel hlasi, ze nemuze najit ovladace pro nejaky SCSI. Tipuju to na to, ze mam stary System.map s odkazy na tyhle SCSI moduly, ale moduly nemam, protoze nyni pouzivam jadro s IDE CDROM a mam dojem, ze jsem tohle jadro prekladal naposledy. Takze dotaz: Lze nejak udelat, aby si kazde jadro pouzilo svuj spravny System.map a svoje moduly??? Pro ruzne verze jadra se vytvari ruzne adresare v /lib/modules podle verze, ale nerozlisuji se ruzne kompilace toho jadra, takze mam adresar 2.2.17, ale pritom mam dve jadra 2.2.17, jedno s SCSI CDROM emulaci a druhe s IDE CDROM. Vadi to jadru? Lze tohle nejak vyresit? Jinak v /lib/modules mam pro ruzne verze jadra jeste stare moduly (2.2.15, 2.2.5).
Už jsem sice na stejný dotaz odpovídal v linuxové konferenci, ale ještě jednou to přežiju ;)
Na začátku souboru Makefile najdete něco jako
VERSION = 2
PATCHLEVEL = 2
SUBLEVEL = 14
EXTRAVERSION = -6.0.1
Změnte si EXTRAVERSION na něco jiného (např. -ide, -scsi apod.), přeložte, nainstalujte, a moduly se nainstalují do odpovídajícího adresáře.
Nicméně používat tento postup jenom proto, že se nemá použít SCSI emulace na IDE CDROM, je pěkná krávovina. Já jsem to spíš používal v době, kdy jsem šuplík s diskem přemísťoval mezi 486 a PentiemIII (kvůli složitějším překladům) a pro oba stroje jsem měl optimalizovaná jádra (ale se stejnými moduly).
Nemam vam to za zle, ze si myslite, ze kvuli pouzite IDE CDROM ovladace misto SCSI emulace kompilovat jine jadro je kravina, asi jste to jeste nikdy nedelal. Ja potrebuju ovladac pro PD mechaniku, ktera funguje se SCSI emulaci na IDE radici. Takze pak jde cist i PD medium. Ale pri kompilaci SCSI emulace je postup takovy, ze se ma emulace zakompilovat primo do jadra a vypnout kompilace ovladacu pro IDE CDROM. Jenze mi celkem na jednom pocitaci ta emulace SCSI blbe, proste zacne hlasit, ze nelze najit disk, takze musim odmountit a znovu primountit a stejne se moc dlouho neudrzi. Takze kvuli tomu jsem si nahodil i jadro s normalnim IDE CDROM. Ale radeji i se SCSI emulaci.
Je to jakysi informacni soubor pro jadro, kde v pameti se co nachazi.
V teto souvislosti jedno dulezite upozorneni: pokud date na konci komplilace make install, novy image se sam nakopiruje do /boot a vytvori se i spravny link. Potom se jeste snazi aktualizovat lilo, ale to mi nejak blbne. Podstatne je, ze NEUDELA SPRAVNY LINK na system.map, takze pri bootu jadro spadne.
Jejda, make install jsem jeste nikdy snad nedaval. Radsi si sam zkopiruju jadro do /boot a nastavim lilo a zatim mi to tak fungovalo. Tak problem s tem modulama je vyresen, skutecne se ty moduly nakopirujou do adresare, kterej je slozenej z tech verzi v Makefile. Ale ted jeste trosku pokulhavam s timhle System.map. Ten mam jako symlink na spravny System.map, ale jde o to, jestli jadro nacita svuj spravny System.map, podle toho, ktery jadro zrovna nabootuju, nebo jestli koukam jen na System.map symlink??? Ale rekl bych, ze by si mohlo kazdy jadro nacitat svuj. Mozna take proto mi na zacatku moje jadro rve, ze nemuze najit ty SCSI moduly, protoze ma spatnej System.map. Jo a jak se ma jmenovat?? Kdyz mam v Makefile
VERSION = 2
PATCHLEVEL = 2
SUBLEVEL = 18
EXTRAVERSION = -ide-cd
jak se pro nej ma jmenovat System.map??
Taky jsem nasel v /boot soubor module-info-2.2.5-15. Ale nemam ho pro 2.2.17
Jeden prakticky tip: pokud do lilo.conf date radek vga=ask, jadro pri startu nabidne dostupne textove videomody a muzete si vybrat. Potom si to muzete dat natvrdo jako vga=<mod> (bez zavorek). Myslim, ale ze se neco musi povolit pri kompilaci, ale ted z fleku si nepamatuju kde a co.
clanek se jmenuji tipy pro zacatecniky. Myslim ze se autor trochu rozohnil. A nebo ja nejsem zacatecnik ale jeste neco mene (idiot?). Prijde mi to jako madarstina, spousta slov, jejichz vyznam nechapu.
Ale muze to byt tim, ze proste linux zatim nemam. Cekam na novy komp na kterem si budu moci laborovat do aleluja bez obav ztraty dat atp. Pak to budu zkouset a jsem zvedav, jestli se do toho dostanu.
Zrejme pak zacnu psat do Roota serial pod nazvem "tipy od zacatecniku" ;-)
tak to se teda omlouvam vsem, kterych jsem se dotkl. ale zkuste si precist prvni cislo. Tam se dovite, ze serial je urcen pro lidi, kteri maji jiz nejake zkusenosti s linuxem, ale chteji vedet vic a dostat se na dalsi uroven.
A navic, o kompilaci jadra jsem byl pozadan. Uz nevim kym, ale doma bych to jmeno jeste nasel. Mimochodem, uz mi dosly namety na dalsi cisla. Takze napiste mi, o cem si chcete precist v dalsim cisle.
Po dlouhotrvajících problémech s Firewalem na bázi MS W95 a 602, jsem s pomocí přítele nahradil tento Linuxem. Jedná se o bezdrátový přípoj 64kB/sec, a místní síť (15 počítačů)pracuje bez problémů, ping 1-1,5 ms. Přístup na internet rovněž OK, ale přihlášení z libovolného počítače na výběr pošty trvá neúnosně dlouho - i dvě minuty; při opakovném přihlášení ale už pouze cca 15 sekund. Proto hledám radu u Linuxových machrů. Poradí mi někdo, co je špatně nakonfigurováno na Linuxovém serveru na internet? Domnívám se, že se jedná o nějaký přihlašovací protokol. Díky předem. Linuxový laik Jiří.
Snažil jsem se poprvé (od doby co provozuji linux - 2 roky) zkompilovat a nainstalovat nove jadro. Po restartu se nove jádro načetlo do paměti a "zatuhlo". Prohrabával jsem se dokumentací, zkoušel jsem kompilovat znovu (bez modulu, atp.) a nic. Až tento članek mě inspiroval - problem byl v konfiguraci lilo i souborů map.
Takže díky za inspiraci.
( ... všichni stále začínáme ...)