Klávesa Start nespustí menu, musí se použít Alt+F1, ani nejde samostatně přiřadit
predpokladam ze pomuze xcape do autostartu:
xcape -e 'Super_L=Alt_L|F1'
BTW: v Xfce to tak (s jinou kombinaci klaves) pouzivam pro WhiskerMenu asi 10let :-) resp. uz par verzi Xubuntu LTS to je uz i jako vychozi/predinstalovane...
XCape overeno v TDE a funguje, vcetne autostart pri spusteni :-)
BTW: pripadne (nezkousel sem) bez xcape, pokud clovek nepotrebuje pouzit Super klavesu jako soucast nejake sve custom hotkey (ja ano), tak v Control Center sem si u "Keyboard Shortcuts" vsiml volby:
"Use Win key as modifier (uncheck to bind Win key to Menu)"
Nic zásadně nezlobí, nakonfigurovat pár drobností dle osobních preferencí trvá pár minut (a je to a) přehlednější než v současné Plasmě a za b) vůbec možné oproti současnému GNOME).
Oním GNOME se myslí GNOME 2.x a nebo Gnome Shell 3/4.x? Protože GNOME 2 si skoro nepamatuji a Gnome Shell mi umožňuje nastavit všechno, co potřebuji - částečně přímo v nastavení, částečně pomocí extensions. Gnome Shell nativně umí připnou okno na levou/pravou polovinu monitoru, ale občas se mi hodí umět i připínání oken do čtvrtek a to jsem pošéfil rozšířenim.
ono je to podle me spis mysleno tak, ze tve "všechno, co potřebuji" by pri AKTIVNIM pouzivani neceho jineho se rozrostlo na vice veci ktere bys pak pri navratu k Gnome asi nenasel ani v rozsirenich ;-)
druha vec pak je to, ze GnomeShell ma specificke rozhrani a pouzivani a pokud nekomu vyhovuje, tezko mu jine prostredi nabidne to same a naopak...
ja treba uz pres 10let pouzivam Xfce, pretim pouzival asi rok GnomeShell3 (pretim Gnome2 i Xfce i KDE 3.x), obcas sem v tech 10letech zkusil aktualni KDE Plasma (pouzivat bych mohl, ale Xfce vyhovuje vice) i GnomeShell (pouzivat bych mohl jen z donuceni, protoze vse mi tam trvalo dele/komplikovane)... po mnoho letech zkusil (ve virtualu) ted i Trinity (take bych pouzivat mohl, ale nejspis by mi tam nektere veci z Xfce schazeli :)
Tohle se nedá univerzálně hodnotit, záleží na preferencích každého uživatele. Já třeba používám i3wm, které by asi z hlediska většinového uživatelé vypadalo hnusně a neumělo nic. Ale mně se v něm pracuje skvěle a chci to tak.
Podobně někomu evidentně vyhovuje koncepce předchozích KDE, jinak by to prostředí v podobě TDE neudržoval. Naštěstí vás nikdo nenutí to používat, vyberte si něco jiného. Tohle je jen nabídka určená pro ty, kteří mají zájem.
Taky jedu TDE - na svem hlavnim / pracovnim desktopu a predtim to bylo KDE 3.5. Proste to funguje a nic me nechybi a hlavne - nicim to nerusi, nicim me to nevytaci.
Na jednom 4K monitoru mam 8 virtualnich ploch, DPI jsem system-wide neupravoval, jen v terminalu mam vetsi font a ve vs-code zvetsene pismo.
Pokud bych mel neco vypichnout proti treba Ubuntu ktery je na stanici vedle a obcas se zapne.. tak tam jde screenshotovani o neco lepe vyreseno - pamatuje si to region, takze lze delat sekvence screenshotu ze stejneho mista opakovane.
TDE jedu na primárním desktopu téměř od jeho vzniku, resp. od od doby, kdy KDE3.5 definitivně zmizelo z aptích repozitářů a musím jednoznačně říct, že to je mimořádně spolehlivý nenáročný desktop s vysokou užitnou hodnotou a ocení ho zejména staré konzervy (jako jsem já), kteří si nechtějí zvykat na moderní omalovánky. V TDE mi vážně nic nechybí a ani si neuvědomuju, že by mi někdy něco jen tak zbouchlo. Před dvaceti lety (tehdy ještě jako KDE3) jsem si vyladil všechno možné a prostě ho jen používám beze změny...
Vlastně bych i docela rád přešel na Plasmu, kterou dost často zkouším a dávám ji šanci, ale proti TDE mi přijde celkem dost nestabilní a Gnome mi prostě nějak nikdy nesedlo.
Věc názoru, protože KDE 2 i KDE 3 bylo těžko použitelné v situacích, kdy jste přepínal panely mezi pracovní stanici a dokovaným notebookem (NEC DSP). Co naplat, že šlo o svižné a výborně konfigurovatelné prostředí, když jsi neustále hledal řešení toho či onoho problému. Výhodou bylo, že jsem se dostal k OpenSUSE, které mělo oproti ostatním distribucím KDE slušně vyladěné (min. oproti Slackware a Debianu).
KDE Plasma 5 a Plasma 6 doslova zlatá, dávno mě omrzela tendence vše upravit a předělat. Svižné, stabilní a do doby KDE 3 už bych se vracet nechtěl.
Není to tak dlouho, co jsem TDE používal z hecu několik měsíců a největším problémem pro mne byl správce souborů, který se nedá ani omylem srovnat s dnešním Dolphinem. Jistě, člověk si v novějších verzích KDE/Plasma zvykl na vlastní kontextová menu, nové funkce KDE Apps, lepší vizuál a asi bychom dohromady dali řadu věcí a drobností, které z novějších verzí KDE/Plasmy dělá pohodlnější prostředí. Přesto se nebojím říct, že kromě Dolphina mi v TDE nic zásadního nechybělo a krom ksysguardu mě nic zásadně nevytáčelo (ne že by mi monitor systému z Plasmy 6 nevyráběl naběhlé žíly na čele - s láskou vzpomínám na ksysguard z Plasmy 5). Za mě ze všech "odlehčených" prostředí mi vlastně TDE asi sedělo nejvíce. Neskrývám, že jsem pravděpodobně čistokrevný KDEčkař, kterému GNOME, potažmo ostatní GTK DE nikdy moc nesedly a první DE ve kterém jsem si bydlel spokojeně v Linuxu bylo právě KDE 3.5.
Co je ale dobré říct, že v TDE takové ty věci, které považujeme řadu let za normální, fungují oproti KDE 3.5 normálně. Od USB udělátek, přes odladěný kwin po integraci různých věcí a aplikací do prostředí díky přechodu na Qt4, kde to již bylo lépe uzpůsoběno (vím že KDE4 moc lidí v lásce nemělo, ale já jo :P).
A souhlasím, že konqueror (web-browser) je a nebojím se říct vždy byl, zbytečnou aplikací, která stála vývojáře mnoho času a nikdy nefungoval pořádně. Mimochodem pitomosti kolem klávesových zkratek se objevily i v Plasmě 6, kdy klávese F10 dali nějakou fci by default, přičemž asi zapomněli, že v terminálu se s ní ukončuje řada aplikací... to jen tak aby se připomněly nějaké ty tradice ;)
jojo, "správce souborů" v TDE je hrozný, já jej prostě nahradil PCManFMQt, jak je vidět i na screenu v článku. Fajn je, že to běží no problemo.
Já používal původního Dolphina, i přes to, že pořád nemá lokalizaci, což mi přišlo úsměvné. PCManFM-Qt mi moc nevyhovuje. Sice ho mám i v Plasmě 6 nainstalovaný, čistě na velké přenosy souborů po síti, protože dodnes KIO nedosahuje rychlosti a stability gvfs. Posun u KIO za ta léta proběhl, rozdíl už není tak markantní jako v dobách KDE 3.5, ale pořád je znatelný a pořád při práci se soubory ve větším objemu hrabu v menu a hledám PCManFM. Ale to jsem trochu odbočil, to už je jiná pohádka...
Nikdy jsem okenniho spravce souboru nepouzival. Ani na Win, ani v KDE, ani v Ubuntu. A vzdy se hodne divim, kdyz nekdo tohle otevira klika, taha.. a ja bych to mel namisto par minut na par sekund :D
Otevru terminal, mc .. a jedu. Ale ty navyky budou tim, ze odjakziva pracuji na vicero strojich, pres ssh - a jinak by to neslo delat takhle efektivne.
Pokud chci nahledy obrazku, pustim prohlizec obrazku (gwenview). Na dalsi praci uz to stejne musite otevrit v nejakem programu a tam byva open dialog, nebo se to pustil z prikazove radky.
Já takhle ke své plné spokojenosti používám git cli. Ale vidim, co už dneska umí UI tooly (hlavně jetbrains integrace verzovacích systémů) a myslim si, že lidi, co používají todle, jsem uplně stejně efektivní (a v některejch příkladech daleko efektivnější, například partial commit).
Celej život používám spíš gui správce souborů, kdy přetáhnout něco z jedné složky do jiné je pro mě daleko jednodušší, prorože moje paměť je naprosto mizerná a když to dělám přes cli, vždycky vyšší jednotky sekund vzpomínám, jak se jmenuje ten soubor, kterej chci přesunout a kam ho chci přesunout, případně zkoumám výstup ls. V UI to prostě hned vidim a tahám. Věřim, že někdo, kdo je schopnej udržet název souboru v hlavě pár sekund, aniž by se na něj musel zuby nehty soustředit, tyhle problémy asi nemá.
Dneska už gui umí spoustu věcí, i přístup přes ssh a další protokoly (vlastně to umí co pamatuji), takže tahání souborů neni omezený jen na moji mašinu. :)
Ale v mc (midnight commander) si take nemusim pamatovat nazev souboru nebo ho lovit pres ls, je to dvouoanelovej spravce souboru pouze to neni gui, ale tui ;-)