Není to tak dlouho, co jsem TDE používal z hecu několik měsíců a největším problémem pro mne byl správce souborů, který se nedá ani omylem srovnat s dnešním Dolphinem. Jistě, člověk si v novějších verzích KDE/Plasma zvykl na vlastní kontextová menu, nové funkce KDE Apps, lepší vizuál a asi bychom dohromady dali řadu věcí a drobností, které z novějších verzí KDE/Plasmy dělá pohodlnější prostředí. Přesto se nebojím říct, že kromě Dolphina mi v TDE nic zásadního nechybělo a krom ksysguardu mě nic zásadně nevytáčelo (ne že by mi monitor systému z Plasmy 6 nevyráběl naběhlé žíly na čele - s láskou vzpomínám na ksysguard z Plasmy 5). Za mě ze všech "odlehčených" prostředí mi vlastně TDE asi sedělo nejvíce. Neskrývám, že jsem pravděpodobně čistokrevný KDEčkař, kterému GNOME, potažmo ostatní GTK DE nikdy moc nesedly a první DE ve kterém jsem si bydlel spokojeně v Linuxu bylo právě KDE 3.5.
Co je ale dobré říct, že v TDE takové ty věci, které považujeme řadu let za normální, fungují oproti KDE 3.5 normálně. Od USB udělátek, přes odladěný kwin po integraci různých věcí a aplikací do prostředí díky přechodu na Qt4, kde to již bylo lépe uzpůsoběno (vím že KDE4 moc lidí v lásce nemělo, ale já jo :P).
A souhlasím, že konqueror (web-browser) je a nebojím se říct vždy byl, zbytečnou aplikací, která stála vývojáře mnoho času a nikdy nefungoval pořádně. Mimochodem pitomosti kolem klávesových zkratek se objevily i v Plasmě 6, kdy klávese F10 dali nějakou fci by default, přičemž asi zapomněli, že v terminálu se s ní ukončuje řada aplikací... to jen tak aby se připomněly nějaké ty tradice ;)
Já používal původního Dolphina, i přes to, že pořád nemá lokalizaci, což mi přišlo úsměvné. PCManFM-Qt mi moc nevyhovuje. Sice ho mám i v Plasmě 6 nainstalovaný, čistě na velké přenosy souborů po síti, protože dodnes KIO nedosahuje rychlosti a stability gvfs. Posun u KIO za ta léta proběhl, rozdíl už není tak markantní jako v dobách KDE 3.5, ale pořád je znatelný a pořád při práci se soubory ve větším objemu hrabu v menu a hledám PCManFM. Ale to jsem trochu odbočil, to už je jiná pohádka...
Nikdy jsem okenniho spravce souboru nepouzival. Ani na Win, ani v KDE, ani v Ubuntu. A vzdy se hodne divim, kdyz nekdo tohle otevira klika, taha.. a ja bych to mel namisto par minut na par sekund :D
Otevru terminal, mc .. a jedu. Ale ty navyky budou tim, ze odjakziva pracuji na vicero strojich, pres ssh - a jinak by to neslo delat takhle efektivne.
Pokud chci nahledy obrazku, pustim prohlizec obrazku (gwenview). Na dalsi praci uz to stejne musite otevrit v nejakem programu a tam byva open dialog, nebo se to pustil z prikazove radky.
Já takhle ke své plné spokojenosti používám git cli. Ale vidim, co už dneska umí UI tooly (hlavně jetbrains integrace verzovacích systémů) a myslim si, že lidi, co používají todle, jsem uplně stejně efektivní (a v některejch příkladech daleko efektivnější, například partial commit).
Celej život používám spíš gui správce souborů, kdy přetáhnout něco z jedné složky do jiné je pro mě daleko jednodušší, prorože moje paměť je naprosto mizerná a když to dělám přes cli, vždycky vyšší jednotky sekund vzpomínám, jak se jmenuje ten soubor, kterej chci přesunout a kam ho chci přesunout, případně zkoumám výstup ls. V UI to prostě hned vidim a tahám. Věřim, že někdo, kdo je schopnej udržet název souboru v hlavě pár sekund, aniž by se na něj musel zuby nehty soustředit, tyhle problémy asi nemá.
Dneska už gui umí spoustu věcí, i přístup přes ssh a další protokoly (vlastně to umí co pamatuji), takže tahání souborů neni omezený jen na moji mašinu. :)