Mojejeacku, kdyz to hodne prezenu, kdyby tu vysel treba clanek propagujici fasizmus.... Kdyz si tenhle clanek precte clovek ktery si chce vyzkouset linux, tak drive nebo pozdeji pude do haje. Tenhle clanek dle meho nazoru dela linuxu ostudu a proto sem za jeho zruseni. Btw. ja to s vama myslim dobre :-)
Jeste nikdo mi nevysvetlil, proc si u linuxovych aplikaci musi kazdej uzivatel sam nastavovat SMTP server - nestacilo by prevzit treba to, co tam zadal root pri instalaci ? DNS servery prece taky nenastavuje kazdy
uzivatel zvlast... naopak, to same, co se tyka SMTP serveru, se tyka i PPP.
Samozrejme, moznost neco si upravit na miru je vitana - ale u desktopoveho prostredi, ktere se tvari, ze spasi svet, bych cekal veci miru originality, a ne obycejne opisovani od Windows. KDE-ckari implementovali vsechno, co samotnem OS chybi, presne tim stylem, jako kdyby cekali, ze pocitac bude pouzivat presne jeden clovek :-(
Nemel by nahodou unixovy uzivatel - tedy i desktopovy unixovy uzivatel - nahodou prijit k nakonfigurovanemu systemu ? A kde ma v KDE root nastroje, kterymi bude skupinove nastavovat defaultni hodnoty ostatnim ? (s vyjimkou editoru menu - aspon ze ten je globalni...)
Neremcam jen tak do vetru. Konfiguroval jsem pred par mesici normalne za penize KDE 3 v Kovohutich Pribram (to je takovej ten vysokej komin, co je videt z celych Brd...). Maji tam asi 20 X-terminalu a koupenej Applix - to byste u cesky firmy mozna necekali. Ale praktickymu pouziti brani prave ta nedomyslenost. Neco jsme zmakli hromadnym nakopirovanim hotovych konfiguraku do adresaru useru (aspon ze jsou textove - diky bohu!), ale v nekterych pripadech nezbylo, nez se prilogovat a zalogovat jako ten konkretni uzivatel. Komplikovala to skutecnost, ze slo o upgrade z KDE 2 na KDE 3. Suma sumarum: ty lidi, co to pisou, vubec nechapou, jak by melo vypadat produktivni unixove prostredi! Vzdyt na Linuxu muze mit account treba 10 lidi - jeden cas jsem zakladal account kazde navsteve u sebe doma (rozumej: ktera treba zustala pres noc, nebo se nudila behem mejdanu... ;-), pak jsem toho nechal a zavedl uzivatele guest, protoze to proste neslo uhlidat. Znacnou cast puvabu tim ale muj system ztratil... melo by platit, ze dokud uzivatel nesahne na nastaveni, budou se prebirat system defaults. V dobe, kdy si uzivatele rucne vytvareli ruzne konfiguracni .soubory, to tak byvalo - ted se ale konfigurace jednorazove zkopiruje pri prvnim zalogovani, a od ty doby je v podstaet mrtva.
A to samy do znacne miry tyka i GNOME.
Proc by se proboha mel UZIVATEL desktopu starat o vetsinu veci, ktery jsou popsany v tomhle clanku - typicky o SMTP server ? Ok, adresu postovniho serveru,
login a heslo - to musi vedet on, ne root.
Ale ostatni veci v tomhle serialu o tom, jak se BFU
stane guruem ? PPP, HTTP proxy, SMTP server... chcete mi rict, ze v budoucnosti se budou unixovi administratori
na dalku zalogovavat do KDE-desktopu vsech uzivatelu ve firme (kterych byvaji stovky) a nastavovat jim tyhle sitove hodnoty ? Tak v tom pripade to budou opravdu guruove ;-)
Trochu se opakuji, ale omluvou mi budiz, ze ne kazdy cte vsechny komentare pod clanky, a ja chci, aby si lidi uvedomovali, ze Unix je daleko vic, nez jen nejake open source Windows. Myslenkou unixu bylo usnadneni prace
administratorum i uzivatelum. Ja jsem vsema deseti pro klikani, konzole je dobra na secureshellovani na
webserver a par dalsich vychytavek, ale duch unixu by mel zustat zachovat v tom, ze klikat jako root bude znamenat neco uplne jineho, nez klikat jako user, a ze ty moznosti budou rozlozeny nejak inteligentne.
Jinak KDE trochu zavani tim, ze je to desktop pro uzivatele, kteri neznaji rootovske heslo od pocitace, na kterem root zcela zasadni odmita nejen klikat, ale i mit cokoliv spolecneho s nejakym KDE ;-) Resp. vetsina tech feature totiz dava hluboky smysl, pokud se pocitac pouziva windowsoidne - totiz jednouzivatelsky, bez lokalni site, a nejlepe na dial-up pripojeni na Internet...
110% ACK
problem je jen v tom, ze ti kteri pracuji v terenu se nemohou podilet na vyvoji standardniho software a ti kteri cas maji, ho maji nebot nemusi vydelavat tvrdou praci v terenu (pri vsech vseobecnych vypovedich plati samozrejme 5/95 % pravidlo). Proto musi byt nutne takove software mene prakticke. Navic zde silne pusobi tzv. GPL-nemoc - t.j. zkopiruj co muzes. Vyzvy jako ta Vase jsou vhodne, nicmene nemohou nahradit prakticke zkusenosti, ktere vyvojarum chybi. Sam jsem tomu nemohl uverit, az jsem na linux konferenci sledoval prednasku lidi od KDE, kde se prednasejici rozplyval nad tim, ze nyni je mozno systemovou listu umistit jeste lepe nez v KDE2. S rozzarenym oblicejem vysvetloval takove prkotiny ale o racionalizaci prace s timto grafickym rozhrannim ani slovo. Jednoznacne politicky zamerene aktivity smerujici na trzni skupinu domacich uzivatelu. To samo o sobe neni nic spatneho a jestlize to nekdo jeste dela bez naroku na financni odmenu tak mu nic nevytykam - co bych si pral je, aby se verejne reklo, ze se vyvoj ubira z 95% cestou kompletniho zkopirovani windows. A ja pak s touto vypovedi pujdu k mam zakaznikum a klidne jim sdelim, ze jestli ze si predstavovali ze s KDE bude administrace levnejsi, tak to se spletli - neb vyvojari vytvorili co se filosofie tyce druhe windows a proto to take tolik stoji.
Obavam se avsak, ze toto KDE/GNOME hosi nepriznaji. Ono je totiz pekne byt tak trochu "unix", i kdyz jsem tu filosofii vubec nepochopil (a nebo mi to SuSE nadiktovala jinak - i to je event. duvod)
Aby to bylo jasne - nemam nic proti KDE..., sam jsem neprispel zadnou radkou kodu - OK at delaji co chteji - ale pro skupinu administratoru zde neni nic, cim by se to odlisovalo od windows.