To prece neni pravda, pan Zandl to psal!
https://www.root.cz/clanky/turris-mox-modularni-router-si-sestavite-podle-potreby-z-jednotlivych-karet/nazory/968831/
Draytek prodával VDSL2 modem s vectoringem, HW urychlením Firewallu, záložní Gigovou síťovkou a fůrou vychytávek v jedné jediné PCIe kartě.
http://www.draytek.co.uk/products/business/vigornic-132
Nikdo to nechtěl, takže je to EOL po dvou letech od uvedení na trh.
A sním vejce v celku, jestli by z toho nevylezl další polofunkční krám.
Dělat se to přestalo zejména proto, že o modemy přestal být zájem. Jeden z důvodů, proč přestal být zájem, je trochu podobný tomu, co píšete, jen tak nějak přesně naopak. Výrobci začali šetřit tím, že do HW dali jen nezbytné minimum a zbytek si řešili v SW. Říkalo se jim "softmodems", fungovalo to jen pod Windows a vyžíralo to systémové zdroje. Lidé to nechtěli kupovat, protože s tím byly jen problémy. A v té samé době začaly hodně zlevňovat ethernetové síťové karty, navíc se začaly objevovat integrované přímo na motherboardu. Díky tomu začalo mít ekonomický smysl mít modem jako samostatné zařízení a k němu se připojit ethernetem. Konečný hřebíček do rakve "modemů ve formě karet" pak byly levné routery s více porty a wifi.
Ono se toho sešlo víc: k tomu všemu se ještě masově rozšířilo USB, dále rovněž masově nastoupilo xDSL. Tím se modemy staly naprosto okrajovou záležitostí, určenou takřka výhradně pro fax (do Win 2003 serveru stačilo připojit modem, služby pro příjem i odesílání faxů byl součástí). Použití modemu pro přenos dat nahradil internet a mobilní sítě (pro detašovaná měřicí zařízení). No a fax je už taky velmi málo používaná záležitost - my ho ještě provozujeme a přijdou asi tak 4 do roka, z toho 3 až 4 jsou faxový spam.
Mě by trochu zajímalo, jak moc variabilní to je a kde je ta hranice, co to dokáže obsloužit. Jestli náhodou nebude problém, když vezmu ten základ s procesorem, k tomu SFP modul a za to třeba 6 těch 4 portovích modulů, abych měl router s 24 portovím switcem... Teoreticky to asi půjde, otázkou je, jestli, když se na to pak opravdu zapojí 24 síťovích zařízení, tak se to nepoloží a rychlost nepůjde hodně strmně dolů...
Celý koncept mi přijde mimo dobu. Turris míří do spotřební kategorie. V této kategorii je poměrně rychlý vývoj technologií - přicházejí nové standardy WiFi, mobilního internetu, síťových protokolů, ... Pro spotřebitele je pak výhodnější koupit rozumnou sestavu "nezávislých krabiček" a v případě potřeby jen vyměňovat to, co ho pálí. Tedy např. WiFi, nebo naopak jen router.
Za nastavené ceny by bylo potřeba zajistit několikaletý support, zejména vývoj nových modulů, možnosti upgradů, ..., ale to mezi cíli nevidím. Pokud by to tam bylo, a člověk by mohl předpokládat, že s touto skládačkou vystačí dalších X let, pak by to mohlo být zajímavé.
" Pro spotřebitele je pak výhodnější koupit rozumnou sestavu "nezávislých krabiček" a v případě potřeby jen vyměňovat to, co ho pálí. Tedy např. WiFi, nebo naopak jen router."
A uz si se zamyslel co s tim srotem az skonci zivotnost? To je jako lepsi vyrabet hardware bez moznosti upgradu, pak ho vyhodit, zase koupit novy, zase vyhodit...
To je nadherne ekologicky koncept.
" Pro spotřebitele je pak výhodnější koupit rozumnou sestavu "nezávislých krabiček" "
To je super nazor. V Anglii se kupuje mleko v plastovych obalech, protoze je to pro spotrebitele vyhodnejsi. Taky se tady kupuje pivo v plechovkach, protoze je to vyhodnejsi.
A protoze kazdy clovek je inteligentni tvor, tak jsou tech plastu a plechovek plne skladky, protoze je to vyhodnejsi.
"měly by být první routery expedovány v říjnu 2018."
Jasne, takze to bude tak cervenec 2019, to uz zname.
"Každá z desek je k dispozici za 29 dolarů plus poštovné a daň."
"Nejlevnější kombinaci je možné získat za 99 dolarů"
Jinak receno, nejlevnejsi kcemukoli pouzitelne kombinace vyzaduje nejmin 3 moduly? Aha, takze predchozi veta ze modul stoji $29, je prosta lez, to uz taky zname, NIC lze v kazdy vete aspon 2x.
"Simple NAS, která obsahuje 512GB SSD disk (NVMe) a poslouží jako síťové úložiště. Její cena je 399 dolarů"
Jooo tak tohle jen dokazuje kretenismus maxima celyho NICu. Za ty prachy se da naprosto vpohode koupit SOHO !!!!dvoudiskova!!! krabka, vcetne disku o desetinasobku kapacity. A narozdil od tohoto do i bude nejak fungovat.
Můj údiv na Simple NAS spíše směřoval ke smyslu nabízeného zařízení. Spousta amatérů jakmile si koupí jakýkoliv NAS, tak má pocit, že vyřešila veškeré problémy zálohování, archivace a dostupnosti dat. NAS s čistě jedním konzumním SSD diskem je "smrtelná kombinace", která po počátečním nadšení s novou hračkou dříve či později přinese jen pláč a skřípění zubů. Za uváděnou cenu 400$ bych spíš volil nákup zařízení 2-diskových osvědčených a zavedených výrobců pro domácí a poloprofesionální nasazení jako jsou Synology nebo QNAP.
Nadsenec si celej vedle sebe koupi kram za $400 ... jenom proto aby mel kram za $400, kdyz za tytez prachy muze mit nejen ze 2, alei i 4diskovou krabici, v x86 like HW uvnitr. A pri trose snahy vcetne tech disku. To tak leda blbec, to by sedelo mnohem vic.
Typickej BFU si (kdyz uz) koupi jednodiskovou krabku, ktera v 80% nebude ani NAS ale USB, ale kdy uz to sit mit bude, tak to bude vcetne disku stat do 3k, a to se jeste bude kroutit jak je to drahy. Jakozto hracicka si pak nebudu kupovat nefunkcni kokotiny od NICu, kdyz si muzu za par slupek koupit trebas tohle https://www.servershop24.de/en/server/hp/se-series/hp-proliant-se326m1-storage-server-2x-xeon-e5645-six-core-2-4-ghz-16-gb-ddr3-ram-2x-146-gb-sas-10k/a-114480/
Jo, bude to mit trochu vetsi spotrebu, ale ve vsech ostatnich ohledech (vcetne ceny) se pred tim muze jit vytvor NICu zahrabat.
BTW: Za tech 200Ecek co zbudou si do toho koupim dalsi dva SAS 2TB disky.
Počuj, mě je jedno, co si o tom myslí pan J či vy, jen jsem chtěl upozornit, že ty SSD disky mají svou cenu a ať tu tady nebalamutí kolemjdoucí. Jestli chcete používat jiné disky, klidně pětačtvrtky, kupte si CPU plus PCI modul a připojte si, co je vám libo. V tom je to kouzlo. Samozřejmě jen pro ty, co s tím umí a nějakou hodnotu v tom spatřují. Chápu, že to nemusí být každý.
Prepacte ale nereagujete nieako az velmi podrazdene? Zatoze niekto povedal svoj nazor a je pravidivy? Ze ten Vas modul za 400Dolar je proste predrazeny? Preco radsej nedate nieaku cenovu studiu tabulku na obhajobu? Jaaaaaj som zabudol ziadna nie je. Vlastne nie je nic co by normalne logicky obhajilo cenu preto tie vase prijemne reakcie
Ne reaguje přiměřeně. Že jste mistr ve srovnávání banánů s ořechy s odkazem na to, že přece oba mají slupku, tak to musí být to samé, jste prozradil ve svém příspěvku. On jen upozornil na to, že když dojdete do obchodu, tak kupodivu i když oba mají slupku, každý se prodává za úplně jinou cenu a to že je banán 10x větší neznamená, že bude taky dražší.
NVMe SSD v tomhle ma hodnotu presne 0, pokud ne zcela zapornou.
Nj, to asi v NICu nevedi, ze i ten nejpomalejsi disk na trhu dava bez problemu 150MB/s, coz je porad o 50MB vic, nez kolik da gigova sit ze? Mnooo a pak muzem pokracovat, kolik ze tam mate PCI-E linek? Protoze NVMe SSD pro sebe potrebuje ... 2. Jo a jakej je asi tak vykon celyho diskovyho subsystemu tohodle kramu? Aha, asi tak zadnej. On totiz potencial takovyho SSDcka ma problemy vyuzit i o rady vykonejsi HW.
Mno a predevsim, 500GB NAsu, to je teda kauf, na to si clovek ulozi i fotky z jedny dovoleny ... to uz je asi tak o 5 radu efektivnesi si za par korun koupit kolibku a k tomu par (mineno dva) 6TB disku. Stat to bude +- stejne (nevim jestli se uz delaj vetsi "normalni" = pro bezny pouzivani pouzitelny disky, tusim ze sem nekde zahlid 8).
Soudruzi v Nicu, vcetne tebe, zjevne porad nepochopili (a zjevne nikdy nepochopi), ze pokud by opravdu chteli neco udelat, a ne jen zbuhdarma vyhazovat prachy za hovadiny, tak vemou uplne bezne vyrabenej a po milionech prodavanej HW (za to petikilo pro koncaka max), a napisou na nej SW (vcetne samozrejme vykosteni vsemozny klacku ktery radi bezne vyrobci pridavaji). Ale to by si holt nemohli hrat na ty maly elektronky, jak tu nekdo podotknul.
Tak zrovna TP-Link bych za vzor nedával.
Tyhle jejich levný pixly mají jenom 100BaseTx. Pozor, 100Mbps není to, co dokážou uroutovat, to je normálně tak 25Mbps, za hezkýho počasí i 30.
RAMka tam decentně omezuje všechno, od bufferů přes počet pravidel firewallu (ostatně, víc než pět pravidel stejně nedá CPU) po počet spojení a velikost logu.
Že tyhle potvory mají dárečky v podobě ROM-0 ani moc nevadí, kompenzuje se by default zapnutým telnetem na všem včetně WAN.
Automatický update není a když jsem to zkoušel jednoho dne updatovat, tak se nezměnilo nic krom toho, že překlopili administraci do Flashe...
A tvrdý restart 1x týdně (před updatem na WRT) taky nedává moc šance na to, že krabičku nainstaluješ a zapomeneš na ni.
Tak oni dělají zřízení v různých cenových hladinách. Za pětikilo opravdu dostaneš jenom maketu routeru s konektory v měřítku 1:1,02.
Ono je vůbec zajímavý srovnávat něco s krabičkou za pětikilo. Když něco koupíš za pětikilo, tak
- 1/5 ceny je DPH, zbude 400
- 1/4 ceny si nechá prodejce, jsi na 300
- Něco si nechá dovozce a zaplaceni kontejneru a náklady firmy, počítej tak kilo. Jsi na dvou stovkách.
Za tu cenu v EU budeš rád, když vyrobíš desku. Kde máš součástky, osazení, krabičku, podporu,...? Holt tady nemáme tak levnou pracovní sílu, nemůžeme lít chemikálie rovnou do řeky a nemáme dotace na "likvidaci kapitalistických šmejdů"... I tak dostaneš jenom odpad, který je dobrý maximálně pro tchýni.
Pochybuju, že by tam RIPE cpalo ten nejlevnější odpad za pětikilo. A co se OpenWRT týká, do krabky za pětikilo šlo jenom DD-WRT (proti OpenWRT katastrofa).
Zrovna případ RIPE Atlas asi není úplně nejlepší reprezentace spolehlivosti: na deset tisíc připojených sond připadá jedenáct tisíc odpojených sond a další čtyři tisíce odepsaných sond.
Je pravda, že spousta nefunkčních sond má jinou příčinu, než selhání HW od TP-Linku – nejčastěji jde nejspíš o poškození filesystému na USB flash disku, nebo prostě ztrátu, ale i tak je vidět, že problémy se spolehlivostí se u RIPE Atlas řeší masivní redundancí.
Aby bylo jasno, rozhodně jsou tyhle "pětikilové" routery v řadě případů použitelné řešení a mají úctyhodný poměr cena/výkon. Ale je to prostě jiná kategorie - už jen Gbit LAN, ac wifi, USB 3, IPv6 (typicky), bezpečnostní aktualizace, CPU+RAM, ...
No, jako zaměstnanec cz.nic asi nemůžu být 100% objektivní, i když jsem mimo Turris tým.
Z info@turris.cz jsem na zaklade dotazu k wifi na A modulu obdrzel odpoved:
v tuto chvíli přesný chip, který budeme osazovat není znám, ale bude se jedná o WiFi kartu na SDIO, která bude mít 2x2 MIMO a bude podporovat jak 2.4 GHz, tak 5 GHz frekvenci, ale ne současně.
- tzn. neni to spise tak, ze sami jeste nemate jasno v tom, co presne bude osazeno a tedy aktualne v diskuzi spise mlzite?
Specifikovat pouzite komponenty u hardware, ktery se v kampani prsi jako otevreny je nicmene dle meho nazoru zaklad. Zatim je to o nakupu (podpore) hardwaroveho zajice v pytli - kdy jsou jen ramcove specifikovane nejake parametry, par fotek - ze kterych toho moc poznat neni - napriklad ani vlastnosti switch-modulu a to, zda bude interne zvladat 2,5 Gbps smerem k CPU (tzn. asi nejaka Prestera DX), nebo zde bude pouze 1Gbps (tedy neco z rady LinkStreet) - z fotek vime, ze asi pujde o nejaky Marvell. Tlak na nizkou cenu naznacuje spise to druhe...
Máme několik WiFi karet, které testujeme a osadíme to kartou, která nakonec bude po všech směrech nejlepší. To říkáme myslím poměrně na rovinu a to také u stádia prototypu je normální. Pokud pro nákup potřebujete bezpodmínečně vědět, jaký typ čipu tam bude, nenakupujte teď, protože vám to nikdo nezaručí.
Switch modul směrem k CPU zvládá 2,5 Gbps a je to Marvell Topaz.
Dotaz k wifi je na miste - negativni zkusenosti s Omnii tu u teto komponenty take jsou - prestoze byla urcite take testovana.
U toho switche prozmenu nechapu, proc stavajici C modul (switch) neumoznuje pripojit modul D (SFP), kdyz ty Topazy (88E6341/88E6341) jsou samy o sobe dle predpokladu sesti-portove... i kdyby mely existovat dve verze SFP modulu, melo by to byt resitelne pomerne snadno (a levne).
Kdyz trosku zapatrate, najdete i ukazkovy design - s tim samym HW. Takze proc by to nemelo jit?
Jo, tohle jsou data, ty jsou jasný. Ale já řeším SMI.
SMI je dvoudrátová sběrnice na management a konfiguraci těch brouků. Podporuje až 32 zařízení (switch, PHY,...) a každý musí mít unikátní adresu. Přitom jeden brouk si klidně vezme N+1 adres a jakýkoliv nestandardní bastlení v HW má svůj obraz i v ovladačích.
Tak presne TOHLE naopak opensource ZNAMENA a dokonce je to jeho naprosty ZAKLAD.
Ale jo, vzkazu Linusovi ze si ma syslit pekne pro sebe co zrovna kuti ... pak do kernelu nalejt 10MB patch, a pak k tomu psat 5 let dokumentaci protoze to je prece jasny.
A jeslize chci na neco prachy a nevim ani na co, tak to svedci taky o leccems, hlavne chci videt, jak to neco, co nevite ani z ceho bude postaveno ale zarucene to dodate zajemcum v zari, za ten ani ne 1/2 rok odladite ... no to zas bude vyrobek za vsechny prachy ...
Když si mám vybrat mezi Zandlem a J, má J hodně navrch.
Mimo to, Turris si pár zoufalých kamarádů pořídilo a o tom, že by to bylo "víc než šmejd na hraní", tedy opravdu nevím. Možná byste nejdřív mohli dodělat to, co jste v původním Turrisu rozdrbali.
Tohle je asi ta nejmilejší recenze: http://www.xpablo.cz/?p=1108
Zandl, když vám řekli, že máte konkurovat Číně i USA, tak nemysleli, abyste měli Čínskou kvalitu za US cenu :-D
2Tangero: Jo, proto v tuxovi tak uzasne fungujou vsechny ty TV karty, dongly, audio a videokompresory a spousta dalsich veci, protoze on se totiz naprosto uzasne vyviji ten opensource SW kdyz nikdo nevi na jakej HW. Pak to vypada tak, ze se vymejslej vsemozny rovnaky na vohejbaky ... coz je presne videt i na tom vasem vytvoru.
Na tvym postu je taky uzasne videt, jak stejne jako nekola niz nemas naprosto zadny argumenty. Jste ze chvala bohu nepatrim k tomu stadu blbcu, kteri neco takovyho jeste podporujou.
Snazis se mu to vysvetlit uplne zbytecne. Politicky ukol znel jasne: mlzit, mlzit, mlzit a prodat co nejvice noveho hw. Pres den klikat na nesouhlasne nazory palec dolu, vecer vymyslet nejakou dalsi kravinu kterou spravce domen muze udelat. Hlavne ze bude vsechno opensource a kdyz to neni nekde venku, tak budeme mlzit o tom, ze to jeste nemuze byt venku, ze to je jeste tajne, ze to bude za tyden, ze se to tady neda nasdilet atd. S politikou cz nicu nesouhlasim, myslim, ze spravce cz domeny by mel spravovat domenu, treba vyvijet reseni souvisejici primo s domenami, transferem, provozem ale misto toho se vymysleji projekty typu turris. Vetsine lidi je to jedno, spousta lidi povazuje turris za pozitivni projekt tudiz se to bude delat dal tak jak to je. Ze spousta veci v cz tld se neresi, ze pravidla jsou pro srandu, ze misto vyreseni gdpr se resi novy turris, atd je uplne fuk protoze clenove cz nic jsou happy. Dalsi ceske domeny neregistruji protoze cz nic. Zandl je sice dobry mlzic, ale jeste porad nema to spravne politicke skoleni aby to zvladl na jednicku.
Aha tak to zase týden počkám ;-). Já jsem si desku na pokusy s PCIe už koupil před více než rokem, takže mě to zajímá jen z akademického hlediska do jaké míry je ten konektor kompatibilní s původním PCIe pinoutem (zvlášť když to někdo může omylem píchnout do PCIe zařízení).
Jinak když jsem já financoval jiné crowdfundingové desky, tak jsem se rozhodoval i podle toho jak se vůbec bude ta deska zapojovat.
Mě to celkem zaujalo, Samotný modul A se mi líbil jako taková náhrada za raspberry, jenže zase ta sd karta. Takže prd. Já osobně bych vítal emmc paměť na jádro a na sd si klidně budu dávat uživatelská data. Ale základ bych rád funkční stále. Případně pokud tam jde dát ssd aby šlo bootovat z něj a obešla se tak ta sd karta.
Zalezi na zarizeni a co s tema kartama dela, me neindustry v Banana Pi vydrzela neco jako tri roky s aktualizacema systemu a s tim ze sem obcas neco prekopaval. Zrovna OpenWRT se snazi ty zapisy na kartu dost limitovat. A je to neco, co se da snadno vymenit, kdyz si to clovek oddela.
A kdyz ti odejde emmc pamet do vecnych lovist co pak? Sd karta je dobra vec, da se v pripade potreby vymenit za jinou anebo vetsi kapacitu. Rychlost te karty u routeru neni dulezita.
Ja bych doma nasel nejakou prebytecnou 32GB microSD znacky doporucovane na serveru armbianDOTcom. Vetsi kapacita se opotrebovava pri zapisech pomaleji. Pri pouziti btrfs filesystemu s kompresi lzo nebo lepsi se da ukladat obrovske mnozstvi logu hodici se pro dalsi developing zarizeni.
Podle mne: jednoportova krabicka je vhodna tak na AP ale ne na router. Tam jsou v zakladu nutne minimalne dva porty. Sice muzu dokoupit ctyrportovou kartu, ale zase platim za neco, co nepotrebuju - hned vedle mam switch.
Taky by se hodila dvouportova SFP karta a nebo mit moznost tam dat dve stejne karty.
Deska SFP + deska CPU = dvouportový router pro FTTH.
A s jedním portem není problém, stejně tam bude nějaký switch, takže proč ne třeba https://www.tsbohemia.cz/zyxel-gs1900-24e_d205359.html? Nakonfiguruješ VLAN pro LAN, VLAN pro WAN. Jeden port do MOXu, jeden do modemu a zbude ti 22x gigový port pro LANku... do $250, jestli dobře počítám.
(a jestli jsi koupil hloupý switch bez managementu, dobře ti tak)
Budiz, ale: optiku do baraku sice mam, ale je to GPON od ZTE a nejsem si uplne jisty, jestli chci s mistnim ISP resit GPON SFP v mem zarizeni. Mam od neho bridge kde funkcnost garantuje on.
Tzn do sachty na MOXu bych musel dat metalicke SFP, coz je sice otazka par korun, ale zase... proc obchazet vlastnosti spatne navrzeneho produktu?
To same s vlanama pres jeden port - jasne, jde to, "jen" si omezim propustnost routeru.
Mit moznost dvou SFP se taky obcas hodi...
Takze kdyz to shrnu, zajimavy koncept, ale s dost mouchama.
A kolik potřebuješ routovat? Většina lidí je na WiFi (reálně pod 80Mbps, pokud máš kanál sám pro sebe) - 8% toho, co přes gigovou lajnu s VLANama procpeš. Nebo VDSL (do 50Mbps), kabelovku od UPC (< 200Mbps),... Tam to zabrždění VLANou nepoznají. No a protože GPON používá protokol CMA/CA, tak stejně ten gigabit neprotáhneš.
Dva SFP přece nejsou problém, v ceně do tří litrů jsem viděl i konfiguraci 12x metalika + 4x metalika/sfp...
No koncept je zajímavý, ale mouchy jsou všude. Jenom blbý LAN porty - potřebuješ jich třeba pět a můžeš namítat, že 20 je moc a tři jsou málo. Jiný jich potřebuje 10 a nic jinýho ho neuspokojí...
Tenhle produkt resi jen problem vyrobce, nikoliv zakaznika. Vyrobce (CZ NIC) sam deklaroval, ze nedokaze uspokojit pozadavky na ruzne varianty pro sve udajne zakazniky - u nich sice nechapu, proc skemraji u registratora TLD a nesahnou po jiz hotovych produktech, ale budiz.
Kazdopadne za $149 (classic verze) sezenu hrave totez: funkcne kolem $50 (pro laicke uzivatele), a zhruba kolem $100, pokud by mely byt naplneny i moje trosku vyssi naroky.
Variantu s diskovym prostorem muze pouzit nanejvys tak nekdo, kdo umistuje stenice provozu. Jinak se to nehodi cenou (standardni NAS je cenove vhodnejsi a se sbernicemi odpovidajicimi I/O portum) a ani z bezpecnostniho hlediska to neni uz z principu zadna hitparada (mix routeru a uloziste je proste fail).
Takze kdyz se na to podivam jako nezaujaty laicky uzivatel: skutecne potrebuji platit CZ NIC 3x vyssi cenu za to, ze se jim zlevni vyroba specifickych hracek pro jine jejich (asi) komercni zakazniky?
V Cesku je obvykle, ze si lide nechaji prodat nejakou vec/sluzbu Nx draz jen proto, ze se diky tomu citi byt vice cleny nejakeho exklusivniho klubu...ale to sami nevidi, ze se chovaji jako Indiani, kteri kupuji bezcenne sklenene koralky? A proc se v tom na te spatne strane navic angazuje CZ NIC?
Něco konstruktivního by nebylo?
"Tenhle produkt resi jen problem vyrobce, nikoliv zakaznika. Vyrobce (CZ NIC) sam deklaroval, ze nedokaze uspokojit pozadavky na ruzne varianty pro sve udajne zakazniky - u nich sice nechapu, proc skemraji u registratora TLD a nesahnou po jiz hotovych produktech, ale budiz."
Pak je na místě se ptát, jaký jsou ty nároky na různý varianty. Nemůže to být tak, že jeden řekne "Je to super, ale nepotřebuju SFP, WiFi a támhle to", druhý nepotřebuje 4x LAN, protože jede jenom po WiFi a daší šťuká, že mu chybí SATA, ale všichni dohromady měli společnýho to, že nechtěli platit, co nepoužívají?
Pokud má být víc alternativ, aby vyhověli všem, tak jak to udělat? Modulární stavebnici s možností rozšíření, nebo jednu krabici s deskou jak půl rynku, na které bude 20 osazených a 50 neosazených věcí? Ona se totiž deska platí i za plochu, víc variant osazení komplikuje logistiku,...
Hoď sem kalkulaci, jak to udělat líp a levněj.
"Kazdopadne za $149 (classic verze) sezenu hrave totez: funkcne kolem $50 (pro laicke uzivatele), a zhruba kolem $100, pokud by mely byt naplneny i moje trosku vyssi naroky."
Proč ti blbečci z Renaultu a Hyundaye dělají vozidla, který v podovné cenové kategorii seženu ze Škodovky?
"Variantu s diskovym prostorem muze pouzit nanejvys tak nekdo, kdo umistuje stenice provozu. Jinak se to nehodi cenou (standardni NAS je cenove vhodnejsi a se sbernicemi odpovidajicimi I/O portum) a ani z bezpecnostniho hlediska to neni uz z principu zadna hitparada (mix routeru a uloziste je proste fail)."
Tak ono to nemusí být marný, pokud je tam třeba nějaká cache nebo web server... Záleží na použití, ne?
"Takze kdyz se na to podivam jako nezaujaty laicky uzivatel: skutecne potrebuji platit CZ NIC 3x vyssi cenu za to, ze se jim zlevni vyroba specifickych hracek pro jine jejich (asi) komercni zakazniky?"
Pokud zákazník vidí nějakou přidanou hodnotu pro sebe, zaplatí. Pokud ne, tak ne. A nevím jak ty, já u HW neřeším výrobce, ale trojúhelník cena/kvalita/výkon. Do kvality samozřejmě počítám i podporu SW po dobu životnosti železa a dostupnost bezpečnostních update.
"V Cesku je obvykle, ze si lide nechaji prodat nejakou vec/sluzbu Nx draz jen proto, ze se diky tomu citi byt vice cleny nejakeho exklusivniho klubu...ale to sami nevidi, ze se chovaji jako Indiani, kteri kupuji bezcenne sklenene koralky? A proc se v tom na te spatne strane navic angazuje CZ NIC?"
Ahá, takže Ferrari se vyrábí jenom pro čechy a ostatním národům stačí to, co vyjede z TPCA a Škodovky?
Málo zkušeností? Za 15 let, co se živím vývojem HW a jednočipů?
Fakta:
1) Co lidem vadilo nejvíc, je cena toho HW (SW se tam dí rozjet jakýkoliv, klidně Debian).
2) Cena se dá srazit větším objemem výroby nebo vypuštěním toho, o co není zájem.
3) Pokud 30% nechce A, 30% nechce B a 30% nechce C, není na desce nic, co by šlo univerzálně vykopnout a musí se řešit co dělat, aby to tam bylo a současně nebylo.
A jsou čtyři možnosti:
1) Nechat to v plné palbě, kdo chce, ať bere, kdo nechce, ať to nechá.
2) Udělat několik produktů, ať si každý vybere. S jinou deskou a jinou mechanikou (a tím i jiný formy/raznice a fixtury). Funkce je neměnná, potřebuješ něco novýho, tak kupuješ nový stroj.
3) Udělat několik produktů se stejnou deskou a mechanikou, ale s alternativním osazením. I tam se ale mírně liší mechanika (záslepky,...). A platí i za neosazenou plochu desky. Pokud zákazníkovi po letech začne něco chybět, smůla. Desku nepřeosadí.
4) Udělat základní desku a extra možnosti připojit na extra deskách. S tím, že sice je potřeba vyvinout několik karet, ale pak se dají kombinovat podle potřeby a i zákazník může dodat funkcionalitu, až ji potřebuje.
S MOXem prostě zvolili čtvrtou možnost. Jenom to není uspořádání ve tvaru E jako kdysi PC, ale desky vedle sebe. Udělají čtyři rozšiřující desky a pokud od každé dá použít maximálně jedna, mají prokrytých 16 kombinací železa s pěti položkama skladem, zákazník si může sám rozšiřovat stávající řešení a dodělat, co mu chybí.
Druhá věc je, kolik a kde toho člověk dělá a jak dlouho to podporuje. Dělali jsme třeba jednu IoT blbinu, kde 1/3 ceny dělal provoz datacentra po dobu pěti let (životnost bazmeku). Podpora SW taky něco stojí.
Prototypku v ČR nebo v Německu jsme cenově nemohli vůbec srovnávat s cenou soudruhů v PRC (protože po sobě musí firmy likvidovat odpady a chemikálie, jsou tady vyšší platy,...). Když jdeš do GM pro jeden odpor, vysolíš dvě kačky. Jinde máš za 700 kolo, kde jich je 2500. A takhle je to i s cenou polovodičů. Co na prototyp v kusovce bylo za pětikilo, to jsme v tisícové ověřovačce měli po 60Kč bez DPH.
A pak je potřeba vědět, že top produkty jsou pod NDA. Když jsou pod NDA, nebude z toho nikdy OSS driver (a někdy ani open hardware). Pokud si dali za cíl mít všechno open, tak to prostě nebude nikdy top železo. U Marvellu, když jeden zákazník uvažoval o jendom jejich SoC, se nedalo bez NDA ani mrknout do datasheetu, jestli má dost nožiček a dostanu se k potřebným periferkám...
Pro mě není problém, že někdo něco dělá draho, neefektivně nebo zcela blbě. Za své peníze na to má plné právo. Taky si každý může koupit Škodovku nebo Ferrari, když na to má. Mě vadí, když někdo mlží, slibuje, pak nesplní a pak nad tím jen mávne rukou, že těch brblalů je málo a většinu přece nějak splnil. Byl bych radši kdyby CZ.NIC napřel síly do software, protože věci jako BIRD, Knot DNS nebo FRED jsou skvělé a rutinně používané. A ten jejich HW je prostě jen na hraní.
Problem je, ze vyvoj (opensource) software zadne penize negeneruje.
To už je na každém, ale opensource vůbec nevylučuje generovat peníze. Naopak, velmi běžné je, že vyvíjíte něco pro sebe (za komerčním cílem), ale zároveň to dáváte jako opensource. Váš byznys to pak podpoří nazpět, protože získáte základnu uživatelů, ehm, pokusných králiků.
V obecne rovine samozrejme nelze nic namitat. Ale v konkretnim pripade to nejspis neplati - na stavajicim produktu je stale co zlepsovat a dotahovat nedoresene veci, ale uz tu mame nove zarizeni - se kterym budou s ohledem na jine HW komponenty logicky zcela nove problemy.... nabizi se otazka proc?
I na pripade GPIO je v pripade Omnie nadherne videt, ze jde cast (pro nekoho nepotrebnych) komponent neni potreba osazovat - i timto jde vyrobu fakticky zlevnit a rozsirit portfolio produktu na defacto stejne softwarove bazi - kde jsou i ty udrzovaci naklady mensi. Kdyz se chce. Bezne tak postupuji ruzni vyrobci HW - kdy na jejich deskach zarizeni vidite neosazene casti pri zachovani stejneho "jadra". Samozrejme kolem toho neudelate takovy medialni rozruch, jako v pripade uvedeni noveho produktu...
Ale na jiným HW se přece nemění SW. Webovky pro konfigurační rozhraní jsou stejný, spuštěný procesy jsou stejný, konfigy jsou +/- stejný, jádro je stejný,... Jenom se to builduje pro konkrétní platformu (ARM, x86, PPC, MIPS, RISC V,...), takže nic, co by pro konkrétní platformu nedal včetně základního testování pan Jenkins prakticky bez práce. Co se mění je bootloader a nějaký drivery, natahovaný přes modprobe (= co není v jádře). Ale ty se napíšou jednou a pak se jen opravují chyby, na UI a ladění zbytku je mnohem víc práce.
Ach jaj preco len ta Skodovka kopiruje VW. Vlastne nie klonuje. Co uz ten Huynday je viac Cesky produkt ako ta Skodovka. Skodovka = Omnia - je to pekne , draha a nepouzitelne ale nase takze je to super
Audi = je to pekne , drahe a splna to vsetky moje potreby ale nie je to CZ .... co si vybrat..
Pletete si dojmy a soucasnou realitu. Poridte si napriklad QNAP, mezi aktualizacemi mate mnohdy jen 14 dni a to i po dobu nekolika let od prodeje.
Napad s umistenim NAS na router uz nastesti CZ NIC vyradilo z highlight features - zrejme se mezitim jejich celonarodni bezpecnostni tym dostal na nejake skoleni s certifikaci, a vypracoval prislusnou prezentaci v PPT.
Poridte si napriklad QNAP, mezi aktualizacemi mate mnohdy jen 14 dni a to i po dobu nekolika let od prodeje.
Ano, systém postavený na busyboxu 1.01 z roku 2005, kernelu 3.2.26 a s mrtvou verzí Samby, to bude určitě to pravé ořechové.
$ busybox BusyBox v1.01 (2018.03.22-19:01+0000) multi-call binary $ uname -a Linux qnap 3.2.26 #2 SMP Fri Mar 23 05:34:45 CST 2018 armv7l unknown $ /usr/local/samba/sbin/smbd -V Version 4.4.16
https://www.qnap.com/en/product/ts-231
Takhle sračka 1.01 je na všech ARM QNAPech, to úplně jedno jak jsou staré. Jinak 3.4 je taky ohromně aktuální jádro... Při pohledu na init skripty se člověku zvedá kufr a co si soudruzi z Číny představují např. pod touto "implementací" NTP - https://prnt.sc/j0986u - tak to dodnes nikdo nepochopil. (S několikaletým nadlidským úsilím si nechali vysvětlit, že systémový čas není dobré přepisovat denně totálně rozjetým časem z HW hodin, ale že se to má dělat naopak.)
Pochybuji, ze na vsech. Spise na tech, kde pomalu konci podpora, coz je pripad i toho vaseho zarizeni. A presto budete dostavat bezpecnostni fixy a technickou podporu az do roku 2022.
https://www.qnap.com/en/product/eol.php
K cemu potrebujete nejposlednejsi jadro na NASu a nestaci vam neco jako LTS?
Potřebuju něco, co je maintained upstream, protože zjevně ta parta zoufalých matlalů v QNAPu není schopna udržovat vůbec nic, natož linuxové jádro.Ani to tvoje 3.4.cosi není LTS a ostatně i jakýkoliv LTS je úplně marný, protože to by se někdo musel obtěžovat to jádro aktualizovat alespoň v rámci oné LTS větve, což se nikdy, ale zásadně prostě nikdy nestane. Viz např. verze 3.2.26 v posledním firmwaru vs. 3.2.101 upstream. Naprostá nekompetentnost jim ovšem nebrání v tom, aby v tom kernelu bastlila, např. QNAP i Synology v minulosti "vylepšili" ext3 filesystém tím, že ho udělali case-insensitive v rámci "interoperability" s Windows, poněvadž nepochopili, jak funguje Samba. Náprava samozřejmě zabrala léta řvaní a stála desetitisíce uživatelů jejich data.
To jsou tisíce perel, např. dokopat je k tomu, aby zkompilovali coreutils a rsync s podporou ACL, to dalo 3+ roky práce, přičemž už je to opět tam, kde to bylo:
$ ldd /bin/cp libgcc_s.so.1 => /lib/libgcc_s.so.1 (0x2abb6000) libc.so.6 => /lib/libc.so.6 (0x2abd0000) /lib/ld-linux.so.3 (0x2ab08000)
ergo žádné ACL se opět nekoná.
Jinak já tady tu kraksnu mám akorát na pobavení, neplatil jsem to a slouží to pouze jako výstraha zájemcům o nákup těhle předražených čínských bastlů. Pokud se tomu někdo pohrabe v softwarových střevech, tak se akorát pozvrací, je to něco neuvěřitelného.
"K cemu potrebujete nejposlednejsi jadro na NASu a nestaci vam neco jako LTS?"
Btrfs filesystem je spojeny s verzi jadra, nestaci mit posledni balicek btrfs-utils. Jet tento filesystem na 3.4 kernelu je sebevrazda. Kdo nerozumi proc je vyhodny filesystem s crc file checksums, defragmentaci, snapshoty a kompresi, tak at neodpovida.
To bude asi těmi prehistorickými kernely, že... K nahrávání z DVB-T např. na Synology. V QNAPu bylo něco podobného taky, ale vzhledem k ještě sračkoidnějším verzím kernelu to posléze radši odpískali.
"Ono to spis souvisi s (ne)kvalitou firmwaru danych donglu a s obchodni politikou oddelit DVR a NAS, jak s nekvalitou kernelu."
Neco na tom bude. Je celkem zajimave, ze ty T2 levne tunery (Realtek SDR, Astrometa, Mygica) s PVR Mythtv nebezi, tak jak by mely. SD kanaly naladit lze, ale HD bez fidlovani ne. A navic tyto tunery nevraci crc errory. Takze je nemozne rozlisit a smazat spatne nahravky ihned po skonceni nahravani jako treba u Kworld UB499-2T (DVB-T only tuner).
Na Windowsech problem s ladenim HD TV, u jmenovanych T2 tuneru, neni.
"Jinde" musi uvazovat nad efektivitou. Pokud meli dlouhodobe problem se stabilitou systemu, kde byl zapojen TV dongle kdy jim po 2-3 dnech provozu takovy server nevysvetlitelne tuhnul, tak proste manazer vyda pokyn se na jakoukoliv dalsi podporu vykaslat. Takze ano, oni by to zvladli neb vsechno jde, ale na druhou stranu se na to vykaslou (coz presne vydite v jejich oficialnich vyjadrenich), protoze nejsou deti, ktere se ukajeji nad nejposlednejsim kernelem.
By ma inak zaujimalo na zaklade coho sa NIC rozhoduje do coho pojde.
Feedback od firiem - nie to urcite nie lebo inak by reflektovaly ich potreby
Domaci uzivatel - nie lebo to by nebolo zelezo za cenu profy riesenia do firmy
Podla mna to bude asi takto nieako. Omnia story
Hele Pepo mame s domen za tento rok zisk 10 Mega. Co s tym?
Honzo ja mam napad podme minut prachy v style - mlady elektrotechnik
Hele Pepo to znie dobre. Co navrhujes?
Honzo ja by som kludne aj router
Ale Pepo ved to uz dnes vyraba hocikto , nebolo by lepsie sa zamerat na nieco uzitocne?
Honzo ved hovorim. Je to moj sen od detstva tak hura do toto
Pepo a robil si prieskum trhu? Bude to vobec niekto chciet?
Honzo mame 10 mega co mozme roz*ebat na hocico tak na co riesit take kraviny ako co uzivatel chce alebo nie...
Pepo - vyznas sa to vidno. Preto si veduci. Podme do toho
.... o pol roka neskorsie.....
Pepo pruser - nemame to doladene, nikto to poriadne nechce, do firmy to ist nemoze lebo nemame support na domace uzivanie je to proste mega drahe co teraz?
Hele Honzo v klude. Mame este par mega s minuleho Roku, a uzivatela jeb*at nemal sa nechat nachytat... Proste ak niekto zapi*uje tak ho odkazeme na partnersku firmu a hotovo. Inak Honzo s minuleho Roku mame zasa 10 Mega ktore treba stopit.. A uz aj viem na co. Co by si povedal na to spravit Omniu - modularnu? Vlastne to bude to iste len 3x draksie a separate v skatulkach. Cez marketing si najmeme externu firmu pomocov ktorej vytiahneme s projektu po jedno melko tebe jedno mne a zopakujeme uspech s Omniou.
Co na tom ze ludia na to picu*u, co na tom ze komercne je to fail ako prasa, mi sme plateny s penazi Vas vsetkych tak ticho klud. Tu sa rozkrada vo velkom pod ruskom - vyvoja..
Na počátku bylo to, že cz.nic se začali vrtat v bezpečnosti (kromě správy domény mají oficiální bezpečnostní tým ČR).
Jenomže bezpečnostní tým potřeboval data od koncáků, před čím je má chránit a jak vypadá normální traffic. Takže chtěli u 1000 dobrovolníků nasadit router s OpenWRT a monitorováním, jak vlastně normální traffic vypadá, co leze od ISP a tak. Jenomže na trhu nebylo dost výkonný železo, tak udělali Turris 1.0 (1000 ks) a výměnou za telemetrii a 1Kč je půjčili dobrovolníkům na tři roky s tím, že se postarají i o update systému.
Pro velký zájem následovala verze 1.1, ale protože byl zájem i ze zahraničí, nabídli na Indiegogo "bezpečný výkonný router" Omnia, který byl drahý a měl umět všechno... No a protože každý využíval jinou část a málo kdo chtěl platit za komplet, tak teď udělali stavebnici MOX.
A to "rozkrádání" je formou příspěvku open komunitě - free registrační SW, free DNS server, úpravy OpenWRT,... Kdyby se stejně "rozkrádala" doména .sk, tak by se vám dost ulevilo.
Jste si opravdu tak jist? ...
např.: https://www.nic.cz/public_media/IT13.2/prezentace/Filip_Kosata.pdf (strana 6)
https://www.nic.cz/public_media/IT13.2/videa/ondrej_filip_bedrich_kosata.mp4 (čas 8:40)
raději používám domény US/EU
Mohl byste být konkrétnější? Které konkrétně US/EU domény používáte raději, a zejména by mne u těch TLD zajímalo, zda jsou levnější, než doména v .cz, nebo jaké projekty financuje dotyčný správce TLD, srovnatelné s Fred, Bird, KnotDNS, Omnia, MojeID, Edice NIC, výukové pořady a programy, Datovka – a na něco jsem nejspíš zapomněl.
Možná by měl CZ.NIC zavést speciální akční cenu – padesátiprocentní přirážku k ceně domény, u které by garantoval, že ty peníze nepůjdou na žádný z jejich dobročinných projektů, ale tak nějak se rozpustí v režii organizace a na konci roku budou mít šéfové najednou lepší služební auta nebo výjezdní zasedání na Kanárech. Někteří zdejší diskutující by pak konečně byli spokojeni, že si mohou vybrat a mít doménu .cz na stejné úrovni, jako je zvykem jinde.
Naznacujete tim, ze CZ NIC financoval dane projekty ze svych vlastnich penez a ne z ("cizich") penez, ktere vybral nad ramec nutny pro spravu CZ TLD? Nebude toto jedinecne chovani dano treba specifickym pojetim pravniho prostredi v CR, a jinde si to treba obdobna sdruzeni a organizace proste nemuzou tak snadno dovolit? Stanovy CZ NIC umoznuji "tvurci vyuziti" vybranych penez, jen nevim jak by se na to tvaril treba TGM: ten podobnou pravni vykutalenost moc rad nemival.
Neukazujete nic krome vlastni kratkozrakosti a zkratkovitych soudu. Ty "cizi" penize muzou slouzit jako prijem nejake grantove agentury oddelene od CZ NIC jak formalne tak hlavne personalne. Tam muzou nezavisli experti zvazit poskytnuti dotace, coz bude mnohem transparentnejsi a ve svem dusledku i efektivnejsi jak plneni detskych snu nejakeho krouzku elektrotechniku vnitrniho kruhu CZ NIC. A v neposledni rade je vzdy ve hre snizeni poplatku za domeny.
Kolosusi, famfaronstvi je dobre k hovorum o cemkoliv, nikoliv o financich nebo vyuzivani zdroju. Zkuste si zahrat nejakou moderni strategii a spatne nakladejte se zdroji, a uvidite jak rychle skoncite. Proc sponzorovat nejake mlade elektrotechniky, kdyz se za stejne zdroje muze rozvinout nekolik internetovych startupu se skutecne prorustovym potencialem?
@xcxy
"Přésně. Přebytečné peníze by se měly vzít a někde uložit. A tam by měly ležet navždy. Ledaže by to vyžadovala správa domény."
Hmmm, a pak by zase někdo řval, že se nezhodnocují ani za inflaci. Nebo by se daly investovat, tam je ale samozřejmě alespoň minimální riziko a zase by někdo řval, že se investuje kdoví kým, kam a komu ....
Takhle aspoň získávají nějaký fond zkušeností a portfolio dovedností a pokud už by i bylo potřeba rychle něco nasypat na českou TLD nějakou záchranou kačku, tak pro TLD moderního státu 21. stol. by to oproti investicím jako Kapsch, ČT nebo dálnice Dx bylo asi tak pravděpodobně ještě méně než ( (prd z prdu z prdu) / 1000 )
Naznacujete tim, ze CZ NIC financoval dane projekty ze svych vlastnich penez a ne z ("cizich") penez, ktere vybral nad ramec nutny pro spravu CZ TLD?
Podívejte se na obvyklé ceny domén podobných TLD .cz. Napovím vám – v Evropě je .cz nejlevnější. Takže peníze „nutné na správu TLD“ jsou větší, než kolik vybere CZ.NIC, takže podle vaší teorie to CZ.NIC asi musí nějak dotovat z jiných zdrojů.
Nebude toto jedinecne chovani dano treba specifickym pojetim pravniho prostredi v CR, a jinde si to treba obdobna sdruzeni a organizace proste nemuzou tak snadno dovolit?
Ne, specifickým pojetím právního prostředí v ČR to není. CZ.NIC je sdružení právnických osob. Takže má soukromé vlastníky a ti rozhodují o tom, co CZ.NIC má a co nemá dělat. Na tom není nic specifického, to je v civilizovaném světě normální, že vlastník rozhoduje, co se bude dělat s jeho majetkem. No a pokud se vám nelíbí, že zrovna CZ.NIC má ve správě TLD .cz, vraťte se k předchozímu bodu a ukažte nějakého správce TLD srovnatelné s .cz, který to dělá lépe.
Stanovy CZ NIC umoznuji "tvurci vyuziti" vybranych penez, jen nevim jak by se na to tvaril treba TGM: ten podobnou pravni vykutalenost moc rad nemival.
Mohl byste konkrétně napsat, co myslíte to „právní vykutáleností“? Pořád tu jen házíte špínu, aniž byste napsal, co konkrétně vám vadí a aniž byste reflektoval skutečnost, že doména .cz má správce, který patří mezi světovou špičku. Zatím to jen vypadá, že byste rád rozbil něco, co velice dobře funguje – akorát nevíme, zda je za tím jen neznalost nebo závist.
Nemate v obecne rovine pravdu. Zajmove sdruzeni pravnickych osob zrovna ale je specifikem pravniho radu Ceske republiky. A dokonce takovym specifikem, ze uz dnes platne zakony neumoznuji nove sdruzeni pravnickych osob (ktere ma z pohledu zakona velmi volna pravidla) ani zalozit - pouze tem, co existuji z drivejsich dob je umozneno dale fungovat - a narozdil napriklad od obcanskych sdruzeni se ani nemusela svou pravni formu prizpusobovat novemu obcanskemu zakoniku.
Samozrejme v pripade CZ.NIC je to slozitejsi - samotne stanovy jsou pomerne propracovane a obsahuji mimo jine celou radu pojistek, ktere urcite zajmove skupine komplikuji pripadne ovladnuti a jednotlive zajmy se vyvazuji. Ale to je jina kapitola :-)
To není celá pravda. Zapomněl jste dodat, že od roku 2014 mohou vznikat spolky, které mají velmi podobná pravidla jako měla dříve zájmová sdružení právnických osob, v řadě věcí dokonce volnější (kupříkladu do něj mohou vstupovat i fyzické osoby). Jedná se o plnohodnotného nástupce a krom jednoho zádrhelu nic nebrání k transformaci ZSPO na spolek.
Ten zádrhel je v tom, že legislativně existuje jediný způsob, jak transformaci provést: zlikvidovat ZSPO a založit spolek. Což je pro větší ZSPO s velkým objemem aktiv a závazků zásadní problém, protože se musí znovu uzavírat veškeré smlouvy, vymýšlet šílené způsoby jako vyvést majetek atd. Proto zákon dovoluje jejich další existenci, přestože nová již založit nejdou.
Jo a ještě jedna věc, kterou tady žádný z kritiků nezmínil: do CZ.NIC můžete vstoupit. To není žádný uzavřený spolek, ale naopak dost otevřené sdružení, na jehož chodu se můžete podílet.
Máte pravdu, teoreticky stačí změnit právní formu. Bohužel tam je NOZ poněkud nedůsledný a některé věci nespecifikuje. Pak je jen na vás a vašem z.s.p.o., zda to chtějí udělat "s nejlepším vědomím a svědomím" a doufat, že nenastane problém. Nám právník doporučil buď nedělat nic, nebo to řešit právě likvidací a vytvořením spolku. Možná nejsme typický příklad z.s.p.o., protože máme mezi členy chronické stěžovače, kteří už v minulosti některé věci řešili žalobou. A tady nám právník řekl, že by při přeměně mohli dost dobře uspět, protože by záleželo čistě na názoru soudce.
"Právní úprava přeměny zájmového sdružení právnických osob je nedostatečná a neúplná, když není v zákoně vůbec upraven postup přeměny či orgán oprávněný rozhodovat o přeměně na spolek."
Zakon o premene primo pravi: ustanovení tohoto zákona o přeměně právní formy právnických osob se použijí obdobně. Tedy postupuje se podle § 174-184 OZ. Kdo presne ma o premene rozhodovat v tomto pripade zakon dost dobre presne stanovit ani nemuze - kdyz puvodni legislativa umoznila tak obrovskou kreativitu, ze kazde sdruzeni si toto mohlo upravit svymi stanovami podle sebe a jak chtelo - tak tezko dnes nejakym obecnym zakonem urcovat osobu opravnenou rozhodovat. Rozhodujici je tak rozhodujici zneni stanov konkretniho zajmoveho sdruzeni, ze kterych by to opravneni melo vyplyvat. Jinymi slovy by musel existovat paragraf pro kazde zajmove sdruzeni zvlast, pokud se pravnik ohani nedostatecnym osetrenim v zakone. A to chtit v obecnem zakone je proste nesmysl :-)
Právnická osoba, jejímiž členy mohou být jiné právnické osoby, a která není založena za účelem zisku, není nic specifického pro Česko. V ČR je nejobecnější formou takové právnické osoby spolek (do kterých se mimochodem transformovala dřívější občanská sdružení), pro specifické účely je pak možné založit nadaci nebo nadační fond. Specifická byla ta konkrétní právní forma (z. s. p. o.), která je ale dnes plně nahrazena spolkem.
A mimochodem, můj komentář vůbec nebyl o právní formě, ale o způsobu fungování. A v tom není TLD .cz nijak specifická – prostě existuje nějaký subjekt, který má na starost provoz příslušné domény, a za registraci subdomén vybírá poplatky od držitelů těch subdomén. To není nic unikátního pro TLD .cz, takhle fungují snad všechny evropské národní domény, fungují takhle původní generické domény – a o těch byla řeč.
Akorát mi uniká ta souvislost, jaký vliv na správu domény má interval členských schůzí. Připomínám, že se stále bavíme o tomto: „mám silnou averzi je [CZ.NIC] podporovat a raději používám domény US/EU. A všem to říkám, když to jde, nepořizujte si CZ domény!“ Stále se snažím zjistit, ze kterých správců TLD by si tedy CZ.NIC měl vzít příklad, kde to dělají lépe – a už jsem se dozvěděl o právních vykutálenost a o intervalech členských schůzí spolků, ale na to jméno alespoň jedné TLD pořád čekám marně.
Co je podle vas pane Jirsaku hazeni spiny? Treba kdyz se ukaze, ze nekdo v zajmu CZ NIC argumentuje tim, ze cena za domenu nikdy nebyla nad 1600, ale pritom pravda je jina? Nebo kdyz nekdo argumentuje, ze nebyl HW na staceni metadat, ale i laik vi, ze je to lez? Mne ucelove lhani vadi, a taky z toho hned nevyvodim, ze jsou vyznavaci CZ NIC prachsprosti lhari - a jak vidite na konkretnich pripadech, klidne bych mohl a vy byste to ani nemohl zahrnout do nejakeho hazeni spiny. Takze co je to vase hazeni spiny? Muzete byt konkretnejsi?
Tomas3: Házení špíny jsou vaše komentáře. Psal jste, že kvůli způsobu fungování CZ.NIC raději kupujete jiné US/EU domény. Ptal jsem se, které konkrétně, abychom věděli, kde to tedy podle vás dělají lépe než CZ.NIC – a odpovědi jsem se zatím nedočkal. Takže jsem se od vás zatím nedozvěděl nic konkrétního, akorát obecné řeči o tom, že CZ.NIC dělá všechno špatně.
Pane Jirsaku, ted uz vylozene lzete i vy. Ja tady nekde psal, ze kvuli zpusobu fungovani kupuju jine domeny jak CZ? No tak to asi trpim somnambulismem! Tohle je vtip nebo jen klasicky zpusob argumentace zastancu stavajicich poradku v CZ NIC?
Takze mily pane, omluvu od vas necekam, ale zamyslete se trosku nad sebou!
Tomas3: Ubožáku. Kydat špínu, to vám jde. Když se někdo přeptá na podrobnosti, tak se tváříte, že se vás to netýká, a hledáte jakoukoli výmluvu. A když si vás spletu s jiným účastníkem diskuse a omluvím se, omluva vám nestačí.
Pokud chcete konkrétní příklad házení špíny, pak je to například to, že dnešnímu CZ.NICu vytýkáte cenu domén před téměř dvaceti lety. Aniž byste se jakkoli zabýval kontextem, třeba tím, kolik stály podobné domény. Ještě horší kydání špíny je pak to, když se snažíte vsugerovat dojem, že se za těch skoro dvacet let vůbec nic nezměnilo – a ignorujete přelom z let 2002 a 2003, který odstartoval výrazné zlevnění domén a hlavně to, že se CZ.NIC dostal na špičku, kde je dodnes. A pak se ještě pasujete do role jediného pravdomluvného, když někdo uvádí cenu domény bez DPH, jak bylo v té době obvyklé, vy ji uvádíte i s DPH a tváříte se, že jedině ten váš údaj je pravdivý. Takže o házení špíny nic potichu šeptat nebudu, říkám to nahlas, protože je to pravda.
Pane Jirsaku, uz jste jen smutny klaun mistniho serveru. Ted se navic uplne psychicky hroutite a rozkladate pred ocima, opravdu, smutna to situace.
Na teto diskuzi se od jinych (nikoliv ode mne) muzete docist o atmosfere na jednanich CZ NIC, a jak to pusobi na (nektere) zucastnene cleny. Kdo chce, vidi a cte, kdo ma zkusenosti, chape a rozumi dusledkum. Vy jste vsak v tomto smeru slepy, hluchy a vlastni usudek (odlisny od davu) si udelat neumite - zkuste to radeji v politice.
Jestli vas muzu na zaver o neco poprosit, priste uz tak diletantsky nelzete, zejmena ne hned v tom prvnim hlavnim bode, kterym hodlate argumentovat. Nema to pak uroven a delate ze sebe obycejneho hlupaka, a s takovou byste se ani v politice neuzivil.
Tomas3: Ta drzost, s jakou lžete a ještě obviňujete ze lží ostatní, mne udivuje, ale že bych se z ní hroutil a rozkládal… Komentáře o atmosféře na jednáních CZ.NIC jsem tu nečetl, zaznamenal jsem tu jen nějaké drby o několika odchodech. Ovšem netuším, proč mi to předhazujete – já jsem o lidech z CZ.NICu ani o situaci nebo atmosféře uvnitř nenapsal ani čárku. Zřejmě jste si mne s někým spletl – to se stává, mně se to stalo také, tak jste alespoň srovnal skóre.
Vlastní úsudek si udělat umím, a to je právě to, co vás štve. Jsem spokojeným uživatelem Turris Omnia, proto o něm soudím ze svých vlastních zkušeností, a je mi jedno, že se mne zdejší dav snaží přesvědčit, že mi router vlastně vůbec nefunguje a nemohu ho používat.
Hlavní bod mého komentáře byl dotaz, kteří jsou to tedy ti lepší správci TLD než CZ.NIC. Odpovědi jsem se nedočkal od nikoho, ani od vás. Protože jenom jdete s davem a hážete špínu, ale nic konkrétního, o čem by se dalo diskutovat, napsat nedokážete.
Pane Jirsaku, jste opravdu zajimava entita. O par prispevku vyse se omlouvate za lez, ktere jste se dopustil a ted si dovolujete lhat i o tom? No...oznacit to za chlapskou omluvu by bylo asi silne slovo, spise jako nevyzrale dite oznacujete svoji prokazatelnou lez za "omyl" - potreboval byste mozna odbornou pomoc s procesem zvanym katarze. Bohuzel vsak nejsem lekar, abych vam efektivne pomohl.
Mylite se vsak dnes a denne v dalsich a dalsich vasich bludech. Mne vubec nestve, ze se snazite formulovat vlastni nazor. Naopak, marne cekam, az nekdy nejaky predvedete a budu se tesit s vami, az se tak stane.
Pan Tomas3, dokážete odpovědět na normálně a jasne položenou otázku bez osobních invektiv a mlžení? Dotaz byl, který registrátor funguje líp než cz.nic a z velké části vaší zásluhou se to zvrhlo v souboj, kdo se víc přiblíží co do inteligence, argumentace i vychování Ovarovi.
Pane Petre, bude to znit mozna prilis uprimne, ale ja nejsem u vyslechu. Umanutost a lhani pana Jirsaka nas privedlo do teto trapne situace. Nevidim jediny duvod proc to zahrat do autu, aniz by puvodce situace - pan Jirsak - dostal zpetnou vazbu a konecne upravil sve chovani. Az se vyresi pricina, muzeme resit dalsi vyvstale otazky. Jen tak se bude diskuze kultivovat a pan Jirsak tady nebude zase za par tydnu predvadet myslenkove kreace s vedomim, ze to "ti rozumnejsi" odlozi a zapomenou.
To jistě ne, ale pokud se zapojím do diskuse a v jejím rámci dostanu dotaz, je slušnost na něho odpovědět. Tak, jak jsem například já odpověděl na dotaz, jaký je můj vztah k cz.nic.
Připomínám, že v této diskusi jste vy ten nejaktivnější, rozjel jste boj proti cz.nic hned na několika frontách (nekvalita SW, výroba HW, personální otázky, financování). Jedna větev se týkala právě toho, že "všechno dělají blbě". Jirsák se do diskuse vložil až po vás, s jasným dotazem - kdo to dělá líp? Když na tuto otázku prostě odpovíte, dostane se diskuse do roviny věcné argumentace a nemusíte používat útoky ad hominem.
Osobní sympatie nebo antipatie do věcné diskuse přece nepatří, tam patří argumenty a názory na předmět diskuse, ne na diskutující. Bohužel, vaše racionální argumenty se zatím dají spočítat na prstech nešikovného dřevorubce :(
Tomas3 : Já už jsem se za svůj omyl omluvil. Pokud máte pocit, že jsem v něčem lhal, buďte konkrétní (doufám, že to pro vás není neřešitelný požadavek) a napište, v kterém přesně komentáři ta lež byla napsána a v čem ta lež spočívá.
Vy jste se za své bludy a lži neomluvil nikdy, místo toho se jen vykrucujete a vršíte další a další bludy a nesmysly. Pár sem vám jich vyjmenoval v předchozím komentáři, kdybyste tápal.
O par prispevku vyse se omlouvate za lez, ktere jste se dopustil a ted si dovolujete lhat i o tom?
Zase vaše další lež. Já jsem se neomlouval za lež, protože jsem se žádné lži nedopustil. Spletl jsem si vás s jiným diskutujícím, to se holt někdy stane, a omluvil jsem se za to. Mezi omylem a lží je podstatný rozdíl – lež je záměrná, lhář ví, že skutečnost je jiná, a přesto tvrdí něco jiného.
oznacujete svoji prokazatelnou lez za "omyl"
Fajn, tak když je to prokazatelná lež, prokažte to. Prokažte, že jsem si vás nespletl, ale že jsem to, co napsal někdo jiný, úmyslně přisoudil vám.
Mimochodem, stále jen velice průhledně odvádíte pozornost od toho, že sršíte kategorickými výroky na všechny strany, ale když se vás někdo zeptá na podrobnosti, nejste schopen odpovědět vůbec nic.
Mylite se vsak dnes a denne v dalsich a dalsich vasich bludech. Mne vubec nestve, ze se snazite formulovat vlastni nazor.
V diskusi s vámi jsem se vlastní názor zatím zformulovat nepokusil. Zatím jen vyvracím vaše bludy a lži a ptám se na podrobnosti vašich obecných tvrzení. Takže se opět zeptám na to, které bludy konkrétně máte na mysli tím „dnes a denne v dalsich a dalsich vasich bludech“. Schválně, jestli se tentokrát dozvím odpověď. Bludy a lži tu píšete především vy – například když označujete za lež informaci, že doména .cz nikdy nestála víc než 1600 Kč, když naznačujete, že CZ.NIC se dnes chová úplně stejně, jako před téměř dvaceti lety, nebo že v této diskusi někdo psal něco o atmosféře na „jednáních CZ.NIC“ (těžko říct, co to vaše „jednání CZ.NIC“ má vlastně znamenat – jestli nějaké jednání s dodavatelem, porada, nebo snad dokonce valná hromada).
Toto jste uvedl:
Tomas3: Házení špíny jsou vaše komentáře. Psal jste, že kvůli způsobu fungování CZ.NIC raději kupujete jiné US/EU domény.
Vase posledni vymluvy typu "on mi na nuz jenom upadl, to vy mi prokazte, ze ne" jsou pod moji uroven. Sdeloval jste o mne nepravdivou informaci (=lez) a tim nase diskuze konci. Pokud nedokazete citovat zdroj, ktery mate doslova o par radku vyse, tak to je snad uveritelne jen clovekovi se zakladnim vzdelanim a minimalni orientaci ve strukture diskuze. Vy to vypalite jako prvni polozku, ne jako posledni, kdy muzete zpameti lovit co byste jeste vybajil. To bych vam totiz jeste veril, kdyby pak prisla uprimna omluva. Vase celkove chovani je vsak na urovni, se kterou se jiz nadale nechci spinit. Preji hezky den a vikend.
Vase posledni vymluvy typu "on mi na nuz jenom upadl, to vy mi prokazte, ze ne" jsou pod moji uroven.
Další lež.
Sdeloval jste o mne nepravdivou informaci (=lez) a tim nase diskuze konci.
Podle vaší definice by toto byla lež. Ve skutečnosti je to možná jen další váš omyl, protože nerozumíte významu slova lež. Ne každá nepravdivá informace je lží – u lži je potřeba ještě úmysl.
Je úsměvné, že každou nepravdivou informaci označujete za lež zrovna vy, u koho aby člověk pravdivé informace pohledal.
Pokud nedokazete citovat zdroj, ktery mate doslova o par radku vyse
Další váš omyl, nebo lež? Při odpovídání na komentář máte uveden pouze text toho jednoho komentáře, předchozí diskusní vlákno na stejné webové stránce nevidíte.
Mimochodem, já jsem se při tom odkazování na jiný komentář trefil alespoň obsahem, i když jsem si popletl autory. Vy při odkazování na jiný komentář překroutíte jak obsah komentáře tak jejich počet (konkrétně jeden komentář a váš odkaz), ale to vám vůbec nevadí.
Vy to vypalite jako prvni polozku, ne jako posledni, kdy muzete zpameti lovit co byste jeste vybajil.
Naučte se počítat. První položka je, že vaše komentáře nejsou nic jiného než házení špíny. Sám jste to citoval. Ta další věta je odůvodnění, to se vás netýká – vy svá tvrzení také nikdy neodůvodňujete.
To bych vam totiz jeste veril, kdyby pak prisla uprimna omluva.
Cha cha, to sedí od člověka, který se neomluvil za jedinou svojí lež.
Vase celkove chovani je vsak na urovni, se kterou se jiz nadale nechci spinit.
Copak, štve vás to, že vaši lež nazývám lží, vaše házení špíny nazývám házením špíny? No jo, to naštve, když někdo pojmenuje věci pravým jménem. No, myslel jsem si o vás, že nejste 100% troll, jako třeba „j“, ale zdá se, že už jste těch posledních deset procent dotáhl.
To ze nebol dost vykonny hardware nie je pravda. HARDWARE na trhu bol a dokonca lacnejsi cele to bolo o tom ze aha mame peniaze a namiesto modulov do OpenWRT ktore by to mohly riesit si NIC povedalo male vela penazi podme si spravit svoj vlastny HW. A az v ramci promo kampane bolo povedane ze prvy uzivatelia ju maju do prenajmu. Od zaciatku aj na kampaniach bola predajna cena dost vysoka. Nezavadzajte !
Na trhu bol v tej dobe dostatocne a viac vykonny HW za menej $$ ako Omnia !
A navyse odpoved na otazku ci moze niekto ukazat financovanie je stale neznama.
Cisla nesedia
Vazne? On (trebas)mikrotik dela tak tragickej HW ze nezvladne smirovat uzivatele? Ze sem si nevsim. Nehlede na to, ze za ty prachy co ten jejich nesmysl stoji se da koupit vpohode i levny cisco, vubec nemluve o tom, ze se za stejny prachy da koupit hotova x86 deska se vsim vsudy, pocitam ze v pripade dostatecne velky objednavky aspon par tisic ks bez problemu s onboard switchem a 8-16 portama. Ale to cisco ma narozdil od tohoto support, a predevsim nejakou historii a tim padem zkusenosti, A samo, v i jejich pripade plati, ze se za skodovku plati cena mercedesa, ale presto si to leckdo rad zaplati.
Jedinej duvod proc vlastni HW, byla proste touha rozfofrovat co nejvic penez a pristup na tema "proc ne, z naseho to neni".
Víte, nemám nic proti Slovákům. S potěšením sleduji, jak jich čím dál více přichází do Česka studovat vysoké školy (to bude asi tím, že naprostá většina vašich vysokých škol je na ...) a pak tu zůstávají. Ale váš příspěvek o rozkrádání mne dojal. Slováci, kteří si nechali ukrást regitrátora domén za bílého dne a patří mezi několik málo států, kteří mají zahraničního regitrátora, nás poučují, jak CZ.NIC něco rozkrádá. Velice úspěšný a ve světě vysoce hodnocený regitrátor CZ.NIC, který je pro mnoho států vzorem jak by to mělo vypadat. I slza mi ukápla. Žijte si blaze.
Když vidím tenhle projekt, otáčí se mi kudla v kapse!
Pokud tedy pominu chiméru regulačního poplatku, absenci diakritiky a budu se soustředit na jediný bod, na kterém se asi všichni shodnem, tj. že hlavní a největší problém CZ.NIC je "Jak rozházet prachy", pak by šlo dělat stovky daleko lepších a přínosnějších věcí, než si hrát na firmu vyrábějící Čínskou kvalitu za Americké ceny.
Kdyby si CZ.NIC pronajímali sály a každý měsíc tam byla konference o IPv6, tak jak IPv6 nemám rád, držel bych hubu.
Hrozný!!! Hrozný!!!
Kedze je NIC verejna institucia velmi by ma zaujimaly financne vysledky projektu OMNIA. Ale cuduj sa svete nikde na nete to neviem najst. Zaujimalo by ma kolko stal vyvoj - kompletne (ludia, hodiny - proste celkova cena) a kolko sa na tom zarobilo resp. ci to bolo aspon trosku rentabilne resp. ci sa to vobec dostalo v cislach na 0.
Pan Krcmar nedal by sa na tuto temu clanok alebo aspon link kde by sa dali tieto data dohladat?
CZ.NIC není veřejná instituce. Je to soukromé sdružení.
To je zajimave, soukrome sdruzeni ovladajici celonarodni CZ TLD. Je to ostatne organizace myslici na dobro, napriklad kdyz meli cenu za registraci 1680CZK...asi aby nas nebohe neumetele ochranili pred spekulanty s domenami. A ceska kotlina si toho neumi vazit, ani kdyz CZ NIC nadale pracuje v prospech komunity a mysli na bezpecnost domacich smerovacu provozu, to je proste nevdek.
No tak pokud máš režijní náklady X a počet domén je Y, musí být výše poplatku minimálně X/Y. Když máš 10Y, máš na a pokrytí nákladů X/10Y a náklady jsou desetinový. No a internet to nedal z nuly na 90% dnešního rozšíření za dva dny...
A víš co? Když jsi s TLD .cz tak spokojený, zkus provozovat weby třeba v doméně .sk. Ti myslí na blaho ostatních ještě víc a budeš z toho mít orgasmus 3x denně.
Nejsem clen vasi povedene party, takze mi nemusite tykat ani byt prisprostly.
Vase uvaha je naprosto absurdni. Takze kdyz se vam nelibi jak vam daji v ceskem parku pres usta chuligani, tak si nemate co stezovat, protoze v ukrajinskem parku by vas vzali nejen pesti ale i tyci? To je logika vaseho doporuceni?
Zjistete si radsi kolik byla cena "te nasi exklusivni" registrace v CZ a kolik byla jinde po svete v tu samou dobu - at to vidite ve srovnani ve svetovych cenach. U nas to sice bylo bez svetovych platu, ale to klidne berte protentokrat jako zaokrouhlovaci chybu. Pak si sve uvahy o zlomcich radsi nechate pro sebe.
Můžu se zeptata, co přisprostlýho jsem napsal? Držím se jenom faktů a pokud se komukoliv nelíbí, že část jeho poplatku za .cz doménu jde na Turris, tak ať používá domény, kde Turris (a jiný projekty) nemají.
Za cz.nic je vidět kus práce v podobě FREDa, BIRDu, KNOTu atd. Ale pro některý "diskutující" tady prostě cz.nic = satan smradlavý škaredý a hotovo. Důvod (minimálně zástupný) se vždycky najde, že.
A to s tou tyčí není špatný nápad, pár lidem by se možná rozsvítilo a začali argumentovat racionálně...
Kdysi jsem u nich měl doménu, jejich OpenID mám, ale nepoužívám (naposledy kvůli té doméně). A doma k plné spokojenosti jedu na Turrisu 1.0. Osobně nikoho z nich neznám.
Jenom cca 15 let dělám vývoj embedded věcí a nemůžu se koujkat na ty mimoně, co myslí, že se to udělá samo a že se projekt nikdy nemůže zpozdit.
Není to až tak zajímavé, podobná uskupení ovládají spoustu ccTLD.
Ohledně ceny domén také uvádíte nesmysly, registrace domény nestála nikdy víc než 1600 Kč, přitom až do roku 2006 většina peněz odtékala do servisní organizace. Více ve starším článku Jiřího Peterky: https://www.lupa.cz/clanky/cesta-k-milionu-registrovanych-domen-vedla-pres-prvni-zruseni-narodni-domeny-na-svete/
Česká kotlina si CZ.NICu naopak velmi považuje a co víc, ke sdružení vzhlíží s obdivem i odborná komunita z celého světa. Ostatně třeba projekt BIRD je dnes jedním ze základních stavebních prvků internetové infrastruktury, Knot DNS se používá i na kořenových DNS serverech, Knot Resolver zase třeba pohání nový projekt 1.1.1.1.
Nemam nic proti tomu, kdyz se nejaky subjekt stara o svereny majetek radne a nemlaska u toho. Toto kultivovane jednani je bohuzel obvyklejsi v zapadni polokouli. Pan Ivan Novy by mozna vysvetlil proc.
Nerikam nesmysly: Sdružení CZ.NIC, které spravuje domény s koncovkou .cz, od ledna sníží velkoobchodní cenu registrace domény na jeden rok z 800 na 500 korun bez DPH. Ještě v roce 2002 si přitom za stejnou službu přímo u zákazníků účtovalo 1680 korun. Domény začaly více zlevňovat po decentralizaci systému a vzniku soukromých registrátorů.
Co rika dr. Peterka komentovat nebudu, noviny z te doby mi prijdou jako spolehlivejsi zdroj, a zrejme se myli on. [https://www.novinky.cz/internet-a-pc/71164-domeny-cz-zlevnuji.html]
Nemam nic proti tomu, kdyz se nejaky subjekt stara o svereny majetek radne a nemlaska u toho.
Máte nějaké pochybnosti o řádném spravování majetku svěřenému sdružení CZ.NIC? Zaznamenal jste snad nějaké výpadky, nebo nějaký technologický dluh? Nebo vám jde o to mlaskání? Jak něco takového definujete?
Co rika dr. Peterka komentovat nebudu, noviny z te doby mi prijdou jako spolehlivejsi zdroj, a zrejme se myli on.
Nemýlí se ani jeden, rozdíl je jen v DPH. Byť kdybychom chtěli být exaktní, tak registrační poplatek byl jen polovina dané částky, druhá polovina byl roční udržovací poplatek. Nic to nemění na tom, že témeř celá tato částka putovala do servisní organizace.
Ale treba u toho BIRDu aktualne ani nemame balicky pro Debian, ktere driv k dispozici byly...
U prispevku je i odkaz do emailove konference, kde se po tom nekdo aktivne schani - takze nekdo to viditelne pouziva. A ano, balil to clovek z CZ.NIC.
I uvnitř NICu se najdou odpůrci dnes rozpliznutého portfolia. Prezentace a další úkony na valných hromadách jsou navíc tak dlouhé a únavné, že nějakou konfrontaci všichni spíše vzdají. Tlak vedení je směrem k marketingu, kvalita řešení ustupuje. Hlavně být první. Je smutné, kolika lidem to v přátelské zaslepenosti nedochází.
Důsledkem je mimo jiné nedotažený Turris Omnia a vedle toho rozfušovaný další projekt. Samotný tým je značne obměněný - většina původního týmu dávno z NICu zdrhla a nikdo neřeší proč.
Další kdo odešel byl také druhý šéf projektu Václav Zbránek viz jeho rozloučení https://forum.turris.cz/t/kam-se-nam-vytraci-nas-community-manager/5384/11
Celkově mám z teamu Turris smíšené pocity. Jsou schopni se vzepnout k profesionálnímu marketingovému výkonu např. v průběhu indiegogo akcí, ale jejich běžné "provozní výstupy" jsou slušně řečeno amatérské viz problematické update, komunikace s uživateli a v neposlední řadě chybějící dokumentace.
Václav Zbránek tam moc dlouho nesetrval, navíc nebyl šéf projektu, ale "community manager". A když vidím Tangerovo snažení komunitu spíš rozvracet, vůbec se tomu odchodu nedivím. Ale stejně jako Bedřich Košata zmizel i předchozí šéf projektu Martin Strbačka. A proč? Asi proto, co píše romi, ryba smrdí od hlavy.
Hodne lidi tu nadava ze to je drahe a jde koupit router/AP/switch/NAS levneji. Ale prijde mi ze se zapomina na jednu vec - na tech levnejsich vyrobcich od jinych firem nebezi TurrisOS. A jestli tomu dobre rozumim, TurrisOS by mel mit rychlejsi reakce na bezpecnostni problemy nez treba Asus router s jejich 2 upgrady za rok.
Nebo tomu nerozumim? Nemam osobni zkusenost s TurrisOS, ale dle propagacnich materialu to vidim jako pridanou hodnotu oproti jinym vyrobcum.
Rozumíš tomu celkem dobře. Ale ohledně těch updatů je tu možnost https://openwrt.org/ nebo MikroTik.
O zaruku nemuzes prijit, neexistuje zadnej zpusob jak to udelat.
Muze ti byt neuznana zarucni reklamace, a to pouze v pripade, ze dotycny prodejce dolozi, ze sis !reklamovanou! zavadu zpusobil svym jednanim v rozporu s navodem...
Tzn, pokud ti preflashnou zpet orig SW a bude to fungovat, je to tvuj problem, a zasah si zaplatis. Pokud chcipne HW, je uplne jedno, ze si tam mel svuj SW, je to zarucni vada.
A BTW: Zaruka je samozrejme i na SW, zadnou vyjimku nema, pro koncaka tedy 2 roky. Tudiz by naprosto bez problemu melo jit vratit routokrabku s tim, ze je v ni deravej SW, a update nikde. Protoze pokud by to tak nebylo, naprosto s klidem bych ti moh rict, ze tvoje TV nehraje protoze SW a na ten neni zaruka takze si s ni vytri. SW je totiz uplne ve vsem.
OpenWRT ma ponekud sirsi zaber, pokud jde o podporovany HW. Vyresit to univerzalne pro vsechny platformy mozne ani neni. Na nekterych podporovanych platformach ani neni k dispozici -sysupgrade.bin, ktery podobny upgrade umoznuje (tak, aby byla zachovana konfigurace). U nekterych zarizeni je navic problem se systemovymi zdroji (mj. i velikost RAM). Tedy obecna odpoved neexistuje, zalezi na jakem HW to je provozovane - a nekde to i zautomatizovatelne teoreticky je, nekde to technicky ani neni mozne.
TurrisOS neni funkcne o nic lepsi nez jine volne dostupne alternativy, ktere si na mnohe komercni krabicky muzete rovnez nainstalovat.
Relevantni by byl spise argument, ze NIC vyrobi HW, ktery bude disponovat jen plne otevrenym firmware (cimz neni myslen O/S zarizeni ale jednotlivych HW svabu) - no a tenhle argument je davno passe po moznosti osazeni hi-perf WiFi atd.
Rychlost reakce by mohla byt lepsi, pokud by CZ NIC umel delat vlastni originalni bezpecnostni vyzkum - ale oni jen prevadeji zaplaty jinych (AFAIK), az je ti ostatni uvolni. Takze nakonec zustava vlastne jen "vyhoda" sdilene ochrany, coz je ciste SW vrstva, ktera muze promenit vsechny Turrise na stenice fungujici s jednotnym velicim centrem pro ochranu pred probihajicimi vlnami utoku. Realny efekt je spise na urovni placeba.
Přiznám se, že nerozumím vaší (a nejen vaši) averzi k CZ.NIC. To jestli budou vyrábět omnie nebo ne domény nezlevní. Ceny za domény jsou konkurenceschopné k zahraničí a z pohledu koncového uživatele zanedbatelné. A pokud se vám to nelíbí, v dnešní globální době si můžete zaregitrovat doménu, jakou chcete. Je to jejich strategie, tak ať si ji uplaňují. Nikdo vás nenutí Turris kupovat. Kupte si nějakou krabičku, dejte si na ni jakýkoliv SW, co se vám líbí, ale proč tady musíte metat nenávist kolem sebe? Nebo taky chodíte do obchodu a vykřikujete, jak ty jejich rohlíky stojí za ..., a ve vedlejším krámě je mají levněji?
Zapominate, ze CZ NIC "obchoduje" primarne s necim, co mu bylo dano jenom do spravy z duvodu existence Ceske republiky. Proto je logicke, ze se k jeho fungovani citi opravnen vyjadrit kdokoliv - to proste neni nejaka soukroma pekarna nebo utajeny spolek iluminatu.
Proti cemu ale vlastne brojite? Proti tomu, ze s vami vsichni nejdou v jednom pruvodu a pod tribunou "CZ NIC" neprovolavaji slavu vedeni CZ NIC za moudre napady? V pripade knotu by se o tom dalo mozna uvazovat, ale v pripade smerovacu ani nahodou. Sorry jako, CZ NIC dela chyby jako kazdy a ne vse si zaslouzi nekriticky obdiv.
Jenze tohle drzkovani je k nicemu. Prihlaste se se svoji firmou do sdruzeni (to muzete, jste-li kuprikladu drzitelem min. jedne CZ domeny), zaplatte 5000 CZK jednorazovy vstupni clensky prispevek, chodte na valne hromady, budte tam slyset a treba tam potkate nekoho, kdo nebude mit nazory s temi vasimi uplne nekompatibilni a s kym uz neco dokazete prosadit. Nicmene pokud to nezkusite, tak nemate vubec nejakou sanci s tim neco udelat; kdyz si nekoupite los, tak v loterii taky s jistotou nevyhrajete :-)
Jasne, uz ses vyucil kucharem? To az budes pindat, ze to zradlo je na bliti, tak aby sis k tomu kastrolu moh stoupnout sam.
Faktum tu je jediny, NIC prachy ziskany spravnou narodni domeny utraci za zcela nesouvisejici kokotiny. Ne ze by to delal sam, stat a jeho slozky takhle utracej v miliardach, nedavno sme si trebas za miliardu koupili prasecak. Coz na tom ale vubec nic nemeni. A jak tu i nekdo zminil, tohle je proste zpusob, jak ty prachy dostat z NICu ven.
A pindat muze naprosto kazdej, protoze ta domena neni jejich. Az si za svy prachy nechaj regnout svoji tld, tak at si za to kupujou trebas ostrovy na bahamach. A ze to jinde funguje jeste hur taky neni zadnej argument.
Kam se ty prachy podle vás dostávají? Tohle je zjevně projekt, který se uživí. Možná se dotuje softwarová část, ale vzhledem k tomu, že to je open source, tak to zas tak nevadí.
Řekl bych, že CZ.NIC jako takové, za .cz doménu nikdy nic nezaplatilo a ani v dobách, kdy CZ.NIC neexistovalo, se za původní TLD nic neplatilo. Mají náklady s provozováním nějakých systémů, ale za samotnou doménu se neplatí.
Čí ta doména podle vás je? Protože rozhodně není České republiky :-)
A ze politika do domen jednoznacne zasahuje je aktualne dobre patrne i na EU domene.
Lichtenštejnsko, Norsko a Island mají výjimky, Briti by taky mohli dostat. Výjimku. :)
"Řekl bych, že CZ.NIC jako takové, za .cz doménu nikdy nic nezaplatilo a ani v dobách, kdy CZ.NIC neexistovalo, se za původní TLD nic neplatilo. Mají náklady s provozováním nějakých systémů, ale za samotnou doménu se neplatí."
Plati se rocni prispevek na provoz sdruzeni ICANN, z nehoz se financuje napr. provoz korenovych nameserveru a to podle poctu domen 2. urovne.
"A pindat muze naprosto kazdej"
Jasne, souhlas. Muze. Taky muze nadavat u piva na pomery, tohle pindani je jen pindani pro pindani, nic vic. Pokud nekdo nechce jen pindat, ale chce s tim neco udelat, pak byla cesta naznacena.
Ale pokud na vic nez na pindani nemate, pak to samozrejme chapu... :-)
To žrádlo není na blití. Je výborné. Váš problém je, že nenávidíte špenát a kuchař ho do jídla dal. To je váš problém, že vám nechutná. Neměl jste sem chodit nebo jste si alespoň měl ohlídat, že v tom není špenát ani kopr, když se vám z těhle dvou potravin zvedá kufr. Ostatně, z čeho vám bude na blití příště? Až si objednáte tatarák a oni vám donesou syrové maso?
Po pravde? Nevim. Predrevolucni dobu jsem zazil a prave proto, ze jsem ji zazil, ze velmi dobre vim, vubec nebylo zrejme, ze to praskne, ze znam velmi dobre heslo "chces-li proti necemu bojovat, musis to nejdriv velmi dobre znat" a ze tam vic nez kde jinde platilo, ze pod svicnem je nejvetsi tma, bylo by to tezke rozhodovani a vubec netusim, jak by dopadlo.
Nicmene situace ohledne CZ.NICu je odlisna, vstupem do nej nici mravni kredit neutrpi.
Ale pokud chcete dal hledat duvody, proc se o nic ani nepokusit, pak samozrejme racte mit volne pole pusobnosti....
Kdyz byste nastoupil na jakykoliv Titanic, tak ani 10% rozumnych pasazeru s vesly korigujicimi smer uz nic nezmeni. Sila zabehle strojovny bohuzel vitezi. Nejde ani tak o moralni kredit nebo lenost, ale pouze o pragmaticnost a schopnost naplnit cil. Po prostudovani Stanov pokladam proste zlepseni "zevnitr" za nemozne.
K Omnii jeden zajimavy postreh - v prubehu casu celkem nenapadne zmizela podpora pro GPIO. Jedna z veci, kvuli ktere si to lide kupovali... v praxi se opakuje zkusenost s "levnejsimi" krabickami typu, kdy v case se komponenty desky (nikoliv nepatrne) zmeni.
Asi se nabizi otazka, jakou mame jistotu, ze u MOX se v case nestane to same...
Prijit v uvodu Indiegogo kampane z pohledu oficialniho predstavitele s nazorem, ze hardwarova konfigurace je vlastne nejista a ze slibene HW slozeni se muze zmenit kdykoliv je velmi odvazne. Argumenty typu kdyz se vam to nelibi, tak si to vyrobte sami je zvlastni zrovnatak - clovek znaly problematiky vi, ze v domacich podminkach si to clovek nepostavi. Pokud je veden projekt skutecne takto, tak tu CZ.NIC verejne dosti shazujete - na uroven cinskeho vyrobce, kde ale s podobnymi praktikami clovek pocita...
Alternativni reseni samozrejme jsou - existuji i jina reseni na trhu, kde vam jeho vyrobce garantuje, ze zarizeni skutecne obsahuje vse dle specifikace (kterou v tichosti nemeni), a uz vubec se neohani tim, ze "kdyz opensource, tak situace se meni kazdym okamzikem". Otevrene hardwarove designy dnes nejsou vec az tak neobvykla.
Plácáte hlouposti, to jsem nikdy neřekl. Řekl jsem, že v tom bude 2x2 MIMO, ale nemůžu vám potvrdit čipset, protože ještě nevíme přesně, který nejdříve vyjde. A kdybyste měl nějaké zkušenosti s hardware, jistě byste si všiml, že u closed-source produktů je naprosto běžné, že vám čipovou sadu bez upozornění změní, prostě proto, že to pořád je 2x2 MIMO. A přesně, jak říkáte, když je něčeho nedostatek, hledá se náhrada. Kdybyste chvíli poslouchal, slyšel byste se, jak si protiřečíte :)
Takže pokud vám na nějakém detailů záleží (a většině lidí záleží na makrodetailech typu rychlost, rozhodně ne na čipové sadě), tak se holt vždy a všude musíte ptát, když dotyčný detail není předmětem specifikace.
V prostredi, kde chceme provozovat otevreny software je pouzity hardware klicova zalezitost - a normalni clovek ji zkouma driv, nez danou vec zakoupi. Ze jde o klicovou vec jsme se presvedcili i v pripade Omnie - kde problemy s wifi casti jednoduse poprit nemuzete. Informace, ze tedy "cekate" na vydani nejakeho noveho chipsetu v tomto smeru sama o sobe znamena, ze ovladace muzou byt nedotazene - a tudiz problemove. Vazne ten pohled na novy produkt nevylepsujete.
Ani ty "closed-source" produkty se nemeni nepredikovatelne a chaoticky - vydani jsou minimalne verzovane - tzn. jsem schopen dovodit, s cim v danou chvili pracuji, aniz bych k tomu musel brat do ruky sroubovak. Nehlede na to, ze jsou srovnavane postupy obvykle u low-end zarizeni v cenove kategorii nizsi jednotky stokorun se zarizenim, kde stanovena koncova cenovka za cele zarizeni je ponekud vyssi a kde zakaznik pochopitelne vic zkouma, co to vlastne kupuje... a zda cena odpovida - neresi jen samolepky na krabici, jak si myslite. A pokud skutecne lidi resi rychlost a spolehlivost (a ne jen samolepky na krabici), tak cipovou sadu resit proste musi. V nekterych situacich dokonce ty otevrene ovladace neumi to, co bez problemu zvladaji ty proprietarni - a pak nastava dilema, zda provozovat zarizeni s otevrenym software, nebo ponechat originalni firmware s lepsi funkcionalitou.
Pri OpenWRT nemaju s WiFi velmi na vyber - hlavne ak chcu nieco moderne typu AC (o vychytavkach ako MU-MIMO radsej pomlcim).. v podstate okrem ath10k (ktory je plny chyb a orezana funkcnost a nizky vykon voci closed qca driveru) tusim nejaky mediatek/ex ralink.. to tiez ziadna slava.
Been there, done that - viac ako rocna skusenost s OpenWRT (hlavne WiFi) na qca IPQ8065 platforme mi bohate stacila!
Pajet procesor v TFBGA pouzdre a rucne? Velmi rizikove...
Omyl. Normální je si nezavřít dveře.
Do specifikace výrobku se dávají fyzický parametry (rozměry, napájení), počet a zapojení rozhraní, velikost pamětí,... Co se ale součástek týká, tam jsou čtyři kategorie součástek:
1) Vyměnitelné (jako modul SO-DIMM apod.). Neuvádí se, pokud nejsou volitelnou součástí, na které závisí parametry.
2) Specifické na přání zákazníka (např. kvůli tomu, že má licencovaný nějaký binární blob na konkrétní obvod). Uvádí se.
3) Klíčové součástky bez existence ekvivalentu (CPU, ADC,...). Uvádí se.
4) Ostatní součástky. Neuvádí se.
Pokud se uvádí, tak je potřeba přednostně specifikovat parametry místo obvodu (generalizace). Pokud napíšu "spínaný zdroj +3,3V/3A", můžu si tam hodit libovolný zdroj, co bude k dispozici. Když tam dám "zdroj +3,3V s TPS5430" a TI bude mít problém, tak tam nemůžu hodit něco jinýho, nestihnu termín, nebo zákazník nezaplatí, protože je tam něco jinýho (pokud jde o peníze, hledá se každá záminka). Pokud si do specifikace dám ramku od Micronu, seženu stejně zapojenou se stejnýma parametrama od třeba ISSI (levnější), tak neušetřím...
A pokud garantuje parametry stylem "(open source) driver v jádře", má to úplně stejnou váhu, jako slib "osazen XYZ123". Je jejich problém, jestli driver v jádře už je, vymlátí ho z výrobce, nebo ho budou muset dopsat oni sami. Mě jako zákazníka to v tu chvíli vůbec nezajímá.
Omyl? Vzdyt priklady na existujicim trhu mame, ktere dokazuji opak. Viditelne jinde s tim problem nemaji ;-)
Pokud nam to GPIO (opet) neodstranite... to ze v prubehu casu doslo k "nepatrne" modifikaci HW a ocesani jedne ze zakladnich moznosti je pomerne smutne zjisteni...
A jak "bastlir" u partnera pozna, ze kupuje verzi s/bez GPIO? Nijak. Part-number (model) je porad stejny a pokud o to clovek nahodou nezakopne na foru, tak se to vlastne ani nedozvi - v oficialni dokumentaci je jen nenapadna poznamka "GPIO nemusi byt soucasti" - takze trosku zajic v pytli - aneb kup a uvidis...
Minuly tyden se zde navic psalo, ze sami ani nevite, kolik Omnii se vlastne prodalo a dnes se (zcela protichudne) dozvidame, ze je dostatek verzi s jeste osazenym GPIO? Na zaklade ceho tedy, kdyz cisla udajne k dispozici nejsou?
Tomu, ze nejaka konkretni soucastka je nedostatkova se muze stat - ale pak neni od veci hledat jeji nahradu - v elektronice je to naprosto bezne, ze vyroba nejakeho IC po case skonci. Stejne riziko navic muze postihnout i novy MOX - tzn. opet se muzeme dostat do situace, kdy se vyroba bud zdrzi - nebo nektere funkce analogicky ocesete s argumenty typu "GPIO stejne nikdo nechce" - i kdyz v kampani jej slibujete...
Pozná to snadno, běžně neprodáváme verzi s GPIO, ta je jen na vyžádání a vědí o ní partneři. Proto taky v obchodní propagaci a technických sheetech je GPIO vypuštěné, nemůže se stát, že si podle dokumentace kupujete verzi, o které si myslíte, že má mít GPIO a ona nemá. V dokumentaci to uvedené je, protože neděláme dvě verze.
My víme, kolik se čeho prodává, tomu se říká skladové hospodářství a v extrémní verzi až účetnictví. Ale nesledujeme, jaký zákazník a k čemu to používá, to jaksi není naše věc. Pokud potřebujeme, tak se zákazníka zeptáme a pokud chce, řekne nám.
Děkuju za tu radu, to nás tady nikoho nenapadlo. Když nemáš tranzistor, vraž tam odpor...
Takze zakaznik se to beznym zpusobem nedozvi. Protoze z webu distributoru tahle informace nijak patrna vesmes neni - a to ze to per huba vedi je tak trosku k nicemu. Bezvadny pristup. Zajimave je, ze jeste ani na IT17.2 v listopadu 2017 v update venovanem primo Omnii toto prezentovane nebylo. A to presto, ze dokument o no-GPIO verzi vzniknul dle metadat jiz v rijnu 2017 - je vcelku zvlastni, ze sef projektu tak zasadni zmenu / informaci k HW a ocesani jeho moznosti nikde neprezentuje...
Narazka na tranzistor je trapna, z datasheetu je jasne patrne, ze volne a dle dosavadnich vyjadreni nijak nepouzite RGMII rozhrani na switch-IC mate (2.5Gbps SGMII predpokladam jde smerem k CPU). IC, ktere nasledne z (paralelniho) RGMII udelaji (seriove) rozhrani primo pouzitelne se SFP je hromada a ani moc nestoji. O odporu jsem nikde nepsal. Z dostupnych informaci neni nikde patrne, zda je RGMII vubec poslane dal do te sbernice...
Na webu v době, kdy se prodávaly už jen noGPIO modely, nebyla ta informace uváděná a model se nikde neprodával jako model s GPIO. Distributory jsme o změně informovali a bylo na nich, jak ji promítnou, stejně jako jsme je informovali o tom, že Omnie vyměníme zákazníkům, kteří budou GPIO postrádat, protože chápeme, že si nemuseli specifikaci zkontrolovat a mohli GPIO očekávat. Nenapadá mě férovější přístup. To, že nevěnuju minuty z konferenčního příspěvku tématu, které lidi nezajímá, to mi taky nepřijde divné. Vy to vydáváte za zásadní změnu, jenže jste v tomhle pohledu hodně osamocen, smiřte se s tím, že GPIO v podstatě nikdo nechtěl.
Důvodem vyřazení byla nedostatovost busswitche, ne rozhraní. Až přijdete na to, jak busswitch bez změny zapojení a nutné nové přecertifikace Omnie nahradit, dejte vědět, to mě bude zajímat. Do té doby téma pro jeho vyčerpání opouštím.
Nedostatkovost bus switche, ktereho ma Digi-Key na sklade skorem 4000 kusu? https://octopart.com/search?q=74CBTLV3245BQ&start=0
A kdyz uz jste drive vsude rikali, jak je super, ze to ma GPIO, spis by se slusilo ted vyslovne napsat, ze u novych modelu to GPIO uz neni, ne jen tu informaci smazat, nemyslite?
Dovolim si pripomenout PR clanek na strankach CZ.NIC, kde je pritomnost GPIO explicitne zminena. I v textu, kde jste osobne jmenovan je GPIO uvedene - a nikoliv jako volitelna soucast. Ta moznost potichu zmizela po par mesicich...
Jak uz jsem zminil - ze doslo k modifikaci HW a vypusteni jedne z jeho funkcionalit naopak nebylo nikde moc nahlas ze strany CZ.NIC prezentovane - to uz se jen alibisticky schovavate za distributory. Z meho pohledu jde o selhani - a na prvnim miste toho, kdo cely vyvojovy team vede. I informace o mozne vymene zaznela az zde v diskuzi - a presne to je naopak informace, ktera na one konferenci zaznit mela. Na strankach CZ.NIC zrovnatak nikde neni uvedeno, ze takova vymena mozna je. Jednoznacne selhani - v komunikaci.
To, co lidi nechteji nemuzete posoudit izolovane podle (ne)zajmu v pripade Omnii. Na trhu je cela rada podobnych zarizeni, kde je GPIO vyvedene a lide to na nich pouzivaji. Vetsina lidi se vas jednoduse ani nebude nijak doprosovat - a rovnou koupi jine zarizeni, ktere umi co potrebuji. Zvlast kdyz ty informace - ktere zde nyni uvadite - se nikde jinde ani vlastne nedoctou.
Nedomnivam se, ze by CZ.NIC nemel dostatek penez na precertifikaci zarizeni v dusledku hardwarove modifikace vyvolane zmenou v dusledku zmeny jedne drobne komponenty. Notabene, kdyz dokaze najit prostredky na vyvoj jineho - zcela noveho hardware, ktery sam o sobe vyjde v principu podstatne draz... chapu, ze udrzovani existujiciho produktu je mensi zabava, nez vymysleni nove hracky - ale to nepovazuju za validni argument.
Jo a právě na tyhle praktiky v open sféře všichni čekáme. Až přijde Zandl a začne prodávat leštěné prdy s mlžením.
Jak jste správně uvedl, je zcela běžné, že čínský výrobce mění specifikaci za dobu života výrobku. Taky s tím všichni počítají při té ceně, Vy ale děláte zařízení, které je násobně dražší a dovolíte si dělat to samé. Nu dobrá, ale netvrďte pak, že jste v tom lepší než ty Číňani. Jste stejní a dražší. Lidé si pak sami vyberou komu a za co dají své peníze.
Tyhle změny ale většinou nedělá firma z vlastní vůle (protože změna stojí prachy - sítotiskový matrice na pastu, testovací fixtury, podklady pro desky, ověřovací série, změny SW,...). Většinou je za tím nedostupnost nějakýho dílu nebo změna specifikace od výrobce klíčové součástky. Nebo změna ceny některé součástky, kde ten rozdíl je vyšší, než náklady na změnu.
No a pokud ti dojde od výrobce procesoru "za dva roky končí výroba vámi používanýho CPU", tak to buďto změníš, nebo přestaneš vyrábět. Easy.
2Petr M: Obhajujes neobhajitelny, kdyz vyrobek zmenim, tak
1) novou verzi jasne oznacim
2) vsude VYRAZNE uvedu, ze tam NENI to co bylo drive propagovano
Dela to i kazdej cinan. Ve vlastnim zajmu. Xkrat sem narazil na stranku prodavajici nejaky kramy za $1 ... a u hromady veci bylo "pozor, neobsahuje XYZ".
3) vzdycky je moznost to resit. Mozna to bude drazsi, mozna bude treba predelat plosnak, mozna bude treba predelat SW ...
Fakt by me zajimalo, co bys rek na to, ze ti dodam MB, kterej ma napsano 5x PCI-E a ty konektory tam nebudou. Sak si je nekde muzes sehnat a pripajet, holt nam je vyrobce nedodal, tak sme je tam nedali, mno a co by sme se namahali s pretiskem krabic ... zejo. Easy.
Je pěkné, že se tu představitel CZ.NIC ohání dravým obchodem, ale v tom případě si viditelně spletl židli. A chování pana Zandla je mimo jiné též v rozporu s oficiální koncepcí sdružení. Ta totiž praví, že vývoj dalších verzí zařízení v rámci projektu Turris budou rozhodovat i požadavky drobných uživatelů. Ty ale pan Zandl v této debatě posílá do pr..le. Arogantní jednání hodne drzých podnikatelů z 90.let. Ale nemyslitelné u reprezentanta CZ.NIC.
Je pěkné, že se tu představitel CZ.NIC ohání dravým obchodem, ale v tom případě si viditelně spletl židli.
Energomonitor jste do této diskuse zatáhl vy, nikoli pan Zandl. Asi už jste to zapomněl.
Ale je pozoruhodné, kolika lidem leží CZ.NIC v žaludku – asi proto, že je úspěšný a patří ke světové špičce. A tak někteří neváhají lhát (nebo snad najdete nějaký důkaz pro své tvrzení „Ty ale pan Zandl v této debatě posílá do pr..le.“?) a manipulovat, jenom aby CZ.NIC nějak očernili.
Ono je to ještě jednodušší. Lidé se prostě špatně vyspí a mají potřebu někoho zdrbat za to, co dělá. Je tudíž velmi nepřekvapivé, že drbáni jsou zejména ti, co něco dělají. Ono těžko drbat někoho za to, že dělá něco špatně, když dotyčný nic nedělá.
Nemá to nic společného s tím, zda je CZ.NIC na špičce nebo na chvostu. Prostě jen něco dělají a tak je příležitost je za to zdrbat.
Pokud se chcete vyhnout kritice za to, co děláte, tak jediná šance je nedělat nic. Navíc, kdo nic nedělá, nic nezkazí. A kdo nic nezkazí, zaslouží odměnu. A nebo když už tedy něco děláte, tak o tom hlavně nikomu neříkat.
Zandl a Linux poprvé - 4.4.2018:
Ve firmě jsem nafasoval notebook od Dellu, co vypadá jako prkénko pro vodníka a stojí víc, než můj Mac Air. No a nainstalovali mi na to CP/M. Ještě fousy a jsem hipster!
Zandl a Linux podruhé - 5.4.2018:
V kuse 10h konfiguruju Linux, aby se to dalo používat. Jsem tak ve třetině. Famózní systém, všechno tam nastavíte a výchozí nastavení je nepoužitelné. Třeba neuspání notebooku při zavření nebo otravování Pidginu tím, že se přihlásili kamarádi. Tím se dá strávit pracovní týden.
A tenhle exot vede vývoj! Odborník na svém místě.
Mne spíš zaráží ten přístup "v našich propagačních materiálech to sice stále máme, ale ty jsou staré a nemá cenu je opravovat". V době internetu by stálo za to držet online propagační materiály a dokumentaci aktualizované.
Ale možná, že v CZ.NIC nemají s internetem zkušenost. Možná ani neví, že něco jako internet existuje. Proto by je asi ani ve snu nenapadlo, že by si někdo chtěl ověřovat, zda Omnia GPIO porty má, tím, že by šel na google a hledal "turris omnia gpio".
https://doc.turris.cz/doc/en/howto/gpio
https://doc.turris.cz/doc/cs/howto/gpio
https://forum.turris.cz/t/gpio-documentation/1536
https://www.nic.cz/page/3111/evropsky-router-turris-omnia-nove-podporuje-raspberrypi-aplikace/
https://www.youtube.com/watch?v=9plyr0T44jU
https://gitlab.labs.nic.cz/turris/python-turris-gpio
Takže, či to chápem správne ...
WAN port je pripojený cez 1Gbps RGMII, switch modul cez 2.5 Gbps SGMII?
CPU má podľa špecifikácie len jednu PCI-E 2.0 linku, teda, ak tam pripojím SSD, tak to pôjde max 500MB/s, čo je rýchlosť SATA. Čo ak by som chcel pripojiť WiFi kartu a SSD zároveň? CPU má pritom SATA radič, ktorý ale nie je vyvedený na tú custom zbernicu.
Neviem, ako WiFi router to asi bude stačiť, ale bude to prehnane drahé. A ak by som z toho chcel postaviť niečo viac, tak na to nemá potrebné parametre.
Hmm, taky jsem na to koukal. S jednim PCI-E do ktereho clovek musi strcit wifi pokud chce obe pasma soucasne uz toho clovek moc neudela. Stejne tak jeden USB 3.0 port je malo. Sice spousta modulu za nemalo penez ale porad to umi malo. Nejak me to neoslovilo. Omnia v predpordeji byla za $189 myslim. Mox Classic neni zas o tolik levnejsi a pritom podstatne horsi (RAM, pci-e porty, usb porty, eMMC).