Prijit v uvodu Indiegogo kampane z pohledu oficialniho predstavitele s nazorem, ze hardwarova konfigurace je vlastne nejista a ze slibene HW slozeni se muze zmenit kdykoliv je velmi odvazne. Argumenty typu kdyz se vam to nelibi, tak si to vyrobte sami je zvlastni zrovnatak - clovek znaly problematiky vi, ze v domacich podminkach si to clovek nepostavi. Pokud je veden projekt skutecne takto, tak tu CZ.NIC verejne dosti shazujete - na uroven cinskeho vyrobce, kde ale s podobnymi praktikami clovek pocita...
Alternativni reseni samozrejme jsou - existuji i jina reseni na trhu, kde vam jeho vyrobce garantuje, ze zarizeni skutecne obsahuje vse dle specifikace (kterou v tichosti nemeni), a uz vubec se neohani tim, ze "kdyz opensource, tak situace se meni kazdym okamzikem". Otevrene hardwarove designy dnes nejsou vec az tak neobvykla.
Plácáte hlouposti, to jsem nikdy neřekl. Řekl jsem, že v tom bude 2x2 MIMO, ale nemůžu vám potvrdit čipset, protože ještě nevíme přesně, který nejdříve vyjde. A kdybyste měl nějaké zkušenosti s hardware, jistě byste si všiml, že u closed-source produktů je naprosto běžné, že vám čipovou sadu bez upozornění změní, prostě proto, že to pořád je 2x2 MIMO. A přesně, jak říkáte, když je něčeho nedostatek, hledá se náhrada. Kdybyste chvíli poslouchal, slyšel byste se, jak si protiřečíte :)
Takže pokud vám na nějakém detailů záleží (a většině lidí záleží na makrodetailech typu rychlost, rozhodně ne na čipové sadě), tak se holt vždy a všude musíte ptát, když dotyčný detail není předmětem specifikace.
V prostredi, kde chceme provozovat otevreny software je pouzity hardware klicova zalezitost - a normalni clovek ji zkouma driv, nez danou vec zakoupi. Ze jde o klicovou vec jsme se presvedcili i v pripade Omnie - kde problemy s wifi casti jednoduse poprit nemuzete. Informace, ze tedy "cekate" na vydani nejakeho noveho chipsetu v tomto smeru sama o sobe znamena, ze ovladace muzou byt nedotazene - a tudiz problemove. Vazne ten pohled na novy produkt nevylepsujete.
Ani ty "closed-source" produkty se nemeni nepredikovatelne a chaoticky - vydani jsou minimalne verzovane - tzn. jsem schopen dovodit, s cim v danou chvili pracuji, aniz bych k tomu musel brat do ruky sroubovak. Nehlede na to, ze jsou srovnavane postupy obvykle u low-end zarizeni v cenove kategorii nizsi jednotky stokorun se zarizenim, kde stanovena koncova cenovka za cele zarizeni je ponekud vyssi a kde zakaznik pochopitelne vic zkouma, co to vlastne kupuje... a zda cena odpovida - neresi jen samolepky na krabici, jak si myslite. A pokud skutecne lidi resi rychlost a spolehlivost (a ne jen samolepky na krabici), tak cipovou sadu resit proste musi. V nekterych situacich dokonce ty otevrene ovladace neumi to, co bez problemu zvladaji ty proprietarni - a pak nastava dilema, zda provozovat zarizeni s otevrenym software, nebo ponechat originalni firmware s lepsi funkcionalitou.
Pri OpenWRT nemaju s WiFi velmi na vyber - hlavne ak chcu nieco moderne typu AC (o vychytavkach ako MU-MIMO radsej pomlcim).. v podstate okrem ath10k (ktory je plny chyb a orezana funkcnost a nizky vykon voci closed qca driveru) tusim nejaky mediatek/ex ralink.. to tiez ziadna slava.
Been there, done that - viac ako rocna skusenost s OpenWRT (hlavne WiFi) na qca IPQ8065 platforme mi bohate stacila!
Pajet procesor v TFBGA pouzdre a rucne? Velmi rizikove...
Omyl. Normální je si nezavřít dveře.
Do specifikace výrobku se dávají fyzický parametry (rozměry, napájení), počet a zapojení rozhraní, velikost pamětí,... Co se ale součástek týká, tam jsou čtyři kategorie součástek:
1) Vyměnitelné (jako modul SO-DIMM apod.). Neuvádí se, pokud nejsou volitelnou součástí, na které závisí parametry.
2) Specifické na přání zákazníka (např. kvůli tomu, že má licencovaný nějaký binární blob na konkrétní obvod). Uvádí se.
3) Klíčové součástky bez existence ekvivalentu (CPU, ADC,...). Uvádí se.
4) Ostatní součástky. Neuvádí se.
Pokud se uvádí, tak je potřeba přednostně specifikovat parametry místo obvodu (generalizace). Pokud napíšu "spínaný zdroj +3,3V/3A", můžu si tam hodit libovolný zdroj, co bude k dispozici. Když tam dám "zdroj +3,3V s TPS5430" a TI bude mít problém, tak tam nemůžu hodit něco jinýho, nestihnu termín, nebo zákazník nezaplatí, protože je tam něco jinýho (pokud jde o peníze, hledá se každá záminka). Pokud si do specifikace dám ramku od Micronu, seženu stejně zapojenou se stejnýma parametrama od třeba ISSI (levnější), tak neušetřím...
A pokud garantuje parametry stylem "(open source) driver v jádře", má to úplně stejnou váhu, jako slib "osazen XYZ123". Je jejich problém, jestli driver v jádře už je, vymlátí ho z výrobce, nebo ho budou muset dopsat oni sami. Mě jako zákazníka to v tu chvíli vůbec nezajímá.
Omyl? Vzdyt priklady na existujicim trhu mame, ktere dokazuji opak. Viditelne jinde s tim problem nemaji ;-)