"měly by být první routery expedovány v říjnu 2018."
Jasne, takze to bude tak cervenec 2019, to uz zname.
"Každá z desek je k dispozici za 29 dolarů plus poštovné a daň."
"Nejlevnější kombinaci je možné získat za 99 dolarů"
Jinak receno, nejlevnejsi kcemukoli pouzitelne kombinace vyzaduje nejmin 3 moduly? Aha, takze predchozi veta ze modul stoji $29, je prosta lez, to uz taky zname, NIC lze v kazdy vete aspon 2x.
"Simple NAS, která obsahuje 512GB SSD disk (NVMe) a poslouží jako síťové úložiště. Její cena je 399 dolarů"
Jooo tak tohle jen dokazuje kretenismus maxima celyho NICu. Za ty prachy se da naprosto vpohode koupit SOHO !!!!dvoudiskova!!! krabka, vcetne disku o desetinasobku kapacity. A narozdil od tohoto do i bude nejak fungovat.
Můj údiv na Simple NAS spíše směřoval ke smyslu nabízeného zařízení. Spousta amatérů jakmile si koupí jakýkoliv NAS, tak má pocit, že vyřešila veškeré problémy zálohování, archivace a dostupnosti dat. NAS s čistě jedním konzumním SSD diskem je "smrtelná kombinace", která po počátečním nadšení s novou hračkou dříve či později přinese jen pláč a skřípění zubů. Za uváděnou cenu 400$ bych spíš volil nákup zařízení 2-diskových osvědčených a zavedených výrobců pro domácí a poloprofesionální nasazení jako jsou Synology nebo QNAP.
Nadsenec si celej vedle sebe koupi kram za $400 ... jenom proto aby mel kram za $400, kdyz za tytez prachy muze mit nejen ze 2, alei i 4diskovou krabici, v x86 like HW uvnitr. A pri trose snahy vcetne tech disku. To tak leda blbec, to by sedelo mnohem vic.
Typickej BFU si (kdyz uz) koupi jednodiskovou krabku, ktera v 80% nebude ani NAS ale USB, ale kdy uz to sit mit bude, tak to bude vcetne disku stat do 3k, a to se jeste bude kroutit jak je to drahy. Jakozto hracicka si pak nebudu kupovat nefunkcni kokotiny od NICu, kdyz si muzu za par slupek koupit trebas tohle https://www.servershop24.de/en/server/hp/se-series/hp-proliant-se326m1-storage-server-2x-xeon-e5645-six-core-2-4-ghz-16-gb-ddr3-ram-2x-146-gb-sas-10k/a-114480/
Jo, bude to mit trochu vetsi spotrebu, ale ve vsech ostatnich ohledech (vcetne ceny) se pred tim muze jit vytvor NICu zahrabat.
BTW: Za tech 200Ecek co zbudou si do toho koupim dalsi dva SAS 2TB disky.
Počuj, mě je jedno, co si o tom myslí pan J či vy, jen jsem chtěl upozornit, že ty SSD disky mají svou cenu a ať tu tady nebalamutí kolemjdoucí. Jestli chcete používat jiné disky, klidně pětačtvrtky, kupte si CPU plus PCI modul a připojte si, co je vám libo. V tom je to kouzlo. Samozřejmě jen pro ty, co s tím umí a nějakou hodnotu v tom spatřují. Chápu, že to nemusí být každý.
Prepacte ale nereagujete nieako az velmi podrazdene? Zatoze niekto povedal svoj nazor a je pravidivy? Ze ten Vas modul za 400Dolar je proste predrazeny? Preco radsej nedate nieaku cenovu studiu tabulku na obhajobu? Jaaaaaj som zabudol ziadna nie je. Vlastne nie je nic co by normalne logicky obhajilo cenu preto tie vase prijemne reakcie
Ne reaguje přiměřeně. Že jste mistr ve srovnávání banánů s ořechy s odkazem na to, že přece oba mají slupku, tak to musí být to samé, jste prozradil ve svém příspěvku. On jen upozornil na to, že když dojdete do obchodu, tak kupodivu i když oba mají slupku, každý se prodává za úplně jinou cenu a to že je banán 10x větší neznamená, že bude taky dražší.
NVMe SSD v tomhle ma hodnotu presne 0, pokud ne zcela zapornou.
Nj, to asi v NICu nevedi, ze i ten nejpomalejsi disk na trhu dava bez problemu 150MB/s, coz je porad o 50MB vic, nez kolik da gigova sit ze? Mnooo a pak muzem pokracovat, kolik ze tam mate PCI-E linek? Protoze NVMe SSD pro sebe potrebuje ... 2. Jo a jakej je asi tak vykon celyho diskovyho subsystemu tohodle kramu? Aha, asi tak zadnej. On totiz potencial takovyho SSDcka ma problemy vyuzit i o rady vykonejsi HW.
Mno a predevsim, 500GB NAsu, to je teda kauf, na to si clovek ulozi i fotky z jedny dovoleny ... to uz je asi tak o 5 radu efektivnesi si za par korun koupit kolibku a k tomu par (mineno dva) 6TB disku. Stat to bude +- stejne (nevim jestli se uz delaj vetsi "normalni" = pro bezny pouzivani pouzitelny disky, tusim ze sem nekde zahlid 8).
Soudruzi v Nicu, vcetne tebe, zjevne porad nepochopili (a zjevne nikdy nepochopi), ze pokud by opravdu chteli neco udelat, a ne jen zbuhdarma vyhazovat prachy za hovadiny, tak vemou uplne bezne vyrabenej a po milionech prodavanej HW (za to petikilo pro koncaka max), a napisou na nej SW (vcetne samozrejme vykosteni vsemozny klacku ktery radi bezne vyrobci pridavaji). Ale to by si holt nemohli hrat na ty maly elektronky, jak tu nekdo podotknul.
Tak zrovna TP-Link bych za vzor nedával.
Tyhle jejich levný pixly mají jenom 100BaseTx. Pozor, 100Mbps není to, co dokážou uroutovat, to je normálně tak 25Mbps, za hezkýho počasí i 30.
RAMka tam decentně omezuje všechno, od bufferů přes počet pravidel firewallu (ostatně, víc než pět pravidel stejně nedá CPU) po počet spojení a velikost logu.
Že tyhle potvory mají dárečky v podobě ROM-0 ani moc nevadí, kompenzuje se by default zapnutým telnetem na všem včetně WAN.
Automatický update není a když jsem to zkoušel jednoho dne updatovat, tak se nezměnilo nic krom toho, že překlopili administraci do Flashe...
A tvrdý restart 1x týdně (před updatem na WRT) taky nedává moc šance na to, že krabičku nainstaluješ a zapomeneš na ni.
Tak oni dělají zřízení v různých cenových hladinách. Za pětikilo opravdu dostaneš jenom maketu routeru s konektory v měřítku 1:1,02.
Ono je vůbec zajímavý srovnávat něco s krabičkou za pětikilo. Když něco koupíš za pětikilo, tak
- 1/5 ceny je DPH, zbude 400
- 1/4 ceny si nechá prodejce, jsi na 300
- Něco si nechá dovozce a zaplaceni kontejneru a náklady firmy, počítej tak kilo. Jsi na dvou stovkách.
Za tu cenu v EU budeš rád, když vyrobíš desku. Kde máš součástky, osazení, krabičku, podporu,...? Holt tady nemáme tak levnou pracovní sílu, nemůžeme lít chemikálie rovnou do řeky a nemáme dotace na "likvidaci kapitalistických šmejdů"... I tak dostaneš jenom odpad, který je dobrý maximálně pro tchýni.
Pochybuju, že by tam RIPE cpalo ten nejlevnější odpad za pětikilo. A co se OpenWRT týká, do krabky za pětikilo šlo jenom DD-WRT (proti OpenWRT katastrofa).
Zrovna případ RIPE Atlas asi není úplně nejlepší reprezentace spolehlivosti: na deset tisíc připojených sond připadá jedenáct tisíc odpojených sond a další čtyři tisíce odepsaných sond.
Je pravda, že spousta nefunkčních sond má jinou příčinu, než selhání HW od TP-Linku – nejčastěji jde nejspíš o poškození filesystému na USB flash disku, nebo prostě ztrátu, ale i tak je vidět, že problémy se spolehlivostí se u RIPE Atlas řeší masivní redundancí.
Aby bylo jasno, rozhodně jsou tyhle "pětikilové" routery v řadě případů použitelné řešení a mají úctyhodný poměr cena/výkon. Ale je to prostě jiná kategorie - už jen Gbit LAN, ac wifi, USB 3, IPv6 (typicky), bezpečnostní aktualizace, CPU+RAM, ...
No, jako zaměstnanec cz.nic asi nemůžu být 100% objektivní, i když jsem mimo Turris tým.