Zásadní nová informace je použití slučovače pro obě pásma, takže zůstane u trojice externích antén. Předpokládám, že útlum slučovače bude kompenzován vyšším ziskem externích antén, takže beru plechovou krabičku na milost :)
Proč ne, tak třeba Cisco Vám ji rádo dodá - doporučil bych typ AIR-ANT24120, viz odkaz (zejména tabulka a detailní popis), uvádí u ní zisk 12 dBi. Ono totiž záleží na tom, jakou rovinu uvažujte. V praxi je nejčastěji zajímavá rovina horizontální; typický uživatel totiž neovládá umění levitace a pokrytí ve vertikální rovině by neocenil; tak proč zbytečně svítit do nebe.
Uvedená anténa je kolineární, je tvořena několika sfázovanými zářiči nad sebou v jednom krytu - tzv. bílá hůl. V horintální rovině má vyzařovací úhel 360 stupňů, ve vertikální pak 7 stupňů (pro pokles o 3 dB).
Všechny všesměrové antény mají pěkně prosím už z definice nulový zisk, tj. 0 dB. Anténa totiž nemá zdroj energie, aby mohla jakkoli zesilovat. Pokud byste vynalezl všesměrovaou antény s nějakým ziskem, pak Nobelova cena je vaše, a kromě toho by se veškeré učebnice fyziky mohly okamžitě roztrhat a zahodit, protože by neplatit zákon zachování energie.
Pokud vám někdo nabídne všesměrovou anténu s nějakým ziskem – ať výrobce nebo někde zde v diskusi, v podstatě jen napíše velkým písmem na své čelo: „Nerozumím fyzice, nerozumím radiotechnice, nevím o tom nic.“
To, čemu se říká, že anténa má zisk je jen podvod, kterého se dosahuje tím, že namísto všesměrově (inotropně) anténa vyzařuje jen do části prostoru, a tím do té části prostoru soustřeďuje o něco více intenzity rádiového pole, než kdyby vysílala všesměrově.
Jinak řečeno, čím má anténa větší zisk, tím větší část prostoru kolem anténu je hluchá a nepokrytá, protože zisk se dosahuje tím, že anténa vysílá jen do úzkého směru.
Čím vyšší zisk, tím menší vyzařovací paprsek anténa má. Takže pokud použije Turris anténu s vyšším ziskem, o to blběji bude vypadat pokrytí signálem kolem té antény a kolem celého routeru. Něco za něco.
Miloslav Ponkrác
Ano, ale ten prostor omezujete na kouli a ne na kružnici. Zažitý termín "všesměrová anténa" se používá pro vyjádření všesměrové charakteristiky typicky v horizontální rovině vyzařování, a to klidně se ziskem. Taková anténa ale nikdy nebude mít všesměrovou charakteristiku ve vertikální rovině vyzařování.
Až pokud by někdo inzeroval kulovou vyzařovací charakteristiku se ziskem, tak by teprve porazil fyziku.
To máte naprostou pravdu. Jen jste tak nějak zapomněl přes tu poznámku s Nobelovkou napsat, že izotropní zářič má kulovou vyzařovací charakteristiku, tedy promítneme-li kouli do vertikálního a horizontálního vyzařovacího diagramu, dostaneme pro všechny úhly stejný zisk 0dB.
A teď pozor - finta: potřebujeme pokrýt všechno okolo sebe, ale nepotřebujeme svítit ani do stropu, ani do země. Tam tedy anténě ubereme na zisku, a napereme to do toho prostoru okolo. T.j. omezením vyzařovací charakteristiky ve vertikální rovině dostaneme všesměrový zisk v rovině horizontální. Jinými slovy - v horizontální rovině dostaneme nějaký zisk pro úhly 0 až 360 stupňů, avšak v rovině vertikální toto nebude pro všechny úhly -90 až 90 platit. Pozor - vertikální a horizontální roviny vyzařovacího diagramu neplést s polarizací.
Myslel jsem si, že jen dogmaticky rýpete na slovo všesměrový, což implikuje kouli, a pak byste měl pravdu. Ale posledním odstavcem jste prokázal, že přemýšlíte jen v jedné rovině.
Jen k poslednímu odstavci. Rýpu do slova všesměrový. Žijeme prostorově ve 3D, takže všesměrový = vyzařující do všech 3D směrů. Tak to pro mě vždycky bylo a bude.
Vaše úvahy platí pro případ, že si dáte vysílací anténu hlavního routeru doprostřed prostoru, který chcete pokrýt. Já jsem u lidí málokdy viděl, že by si chtěli dávat router ausgerechnet doprostřed bytu.
Až někdy uvidíte vícepatrový dům – pochopíte, že je možné stát i o jiné vyzařovací směry než horizontální. To pak namísto všesměrový ve smyslu 3D nazveme jak? Hypervšesměrový nebo jak?
Já mám pocit, že ti co vidí slovo „všesměrový“ jako vyzařování v jediné rovině do všem směrů jsou ti, co přemýšlí jen v jediné rovině. Já jsem jen upozronil na to, že by lidé neměli myslet jen v jedné rovině. (Vidíte, jak se pane zamotáváte do vašich vágních, nesmyslných a nepřesných slov, naučte se česky prosím, a začnete se vyjadřovat správně a přesně.)
Ja som velmi rad, ze bude krabicka nakoniec kovova. Objednal som jednu Omniu s WiFi a jednu bez, este v case ked mala byt krabicka plastova (tu by som bol prezil tiez, ale takto som radsej).
Povodne som objednal len kus s WiFi. Pre ten druhy bez WiFi by sa mi viac hodilo, keby existovala moznost vacsej kovovej krabicky (povedzme na sirku 19" racku), kde by sa zmestilo zopar SATA diskov (stacili by mi dva 3.5") a aj interny zdroj ktory by to vsetko napajal - to by som zobral len Omnia dosku a tu vacsiu krabicku a ostatne by som tam dolozil sam. No ale ked na kampani pridali verziu bez WiFi, tak som nevydrzal a priobjednal som ten druhy kus, pretoze mi bolo jasne, ze sam si rozumnu krabicku nevyrobim. Pravdepodobne z toho nakoniec bude nejaka "varianta brod" (disk len jeden, externy, pripojeny cez USB3), ale to sa este uvidi.
Ta krabica na tom odkazovanom fore vyzera trocha "tankisticky". A podla vsetkeho je pre povodny Turris (nie Omniu, ta ma 12 LEDiek).
No ale ked sa niekde objavi rozumna vacsia krabica pre Omniu, rad sa necham zlakat...
Taky bych velmi uvítal krabičku pro 2x 3,5" HDD.
Ale dotaz, jak to připojím k Omnii, co všechno budu potřebovat? Nějaký adaptér z mSATA (je možno dát odkaz?), ale to mi vznikne jen jedno SATA, ne? A kde vezmu napájení pro ty disky, na desce Omnie nějaké 5 a 12V výstupy nevidím.
ja osobne se dokazu smirit s tim, ze to nebude z plastu, rozhodne bych nerad mel v byte toho prototypoveho jezka ... asi by se mi udelalo zle, zkratka anteny patri na jednu stranu a basta
ale vice me trapi, ze vsichni zacali ignorovat pri mnoha debatach druhy, 150k, milnik projektu a to je slibene barevne provedeni ... jak to tedy bude? opravdu to bude ve vice barvach? nebude to doufam folie? bude na vyber i zakladni nebarvene provedeni?
No jen mě to připomnělo krabičky, jaké se dělaly před 30 lety za totáče :-) Ale možná ten retro styl potáhne. Jinak z praktického obchodního hlediska je nesmysl už prodané kusy vylepšovat oproti stavu během prodeje. Možná ale pánové nyní zjistili, že kovová forma pro plast zraje nejméně půl roku, než se dá použít.
Vývoj a odlaďování formy fakt není taková sranda, viz třeba https://www.raspberrypi.org/blog/raspberry-pi-official-case/
Blbost
při pár tisíci kusů se vyplatí to napálit na laseru, případně vysekat na vysekávačce a ohnout na ohranovacím lisu. Při desítkách tisíc se vyplatí střižný a ohýbací nástroj , při ataku 100k kusů už bych uvažoval o postupovým lisovacím nástroji. Dělal jsem pár let technologa v lisovně, tak vím o co go. Co znám lisovny na jihu čech, tek určitě bych poptal Keytec, Magna-Cartech, Sinop. Udělají rozpočet podle počtu kusů.
Ja jsem si uz nabil usta s tabletem Jolla, takze dalsi crowdfungngove kampane sleduju jen se zabavou z povzdali.
Chtel sem se ale zeptat jestli nevite jestli muze prispevatel zrusit svuj prispevek do ukonceni kampane.
Protoze to pridavani dalsich "golu" a funkci (ktere se dkonce navzajem vylucuji) me uz prijde jako naprosty vysmech.
Rekneme ze prispeju na nejaky vyrobek ktery je pekne prezentovany a ma popsane funcke a vzhled. A pak se kvuli velikemu uspechu udela novy gol: "Pri pul bazilionu dolaru to bude ruzove a polepene My little Pony" - dosahne se toho... a ja najednou prispivam na uplne jinak vypadajici vyrobek nez jsem puvodne posilal penize. A neni to jen o vzhledu...
Resi tohle nekdo ? Nebo je to ve vysledku vazne o tom ze poslu nemaly obnos penez na neco co muze nakonec fungovat a vypadat uplne jinak ... pokud se toho dockam ?
Na Indiegogo k tomu mají celkem obsáhlou odpověď našel jsem ji prvním dotazem do Google. Ano, je možné si nechat vrátit peníze.
Buď jsem nepostřehl břitkou ironii nebo jste se neobtěžoval přečíst Vámi odkazovaný text, případně jej domyslet v kontextu původního dotazu.
Tu kampaň nijak nesleduju, ale z updatů je zřejmé, že od ohlášení nového cíle 500k k jeho dosažení bylo třeba 15 dní, tedy o pět dní více než je maximální doba, po kterou je indiegogo ještě ochotné vrátit peníze (pokud by ho nebylo dosaženo, furt je to zařízení podle původního zadání). Čestná odpověď tedy zní, že je možné požádat o vrácení peněz, ale je nepravděpodobné, že se to stane. Indiegogo navíc nijak neposuzuje realizovatelnost projektu, tím méně míru splnění jeho cílů. Zájemcům doporučuju kampaň prvního nositelného projektoru, který umí promítat černou barvu. Tu naopak s pobavením sleduju už dlouho (a nejsem si úplně jistý, jestli Cicret není starší projekt)
Chlazení podtrhuju. Na tohle všichni výrobci z vysoka kašlou.
Hliníkovou krabičku, klidně plechovou, a buď pouzdro velkého švába nebo plošák z rubu pod švábem opřít tepelně o vnější skříňku, třeba přes podložku z hliníkového plocháče a kus teplovodivé žvejkačky (Fuji Sarcon - ale ideálně bez žvejkačky, jenom přes tenkou vrstvu kvalitní a elektricky nevodivé pasty, např. Ceramique).
Antény neslučovat... slučovač je fuj, a stejně tak i vícepásmové antény. Šanci trochu ladit má jedině anténa pro jedno pásmo. Taky mi připadne trochu trapné, že jsou všecky antény (proutky) hodně blízko u sebe, takže se ten lesík navzájem ovlivňuje... ale s tím se asi nedá nic moc dělat, zvětšovat krabičku kvůli tomu nebudeme, žeano :-) Možná by bylo fajn, dát třeba antény na protilehlá čela, na každém čele krabičky jedno pásmo... ale to už si dost vymejšlím.
Zisk antény je přímo úměrný směrovosti. Do čím menší výseče prostoru je energie směřována, tím vyšší úroveň vyzářeného signálu lze v kýžených směrech šíření dosáhnout (ale tím slabší je zároveň vyzařování v "slepých" sektorech). Anténa se skutečně všesměrovým vyzařováním (diagram ve tvaru koule nebo jablka, nikoli talíře) nemůže mít větší zisk než prostý dipól.
http://e-shop.fccps.cz/download/adv/frr/wifi_anteny/wifi_anteny.htm#dipol
http://e-shop.fccps.cz/download/adv/frr/wifi_anteny/wifi_anteny.htm#omni
Plechova krabicka dobre vypada, ale zas takove plus to neni.
Kazdy router mi vzdy lezel nekde pod/za stolem.
Cemu by vadilo mit o par anten navic?
A proc je 2,4GHz "stara" WiFi? :-/
Hlavne nikdy nenechat designerovi hlavni slovo! Muj Asus notebook ma HDMI a VGA, ale tak blizko, ze oba kabely nejdou pripojit soucasne.
Musel jsem jeden odriznout https://plus.google.com/+MartinVancl/posts/2xqiepGRZk4
Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz je stará z mnoha důvodů, zejména však proto, že poskytuje pouze tři (při nejlepší vůli čtyři) nepřekrývající se kanály šířky 20 MHz. A poslední Wi-Fi standard, který si vystačil s kanálem šířky 20 MHz byl 802.11g z roku 2003.
Od té doby vznikly novější standardy 802.11n s šířkou 40 MHz a 802.11ac s šířko 80 MHz, které jsou realisticky použitelné právě jen v pásmu 5GHz.
Smutná zpráva bohužel je, že nejspíš i v roce 2016 se budou stále prodávat nová zařízení, která budou podporovat Wi-Fi pouze v pásmu 2,4 GHz. Poměr takových zařízení k celkovému počtu ale snad bude nadále klesat.
Jsem mám, že existuje neschopný Lol Phirae, který závistivě nedělá nic jiného, než sleduje mé příspěvky, aby pod ně mohl napsat nějaký osobní útok na mou osobu. Máte zřejmě nějaký psychický problém, nicméně těší mě, že způsobuje radost jedné nedospělé bytosti jako je Lol Phirae, která není schopná se jinak realizovat.
Ty kecy o designu mi připadnou poněkud mimo mísu, protože u profi zařízení je praktičtější hranatý balení, který se líp stohuje nebo se k takovýmu zařízení líp dodělávají například krabice na ext. disky a podobně.
Co považuju za nejpodstatnější je skutečnost, že Omnia bude v plechu, protože kromě chlazení to při řádném uzemnění zajišťuje lepší oddělení nevysílacího HW (prakticky vše až na wifi karty) od všemožným rušením promořenýho vnějšího světa.
Jen doufám, že vývojáři nakonec upustí od poněkud nešikovnýho nápadu s dual-band anténama a směšovačem signálu ve prospěch varianty s pěti anténama, pokud někdo nechápe proč, tak vysvětlením je větší variabilita použití bezdrátové sítě.
Vemte si například následující situaci: Mám byt, který mi spolehlivě pokryje 5GHz, ale zároveň se například chci s kamarádem přes ulici podělit o net (+ občas nějaká ta lanka).
Takže řešení jsou asi takový:
1) Obětuju jednu možná dvě dual-band antény (pendreky) a připojím 2,4GHz směrovky - buď vysoká cena za DB nebo možný problém s dvojím signálem v jendopásmové anténě
2) Otvírám router a doufám, že se směšovač dá odpojit tudíž lze připojit pigtaily pro antény navíc (vrtám do krabičky routru a instaluju pigtaily tak, abych se za výsledek nemusel stydět)
3) Ideální stav - dostanu router s pěti anténama a ty měním za účelem dosažení požadovaného pokrytí (a měl bych si nejspíš dávat bacha na parametry, abych nepřešvihl vysílací výkon)...
To přešvihnutí výkonu povoleného zákonem uděláte coby dup. Když jsem jednou proměřoval prostorové rozložení intenzity rádiového pole na určitých frekvencích v několika městech, tak bych mohl rovnou podávat jedno hlášení na ČTÚ za druhým.
České zákony povolují v pásmu 2400–2483 MHz max. výkon +20 dBm EIRP. V USA je ale povoleno +30 dBm EIRP, pokud je mi známo, a mnohé routery už překračují i český zákon i tak.
S anténou s vyšším ziskem jste překročíte čáru až moc snadno.
Posledni HW zmena v kampani Indiegogo byla pri dosazeni hranice 500k USD. Od te doby nic - pouze SW updaty. Mam pocit, ze vyvojarum dochazi dech a za dalsi dosazene urovne uz nic nedavaji - tyto SW updaty by naprogramovali postupem casu tak jako tak. Kdyby misto toho pridali neco opravdu uzitecneho, idealne aspon tech 2GB RAM nebo lepe slot pro SODIMM RAM, udelali by lip a verim, ze by se kampan za zbyvajici 3 dny dostala k milionu USD...
4GB kvalitni DDR4 RAM v SODIMM slotu stoji 30 USD. Kdo by tedy dobrovolne vyuzil super nabidku PERK 2GB RAM upgrade za 49 USD ?
At tam radsi daji prazdny slot SODIMM a ja si tech 4GB koupim klidne zvlast za 800 kacek, furt to vyjde levneji a RAM bude ctyrnasobek nez ted.
Problém je, že už teď tu úvodní sérii CZ.NIC dotuje a za každý vyrobený kus bude doplácet desítky dolarů. Takže další náročná vylepšení ten deficit jen prohloubí. Navíc v téhle fázi už není možné dělat na desce velké změny, mají za sebou několik kol výroby prototypů a návrhy jsou hotové. Těžko se teď jen tak rozhodnou to celé překopat.
Petre, beru, zasah do desky a pridani slotu pro RAM misto zapajeneho cipu je opravdu zasadni zasah. To nezpochybnuju.
Ale pouha vymena RAM cipu (SOC nebo jak se to jmenuje) nestoji v navrhu nic. A co se ceny cipu tyka - opravdu by me zajimalo, jaky muze byt cenovy rozdil mezi cipy 1GB a 2GB, potazmo treba 4 GB. Neverim, ze bude mezi 1 a 2 GB rozdil ve vysi 49 USD. Tipuju tak 15 USD max. Bylo by pekne, kdyby tu na toto odpovedeli primo panove z CZ.NIC. Chtel jsem se na to zeptat primo na strance indiegogo, bohuzel komenty tam muzou vkladat pouze ucastnici kampane. Pouha registrace na portalu nestaci :(
Jedině jim napsat mail případně to zkusit zde https://discourse.labs.nic.cz/
Dobry den!
Bohuzel se pletete, ten rozdil mezi 1GB a 2GB je skutecne tak dramaticky. Nema smysl to srovnavat s cenami SO-DIMMu a podobne. K tomu procesoru nemuzete pripojit libovolne pameti. Nas navrh v zakladni cene pouziva 2x4Gb a upgrade je mozny pouze na 2x8Gb a v teto konfiguraci s danou sirkou sbernice apod. bohuzel neni prilis moznosti a vsechny jsou drahe. Pak samozrejme pripoctete DPH, provizi IGG a naklady na zmenu osazovani a mame tuhle cenu.
Sami jsme zprvu vahali, zdali takto drahou moznost vubec nabidnout. Pokud by se prihlasilo male mnozstvi lidi, vubec by to ekonomicky nevychazelo. Ale zajem nas mile prekvapil.
Dobry den pane Filipe,
dekuji za objasneni a chapu. Opravdu jsem si nemyslel, ze budou ty cipy tak drahe.
Muzu se jeste zeptat, proc jsou v Omnii pouzity cipy a nikoli slot pro RAM, jako byl pouzit v Turrisu?
Nekde na fotkach jsem to zahlidl, ze tam byl slot.
Co vas vedlo ke zmene na cip, kdyz je ta varianta vyrazne drazsi a moznosti upgrade omezene pouze do 2GB, resp u osazene PCB jiz zadne?
V Omnii se o SO-DIMMu nikdy neuvazovalo, takze mozna slo o fotky stareho Turrisu 1.0 nebo 1.1.
Pro puvodne uvazovanou velikost pameti - 256MB - 1GB vychazi varianta s chipy na desce oproti SO-DIMMu levneji a pak take muze byt deska o neco mensi. Mensi deska opet znamena nizsi naklady na vyrobu, prepravu, baleni a take na vyrobu krabicky.
Jak uz jsem rekl, zajem o 2GB nas velmi prekvapil.
Jak videt, nad tema cenama perku se zacinaji lidi zamyslet i primo v komentech kampane - ted zrovna tam nejakej Polak pise dotaz, proc stoji LTE modem 120 babek, kdyz se nabizi za 70 a prodava to dokonce nekdo z CZ:
http://www.ebay.com/itm/NEW-LTE-WWAN-modem-2G-3G-4G-miniPCIe-Quectel-EC20-better-Sierra-Wireless-MC7710-/301738721235?hash=item4641077fd3:g:gLMAAOSwu4BVpYe1
Cili 70 USD pri KUSOVEM odberu, pri vice kusech se urcite domluvi sleva.
Ja bych to videl tak, ze cz.nic vidi, ze je zajem, tak ted uz se bude snazit z toho neco vytriskat, kdyz uz je kampan tak uspesna. Proto na nove perky nasazuji vysoke ceny a nove goaly uz nejsou nijak zajimave. Komunita ty veci naprogramuje tak jako tak, kdyz to nekdo bude chtit.
Nečekal jsem, že Armada 385 je 32bit, takže so-dimm bude k prdu jak u prvního Turrise. Ano, souhasím, že 2GB za 49USD je předražené. Mohlo by to být levnější.
Proč se CZ.NIC rozhodl použít Armada 385 místo např. Krait 300 prý je to o třetinu rychlejší (viz upczone, kde se to rozebírá) a s těmi stretch goaly souhlasím.
Bohuzel to, ze je v reklamnim letaku napsano, ze SOC podporuje 2xSATA, 3xPCI a 3xeth neznamena, ze to vse muzete zapojit najednou. Jste limitovan poctem SERDESu a take povolenymi konfiguracemi, ktere ten SOC nabizi. Pokud bychom pouzili konfiguraci s 2x SATA, museli bychom dosti podstatne oriznout neco v sitovem vybaveni a to jsme nechteli. Uz to, ze jeden slot je dualni (mPCIe/SATA) nas stalo hodne usili.
zjisti si alespon zakladni informace, nejde o zadnej SIM slot, ale o hybridni SIM+MicroSD slot...
druha vec je ze do nej muzes strcit microSD i chipSIM zaroven ;)
http://smartmania.cz/bleskovky/dualsim-microsd-hybridni-slot-navod-android-12424
A? Ono je snad jasné, že když se někdo ptá na to, zda by tam nešlo dát SIM slot, který bere mi microSD, tak tím myslí hybridní, ne? Jako pokud šlo o takové slovíčkaření, tak to je potom už čistý trolling a důkaz ještě většího ubožáctví než když někdo machruje bez znalostí.
A ano, když to opiluješ na dřeň, tak tam oboje narveš. Ale dost pochybuji o tom, že by to běžný uživatel dělal a i většina těch, co to zkusí, tak to neudělají se svou běžnou SIMkou a SD kartou, ale spíše jen tak na zkoušku.
dotaz byl polozen nevhodne a clovek ktery to nezna ma pocit ze tazatel chce opravdu cpat microSD na kontaky sim slotu, tak ho normalne opravi ze asi myslel micro simku, pokud by naopak tazatel se spravne technicky zeptal na hybridni slot, tak by ten kdo ho nezna nemel pocit ze je tazatel mimo a neopravoval by ho ze myslel microsimku, takze vis co? proste nemachruj, netrolluj a neshazuj ostatni ... ;)
Oproti již známým výtkám přidávám i své postřehy. Kampaň je vedena na pro běžného čecha nepřístupném webu. Oproti například zdejšímu rootu, kde nemám problém se zobrazením, v podstatě kromě celkové sumy a počtů čehosi co nevím jak si přeložit (gůgl jednoznačnost nenabízí) z nabízejícího webu na běžně používaném iceweaselu 3.5.16+ADP nevidím nic. Takže po objednání u kolegy, který je ochoten měnit peníze na různé pejpely a nechtěl jsem jej okrádat o více času díky za informaci že jsem si mohl vybrat něco co již nejde hardvérově doplnit (RAM)?......Objednával jsem si binárně dle zdejší informace že HW bude jednotný z možností základní verze/plně vybavená verze s tím, že zbytek podle potřeby doplním. Nebo je něco jinak? No a špatně se vysvětluje známým že mají posílat peníze v emerických koláčích v ČR neznámým způsobem na podporu projektu české firmy..... Na konci by mne zajímalo jaké procento bylo zahraničních přispěvatelů abych si spočítal na svém příkladě, že v ČR mohlo být vybráno 300% toho co vybráno jest.
Procento zahraničních přispěvatelů je 79. Asi těžko by se stejné množství zahraničních přispěvatelů dalo nahrnat třeba na český Startovač.
Rozumím tomu, že na Indiegogo to není pro každého (zejména pak je to problém pro firmy). Není ale nic jednoduššího, než počkat, až to budou prodávat normální e-shopy.