Já jsem naopak čekal mnohem méně. Oni lidi mají obecně plná ústa zájmu do chvíle, než má dojit na otevření peněženky. Tady je to navíc pro většinu lidí zajíc v pytli, kde přesně nevědí, co mohou očekávat, zvlášť pokud dosud nemají vůbec žádnou zkušenost s OpenWRT. Případně, a to je snad ještě horší, mají očekávání přehnaná, pokud mají zkušenosti třeba s Mikrotikem a shánějí se po tamních podivuhodných funkcích typu Ethernet over IP.
No pokles byl způsoben podle mne nedodržením slibované ceny - 100USD.
Pokud by ji dodrželi, bral bych ho také, ale takto zůstanu u OPENWRT, z kterého oni stejně vycházejí. Jen mne udivuje, že používají OPEN projekt a jejich FW podle všeho bude "uzavžený", podle mne tímto porušují licence, ale možná to není pravda, jen jsem to někde četl.
No nevim kolik zajemcu si to za ty penize najde...
Ja uprimne bych to za 5000 Kc nekoupil, ovsem uz bych se nehadal, pokud by implementovali protokoly pro xdsl a cabel, pokud to vubec mozne je a bylo by to kompatibilni minimalne s tuzemskymi poskytovateli.
V smb prevlada mikrotik,
Na vesnicich stale prevlada wifi, stim se nese otazka, proc kupovat neco takoveho, jen kvuli automatickym aktualizacim? Zase tak paranoidni lidi nejsou a mnohdy je jim to sumak.
Ve mestech je mnohdy problem rozkopat zastavbu, proto pada volba na dsl, kabelovku. Malo kdy a malo kde jsem videl optiku / lan pripojeni.
Super kousek hardwaru, ale urcite si ho nechci dat jeste za dsl/cable modem a mit dalsi zarizeni.
Za posledních 15 let jsem bydlel asi v 10 lokalitách (jih, sever, praha) a jen na 2 z nich jsem měl kabel nebo dsl. Ve většině ostatních případů to byl lan (domovní rozvod) nebo wifi. Aktuálně mám Turrise téměř druhý rok.
Řeším/řešil jsem hromadu připojení jiných na dsl/kabelu a vždy mohu konstatovat že je s tím problém co se schopností/možností/spolehlivosti oněch modemů týče. Takže pokud mě zase někdy potká kabel/dsl, tak stejně chci Turrise..
Ty problémy s modemy jsou nedostatečný výkon, omezující funkce (možnosti nastavení), omezující spolehlivost (nekvalitní wifi apod..), pomalé LAN porty atd..
Pokud bych chtěl něco co bude mít alespoň gigabit porty, dostávám se v ceně na cenu toho Turrise a i tak bude vše ostatní mizérie.. O tom, že udělat si z Turrise domácí NAS na velmi slušné úrovni (rychlosti) je pohoda, ani nemluvím.
A těch důvodů je víc.. Ano - není to pro každého, ale já za tyhle peníze nic lepšího nenajdu. Naopak.. stejné funkce tady mám v ceně jedné krabičky (a hromadu dalších) a takhle bych po cca 3 - 7 tisících potřeboval 2 - 4 krabičky (to podle toho co bych chtěl všechno řešit)
DSL neměl být nikdy uvnitř, ale měla to být samostatná krabička s názvem SMRT. Bohužel žádný velký výrobce čipů se s nimi nechtěl bavit, protože poptávali málo kusů (ze stejného důvodu vlastně vznikl původní Turris) a alternativní čipy dávaly špatný výkon. Proto byl ten projekt uspán, ale rádi by ho časem obnovili. Totéž platí pro kabelový modem, ale tam je situace s výrobci ještě o řád horší. Je to uzavřený svět sám pro sebe.
Tak zrovna největší tuzemský poskytovatel kabelovky dává takové cable modemy, že si na tom wifi ani netroufám zapnout (a už vůbec ne v rámci toho jejich "sdílej wifi s ostatními zákazníky a budeš se moct připojit na náhodných místech"), například proto, že mám pocit, že mohou v tom zařízení na dálku nastavit výrazně víc věcí, než já přes http/telnet administraci. A rozhodně nemám kontrolu nad (ne)aktualizacemi firmwaru v případě nějakého "rom-0" bugu.
V případě dsl modemů (5 a více let zpět) jsem měl problém, že často měly málo výkonu i na samotné PPPoE či L2TP (pod specifickou zátěží vypadává spojení), takže jsem je nakonec provozoval v "bridge" režimu i v případě že za tím byly jen jedny widle a nic jiného. (Pak si dělaly to PPPoE ty widle a spojení bylo najednou stabilní).
Pánové, mám asi trochu hloupý dotaz, ale snad mi někdo poradí.
Mám modem s wifi od UPC (nějaké Cisco). Má pro mě Turris smysl? Jestli to dobře chápu, Turris přímo k UPC připojit nepůjde, takže bych ho musel připojit za ten modem co už mám. Dvě wifi asi nepotřebuju, takže bych měl kouknout, jestli ten UPSácký modem dokáže wifi vypnout. Chápu to správně?
Je to shit ale v bridge modu te to tolik nezajima protoze jen prehazuje data. Jen je o ten modem vetsi spotreba.
Ale zas na druhou stranu spousta lidi ma sit modem a za nim nas. Zde je pak spotreba defakto stejna ve chvily kdy nas nahradi turris. O tom ze oproti prodavanym nasum toho turris zvladne vic ani nemluvim.
Dobře, budu fakt za blbce, ale stojí mi to za to.
Mám doma UPC (down 40 Mbit, který je skutečně takový zatím vždy, kdy jsem to ověřoval, od 15.1. budu mít 100 Mbit) a mám ten jejich Technicolor, který by měl být podle všech názorů ještě větší shit než zmiňovaný Cisco. Chápu, že za ty prachy asi být musí a že Turris bude o dvě třídy jinde.
Jenom mi pořád nikdo nevysvětlil, v čem ta shitovost spočívá. Těch 40 Mbit tahám z internetu spolehlivě. Doma mám obsazeny 3 ze 4 gigabit zásuvek a když přetahuju data z disku na disk, tak těch cca. 50 MB/s diskové rychlosti bez problémů dávám. WiFi jde samozřejmě o dost pomaleji, fakticky mezi 10-30 Mbit, ale v tak strašně zarušené pražské zástavbě, kde je v dosahu okolo 4 AP na každý kanál, to asi lépe stejně nejde. Byt je malý a router uprostřed, takže s dosahem taky není problém. Jo a protože ten modem je v pronájmu, tak o aktualizace se stará UPC (ten režim mi celkem vyhovuje - já si nastavuju vše co se týká mé (W)LAN, tedy WiFi AP, adresy, DHCP, NAT vč. forwardingu a firewall a oni ten zbytek) a skutečně to dělají. NAS a další serverové věci už mám pořešené síťovým diskem WD (je tam PowerPC board) s vlastním Debianem v chrootu. Jediné, co mě na routeru fakticky štve, je spotřeba okolo 10 W.
Může mi, prosím, někdo vysvětlit, v čem bude můj život lepší s kvalitním routerem (ať už Turris, nebo jiný), nebo to fakt není pro mě? Nemám problém zaplatit za kvalitu, ale zajímá mě reálný přínos oproti stávající situaci. Díky moc za názory s relevantní informační hodnotou (že jsem lama mi psát nemusíte).
Díky, asi to tak bude.
Nicméně stejně bych ještě rád dostal víc podrobností k tomu shitové vs. neshitové routery. Chápu propastné rozdíly v kvalitě u rackových krabic s desítkami portů, ale tady jsme u domácího routeru. Neměl jsem možnost vyzkoušet např. propustnost při zatížení dvou dvojic portů současně, ale jak často tohle nastává v domácím využití? WiFi, tam asi bude zásadní rozdíl, ale zase jsme u těch okolních podmínek a reálně využitelných dosahů.
Jo a ARMboard s 4 jádry a 1G RAM jsem koupil v létě za 15 USD, takže to mě taky nemůže ohromit.
Ta shitovost obvykle sestává z kombinace:
Malá propustnost. Třebas jen 1Gbit celkem. Při 1 WAN a 1 LAN to je dobré, ale při 4 LAN už je to efektivně jen 250Mbit, spíše méně. Obykle to lidé nepoznají, dokud nezačnou v obýváku na televizi sledovat Full HD film z počítače v době, kdy někdo jiný v rodině něco stahuje a nedej bože aby někdo chtěl hrát nějakou online hru, protože s tak zahlcenou sítí to půjde špatně a dotyčný bude mít chuť vraždit. Některé hodně shitové věci pak sice mají papírově 5 x 1 Gbit konektor, ale vnitřně uroutují sotva pár set MBitů.
Životnost. Ne, že by to umřelo, ale spíše to začně vytuhávat, restartovat se, fungovat až po pěti minutách od zapnutí, hřát, hučet atd. Obvykle jsou za tím levné součástky (kondenzátory a cívky) nebo "budget" technologie výroby DPS a jeho osazení.
Možnosti nastavení. Pro takové to normální brouzdání není problém. Ale chcete třebas připojit kamaráda, ale tak, aby měl internet ale ne, aby byl ve vaší lokální síti. Nebo chcete pro určitou část sítě nastavit jiná pravidla routování. Kupříkladu dovolit z venku daný port jen u serveru s Linuxem, ale nedovolit spojení na stejný port na jiných zařízeních. Shitové routery mají možností minimum, nedokumentované, nebo někdy i nefunkční (to si pak myslíte, že máte nastavený firewall no a ono ne).
Defaultní nastavení, která nelze měnit. Od profi zařízení se čeká, že vše půjde nastavit. U shitových se ale obvykle najde něco, co nastavit nejde a využije se nastavení dané výrobcem. A to začne být problém, když je to nastavení blbě. Kupříkladu jsem měl router, který blokoval některé porty používané pro VPN. Nešlo to vypnout.
Neopravované chyby ve firmware. Většina těhle zařízení nikdy nedostává firmware s opravami, případně ty chyby ani nejsou opravovány.
Limity, které by člověk nečekal. Chyby v implementaci protokolů. Už jsem měl tu čest s kouskem, který měl napevno nastavené MTU a nedokázal správně reportovat zahození příliš dlouhého packetu do LAN.
Dokumentace. Nulová, případně varování před epilepsií ve 168 světových jazycích.
Kvalita provedení. To je hodně subjektivní, někdo nenávidí plast, jinému vadí přepálené LED, někdo je nesvůj z miniaturního adaptéru, který se hřeje. Všem asi vadí, když kabel nedrží v konektoru. Mě osobně vadí, když na krabičce není nic, co by ji umožňovalo přišroubovat na zeď.
Zkrátka, "shit" je dost široký pojem. Ale každý z nás ho pozná :-)
Pěkný popis. Na druhou stranu: většině uživatelů by asi stačil nějaký Mikrotik (např. RB951G-2HnD), HW má rozumně kvalitní, OS také, webovou konfiguraci i cmdline a je dost flexibilní, má dostupné pravidelné aktualizace, stojí méně než polovinu.
Proti Turrisu je OS proprietární a také neumožňuje různé dodatečné věci jako NAS, je to prostě router. Takže otázka je, jestli dodatečný výkon, funkce, flexibilita, otevřenost, atd stojí za ten rozdíl v ceně.
Super, díky za vyčerpávající odpověď. Takhle jsem si to mohl projít bod po bodu a mám prostě štěstí - většina bodů u mě zrovna náhodou neplatí, je řešena jinde či není relevantní vzhledem ke způsobu použití. Což je rozhodně lepší než bez znalosti čehokoli říct - jak mají někteří diskutující tendenci - máš shit, nebuď lama, zaplať si za pořádnej, nebudeš litovat.
Promiň, nepovedlo se mi dekódovat, co jsi chtěl přesně sdělit.
Hardware neznám (nad rámec článků na Rootu a oficiálního webu), ale originální Turris má pár lidí ve škole a viděl jsem tam otevřenou SSH session na něco, co vypadalo jako normální Linux.
Navíc jsem slyšel, že už tam někdo nainstaloval Debian.
Podle mě je Turris Omnia super nápad, hodně routerů má omezenou NAT tabulku třeba na 100 TCP spojení (což je u Torrentů děsivě málo) atd. atd...
Na druhou stranu, když vidím jak všichni domů kupují router, NAS, přehrávač internetového rádia, chytrou televizi a já nevím co, tak to řeším po svém malým linuxovým PC v obýváku.
Dneska se dá v pohodě koupit základovka GIGABYTE H97N-WIFI, která je Mini ITX, ale má 2x HDMI (1 pro monitor, druhý pro televizi), 2x GLAN (takže to jde použít jako router, když do druhého slotu připojíte switch) a to vše můžete dát do malého casu jako Fractal Design Node 304 Black, kam lze teoreticky narvat až 6 HDD.
Já mám v počítači klasické Ubuntu 15.04 na SSD disku (běhá to jako blesk), pak 2 disky v RAIDu na data. Do počítače teď chci implementovat router (dám za to switch a na wifi použiji integrovanou wifi kartu s anténou), používám to jako přehrávač videí, přehrávám internetová rádia, je to takové multimediální centrum a mám u toho stolek z klávesnicí a myší v obýváku, takže je to pohodlné i na práci.
Nechci všem brát iluze, ale moje zkušenost je, že nejlepší je mít jedno zařízení na vše, člověk pak nemusí přenášet data, řešit nějaké kompatibility, protokoly pro komunikaci, atd. atd... A linux je na tyhle věci úplně v pohodě,...
Měřil jsem spotřebu a počítač žere 35W bez monitoru, což taky není nijak děsivé. Cena kolem 10.000 Kč a člověk má úplně všechno. A myslím, že i výkonem a možnostmi nějaký router Turris v pohodě dám na dvoujádrovém Intel procesoru x86.
V podstate niekde máte aj pravdu. Ja som si tiež poskladal presne na tomto MotherBoarde počítač cena vyšla okolo 200 EUR, pokiaľ sa budete o tento počítač starať, aktualizovať Linux, analyzovať logy, analyzovať neporušenosť dôležitých systémových súborov a podobne tak v podstate sa OMNII vyrovnáte.
Ja pomáham jednému známemu tu na Slovensku, ktorí robí alarmy JABLOTRON pomáham mu s webstránkami. A veľmi nás zaujala OMNIA, v podstate ide o "IT službu", ktorá sa bude starať o zákazníkov, ktorý tento router potrebovať budú.
Omniu môžeme chápať ako "online zabezpečovaci službu" - práve vďaka aktualizáciám a monitoringu sieťovej aktivity - honeypoty a podobne.
Mnoho z klientov chce hlavne kamerový systém, alebo inteligentný dom a mnoho z nich sa chce na tieto zariadenia aj prihlasovať napríklad keď nie sú doma, alebo sú v zahraničí, takže potrebujú statickú IP-čku a tu začína problém, pokiaľ máte statickú IP-čku, tak váš router je náchylnejší na útoky. Nehovoriac o tom, že pri návrhu digitálnych kamerových systémov sa na tieto zariadenia ohľadne bezpečnosti veľmi nemyslí a jednalo by sa veľmi nepríjemný zásah do súkromia klientov, keby sa ich kamerové zábery z ich domova ocitli vonku na verejnosti. Mnoho klientov zase nemá rád, keď sa na zariadenie musí pripájať cez servery firmy, ktoré dané zariadenie vyrobilo napríklad alarmy JABLOTRON, ktoré môžete riadiť a sledovať cez JABLOTRON server a JABLOTRON už pomaly nie je ani alarm ale začína sa podobať veľmi pokročilému monitoringu vášho domu alebo dokonca by sme mohli začať hovoriť o inteligentom dome. Klienti chcú súkromie a chcú pristupovať priamo k svojim zariadeniam z internetu. A práve tu môže uspieť OMNIA, a verte mi dosť ľudí si zaplatí tých 200 EUR navyše. Čo by mohlo v budúcnosti zvýšiť počet vyrobených kusov a hlavne znížiť ceny.
Viem, že môj známy, ktorý pracuje aj pre JABLOTRON bude prezentovať svojim klientom aj OMNIU a viem, že cenu nebude navyšovať - router bude za pôvodnú nadobúdaciu cenu. Takto sa bude môcť prezentovať ako skutočný profesionál, ktorí sa vo svojom obore vyzná a klienti ho budú odporúčať alebo mu zveriť aj iné inštalácie a podobne. Niekdy menej je viac.
To že OMNIU bude osádzať Jablotron je fajn, tento projekt by mohol uspieť aj v širšom merítku - len nikto na ňom nesmie chceť zarobiť a vtedy uspeje. Cena sa musí znížiť potom sa router značne rozšíri.
> hodně routerů má omezenou NAT tabulku třeba na 100 TCP spojení
To snad ne. Nic na trhu dneska nemá méně než 32 MB RAM a z toho je v OpenWRT tak 16 volných. Kolik Linux alokuje na spojení? Snad ne 100 kB.
> takže to jde použít jako router, když do druhého slotu připojíte switch
Pozor, Turris má switch managovatelný. Takže si připočítej za switch s vlanama.
Jinak je to jasné - ani ty prostě nejsi cílovkou Turrisu.
(P.S. 10 W je při současné ceně elektřiny 450 Kč za rok)
I nejblbejsi 100 let stara krabka za pivo zvladne natovat nekoli tisic tcp spojeni ... takze zvanis kraviny. Ano, nektery maj problem, kdyz se za tim pusti torrent, protoze ten klidanko vyrobi 10k+. Ale ten problem nespociva prevazne ve velikosti pameti, ale v tom, ze to prestane stihat CPU. A expanduje s tim, ze spousta dmentnich klientu nechava hromady halfopen konexi ...
A router za 7k? To si radsi poridim cisco.
Keď som sa prvýkrát dopočul o aktivitách CZ.NIC-u, tak ako poriadny konšpirátor som sa na toto
združenie podíval a zistil, že "bývajú" na Adrese Americká 23. No v "hackerskom filme" 23 -
založenom na skutočných udalostiach okolo hackerov z nemeckého Hannoveru, dobre viem čo znamená
23 a ešte k tomu názov ulice Americká hmm :-)... to viete konšpirácia :-) Nakoniec sa CZ.NIC
presťahoval dňa 21.12.2014
https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=858802&typ=UPLNY
na novú "antikonšpirátorskú" adresu :-) A v mojej konšpirátorskej malej dušičky zavládol pokoj a
mier: Hodil som letmý pohľad na svôj DSL router zakúpený od slovenskej firmy s dotovanou cenou
od super českej republiky za cenu 6,50 EUR s DPH - áno čítate správne. Na slovensku som si
zakúpil DSL modem s 2ročnou zárukou za 6,50 EUR s DPH, túto cenu dotovalo nejaké ministerstvo
ČR. Díky bratři!
Po dlhých úvahách som sa rozhodol urobiť krok a nastavil som si na svojom novom super DSL
routeri za 6,50 EUR DNS server 217.31.204.130 a 193.29.206.206 čo sú DNS servery CZ.NIC-u s
podporou DNSSEC.
Potom som objavil root.cz a na tomto portáli, kde sa slobodne a bez registrácie môžem vyjadrovať
v diskusných fórach, projekt TURRIS a hneď som sa registroval. Každý deň som chodil na indiegogo
a sledoval ako to rastie, včera som videl sumu 478 000 USD a teraz ráno sa prekonala magická
hranica. Vo svojom okolí som nadšene rozprával o routri, ale hlavne o združení CZ.NIC, ktorá
vyberá poplatky za správu .CZ domén avšak na rozdiel od slovenského SK-NIC-u sa CZ.NIC snaží
transparentne slúžiť internetovej verejnosti a to nielen pre Čechov ale v podstate pre
celosvetovú internet komunitu. My na Slovensku, kde si len každý maže vlastné vačky a dokonca
aj SK-NIC, ktorý slúži viac svojim akcionárom ako slovenskému internetu, nechápeme čo sa vám to
v Čechách podarilo spraviť a aké meno si CZ.NIC buduje vo svete.
Napriklad aj DNSSEC - kde CZ.NIC patrilo medzi prvých adoptérov tejto technológie. Iste aj
DNSSEC má svoje muchy - preto treba špekulovať ďalej ako tieto problémy vyriešiť napríklad ZONE
ENUMERATION - nie každému bolo po chuti a podobné problémy s ktorými sa nové technológie musia
popasovať.
Takže ohľadne CZ.NIC-u big, big respect! Je vidieť, že v CZ.NIC sa opravdu maká a to je super.
Tak a teraz k routeru:
Je open source až na 5Ghz wifi, je vytvorený a financnovaný transarentne a hlavne je
kontrolovaný nie súkromnou firmou, ale národným registrátorom - združením. Keby každá verejná
entita pracovala tak ako toto české združenie veci by vyzerali úplne ináč.
Router je super, ale ak začnem porovnávať s inými bezpečnostnými routermi, tak mi príde drahý -
hoci toto je klam ak sa poriadne zamyslíme nad tým, že vyrobiť niekoľko desiatok tisíc kusov a
niekoľko málo tisíc kusov, robí v cene v podstatný rozdiel.
CZ.NIC developerský tím sa rozhodlo sa navyšujúcimi sa objednávkami nie znižovať cenu, ale
pridávať rôzne vychytávky, čo podľa mňa krátkodobo bolo zlé rozhodnutie pre cenu, ale z
dlohodobého pohľadu to boli vynikajúce kroky.Router potrebuje reklamu, potrebuje vyrobiť
viac kusov a znížiť cenu.
Porovnajme si princíp ZyXEL ZyWALL USG 20W, Cisco WAP371-E-K9 a OMNIA-u.
V cene sú v podstate rovnaké i keď OMNIA je trochu lacnejšia.
Tieto routre sú podobné okrem CISCO, ktorý sa funkciami ani len nepribližuje ani k OMNII ani k
ZYXEL-u.
Teraz chcem sa Vás opýtať komu budete dôverovať? taiwanskému súkromnému ZYXEL-u alebo americkému
CISCO alebo open source omnii - za ktorým stojia developeri od národného registrátora -
združenia CZ.NIC?
Najmä v tejto v "Snowdenovskej" dobe, kedy pomaly prichádzame nato, že naše routre ohľadne
bezpečnosti sa podobajú skôr deravému syru, než kusu hardware, ktorý by nás mal aspoň ako tak
ochrániť pre základnými hrozbami z internetu.
V dnešnej dobe je možné IPv4 rozsah adries oskenovať od niekoľkých desiatok minút až po
niekoľkých dlhších hodín alebo dní a nájsť presne tie routre, ktoré majú chyby.
Podľa mňa najväčšiu hodnotu má OMNIA v tom, že je open-source a že môj router bude hlídat
šikovná parta developerov od národného registrára a nie od nejakej súkromnej firmy.
Práve toto dáva hodnotu routru, že sa nemusím spoliehať na súkromnú firmu, ale na dôveryhodnú
verejnú entitu. A práve preto je tento projekt, taký výnimočný. A paradoxne oveľa väčšie uznanie
môže prísť zo zahraničia ako práve z domova.... :-) no čo už aj taký môže byť život.
Držím palce, vynikajúca práca a naozaj želám hodne úspechov a spravodlivého uznania.
S pozdravom
ITFUN FORM SVK
... čím skôr, už mám plné zuby kadejakých pochybných krabičiek, o krorých nemám ani tucha, čo vyvádzajú, s mizernými možnosťami konfigurácie, nulovou podporou, keď sa vyskytne problém a povinným resetovaním každý týždeň.
Trochu ma prekvapilo, že plechová krabička je drahšia ako plastová, zrejme bolo na pláne použiť nejakú hotovú, pokiaľ by sa mala robiť forma, tak by asi aj tá plastová bola si drahšia - strihací a lisovací prípravok na plechovú krabičku je lacnejší. V každom prípade je plech lepší - tienenie, chladenie ...
pro OpenWRT si musite najit dobry HW. Na prvni pohled je jich spousta ale kdyz s tim zacnete delat zjistite, ze zas tak moc jich neni. Vymena stock FW za OpenWRT neni magicke zaklinadlo po kterem najednou vyresi vsechny problemy, naopak je to spis jako s nahranim cyanogenmodu misto stock FW: mnohem vic funkci, vyssi rychlost, ale stabilita a kompatibilita s HW byva horsi nez u stock. U OpenWRT dokonce je rychlost NATu nizsi, protoze nepodporuji vselijake proprietarni HW NATy (ktere nejdou firewallovat), a vsechno bezi na CPU.
Priklad problemu -- komentar zde :
"NOTE: The Ethernet switch lets WAN traffic through for a few seconds on bootup. This can be a problem. " https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wdr4300
No s tou plechovou krabičkou to pos... Asi budu chtít peníze zpět. Sice je design jen část celku, ale pro mne důležitá, navíc pět externích antén místo tří, tedy boky nebudou volné, nemožnost dovnitř dát cokoli, co vysílá, horší možnost vytvoření "děr" a vůbec celkově ta plechová krabička vypadá jak udělaná na koleně, nemá žádný design, jen prostě kvádr. Nehledě na to, že tu změnu udělali na základě výkřiků pár, možná desítek, jedinců z 2000 lidí, co si něco koupili (podpořili projekt) a té mlčící většiny se vůbec neptali. Pokud by proběhlo nějaké hlasování a před tím hlasováním by byly kvalitní fotky jak plastové, tak plechové, tak ok. Ale takto ale jen na základě výkřiků pár kovofilů (a to sám má rád třeba leštěný hliník, ale ty prezentované zohýbané plechy nemají nic společného s kvalitním kovovým výrobkem) změní vlastně významně vlastnosti produktu aniž by s tím mohl zákazník cokoliv dělat. Klasická česká cesta. Jestli v tom není něco jiného, když dlouhou dobu říkali, že kovová nebude a najedou vyšli s tím plechovým brakem. Ona totiž forma není levná a pozohýbat pár plechů a vyvrtat do něj díry je u malé série levnější. Podobnou krabičku udělám bez přípravy za odpoledne s vybavením lepší domácí dílny (ok, každej nemá ohýbačku na lech, ale zase takovej problém to není).
Díky za hlasování, ovšem stále si myslím, že většině lidí není jasno o čem hlasují. Většina lidí si pod pojmem kovová představí nějaký kus obráběného a povrchově upraveného kovu, ne pár ohýbaných plechů. Navíc nejvíce viditelná vizualizace "kovové" je zavádějící. Nemá hnusné přes sebe ohýbané plechy na krajích a má zobrazené tři antény místo čtyř. Ideální by bylo finální vizualizace, nebo ještě lépe reálné dvě finální verze (tedy fotky) složeného routeru, aby lidé viděli jak se bude lišit plech vs. plast. Pokud by finální plechová byla se třema anténama a tak udělaná jako je na její vizualizace, ještě budiž. Jenže ona ze zatím dostupných informací tomu tak nebude, to je ten problém.
Jenže to je malé foto, bez detailů, navíc prototypu ze kterého sice finální krabička vycházet bude, ale nebude stejná. Včerejší a dnešní články a informace udělaly více jasno, takže část mé kritiky je již irelevantní. Počet antén byl vyjasněn i když zase sloučené antény mohou někomu vadit, ale bude volba i pěti antén údajně. Barvy budou, má to být eloxovaný hliník (ten mám obecně rád), teď tedy ještě záleží na finálním provedení.
- rozmery (nenasel jsem tloustku), zda je mozne jen provozovat na vysku (stabilita)?
- jak dlouho budou vlastne vydavany aktualizace, existuje nejake oficialni vyjadreni? Aby je to treba po roce neprestalo bavit.
- jak vlastne vypada nastavovani ve webovem rozhrani? Je i v cestine? Mozna zo zni hloupe, ale ja OpenWRT jeste nikdy nemel v ruce, tak abych to vubec dokazal nastavit.
- jaky to bude mit napajeci zdroja jeho konektor? Pujde sehnat, pokud by po zaruce prestal fungovat?
- ciste pro jistotu - bude muset byt trvale pod proudem? Ja si router zapinam az ve chvili, kdy internet potrebuji, jinak mam vse odpojene od elektriny.
- bezne routery nezvladnou solidni rychlosti zastavat funkci NAS, bude na tom Omnia lepe?
- kdyz uz budete recenzovat, alespon orientacni mereni spotreby by bylo fajn
- bude mozne router koupit nejakym normalnim zpusobem za koruny?
Uznavam, ze nektere veci jsou zajimave jenom pro me. Ale treba delka podpory by mela zajimat vsechny, kdyz jde o pomerne drahe zarizeni ne? Jinak dekuji za reakci.
Aspoň něco co jsem vyčetl:
* aktualizace mají být vydávány velmi dlouho v řádu 5+ let, viz. odpovědi na indie
* ten jednodušší web interface má přepínání CZE/ENG, advanced rozhraní LuCI nevím
* trvale pod proudem - není důvod
* NAS - rychlost má být díky výkonu velmi dobrá, s běžnými routery nesrovnatelná, na úrovni klasických NAS řešení
* spotřeba 5-6W deska, pod 8W včetně wifi karet
Nemohu si pomoci, ten titulek je příliš fatální. Jak můžete napsat že Turris Omnia vybral 12 milionu ještě před koncem akce. Co když to bude 13 nebo 13,5. Nehledě na to ten router nic nevybírá. Nevím co jste chtěli tím nadpisem či článkem zdělit ale některá slovní spojení u mne vyvolaly dojem že vlastně nevíte co chcete článkem zdělit.
Nevím, kde Vy berete tu ostudu. Mi vadí jeho význam, kterým neodpovídá realitě. První co mne napadlo bylo co se to děje? Vždyť má kampaň skončit až za týden!
Vadí mi titulek z těchto důvodů:
Kampaň na servru Indiegogo v době kdy vyšel článek ještě neskončila, takže uvedená částka jistě není konečná, z titulku respektive z použití minulého času vyplývá že už je konec a výš čýstka neporoste, což není pravda. Dále z právního hlediska věc nemůže vybrat žádné finance, to může pouze právnická či fyzická osoba. Nehledě na to že cz.nic dostane ty finance a ne slovní spojení Turris Omnia.
Nehledě na to, lze ten titulek interpretovat i takto: Hcudák to individum Turris Omnia získal 12 milionů a nakonec ho zavřou do plechovky.
Nepřesnosti a fámy produkují jiná média nemusí je produkovat i z mého pohledu seriózní server.
Psal jsem o osudnosti, protože to je český význam cizího slova fatální, které jste podle vašeho názoru použil přesně. Ostudu si tady děláte svými výroky jen vy.
Ale zajímá mě váš inovativní přístup k českému jazyku. Z toho co píšete se zdá že i v češtině by mělo existovat něco jako předpřítomný čas v angličtině pro děje, které začaly v minulosti, ale stále pokračují.
Já se ale domnívám, že v češtině nic takového neexistuje a vaše teze „z použití minulého času vyplývá že už je konec“ je tedy mylná.
V plechovém obalu bych to nechtěl už kvůli tomu rušení, šumu co by elektroniku deptal. Další věc je, snad se poučili z minulosti a nenapájí router 5V zdrojem, ale 24V.
Já dávám přednost RouterOS před OpenWRT.
Když bych chtěl opravdu silný a všestranný stroj, tak bych šel do miniPC desky s Linuxem, kde se dá dělat všelicos a je to výkonnostně na vyšší úrovni.
Proč by měl plechový obal rušit víc? Naopak se domnívám, že bude lépe router stínit – bude-li řádně uzemněný.
Jaký je rozdíl mezi napájení routeru 5V zdrojem proti napájení 24V zdrojem? Stejně logika běží na 3V3 a jádro na 1V8 nebo i míň. Myslím, že Omnia bude používat napájení 12 V stejně jako Turris 1.1.
Při stejné spotřebě je rozdíl v procházejícím proudu, který dál ovlivňuje nutnou šířku a tloušťku drah na PCB a zahřívání desky. Menší proud a menší odpor minimalizují pokles napětí na vedení. Za interním DC-DC je to už pak jedno, ale jde právě o vstupní impedanci DC převodníků a namáhání tranzistorů a cívek.
Na druhou stranu jsou pak potřeba větší kondenzátory.
Ale 12V je relativně standardní a dobře sehnatelná hodnota a takový odběr to mít nebude (8W při 12V je nějakých 660mA, což je v pohodě).
Ráno to bolo niečo nad 500 000 USD. Teraz po 18 hodinách plus 33 000 USD.
Ono dosť veľkou konkurenciou môžu byť práve "raspberry pi" doštičky. Domáci kutilové skôr sa rozhodnú postaviť si vlastný router.
Keby táto kampaň pokorila milionovu hranicu, začalo by sa o túto možnosť vlastného routru zaujímať viac vývojárov avšak problém by som videl práve v absencii developerského týmu, ktorý by zabezpečoval dôveryhodné aktualizácie.
Ale ak si vezmem čo dokážu open source komunity okolo linuxovských distribúcií, viem si veľmi dobre predstaviť, že s podobným open source hardwarom by prišli aj ostatné komunity. To je možno fakt, prečo toľko objednávok OMNIE ide do zahraničia, chcú si router poriadne preštudovať.
Mám pocit, že OMNIA nebude posledný projekt svojho druhu. Kéž by kampaň trvala ješte aspon dva týdne - možno potom by bola šanca na miliónovú hranicu a keď nieko vyzbiera na crowdfundingu nad milion ono to spraví svoje.
Na minimalne jeden podobny projekt som uz narazil.
Tiez uz sa chystaju na trh(nieco by uz aj malo ist kupit) routre s podobnymi parametrami od klasickych vyrobcov. Je dobre, ze nieco taketo bude na trhu. Turris je zaujimavy projekt a fandim mu. Pre mna bol viacej zaujimavy ten DSL modem, ktory vyvijali. U nas je mnozstvo DSL pripojok a takyto modem by sa hodil.
Trh s routrami v poslednej dobe dost ozil. Velmi sa mi pacia moznosti naistalovat si do routra alternativny firmwer. Existuje viacero zaujiamvych projektov.
Paci sa mi napriklad aj taky ASUS s jeho ASUSWRT, ktory vznikol z projektu alternativneho firmveru. Teraz funguju obe(plus existuje este jeden dalsi alternativny firmware). ASUS prebera nove zaujimave funkcie do svojho firmweru a naopak po vidani novej verzie ASUSWRT do niekolkych dni vyjde alternativny firmwer. Chlapikovi, co to zastresuje ASUS posiela vzorky routrov aby mal na com testovat a vyvijat.
proc ne, pokud pujde ciste o wifi router pro napr. 20Mbit internetove pripojeni, tak je to pro 5-10 zarizeni... i pro zalohovani dokumentu z nb a fotky z telefonu na pripadnej pripojenej usb hdd to je zbytecne naddimenzovane...
pod routerem si nemusis hned predstavit ze 100 zarizeni sledujou 4k video a dalsich 200 startuje pres GLAN z PXE nejake distro ;)
Ano, jistě. Takže si za cca 1200 Kč koupím R-Pi plus nějakou wifi sračku do USB, zatímco bych si za stejné prachy mohl koupit k tomu určenou krabici, která má asi tak 100x lepší výkon plus min. 4x gbit ethernet pro účely normálního připojení. A do toho píchnu ještě navrch USB HDD, aby se to ještě víc zpomalilo, a budu tam přes wifi zálohovat.
Super idea. :-DDDDDDDD
RPi je na houby, ale existuji i jine desky a nektere se daji koupit i v cechach:
https://www.alza.cz/banana-pi-r1-d2301846.htm?o=2
To je neco na pul cesty mezi Turrisem a beznejma routerama ;-)
to Lol Phirae,
je to v uvodzovkách "raspberry pi"- mal som na mysli osekané riešenie podobného typu. Napríklad čínsky klon banana pi M1 za 32,56 USD má toto:
1xLAN 1000Mbit
SATA
1GB RAM
A7 Cortex dual core
Omnia má 1GB RAM,mSATA,dual core ARM 1,2Ghz
Ja hovorím, že osekaný čínsky klon banana pi M1 s niekoľkými LAN a s jedným WAN ethernet konektorom - koľko by asi tak stál?
Keď sa to predáva za 32,56 USD?
Viem si predstaviť projekt okolo niektorej dosť používanej linuxovskej distribúcie,
ktorá by rozbehla podobnú crowdfundingovú kampaň, a ktorá by zabezpečovala
aktualizácie pre svôj router.
CZ.NIC ukázal, že sa to tá aj s 200 USDovými routermi!!!!
Ak 2700 backers /čo sa asi podarí naplniť/ si kúpi router za 200 USD, tak
koľko XYZ backers si kúpi "raspberri pi" doštičku za cca 70 USD, ktorá by sa dala použiť podobne ako OMNIA?
Chalani, ktorí vyvíjali "CHIP" vyzbierali 2 mil USD. Koľko by dokázal vyzbierať projekt "raspberri pi" doštička s niekoľkými LAN 1Gig portami a s dlhodobou podporou niektorej linux distro komunity?
Dám krk nato, že sa o to niekto pokúsi - potom čo dokázal CZ.NiC s OMNIOU, a čo dokázal raspberri p, a čo dokázali extrémne osekané "doštičky" za 5USD.
Sa o to pokúsi aj niekto iný.
Viem si predstaviť komunitu okolo niektorej z linuxovských distribúcií.
super je to za 50-60USD, lenže CZ.NIC robí updaty presne na OMNIU a monitoruje sieť - kvázi "strážna služba nad pripojením".
Ano viem si tam dať napríklad ALPINE LINUX alebo niečo podobného a tiež vychádzajú updaty, ale nie je tam monitoring a updaty špeciálne pre toto zariadenie.
Ak by parta okolo z niektorej distro komunity, starala a monitorovala a vyhodnocovala
a updatovala port špeciálne pre toto zariadenie ako banana pi r1, kvázi máte ekvivalent ku OMNII.
Mám zato, že podobný projekt okolo linux distro komunity, by malo veľkú šancu na úspech.
Podivné je, že není nikomu z vás podezřelé to předražené poštovné.
Ve článku chvástání vývojářů projektu "Vše se bude vyrábět a osazovat v Česku", pak při pokusu o objednání studená sprcha v podobě poštovného 37 USD ! (perk 189, celková cena 226 USD)
Za co, proč? Pokud to vyrábím v CZ a jsem trochu patriot, proč budu z Čechů dělat idioty a chtít navíc tisícovku za poštovný, když reálná cena poštovného je stovka?
Ne ne, je to vychcanost CZ.NIC a právě proto do toho nejdu.
Pokud upraví perky a dají o tom včas vědět, že přestali čechy diskriminovat, půjdu do toho. Za současných podmínek ze sebe ale vola dělat nenechám.
Vždyť to nesmyslné poštovné dělá 20% ceny routeru...
Je uplne jedno co bude nebo nebude na fakture ... muze bejt nekdo az tak tupej? Co myslis, bez do kramu, a na lisku bude napsano, ze to stoji kilo a na druhym vedle, ze 20 je postovny ... a u kasy ti daj ucet, kde bude ze to je za 120 s dph ... sem zvedav, jestli to zavrou za hodinu nebo driv ...
Nikoli, ty neumis cist, zakony v EU ti narizujou uvadet konecnou cenu VCETNE DPH. Dohromady. Cenu bez DPH tam muzes mit taky, ale tu s DPH musis, pokud to prodavas koncakum. A pokud chces uctovat postovny, tak ho tam MUSIS uvadet zvlast.
Povinosti mas samo daleko vic ... trebas musis uvadet cenu za jednotku (treba za litr) i kdyz prodavas 1/2 litrovy baleni atd atd.
Jenže toto se neprodává v EU, ale přes US crowdfundingový server, tudíž se to řídí jejich zákony. Až budou přes net prodávat finální verzi koncákům, tak jistě bude vše dle EU norem. Tady se přidáváš do crowdfundingové kampaně přes US server dle US zákonů (nejde o prodej zařízení, ale dar peněz na vývoj, za ten dar dostaneš jako odměnu navíc nálepku, tričko, router, router a tričko, večeři s týmem atd.). Zařízení ti pak pošlou z EU, tudíž se musí zaplatit případné clo, daně, náklady na poslání dle zákonů EU a země kam se to posílá.
Už jsem to psal k předchozímu článku i jako odpověď při zrušení předběžné objednávky. Pořídil bych to v případě, že by se do krabičky vešly dva 2.5" disky nebo jeden 3.5" a zároveň se dal přiobjednat (vyzkoušený) mPCI-E -> SATA adaptér a samozřejmě zdroj, který by to utáhl, nejlépe zálohovaný. Bastlit tohle z komponentů a shánět vyhovující skříňku chuť nemám.
Kromě toho taky nechápu, proč se to nedá objednat za koruny, přece jen je tuzemských předplatitelů víc než pětina.
Ale možná tohle časem nabídne Jablotron, když už to tam budou dělat...
"Tohle je router."
Jo, ale propagovanej jako uzasna vec na NAS ...
"Funkce síťového úložiště umožní rychlé sdílení médií či zálohování drahocenných dat"
... hmmm ...
BTW: HPcko sice zdrazilo, ale jeste porad stoji min ... a vejdou se do nej 4 disky + pripadne ssd .... a jako router zvladne fungovat levou zadni, dve sitovky to ma. A spotrebu to vetsi mit (bez disku) nebude. V kazdym pripade mi to prijde za ty prachy jako o moc lepsi koupe, a pri cene jakou mel jeste pred par tejdnama se do ceny turrise vesel i s managed switchem.
ono to HP je open hardware? no nekecej :)
uz si slysel o mSATA SSD? to se strka do toho konektoru co Omnia ma na desce, zadne SATA konektory pro HDD tam nevidim, tak proc by to melo mit prostor pro SATA HDD ? pokud si to sam zredukujes na SATA tak je na tobe udelat si case, takze mas moznost koupit jen desku a udelat si case treba pro "4 HDD + pripadne SSD" a treba i backory lednicku a garaz :)
Tohle by Vás mohlo zaujat:
https://www.turris.cz/forum/topic_show.pl?tid=1109
Není lepší v tom případě pořídit Alix APU1D4?
http://www.pcengines.ch/apu1d4.htm
Má to 4GB RAM, SATA, mSATA, 2x mPCIe, 2x USB, RS232, konfigurovatelný bootloader a Coreboot firmware. Určitě na to budou různé krabice.
Podle wikipedie inkasuje Indiegogo 5% z vybrané částky. Paypal, přes který to povinně proteče navrch 3,5 až 9 %.
To je brutální provize prakticky za nic, podporovatelé se musí tetelit blahem, že místo vývoje routeru nakrmili taky dvě US korporace. Mezinárodní převod i s využitím našich předražených bank by vyšel mnohem levněji.
vezmi prosimte nejake pc co mas kolem sebe, pripoj ho na verejnou ip, nainstaluj tam server, vytvor web pro crowfounding, dostan o nem informace mezi lidi, potrebuju navstevnost nekolik milionu, jo to nebude to 1 pc asi stacit a i tve internetove spojeni je potreba nekolikanasobne posilit a zalohovat, nezapomen na upsky a generatory v pripade vypadku az to budes tak to budes udrzovat v chodu, opravovat chyby a pridavat nove funkce, platit za elektrinu apod... je od tebe opravdu hezke ze tohloe vsechno "nic" budes delat zadarmo :)
Hmm, od kdy je 12 milionů korun více než $863,000 ?
Ten nadpis a článek byl (resp. je, v době psaní tohoto příspěvku) opravdu bulvárně předčasný a s odstupem je i celkem lživý. Cit. "Kampaň je u konce, vybraná částka dosáhla půl milonu dolarů".
Podráží úspěch Turris Omnia. Nakonec se vybralo více.
Nestydíte se?
Článek je aktuální vždy ke dni vydání. Nestydím se za něj, stejně jako za zprávičku „Vyšlo jádro 2.4.35“, která je taky v našem archivu. Tento článek měl za cíl upozornit na končící kampaň a hlavně žádanou výměnu krabiček. To se povedlo. Informace o ukončení kampaně a cílovou částku najdete v dnešním příspěvku.