Pořídil jsem Pulse 14 Gen4 když vyšel, přišel už s Tuxedo OS3 s KDE6. Hardwarově to bylo supr, akorát Plasma v té době dělala psí kusy s PhpStormem. Nepravidelně crashe Stormu, někdy i každých 20 minut, cca jednou za den restart mašiny. Docela mi z toho hrabalo.
Dneska už jedu na KDE6.1 s Waylandem a je to úplně v pohodě. Scaling per monitor je k nezaplacení, když mám připíchnutý QHD monitor. Dokonce jsem vzal na milost KDE a asi s ním chvíli zůstanu.
Čisté Ubuntu jsem nezkoušel, nemám jej příliš v lásce. Nicméně na odkaze https://www.tuxedocomputers.com/en/How-to-run-Ubuntu-perfectly-on-your-TUXEDO.tuxedo najdete postup, jak TUXEDO aplikace doinstalovat (přidáte repozitář).
Jak bylo v článku nakousnuto, 25.6.2024 vyšel Tuxedo OS 3 s KDE Plasma ve verzi 6.1.
Z novinek je to asi nejvíce další optimalizace Waylandu a ukládání sezení po odhlášení.
Viz https://www.tuxedocomputers.com/en/The-update-to-Plasma-6-1-is-waiting-for-you.tuxedo
no... len ak nepracujete v korporacii ktora ma tak uzasne nastavene politiky ze sa do Web Teamsu proste neprihlasite. Ja to riesim tym ze pouzivam teams-for-linux neoficialny klient (https://github.com/IsmaelMartinez/teams-for-linux), ktory ale funguje lepsie ako kedy fungoval ten Microsoft klient pre Linux a ked tak vidim okolo seba kolegov co maju Windows a ako sa im tie nove Teamsy obuchavaju o zem, mam pocit ze ten teams-for-linux funguje este lepsie ako samotny Windows Teams :)
Ako to pokrocilo s Wayland vs. zdielanie obrazovky neviem, pouzivam (aj koli inym problemom) stale X11, ale pamatam si ze ked som skusal Wayland tak zdielanie obrazovky cez Teams/Google meet/Zoom/etc. bol problem...
Cez nativnu aplikaciu je zdielanie obrazovky problem, pretoze bud pouzivaju staroveku verziu electronu, alebo je to tam naschval vypnute. Tykalo sa to nielen teamsu, ale aj webexu a ostatnych electronovych aplikacii.
V browseroch to problem nie je. Kedysi chrome potreboval nastavit flag v chrome://flags, aby pouzival pipewire, ale to tiez uz nejaky ten piatok je. default. Dnes su problem skor chybajuje balicky ako xdg-desktop-portal (plus backend pre pouzivany desktop), pretoze niekto tunil svoju instalaciu a vytunil ju tak, ze ju rozbil a ani o tom nevie. Len to "nefunguje", tak je urcite problem v linuxe a nie jeho instalacii.
A inak, nativny teams bol vzdy problem vsade. Aj na macu, kolkokrat som spustil teams a pozeram len na bielu obrazovku. A miting zacina...
Urcite nic za posledny mesiac neopravovali; ono to fungovalo uz pred vyse rokom, ked Microsoft zrusil samostatnu aplikaciu.
Pokial to u vas nefungovalo, bude to nejakymi chybajucimi balickami (pipewire, xdg-portal), nie chybami v software.
A ako som uz vyssie spominal, funkcne v tom rozdiel je. Jednak si pyta permission na zdielanie od pouzivatela, nemoze grabovat framebuffer na hulvata, a jednak sa da zdielat aj jednotlivy monitor (v pripade, ze ich ma pouzivatel viac) alebo jednotlive okna. A koniec koncov, pipewire funguje aj v x11, je agnosticke voci pouzitemu displaj serveru.
Screensharing v X11 je na tom podobne, ako filesystem bez permissions. Kazdy pripojeny klient moze zavolat XGetImage na lubovolne okno, vratane root window (samotny desktop), bez toho, aby user nieco tusil. Potom to "funguje".
Presne preto vo Waylande takyto sposob nie je mozny a treba ist cez portal (dostat povolenie). Ked portal nie je, pretoze napriklad nie je nainstalovany, tak to "nefunguje".
Tuxedo OS som doteraz nepoznal, tak som si ho nainstaloval do VirtualBoxu, aby som ho porovnal s dalsimi KDE distribuciami: Kubuntu, KDE neon a openSUSE Tumbleweed.
Na task bare ma hned uputala pripnuta aplikacia tuxedo-control-center, tak som ju otvoril ale v polozke Used profiles/TUXEDO defaults mam rozbite fonty.
Snapd bol defaultne disablovany, enabloval som ho, nainstaloval som si snap-store a z neho nejake aplikacie. V snap-store je chyba, ktoru ma aj Kubuntu 24.04, t.j. ze snap-store v zalozke Installed zobrazuje aj niektore nainstalovane non-snap aplikacie. Snap-store v KDE neon ani openSUSE tuto chybu nema, pricom vo vsetkych distribuciach je rovnaka verzia
snap-store 41.3-77-g7dc86c8
Jednotlive snap-stores vsak maju trochu iny vzhlad - tie co ukazuju v zalozke Installed spravne len snap aplikacie maju len 2 zalozky: Explore, Installed. Ale tie co zobrazuju chybne aj non-snap aplikacie (Kubunutu, TUXEDO) maju az tri zalozky: Explore, Installed, Updates
Viete niekto ako sa da nastavit snap-store aby spravne zobrazoval v polozke Installed len nainstalovane snap aplikacie?
Inak bezi TUXEDO OS pekne.
Zajimala by me odpoved na otazku, proc si lide kteri pouzivaji primarne Linux porizuji hardware s NVIDIA? Cozpak AMD nenabizi alespon srovnatelne parametry?
Stejne tak pokud neplanuji na laptopu hrat moderni 3D hry, proc nepouzit integrovanou grafickou kartu, at uz Intel nebo AMD?
Ja osobne jsem vzdycky mel HW s AMD nebo Intel a na Linuxu provozuji vse bez problemu, at uz Steam/3D hry nebo HW dekodovani videa nebo celkovou akceleraci desktopu. Samozrejme nefunguje CUDA ale to jsem nikdy nepouzival. HW enkodovani videa asi funguje ale nenasel jsem pro to pouziti, radsi to delam na CPU.
To sme dvaja, co by sme chceli odpoved na tuto otazku.
Ked som sa pytal ja, tak bud a) nevideli ziadny problem s Nvidiou, to ze sa blbo instaluje ovladac alebo nefunguje wayland bol problem linuxu, nie nvidie a malo to pekne control panely, co amd/intel nemaju alebo b) chceli CUDA. A to aj v pripade, ze sa GPGPU nikdy nevenovali, jednoducho, ze jedneho dna sa budu a chcu mat ten option.
Ani jeden z tychto pripadov nechapem, ale dobre, je to ich volba za ich peniaze.
No a co sa tyka hw enkodovania videa, to povazujem za dolezite. Hlavne v browseroch, komunikatoroch (teams, webex, google meet, atd), aplikaciach typu OBS, kamerove systemy alebo Plex/Jellyfin. Tu ide o streamy, ktore budu mat kratku zivotnost -- bud budu zahodene, alebo prekodovane -- ale treba ich dostat von s co najnizsou latenciou a co najnizsou zatazou, niekedy aj niekolko naraz.
V roce 2022 udělal Phoronix testy. Z nich vyplynulo, že ovladač AMD je cirka o 20% ménně výkonný než jeho bratříček na Windows.
To u Nvidie není.
Dále jsou tu problémy s patenty. Nefunkční HDMI 2.1 u AMD.
Velká spotřeba v klidovém stavu.
Ménně efektivní raytracing.
Intel mě velmi pozitivně překvapil jak se mu zlepšily ovladače za ty roky.
Tak nějak u Nvidie víš co čekat. Třeba že se nemělo rádo s KDE.
Instalace ovladačů zajišťují distribuce pomocí balíčků.
Ale je velmi jednoduché spustit i binární RUN.
V BFU přátelské diistribucí balík jen stáhneš, 2x na něj klikneš, nastaví se spustitelný flag a začne instalace. V tvém DE. Poté jen restartuješ(Nejsem si jistý zda je to potřeba když instaluješ poprvé. V případě změny verze modulu je to doporučováno, ale není to vždy naprosto nutné.).
Na distribucích typu Arch, Gentoo je to samozřejmě složitější.
U AMD se můžou dít věci po každém updatu kernelu, Mesa apod.
Borec si postavil celé PC na AMD a teď řeší, proč mu bliká kurzor myši v DE a nikdo mu s tím zatím nedokázal pomoci.
V každém táboře se najde něco.
Nvidia je prostě taková predikovatelná, Intel většinou v cajku.
S AMD pokud jsi nenáročný uživatel, taky většinou nic neřešíš.
Jsem jeden z těch, kteří v Linux jedou na HW od Nvidia. U mě to bylo jednoduché - mé hlavní aplikace (Darktable, DaVinci Resolve a Blender) v jisté fázi neobsahovaly podporu GPU jinou, než od NVIDIA. A to při práci s nimi je docela dost znát.
Teď už postupně přibyla podpora i AMD karet, ale všeobecně vývojáři tvrdí, že NVIDIA karty mají se srovnatelnými kartami od AMD o něco lepší výkon.
Ano, nehraju hry. Nemám NVIDIA kartu v notebooku na to, abych hrál. Za mně osobně je využití NVIDIA GPU volbou, která mi zrychlí mou potřebu mít rychleji zpracované fotky či video nebo animaci. Po dlouhém čtení různých článků jsem k tomu dospěl a NVIDIA kartu pořídil. Do Linuxu a do notebooku.