Děkuji za recenzi, opět jsem potěšen, že do toho pekla nemusím vstupovat sám a udělá to někdo za mě. Už jen absence trackpointu je alarmující a "clicpad" je již jen třešnička na hromadě důvodů proč tohle fakt nekoupím.
Ještě by mě potěšil test notebooku na baterie v režimu kdy potřebuji veškerý výkon. Běžně používám notebook i na baterii s maximálním výkonem i jasem displeje a rázem jsem z 8h na 45 minutách. Prostě sledování youtube v pološeru není podle mě nejběžnější použití počítače tady na rootu.
29. 5. 2024, 00:18 editováno autorem komentáře
Niekolko generacii Apple macbook pro vratane M CPU. Co sa tyka x86, tak rozne kusky od praveku az po sucasnost. Nejaky ten chromebook
Plus aj sledujem recenzie.
Ako pride na plnu zataz a jas, tak aj taky Apple s M skonci velmi rychlo.
Pre vseobecnost staci si pozriet spotrebu jednoltivych komponetov, kapacitu baterie a je jasne, ze to na max. zatazi neda vela.
Aby si ma netahal za slovicka, tak tazatel nepisal, co si pod max vykonom predstavuje.
To, co tu prezentujem, je ak CPU ide na max spotrebu. Ked to zatazim, co to da a chaldic uchladi.
Samozrejme, ze notebook/macbook vie vydrzat o dost dlhsie pri mximalnom vykone v urcitej ulohe ale to by sme sa museli bavit uz konkretnejsie.
Nevydrzi.
Rozdiel je tam v tom, ze pri tej max zatazi neobmedzuje tak vykon ako konkurencia. V max zatazi vydrzi pdoobne ako konkurencia ale stihne za ten cas vykonat viacej prace.
Pozor Apple tu dlhsiu vydrz dosahuje aj vdaka velkej baterii. Ostatny vyrobcovia uz zacali castejsie dodavat vecsie baterie ale kapacity na urovni Apple este niesu bezne.
Este pred par rokmi boli bezne enterprise notebooky (Latitude, Elitebook, Thinkpad) vybavovane +-50Wh bateriami. Dnes uz vyrobcovia ponukaju aj +-70Wh. Za mna konecne a kludne by som bral aj Applovsku 99.6Wh bateriu.
Prikladam par recenzii.
https://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Pro-16-2023-Review-M2-Max-challenges-GeForce-RTX-3080-Ti.694175.0.html
https://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Pro-14-2023-review-The-M2-Pro-is-slowed-down-in-the-small-MacBook-Pro.687345.0.html
https://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Pro-14-2023-M3-Pro-review-Improved-runtimes-and-better-performance.779538.0.html
Trackpoint mela(vyprsel) patentovany a licencovany Lenovo (https://patents.google.com/patent/US6115030A/en) a afaik licenci platil pak treba jen Dell
Pro radu designeru je 5 let porad nova doba na to aby zacali premyslet jinak.
Ja potrebuji i ten qwerty mobil i trackpoint. Mam problem s touchem cely zivot pokud neni mechanicka odezva. Jsem jeden z tech exotu.
Je zajimave ze opravy jemnych mechanickych soucasti mi jako opravy hodinek, jemnych mechanismu nebo pajeni smd problem nedelaji (kolegove mne obcas v praci zneuzivaji:-).
Ale cokoliv co ma touch nebo vyzaduje velmi jemny tlak bez odezvy ( i pro psani ) nebo rychlou mys je velky problem.
Castecne je problem psychicky, castecne i fyziologicky. Jinymi slovy. Pod stresem mam problem zavazat si i tkanicky.
Trackpoint je fajn, ale nejlepší byl stejně trackball starých MacBooků! ;oD
Já se nedohodnu s kdečím dotykovým, počínaje tlačítkem dveří v autobuse. Touchpad má pro mne hned dvě chyby: nereaguje na prsty, takže ovládání kursoru je nepřesné a obtížné, a zároveň bezdotykově reaguje na dlaně, takž jak začnu psát na klávesnici, náhodně si to kliká... Zvykl jsem si nosit kapesní myš.
Zjistil jsem, že psát na dotykovém mobilu za pomoci malé BT klávesnice je sice pohodlné, ale lidé po mně v autobuse divně pokukují. ;oD
Takže se zatím držím staré tlačítkové Nokie, a jako zálohu jsem zkoušel mobil s QWERTY klávesnicí z Číny (firmu jsem objevil tady na root.cz) - a docela se osvědčil, jen ta velikost tak nějak není na telefonování, což je u mobilu poněkud nepříjemný nedostatek. ;oD
(Ale nic hrozného, je to srovnatelně velké, jako služební iPhone, jen těžší - cena za delší výdrž.)
A ještě důležitější otázka. Je klávesnice (technikem) demontovatelná, nebo je přinýtovaná po celé ploše k šasi, takže nelze jinak než vyměnit celou horní část krytu i s klávesnicí?
Soudím podle navenek konstrukčně podobných Lenovo Ideapadů, kde to tak je a výměna klávesnice je v podstatě nereálná. (nerentabilní a nějakou měrou destruktivní)
Na Gen1 když jsem chtěl, aby mi poslali 3 klávesy, které mě špatně vypálili, tak mi po asi 2 letech poslali celý horní díl noteboku, včetně klávesnice (ale v blbém jazyce)...
Takže asi nejspíš nějak jednoduše měnitelný ten horní díl bude, ale já jsem jí ještě neměnil. Už jsem si na to za ty roky zvykl.
Souhlas, taky bych uvítal stroj s vyššími klávesami.
Jenomže já za optimum považuju něco jako Thinkpad T420, jehož klávesy byly vysoké možná 4 až 5mm vysoké. Nebo stařičký Dell Latitude D630. Pořád akceptovatelný i když horší třeba Dell Latitude 5490 a ThinkPady z té doby a pak už to je jen horší a horší.
Vedle Applů jsem nejhorší klávesnici zažil u nějakých Lenovo Ideapadů a Sony VAIO, které měly klávesy zcela ploché, s nízkým zdvihem, s velmi malou sílou stisku a ještě hladké (takže kluzké). U jednoho z těch strojů byla síla stisku tak malá, že bylo nutné držet prsty nad tlačítky, protože prosté uvolnění a hmotnost prstu stačily ke stisku. Megapeklo.
A když tak vzpomínám, tak u Apple jsem snad dobrou klávesnici nezažil nikdy. Ale nemám zkušenost s PowerPC a těmi, co v sobě měly Motorolu 680xx, tak holt nejsem dostatečným odborníkem :)
Nejpíš si pamatuju převážně ty pozdějí motýlkové klávesy - nízké, ploché, tvrdé a podle informací z internetu značně poruchové = citlivé na znečištění.
Ty notebookové před rokem 2016 už si nepamatuju, nepoužíval jsem to déle než tu a tam pár hodin.
Ale ani desktopová klávesnice (taková ta hliníková s bílými tlačíky) mi nepřišla dobrá. Jeden takový starší iMac mám. Hliník je studený, má ostré hrany, tlačítka nízká a hladká... všemi možnými způsoby neergonomická. Myš taktéž, vše špatné a nepříjemné do ruky.
Prekladat butterfly keyboard jako motylkove klavesy neni zrovna stastna jazykova volba. Pridavam do slovniku ceskych vypatlanych IT pojmu.
Jinak s butterfly keyboard souhlasim. Jsou silene a vetsinou je domlatim. Cele je to jen kvuli tomu ze je problem udelat notas o 2-3mm tlustsi. Na Dellu mi i litaly tyhle klavesy vsude mozne - byla na ne ticha svolavacka u velkych zakosu. Mac sel vymena kus za kus.
Pokud delate nekde se zvukem a klavesnice musi byt ticha, tak se asi hodi vice.
Na první pohled - konstrukcí kloubů, klávesnicí a porty na bocích se to neliší od mnoha Lenovo Ideapadů, kterých mi prošly rukama desítky...
Jako nic proti obyčejnému, dobře provedenému notebooku. Ale přinejmenším ty blbé zmenšené šipky mohli udělat normální. Hádám, že se pod šipkami schovává PgUp/PgDown... což považuji za dobré řešení (kdekoli to bylo, osvědčovalo se lépe než sice oddělené klávesy, ale na nezvyklém místě).
Z popisu mi není úplně jasné, jak moc nízký zdvih tlačítka mají... co třeba srovnání s nějakými dvěma nedávnými modely Dell Latitude, které většina z nás zná?
Clickpad je pro zlost. Vzpomínám, že jsme nadávali, když to výrobci zaváděli po vzoru Applů a je to pořád pro zlost. Operace typu pravým kliknu a levým vyberu z kontextového menu se na tom dělají pořád blbě. Nemluvě o tom, že mezi umístěním kurzoru a kliknutím občas dojde k nechtěnému posunutí kurzoru, čemuž se dá s oddělenými tlačítky vyhnout. Vraťte nám tlačítka!
USB-C nabíjení ... třikrát fuj, ale taková je doba, než se zas někdo chytne za nos a zkusí udělat notebook s větší mechanickou odolností a USB-C zůstane jen jako druhá možnost.
Absence fyzické krytky na kameře je zlo! Řeším čtverečkem lepenky, 720p je stejnak nouzovka, kamera na USB to řeší, s tou má člověk vždy jistotu, že je odpojená.
Co to je ten Discord? Další socsíť kterou nepoužívám?
Jak moc se notebook zahřeje a jak hlučně fouká? Dejme tomu kancelářský provoz (předpokládám ticho) vs Furmark (předpokládám, že vysavač?).
Připájená RAM je zlo!
Ještě větší zlo by bylo připájené SSD, jako to dělá Apple.
Dva M.2 sloty jsou dobré - liší se? Třeba v počtu PCIe linek, ofukování vzduchem z ventlátoru...
29. 5. 2024, 10:12 editováno autorem komentáře
Proc mam pocit zes ho nikdy nepouzival?
Tap na touchpadu, nejen Applim, pravidelne vypinam (to je ten dotyk, nemam to rad) a pouzivam jen click (promacknes touchpad, stejne jako na kazdym jinym touchpadu). Jabko touchpad umoznuje jeste "druhy" click (ten, kdy po jeste silnejsim stisku uz zmacklyho "tlacitka" prijde na radu dalsi click), ale ten taky nepouzivam.
To ze nema mechanicky spinac nemeni nic na tom, ze ti tu odezvu celkem solidne nasimuluje. Rozdil je v tom, ze ten "spinac" citis po cele plose touchpadu stejne, ne jen v dolni casti (zatimco u horni aby sis pomalu zlomil prst, protoze je tam pant toho (nejablecnyho) touchpadu).
Reagoval so na toto: "Clickpad je pro zlost. Vzpomínám, že jsme nadávali, když to výrobci zaváděli po vzoru Applů a je to pořád pro zlost."
Macbook pro denne používam od roku 2009 a tap na touchpade som už vtedy začal používať. A som s ním spokojný. V podstate je to pre mňa killer feature. Ak si dobre spomínam, tak to niekedy vtedy Apple predstavil s macbookom pro 2009. V 2008 alebo 2007 ešte mali iný touchpad, ktorý mal dole akoby dve tlačidla na ľavý a pravý klik.
Ale nikdy som nepoužíval Dell Latitude, ak bola o tom reč.
Dellackej, resp. kazdej co jsem kdy potkal a nebyl od Applu, je jen pro zlost. Malej a nepresnej (u velkejch "jen" nepresnej).
Jabko teda uz nemam, ale externi touchpad jsem si nechal (a pouzivam ho v Linuxu*).
*) Nevi nahodou nekdo jak tenhle touchpad v Linuxu prejmenuju? Ja mu kdysi, pod jabkem, zmenil jmeno... a uz mu zustalo :-).
To je pomerne nepohodlne reseni, pokud kameru normalne nechcete, ale prilezitostne se ucastnite nejake videokonference, coz si myslim, ze je vcelku bezne. Na druhou stranu samozrejme chapu, ze vyrobce setri kazdy cent a jako zakaznik bych si asi za krytku uplne nebyl ochoten nejakou tisicikorunu priplatit.
29. 5. 2024, 12:52 editováno autorem komentáře
Zajimave, uprime jsem necekal, ze to nekdo dava do takto levnych ntoebooku. V takovem pripade muj komentar nedava smysl. Myslel jsem to tak, ze si clovek musi priplatit za lepe vybavenny notebook (kde nebude navic nutne jen krytka a priplatek samozrejme nemusi byt nutne jen jedna tisicikoruna), ale ocividne jsem se mylil.
https://www.alza.cz/port-connect-webcam-cover-kryt-na-kameru-v-nb-d6200980.htm
93 Kč, a to je podle mě jedna z těch dražších. Já ji dostal zadarmo jako reklamní předmět a funguje mi i ta reklamní už přes dva roky.
Jinak zapínání/vypínání kamery pouze v UEFI nevím jak slušně okomentovat. Napadá mě snad jen "to muselo dát práci vymyslet, na to musela být komise" :)
29. 5. 2024, 22:39 editováno autorem komentáře
Jako já teď stojím před dilematem výběru pracovního notebooku taky. Bohužel jsme korporát a bereme Dell Latitude. Já jsem jel dokud to šlo Dell E6520 a pak někdo vrátil E6540 a blbec jsem si ho vzal. Líbilo se mi, že má Radeon grafiku, ale už to mechanicky bylo horší a nakonec mi v tom teď nějak zdechnul měnič ve zdrojové části, takže to přestalo nabíjet baterku a jede to na nízký výkon CPU v nějakém nouzovém napájecím režimu. Mezitím už tyhle staré řady z firmy zmizely. Všechno se to tady likviduje podle nějakých dementních pravidel. Klidně bych si dal dohromady nějaký kousek po někom.
Teď mi tu prošlo rukama (dělám i koncovou podporu na naší pobočce) pár "povedených" 5511, kde samozřejmě všichni domrvili ty napájecí konektory thunderbolt. Máme support na 4 roky a Dell už nemá náhradní díly, takže přešel na swap - dodá raději novější notebook - nově vyrobený, protože už nemají motherboardy do těch shitů 5511. To co přišlo jako náhrada a měl jsem tu čest si to ošahat 5540 - prostě setrvale klesající tendence. Ty thunderbolty jsou tam už dva a nějak vyztužené kusem plechu, tak snad vydrží déle. Ale klávesnice - shitoidní dělené šipky up/down, SETUP - hnus user interface - rádoby grafický. Já jsem asi stará konzerva a mám rád znaková rozhraní v SETUPu.
Teď přijdou od Dellu nové specifikace a sestaví se nové firemní standardy. Zkusil jsem se zeptat, jestli by mi nedovolili, zkusit uhnout a objednat si na Lenovo. Abych mohl mít AMD CPU. A ne, to je prostě u nás neprůchozí. Maximálně si mohu zkonfigurovat Dell notebook. :-/
Je tu ještě jedna plečku 6520, tak zůstanu zatím asi u ní... Tu nevrátím, dokud mi nedají jinej slušnej notebook. Klávesnice je prostě zásadní...
Podla mna jediny seriozny vyrobca notebookov zostalo Fujitsu. Ja som postupne ako firmy koncili prechadzal IBM Thinkpad - > Toshiba - > Fujitsu. Najviac som bol spokojni z Toshibou ale ta uz tu s nami nie je... Ja osobne som uz presiel na Apple ale ze by som bol spokojny s ich HW to sa povedat neda, okamzite ak by bola moznost naistalovat na nieco OS X, tak to urobim.
Toshiba Portege M300-101 ve 12“ byla úžasná mašina, stejně jako nedám dopustit na X200 a Latitude 6230, které sice mělo horší klávesnice, ale to už Lenovo přešlo na zkryplené kryplety, čili nebylo moc co řešit. Elitebook 820 G3 mám dodnes, protože se popasuje s připojeným měřením. Už čekám, kdy dorazí Fujitsu U7313, protože 845 G10 byl zatraceně velký omyl, respektive výkon, baterie, chlazení, on-site, ale je to prd platné, když nechodí měření Tektronix a Kyoritsu, což je dáno platformou, nikoliv konkrétním modelem, biosem, … T14s G3 se chová úplně stejně. Vrcholem dokryplenosti je absence RJ-45, místo toho je tam Kretén-C a s adaptérem HP (Kretén-C <-> RJ-45) se to nedokáže připojit k řízení. Dnes jsem ho měl (845 G10) sto chutí rozmlátit, protože s komunikačním modulem Siemens S7-1500 se to prostě ani nebavilo. Kretén-C je mor.
Jen subjektivní názor k tomu Home/End/PgUp/Down atd. přes přepínač (Fn) a šipky,: ono to celkem jde (a mac lidi jsou na to zvyklí), měl jsem to na pár strojích, ale do doby, než tyhle klávesy chcete navíc kombinovat do zkratek (CTRL+SHIFT+End například). To už si potom člověk připadá jako střihoruký Edvard :)
Já třeba vyžaduji numerický blok, dělám to, že vypnu num lock a potom speciální klávesy jako insert, home, end, delete, pgup/down používám přes to. Naučil jsem se to, je to rychlé, intuitivní a všech noteboocích na stejném místě.
Ja vetsinou delam na externi klavesnici a tim padem mam na notebooku celkem rad home, end, page up a down na sipkach, protoze na notebookove klavesnici to musim hledat.
Na soucasnem notebooku mam klavesy extra, ale v minulosti jsem to mel na sipkach a po navratu z cest jsem mel obcas tendenci hledat fn+sipka i na klasicke klavesnici :-)
Bohužel jak mizerný příjem wi-fi, tak mizerná klávesnice se opakují, reportují to různí lidé v recenzích i v diskusích pod nimi. To odpovídám na otázku v recenzi. A zároveň je to důvod, proč do tohoto ntb nejdu, i když mě původně zaujal a uvažoval jsem o něm.
Roky dělám na ThinkPadech řady X a jsem za ně velmi rád, ale přiznejme si, že displeje na nich jsou většinou podprůměrné. Tak jsem se těšil na příjemnou změnu s Tuxedo: inzerují to jako ntb s odladěným HW pro Linux a přitom s velmi pěkným displejem. Bohužel, další komponenty to "zabily": wi-fi má signál velmi slabý, RAM je připájená, RJ45 konektor neexistuje a vrchol všeho je ta katastrofální klávesnice. Nejenže nemá ani jednu z kláves Home, End, PgUp, PgDown, Insert, ale přímo na místě Delete má vypínací tlačítko. A je rozdíl, jestli člověk někde v textu udělá obyčejný přelkep nebo v rámci překlepu si pod sebou podřízne vět<uživatel se odpojil>
Děkuji za tento článek. Počítače a notebook značky Tuxedo mě poslední dobou zajímají stále víc. U tohoto mrňouse by mě asi nejvíc trápila absence numerické klávesnice (a nedostatky při připojení k WiFi hned na druhém místě), protože při běžné práci mám častou potřebu datlovat čísla a na klasické klávesnici ať už se Shiftem nebo bez je to opruz a externí klávesnici se mi nehodí pořád s sebou tahat.
Každopádně tyto výrobky vypadají velmi zajímavě.
Thunderbolt to ani mít nemůže, to je exkluzivní licence Intelu. O moc člověk ale nepřichází, zvlášť když se vezme v úvahu, že AMD má v procesorech v tomhle segmentu pořád ještě trochu náskok.
Jinak sympatický je, že člověk není omezenej jenom na TuxedoOS (což vychází z Ubuntu), ale Tuxedo vydává balíčky i pro jiný distribuce, třeba Fedora je prý funkčně plně srovnatelná.
Noťas je to sympatickej, nářky nad pripajenou RAM apod mi nepřijdou úplně relevantní, protože je to aktuálně industry standard (i když s tím snad Lenovo v další generaci trochu pohne). Je to teda aspoň dual channel? Naopak zkušenosti s klávesnicí jsou relevantní velmi a tam to asi pokulhává trochu víc. Plus ještě ta webkamera je dost zastaralá bída. Ale kromě těchhle věcí je to určitě velmi zajimavej stroj.
> Thunderbolt to ani mít nemůže, to je exkluzivní licence Intelu.
Už roky ne.
> O moc člověk ale nepřichází, zvlášť když se vezme v úvahu, že AMD má v procesorech v tomhle segmentu pořád ještě trochu náskok.
Snad naopak, AMD bylo vždy hodně pozadu.
> nářky nad pripajenou RAM apod mi nepřijdou úplně relevantní, protože je to aktuálně industry standard
Jenže to už si můžu rovnou koupit MacBook.