Nevíte někdo, případně neumíte zjistit, proč z nabídky Tuxedo postupně mizí procesory AMD? Myslel jsem si na Auris s AMD...
Protože AMD slouží jen jako potřebná kouřová clona mezi Intelem a antimonopolními úřady. V serverech je situace absolutně nepochopitelná a rozumově není možné pochopit, proč si některé subjekty nakupují dražší a horší Intel. Rozumné důvody bych v tom vůbec nehledal, spíš ty politické. Situace v noteboocích je proti tomu méně šílená.
Z mojí zkušenosti se při otázce proč Intel a ne AMD objeví jen tyto odpovědi:
1) Mlžení
2) Bláboly aka hloupé výmluvy (když na to upozorníte, tak přijde bod 3)
3) Ignorance
Protoze narozdil od tebe, sve veci rozumi. Pokud ma nekdo treba virtualni cluster, tak platformu zmenit muze leda tak, ze ty servery vyhodi vsechny. A to se vyplati ...
Stejne tak zjevne vubec netusis, ze CPU naprosto nikoho nezajima. Neznam ani jedinou instanci, kde by CPU byl vyuzivan vic nez na nejakych 30%. A i to je uz zatizeni doslova extremni.
To je tedy úroveň. Já chápu setrvačnost části serverových aplikací, ale tím si nedokážež zdůvodnit, že Intel má stále cca 80 % trhu, i když je dražší a žravější. Mnoho projektů jede od nuly, kdy se na původní-nahrazovaný hardware nekouká.
"Stejne tak zjevne vubec netusis, ze CPU naprosto nikoho nezajima. Neznam ani jedinou instanci, kde by CPU byl vyuzivan vic nez na nejakych 30%. A i to je uz zatizeni doslova extremni."
Tohle už beru jako vtip. V projektu se za lepší CPU připlatí miliony navíc, ale lepší CPU nikoho nezajímá. Správný server je dobře navržen, když je zatížen na max. 30 %. LOL.
Kasna ukazka tupce, ktery vubec netusi co zvani. Zatizeni CPU nad 50% === server je spatne navrzen a je pretezovan.
Jenze jak sem rek, CPU nikoho nezajima, protoze v realnem provozu to co serverum setrvale chybi je ram. Naprosto s klidem se da temer libovolna infrastruktura provozovat na 10+ let starych CPU a uzivatele si toho nijak nevsimnou. A zaroven jim novy CPu neprinese naprosto zadny uzitek.
Vazne bych pak chtel videt, jak budes vysvetlovat "no, vemte tech 50, 80, 100M a hodte je do kanalu, ono je to to AMDcko a na tom proste obcas neco nechodi ...".
Omg .. koukám zrovna na server, který jede s CPU přesně na 50 % se 7k procesy a 21k thready, je přetěžován? Ten stroj jede spolehlivě i když CPU běží na 80 %.
U naší služby není problém RAMka, ale diskový prostor. Dřív než nám dojde RAMka nebo výkon CPU, dojde nám disk. Máme přesně zmapované, jakým způsobem služba škáluje a podle toho vybíráme hardware a zrovna v našem případě ta tvoje univerzální pravda neplatí.
Co ještě neplatí je, že se dá "temer libovolna infrastruktura provozovat na 10+ let starych CPU". Ano dá, i ta naše, ale místo 25k měsíčně, bychom za servery platili 150k měsíčně. Když jeden stroj vyjde na cca 100-150k, jak dlouho se vyplatí provozovat 10+ let staré CPU? Dva měsíce, než to člověk zmigruje?
Jasne, takze dalsi co vi kulove ...
CPU na 80% === latence na desetinasobku. Disk se da libovolne rozsirovat. Rosireni ram je ekonomicka hovadina. Dvojnasobne velky modul nestoji dvojnasobek, ale petinasobek ceny.
Nemluve na tom, ze zvanis, to co pises je naprosto megazvast. rozdil je v jednotkach %.
Stejne tak vis kulovy o cenach, cena HW je naprosto nezajimava, protoze 10x vic stoji SW ... a ten je licencovany per jadro === chce se aby jader bylo co nejmene, a stejne je v 99% vyhodnejsi, mit vic MHz nez vic jader.
Ty prokazatelně a opakovaně popíráš skutečnost. Intel-AMD-ARM rožšiřují svojí nabídku malých jader. Proč, když je to dle tebe neprodejné?
Chtělo by to konečně uznat, že jsi omezený a vidíš jen ten svůj rybníček, který ale nepředstavuje celý oceán. Podle tvojí šílené teorie by se do serverů nenabízela snad ani 8jádra, jenže skutečností je, že se nabízejí a prodávají třeba i 64jádra.
Whau, já to chápu, že pokud provozuješ moderní software na 10+ let starých CPU, tak to ten stroj asi nedává a stoupá ti latence, ale my, to co popisuješ, nevidíme.
Teď jsme brali dva servery, každý za ~100k. AMD s 32 jádry, 256 GB RAM, 8 TB v NVMe. Prostor tam je na dalších 256 GB RAM a stálo by to cca 12k. Se stejnými disky můžeme přidat ještě 32 TB NVMe za 64k. Na těch tvých starých CPU s DDR3 ten pětinásobek možná platí, ale s DDR4 ne. Serverové DDR4 paměti jsou teď hodně levné.
O jaké latenci to mluvíš? Mám tu grafy s latencí 600 různých aplikací, co běží na jiných, slabších, strojích, a ta se se zatížením CPU nemění a zůstává konstantní. Měnila by se jen v případě, že by CPU nebo jiná komponenta nestíhaly, což se neděje.
Za SW jsme nic neplatili. Na hostu i ve VMkách běží Debian.
Pro náš usecase je výhodnější mít více pomalejších jader než méně rychlejších jader a protože neplatíme za jádro, tak nejsme ve škálování, z této strany, omezeni.
"Whau"
Ano wau, takhle tupou osobu je treba hledat se svickou, nasla se ...
Latence se zatizenim CPU stopa vzdy a u vsech aplikaci, ze tomu nerozumis, neznamena ze to tak neni. Stejne tak zjevne netusis, ze 99% aplikaci negeneruje trvalou zatez, ale narazovou zatez, a bavime se o prumerne zatezi.
Navic se bavime o virtualnim prostredi, kde na jednom CPU bezi par stovek ruznych aplikaci.
No je videt, ze o tom vis uplne prd.
Neobjednavaji je. Budto si je nestihli nezajistit, nebo nechteli. Pravy duvod vi jen Nemci a Cinani. (Tuxedo notasy maji hardware od Clevo.) V risi je zkompletuji, zkontroluji a daji tam TuxedoOS. O Tuxedo jsem se zacal zajimat pred dvema lety, kdyz jsem hledal nahradu za dychavicny ThinkPad, co po vic nez deseti letech uz prestal stihat, ani jako nouzovka do vlaku. Meli hodne modelu s Ryzeny, ale postupne mizely. Zacalo to tim, ze podezrele dlouho zustavali s radou 4000 a vymlouvali se za rada 5000 neprinasi vyznamne zrychleni. V te dobe noviny psaly, ze AMD nestiha lifrovat a jen velke firmy si byly schopny zajistit dodavky. Nakonec zrusili uz oznameny novy model Pulse a bylo to jasne.
Buhvico byl duvod. Na strankach Clevo jeste nake notasy s Ryzenem jsou, ale malo. V porovnanim s Lenovo, ktere se Ryzeny rozsouplo, Tuxedo chciplo. Jsou i jini vyrobci, kteri se zameruji na Ryzen, Linux a coreboot. System76, Starlabs, a od lonska jich urcite bude vic, co to uz nesleduju.
Právě tyhle "kombinované" procesory u mě vzbuzují dost velkou nedůvěru. Sice mají docela dobré skore, ale stejně, u notebooku, u kterého chci, aby taky počítal mě opravdu nelákají.
Manželce jsme nedávno pořídili InfinyBook a na její běžnou kancelářskou práci, videohovory apod. je to příjemně svižné, ale já přeci jen potřebuji víc výkonu...
Jak křečovitě se vyhýbáš srovnání s AMD na 4/5 nm. Vyhýbat se současným Intel big-little není nesmysl a to že jsou v něčem lepší než starší Intely na tom nic nezmění - jen ukáže argumentační zoufalost.
Ano, jsou blbě dostupné a většinou i s třeba nechtěnou dedikovanou kartou, ale Ryzen 7 7840HS se sehnat dá i v notebooku pod 40 tisíc a s pětiletou zárukou. i7 1360p jen do levného notebooku a jen díky tomu, že AMD/výrobci zatím nenabízí širší portfolio se Zen 4. To se časem změní.
problém je, že to neskutečně topí a to je v notebooku prostě problém a v notebooku na práci to platí dvojnásob
Další možností je Framework 16, mají i nejnovější AMD - problém je, že nedodávají do CR a pokud bych to sem i nějak dostal, tak mají jeden rok záruku, to bych asi i přežil, ale to že je ČR ignorována a dodávky Q1 2024 znamená, že řešení jakéhokoliv problému v budoucnu zabere moc času.
Nedávno jsem našel HP ZBook Power G10 A
jsou prakticky ihned k odeslání, AMD, i bez externí NVidia, 5 let záruka
moc problémů tam nevidím. Chlazení je dostatečné. Mají i dva větráčky, 3 x heat pipes
Jediný větší problém pro mě je, že modely s dedikovanou GPU jsou jen NVidia, ale pokud bych teď potřeboval notebook tak bych si objednal HP ZBook Power G10 A jsou i modely bez dedikované GPU.
28. 8. 2023, 10:04 editováno autorem komentáře
Díky za tip. Ta záruka je hodně příjemná, cena za Ryzen 7 7840HS, hliník a 32 GB DDR5 snesitelná. Ze zoufalství jsem uvažoval i o Applu, ale to připájené SSD jsem nepřekousnul. Navíc ani nevím, jestli je u jabka pořád nadlidský úkon i normální přehození mp3 z flešky na notebook.
28. 8. 2023, 10:48 editováno autorem komentáře
Doufam ze se ta ta stupidni zare z notasu vypnout. Take doufam ze podsviceni klavesnice se da regulovat ci uplne vypnout. Na fotografii se barva jevi jako jednolite nazelenala coz je dobre. Zadne vymatlane RGB. Tedy aspon dle te fotky.
Velmi kriticky se stavim ovsem ke klavesnici kde jsou cvakacky jeste s nizkym zdvihem. Na druhou stranu pozitivne vnimam pomerne velke mezery mezi klavesami coz je dobre pro hmat a relativne normalne siroke klavesy. Ta numericka pomichana se sipkami je divna. Respektive pro gamery kdy se uprednostnily sipky ve tvaru obraceneho T (coz je spravne), ale zmizela nula a siroky enter navic hmatove nelze rozpoznat na ktere klavese sem.FN klavesa umistena hodne nestastne do spodniho bloku mezi ctrl a win. Kdyz uz ji tam davaji mohli ji dat aspon do rohu a jeste udelat rozpoznatelny tvar dle hmatu.
Takto si pracovni notas moc nepredstavuji. To je spis takovy hybrid herniho notasu strejchnuty 1/4 idealem pracovni stanice.
24. 8. 2023, 12:14 editováno autorem komentáře
V casti o klavesnici chybi par veci:
1. Vyrobce nabizi ruzne popisky klaves, i vlastni.
2. U mechanicke klavesnice by bylo zajimavy Key Rollover, kolik klaves jde spolehlive stisknout soucasne.
3. Klavesnice nema spinace Cherry MX, ale "Cherry MX ultra low profile". Jde o odlisnou soucastku se zcela jinymi parametry.
Cherry MX je "velky" spinac s az 3-4mm drahou uhozu (stlaceni pruziny). MX je vlastne prumyslovy standard, kompatibilni spinace dela mnoho vyrobcu v mnoha variantach s ruznymi druhy odezvy, daji se snadno koupit nahradni klavesy ruznych barev a tvaru. Pro srovnani, tyto spinace pouziva z podobnych vyrobku klavesnice System76 Launch.
Notebooky maji obvykle mnohem mensi mechanismus, kde je male tlacitko a na nem klavesa po stranach uchycena nuzkovym mechanismem, proto se tomu rika "scissor switch", i kdyz samotne tlacitko byva vetsinou gumove a v podstate stejne jako ve velkych "nemechanickych" klavesnicich.
Cherry MX ultra low profile je "scissor switch", ale misto obvykleho gumoveho tlacitka ma pruzinku a je celkove kovovy. Draha uhozu je 1,8mm, jak je v clanku uvedeno. Primo s Cherry MX ma spolecne pouze jmeno a vyrobce.
Nizkoprofilove spinace vice podobne Cherry MX jsou nejcasteji Kailh Choc a podobne od jinych vyrobcu.