Názor k článku Tvorba diplomové práce v LyXu (1) od A.S. Pergill - 1. Vím, že jsem to kdysi ručně nastavoval...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 2. 2013 9:48

    A.S. Pergill (neregistrovaný)

    1. Vím, že jsem to kdysi ručně nastavoval v souboru, který se jmenoval nějak jak x.conf nebo xorg.conf a bylo tam velmi podrobně napsáno, co se stane, když se některá položka změní buď přepsáním čísla nebo zakomentováním / odkomentováním některého z následujících řádků. Musel si to člověk pečlivě přečíst a původní soubor, pochopitelně, zazálohovat, ale bylo to dost "blbuvzdorné". Na Windows se mi naproti tomu podařilo nevratně zlikvidovat grafiku (na reinstalaci Win) pouhou instalací videokodeků.
    4. Viděl bych to tak, že přinejmenším explicitně nebylo (a možná pořád není) popsáno v helpu riziko.
    OpenOffice jeden čas (dlouho jsem to nepotřeboval, takže nynější stav neznám) umožňovaly dokument explicitně uložit bez historie, což mi připadalo jako jednodušší řešení.
    5-7. A jak to řešit v případě jednoho počítače, pracujícího off-line? Tam mi asi nastavení group policy na nějakém obskurním serveru moc nepomůže, že? A přitom to tam dělalo taky.
    6.
    a- Jak už jsem uvedl, pokud vyrobíte v programu tabulku (a je správně), uložíte ji do defaultního datového formátu a na tom samém počítači ji druhý den načtete a data jsou v ..., tak je asi něco špatně v tom programu. Protože solidně napsaný program si ta data načte do té podoby, v jaké byla před jejich uložením. Jak to udělá, to mě, jako uživatele, nemusí zajímat.
    b- Vzhledem k tomu, že Excel byl jeden čas "ochoten" vyrobit aritmetický průměr i ze znaků typu A/B/C nebo Muž/Žena, tak bych se zase tak moc s nějakými "datovými typy" neprsil. Je to také jeden z důvodů, proč nepoužívat Excel třeba na statistické výpočty: Protože nijak nevaruje uživatele, že po něm požaduje krávovinu. Proto je lepší třeba to Epi Info (a třeba i to DOSovské), které na vás vysype varovné hlášky i v případě, že si necháte spočítat t-test nebo u-test a vložená čísla neprojdou testem na rozložení podle Gaussovy křivky. Ono vám to ty testy spočítá (protože klidně můžete nezávisle na konkrétním datovém souboru mít jistotu, že ty hodnoty takto rozloženy jsou), ale upozorní vás to na problém a nabídne vám to alternativu (v tomto případě Kruskal - Wallisův test). Zase je to velký kontrast proti MS přístupu k uživateli, kdy jsem "dojížděl" na tisk konceptů barevnou hlavu u tiskárny a pokud jsem měl černobílý dokument tak to odmítalo tisknout s tím, že hlava v tiskárně je barevná a dokument černobílý, takže jsem musel Billovi Debillovi vždy označit jednu mezeru jako barevné písmeno.