Názor k článku Tvorba diplomové práce v LyXu (1) od mluno - Nám doporučovali TeX a LaTeX snad už někdy...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 3. 2013 12:36

    mluno (neregistrovaný)

    Nám doporučovali TeX a LaTeX snad už někdy v prváku. To jsou redakční programy, používané i některých nakladatelstvích, nicméně nejsou zrovna user-friendly (alespˇoň to platilo v době, kdy jsme je na popud přednášejících vyzkoušeli). Diplomka je tak v rozsahu, kdy word přestává už pracovat svižně (hranice byla mezi 50-100 stránkama), ale použitelný stále je (tam už by se to možná vyplatilo, většinou ale když člověk píše podobnou práci, má na ni dost omezený čas, na to, aby zahodil letité znalosti kancelářských programů a učil se s něčim jiným). Samozřejmě je potřeba si udělat pořádek v jistých věcech (styly (nadpisům, textu, rovnicím, obrázkům atd. přiřazovat příslušné styly, i když znamenají stejný řez písma), formátování (zásadně přiřazovat pomocí stylů), číslování (ručně nebo automaticky, ale nikdy nemíchat, to se pak obrázků, rovnic, odstavců atd nedopočítáte), atd.)
    V zásadě si myslim, že práce více odsýpá v prostředí, které člověk zná. Nakonec moje diplomka (resp. její text) vznikal v T602 nebo v prostém editoru (edit, notepad a jak se všechny jmenujou), které jsem potom do wordu (či Oo) kopíroval. Na mém stařičkém počítači měl totiž word tu výtečnou vlastnost, že v momentě, kdy jsem klepnul do klávesnice, on začal ukládání pro automatickou obnovu, které trvalo cca 5 minut a protože interval byl 5 minut, tak za 5 minut se scénář opakoval. O tom jak generování PDF semestrálky (jeden z předstupňů diplomky) trvalo nejmíň dvě hodiny se nemusím rozepisovat (pro následující práce jsem to raději nechal počítačům ve škole).
    Jediný problém, který jsem zaznamenal bylo špatné číslování obrázků (jak word přesvědčit, že obrázek vlevo má mít číslo nižší než ten vpravo a bylo tumo tak i po několikeré aktualizaci polí na různých strojích nevím dosud) a pak samozřejmě změny rozložení na stránkách nejen při přenosech mezi počítači (což vadí zejména při konečné redakci, kdy už je text +/- hotový a dolaďuje se konečná podoba s vedoucím příslušné práce). Pak jsou tu věci, o kterých nemají někteří uživatelé ani potuchy a z toho pak pramení pocit, že si program dělá co chce. Samozřejmě přenos do tiskárny probíhá přes PDF, kde už je koncová podoba (rozložení na stránky a tak vůbec) zaručená - nakonec to se mi osvědčilo i pro daleko jednodušší dokumenty, než mnohastránkové zprávy.
    Na druhou stranu myslim si, proč nezkusit něco jiného, znám spoustu lidí, kteří by v ničem jiném než v LaTeXu nenapsali ani řádek. Mě tehdy neoslovil.