To je nesmysl, pokud se nedokaze naucit ani Word, tak at radsi LaTeX nepouziva. Word ma vyhodu, sednu, klikam a vim (samozrejme dalsi hratky s makry a pod. uz nejsou tak primitivni). LaTeX ma obrovskou nevyhodu, pokud nechci dokument presne tak, jak autori zamysleli, musim hodne hledat/ucit se. Odmena za nauceni je ale sladka (i pres ruzne problemy, ktere asi drive nebo pozdeji nastanou).
Word neumím a umět odmítám (už proto, že se jeho ovládání co rok dva zásadním způsobem mění a některá nastavení se vracejí do implicitní podoby po každém restartu programu, případně počítače).
V LaTeXu jsem poučený uživatel, tj. to, co potřebuji, to zvládnu. Dtto v TeXu. Výhodou je, že co se naučím (nebo to vykoumám a popis si hodím do složky Manuály_TeX), to umím, protože tyto systémy mají vysokou dopřednou a zpětnou kompatibilitu.
Faktem také je, že v LaTeXu se poměrně snadno řeší věci, které Word buď nezvládá vůbec, nebo by byl člověk nucen zakoupit literaturu (pár knížek po cca tisícovce) nebo absolvovat nějaké pokročilé kurzy (opět nejsou zdarma). Pochopitelně, i celková vizuální hodnota výsledného dokumentu je někde úplně jinde. Řekl bych, že je rozdíl skoro tak velký jako mezi tím, co lezlo ze stařičké T-602 se "strojopisným" písmem jako jediným možným a z prvních editorů typu Ami Pro.
Proboha na co potřebujete na word knížky nebo školení? To je pro důchodce, kteří se potřebují naučit zacházet s myší a pochopit styly odstavců. Vždyť máte před sebou logicky postavené GUI, za ním nápovědu, na webu hromadu tutorialů... Narazíte? Předveďte troubleshooting :). Když dokážete vyřešit problémy svého Linuxu, Word pro vás musí být hračka.
Pusťte člověka z ulice k Photoshopu nebo AutoCADu, dopadne to tragicky. Ve Wordu se i laikovi podaří tak-nějak spatlat dopis nebo memo, ale těžko ho program může naučit principy word processingu. Bohužel po spatlání pár dokumentů má řada lidí mylný dojem, že Word vlastně ovládá. Unixového admina také nedělá znalost příkazu ls, a grafika nekvalifikuje úspěšné oříznutí fotky ve Photoshopu.
GUI Wordu se do verze 2003 měnilo zvolna a evolučně. Ribbon je dobrý, protože laik má na očích nejpoužívanější funkce (Fitts' law), a profík ho přesto může používat velmi rychle a efektivně.
1. "Word processing" - co to je? Typografie to není, protože tu Word nezvládá, a psaní textu asi taky ne, protože to se ve Wordu dělá podstatně hůř než v nebožtíku T-602. Patrně je to tedy nějaké ptydepe pro psaní textů na špatném textovém editoru.
2. Ribbon většině uživatelů nevyhovuje (a jejich reakce prakticky vždy byla "proboha, jak se to dá vypnout?"), takže to asi taková výhra není.
Mě by tedy vadilo, kdyby mi po stránce lítalo cosi, co nepoužívám, a zakrývalo podstatnou část tvořeného dokumentu. V normálním programu se normální uživatel dostane k nejčastěji používaným funkcím klávesovou zkratkou, což je podstatně efektivnější a ergonomičtější.
1. http://en.wikipedia.org/wiki/Word_processing
2. Ribbon je ohledně efektivity lepší, než kombinace menu a toolbarů. Tohle video pěkně ukazuje důvody pro změnu UI, stejně jako výsledky té změny. Ve zkratce všichni chtějí od MS Office čím dál víc funkcionality, ale do menu a toolbarů už není kam to nacpat, aby program zároveň zůstal použitelný a uživatelsky přítulný.
http://blogs.msdn.com/b/jensenh/archive/2008/03/12/the-story-of-the-ribbon.aspx
A že někteří uživatelé nadávají? No jo, musí se znovu naučit, co už uměli. Ale pak je jejich práce efektivnější.
BTW vy neumíte v ribbonu pracovat s klávesovými zkratkami? Je to stejné jako u menu: stisknete Alt, a pak pokračujete podle zobrazených písmen.
ad 1. Čili podle Wiki je to jakási nekvalitní nápodoba typografie
ad 2. Pokud umím klávasové zkratky (a pokud nebudou v každé verzi potažmo subverzi změněny), pak je prostě Ribbon něco navíc, co nepotřebuji.
Jinak kdybyste tam nacpal milion + tisíc dalších funkcí, tak z toho nedostanete kvalitní typografii, spíš naopak zhoršíte efektivitu a ergonomii celého programu.
Ano, uživatelé nadávají, protože je jim vnucováno něco, co objektivně nepotřebují a nechtějí.
Opravdu neexistuje jediný smysluplný důvod, proč by nemohl být jednostránkový a bez jakéhokoli formátování zápis z porady vedení, rozesílaný nižším vedoucím v hierarchii firmy, psaný v T-602 a velký do 2 KB, a musí místo toho být psaný ve Wordu a mít 2 - 5 MB. Nehledě k různým průšvihům s historií dokumentu, kdy k tomu občas jsou dolepeny i dokumenty velice důvěrné povahy, jako např. platové výměry. Dtto dopisy a cca 99% dalších dokumentů, vznikajících v rámci firemní i státní administrativy.
1. Přečtěte si to ještě jednou :)
2. Krása GUI je v tom, že ho můžete ovládat rychle a efektivně z klávesnice, ale kde neznáte klávesové zkratky (protože tu danou věc neděláte často), prostě to najdete v GUI. Když danou věc používáte častěji, zkratkovou klávesu se naučíte. Naopak v TeXu nebo vi bez nějaké externí nápovědy nikdy neuděláte věc, kterou už nemáte zapamatovanou.
Zápisy z porad nejsou hladký text. Typicky se píší v tabulkách, kde se uvádí zda je daný bod rozhodnutí, informace apod., jestli z toho plyne nějaká akce, kdo je odpovědný, jak dlouho na to má, a pak teprve vlastní text. T602 jednak coby 16-bitový SW dnes ani nespustíte, pak má příšernou podporu tabulek, a nakonec je blbost psát zápisy z meetingu v iném produktu než třeba smlouvu. Jednostránková tabulka také nemá ve Wordu 2-5MB.
"Historií dokumentu" asi myslíte funkci Track Changes. To je zásadní věc ve chvíli, kdy na dokumentu pracuje více stran - příkladem je smlouva. Pochopitelně když je někdo matlák, zapne si Track Changes, dá do dokumentu platové výměry, pak je z něj smaže a vloží místo nich memo pro zaměstnance, tak je to těžké. Autor takového incidentu to buď udělá záměrně, nebo neumí svoji práci - v obou případech vyhodit.
1. Je mi v zásadě jedno, jestli otevřu funkční externí nápovědu (výhoda Linuxu - mohu ji mít na druhé pracovní ploše) nebo nápovědu interní. Pokud je interní help mizerný, což je u MS aplikací standard, použiji raději něco externího.
2. Zatím jsem se nesetkal se zápisy z porad vedení, které by nebyly prakticky hladký text, pouze formátovaný do odstavců.
3. Vím o lidech, kteří ještě před nějakými 6-7 lety udržovali ve firmě DOSovský počítač s MAT, protože tam měli formuláře na smlouvy, faktury atd. a nechtělo se jim přecházet na neohrabaný a méně kvalitní Word. Byli docela rádi, že se objevil DOSBox, ve kterém to jde spustit i pod Windows, postrádajících vlastní emulátor DOSu.
4. TrackChanges byly prostě problém (teď už se o tom snad víc ví), protože na tuto funkci nikdo neupozorňoval, v nápovědě to popsané nebylo a sekterářky byly více-méně zvyklé vzít starší dokument, upravit ho a uložit pod novým jménem (protože práce se šablonami je natolik neohrabaná, že to nikdo rozumný nedělá).
Obecně k tomu Wordovskému (ale Libre a Open office jsou na tom podobně) GUI: Nemám rád, když se program snaží "za mě myslet", a když např. řádek začíná datumem nebo rodným číslem, tak mi na další řádky automaticky sype "pořadová" čísla apod., dopisuje za mě slova, automaticky (a blbě) "opravuje" psaný text apod. Takové funkce jsem schopen tolerovat jen tehdy, když je budu moci trvale a na jednom místě vypnout a používat je jen v explicitně potřebných případech (jaký za posledních cca dvacet let u mě nenastal). Stejně tak vím o doktorandech, kterým Excel po načtení databáze přeformátoval (nevratně) desetinná čísla (např. hodnoty krevních enzymů) na datumy. Takže to museli psát znovu, a ještě byli rádi, že nevyhodili podklady.
Proto raději text napíšu do kvalitního editoru, u kterém si mohu být jist, že ve výsledku bude to, co jsem tam napsal já, a ne to, co si nějaký pologramotný programátor myslel, že bych tam psát měl. A pokud to má být ve Wordu, tak to do něj copy-paste přenesu.
1. Externí nápověda je závislá na webu, a déle se natahuje.
2. Asi jste těch zápisů moc neviděl.
3. Dobře jim tak. Já ještě před pár lety viděl policajty, kteří používali psací stroje, a psali na nich dvěma prsty, s hledáním kláves po klávesnici.
4. Track changes samozřejmě v nápovědě byly a jsou, nebylo to zapnuté by default, a práce se šablonami je triviální (File/New, vyberete šablonu; nebo kliknete na šablonu na disku a vytvoří se nový dokument).
5. Ty automatické opravy v jedné verzi Wordu fakt obtěžovaly, protože byly by default zapnuté, a musely se vypínat v Tools/Options/Autocorrect, kde je lidé jako vy nenašli, protože na to neměli týdenní školení :). V současných verzích se po automatické opravě zobrazuje kontextové udělátko, které umí vrátit opravu zpátky, nabízí přestat s opravami, nebo otevřít nastavení všech auto-oprav.
6. Excel neformátuje DB data. Naopak při otevření textového nebo CSV souboru se to může stát, pokud špatně vyberete datové typy. Ani pak to samozřejmě data samo nezmrší - musíte si je ručně uložit (přepsat původní soubor). Zkušení uživatelé tohle vědí, vaši kolegové asi ne. Excel je mimochodem geniální nástroj.
1. U slušných programů mohu mít jako nápovědu textový / pdf / html soubor na disku, s tou mohu pracovat, i když jsem off line. Že to u Wordu nejde, tak prostě nepatří do té zmiňované kategorie.
2. Chodí mi každý týden do pošty
3. Je to spíš dáno tím, že DOSovské programy byly prostě kvalitnější a win nepřinášejí žádnou funkci navíc (obdobně i EpiInfo pro DOS, naštěstí spustitelné z DOSBoxu, versus EpiInfo pro Windows, zabugované a nespolehlivé)
4. Musel byste
a- to cíleně hledat
b- vědět přesně, jak se to jmenuje
c- vyvěštit z těch blábolů v nápovědě tohle riziko
a, b i c jsou za horizontem množností běžného uživatele, který potřebuje jen sednout a psát.
5. Problém je, že se ty opravy nedaly vypnout a když to člověk konečně nějak našel, tak se při novém spuštění Wordu opět obnovily. Já mám počítač opravdu na psaní textů (mj.) a ne na hledání, do kterého menu a submenu a subsubmenu atd. nějaký kretén zastrčil ovládání nějaké funkce, případně jak ji, inspirován LSD či něčím ostřejším, pojmenoval.
I kontextové "udělátko", které mě nutí, abych ty opravy zase zapnul, mě obtěžuje.
6. Ano, Excel skutečně je schopen ze sloupce hodnot některé, zcela chaoticky, změnit na datumy. Setkal jsem se s tím opakovaně a nejen já. Dojde ke ztrátě informace, protože je nelze přeměnit zpět na výchozí číslo.
Může se to stát i po otevření xls souboru pořízeném na jiném počítači.
Automatické ukládání pochopitelně data zmrší i v původním souboru.
Je to prostě vlastnost, která je velmi nepříjemná, nedá se jednoduše odstranit (a zejména ne tak, aby byla odstraněna navždy, prostě natvrdo zapsána do nějaké konfigurace, která se nepřepíše ani např. při automatickém upgradování ServicePacování apod.). Je to jeden z důvodů, proč tento šmejd nepoužívat a proč před jeho užíváním studenty více-méně varujeme.
Pokud mám korektní soubor formátu csv, tak nepotřebuji Excel, protože R.
7. K vašemu následujícímu příspěvku:
Je naprosto zásadní rozdíl, když píšete knihu o aflatoxinech a Word po načtení vašeho textu redaktorem změní "aflatoxin" na "alfatoxin" (nestalo se mě, ale kolegovi) a mezi tím, když já do textu vložím značku pro nezlomitelnou mezeru, takovou či makovou pomlčku atd. a TeXový program ji korektně zpracuje, tak jak já chci. Stejně tak jako není "automatická oprava" když interpret z:
#!/usr/bin/perl -w
print "Hallo world";
vypíše na obrazovku jenom to Hallo world.
Pokud rozdíl mezi těmito dvěma věcmi jako uživatel a obhájce Windows nechápete, pak jen demostrujete, že užívání Windows vede k cerebrální insuficienci.
1. MS Office má dnes nápovědu lokálně i tahanou z netu, můžete si to přepnout přímo v helpu. Ta z netu je aktuálnější, ta offline je... offline. S tímhle MS přišel cca ve stejné době, kdy help přestal být tolik popisný. Dnes se víc zabývá popisem "jak na to", a méně popisem konkrétních voleb v dialogu, což mi méně vyhovuje.
2. Takže si všichni zúčastnění přečou nestrukturovaný hladký text zápisu? To je tak "praktické", že snad musíte být akademik, případně pracovat ve státní správě.
3. LOL, no comment
4. Ještě jednou: je to by default vypnuté. Pokud si někdo umí revize zapnout, snad je umí i používat. Kdo neumí používat revize, nemá kvalifikaci na vykovávání práce sekretářky.
5. Ty opravy se samozřejmě daly vypnout, a Word si to samozřejmě pamatoval. A kde najdete nastavení prakticky celé aplikace, to byste měl vědět i coby začátečník.
Žádné kontextové udělátko vás nenutí opravy zase zapnout - zobrazuje se jen po *uskutečněné* opravě.
6. Popsaný problém nastává při importu textů, když jsou špatně nadefinované datové typy sloupců. Podobný problém můžete vidět přímo v Excelu, když máte jako oddělovač datumu nastavenou tečku, jako oddělovač desetinné části čísla čárku, a vložíte například hodnotu 1.08. Excel to pak interpertuje jako 1.8. aktuálního roku. Ovšem to se *nemůže* stát u již vložených dat při novém otevření souboru, protože data jsou uložená už v daném formátu.
Připadá mi dost vtipné, že tohle nevíte, a studentům doporučujete nesmysly.
7. Ano, jak jsem psal, to byl problém jedné verze Wordu, která automaticky aplikovala opravy ze slovníku. Tahle automatická oprava překlepů fungovala celkem dobře v angličtině, kde byl slovník dostatečně obsáhlý. V češtině bohužel slovník obsahoval jen "tvrdě" česká slova, takže docházelo k mršení méně obvyklých jmen, odborné terminologie apod. Dobře si to pamatuji, protože jedna z našich firem sídlila v ulici, jejíž jméno to mršilo (bylo to jedno neobvyklé příjmení). Řešením bylo vypnout volbu Automatically use suggestions from the spelling checker. Pokud vím, v češtině to měl nakonec vypnuté každý (možná kromě lidí, kteří si sice u Texu cokoliv vygooglí, ale s Wordem neumí, a na změnu jeho nastavení potřebují knížku a školení :D). Další verze Wordu už měly výchozí nastavení správně. BTW tyhle věci můžete nastavit všem uživatelům v doméně jako správce pomocí pár kliků myši. Tedy pokud není vaše znalost administrace Windows na úrovni vaší znalosti Wordu :D
1. Proto mám raději programy, které mají man XYZ zaintegrovaný do OS
2. Nevím, proč nějak složitě (jinak než do odstavců) strukturovat informace typu kdo byl přítomen, co se projednávalo, jaké jsou výsledky a kdo je čím zaúkolován.
3. Někteří "podivíni" dávají přednost fungujícímu programu na archaickém OS před nefungujícím programem na rádobymoderním OS.
4. Pravděpodobně když se to vyplo, tak se nedaly rušit úpravy provedené omylem, nebo něco podobného
5. a 7. "Opravy" se možná daly vypnout, problém nastal, že se znovu a znovu zapínaly, jednak po novém spuštění programu, jednak někdy i po načtení souboru. Prostě MS Office na rozdíl od toho Klasika postrádá (či postrádala v době, kdy jsem s ní byl nucen pracovat) možnost uživatelské konfigurace, která by se zapsala na disk a pokud by ji uživatel aktivním zásahem nezměnil, tak by zůstala stejná. A protože nakonfigurování bylo extrémně obtížné (prolézání složitého stromu menu různých úrovní), na rozdíl od toho Klasika, kde to bylo vše na jedné kartě k zaškrtání políček a uložení, tak na to většina uživatelů rezignovala a brala to jako další špatnou vlastnost.
Dotyčná věc je spíš o aroganci programátorů toho šmejdu, kteří uživateli cosi vnucují bez ohledu na jeho reálné potřeby.
6. Opakovaně se to stávalo při naplnění tabulky a uložení jako xls. Vím o větším počtu lidí, kteří takto přišli o databázi, nebo ji museli alespoň opravovat. Naopak, při uložení jako CSV se zpravidla podobné prasárny nedějí. Prostě Excel je na jakoukoli vážnější práci nevhodný. Pokud ještě přidáme skutečnost, že dokáže totálně zprasit statistiku, tak je to skutečně soft, před kterým je nutno varovat.
1. Man je příšernost. Jak v něm zjistíte, jak změnit rozlišení obrazovky? Pomůže vám jen u command line, a jen pokud znáte jméno příkazu.
2. Aby to bylo přehledné.
4. Ne, tak to fakt nebylo a není.
5-7. Nastavení oprav je součástí profilu uživatele. Jiné volby mohou být součástí nastavení dokumentu. To "složité" nastavování mě rozesmálo. Nemáte proslém si zapamatovat tři stovky(!) příkazů TeXu, ale najít nastavení v Tools/Options (což je mimochodem stejné prokticky ve všech programech s menu) je pro vás problém? :)
6. Ano, když naplníte tabulku nesprávně (špatné datové typy sloupců nebo špatný desetinný oddělovat při importu textu), může se to stát. Není to chyba Excelu, ale uživatele. Samozřejmě přímou příčinou je fakt, že po světě existují různé oddělovače částí datumu, různá pořadí částí datumu a různé desetinné oddělovače, což v tom dělá trochu chaos.
1. Asi v man Xorg. Zatím jsem ale vždy vystačil s dobře napsanými konfiguračními soubory.
2. :-)
4. Z hecu to zapnuté nebylo a o příslušných rizicích informovaly až články na internetu
5-7 Proč se tedy ten profil uživatele sám každým spuštěním změní?
"Nastavení dokumentu" - čili musím nastavovat nejen Word, ale nějak i dokument, no potěš koště!
Proč bych to měl hledat v nějakých "nástrojích", když potřebuji změnit konfiguraci?
V tom TeXu je to vše prostě jasně a jednoznačně popsáno, nemusím nic složitě hledat a googlit po internetu, kde jaké nastavení je.
6. Tabulku by nemělo zajímat, jaké datové typy v ní jsou. Měla by se uložit, tak jak je a tak jak byla zpět načíst. Je mi jasné, že pokud budu vkládat údaje do buněk s blbě nakonfigurovaným typem dat, tak se to může pomrvit. Ale jestliže do prázdného Excelu načtu soubor, tak by Excel neměl predikovat, kde je jaký typ dat, protože to
a- neví
b- on není ten, komu o něčem takovém přísluší rozhodovat.
A jestliže vyplním tabulku a je to OK, uložím ji a znovu načtu a je to pomrvené, tak to není chyba uživatele, maximálně v tom smyslu, že použil SW šmejd. Navíc xls je uzavřený formát, který si formát čísel a data předefinovává sám do nějaké vnitřní binární podoby, od toho by měl být uživatel oddělen, ne, aby byl nucen řešit ještě tohle. To řeším u csv v textovém editoru.
1. Asi bohužel ne.
4. Tipnul bych si na záměr, nebo zapnutí funkce omylem, nebo použití té funkce bez její důkladné znalosti.
5-7. Pokud se profil "sám mění", může to být třeba nastavní Group Policy na serveru. To připadá v úvahu, pokud doménu spravuje někdo s tak důkladnou znalostí administrace, jak skvěle vy znáte Word.
Kam byste v menu dával nastavení? Ve Windows bývá standardně v Tools/Options. Na Macu v Edit/Preferences nebo File/Preferences.
6. Zkuste se nad tím zamyslet. Jak asi Excel má spočítat =A1+A2, když se nebude zabývat datovými typy? Výsledek může být "Hello World", 3, nebo 2.1.2000 v závislosti na datových typech. Při importu textu se vás Excel na datové typy zeptá; jen to chce neodkliknout defaults bez kontroly, protože detekce těch typů pochopielně nemusí být spolehlivá, zvlášť když existují různé oddělovače o kterých jsem psal. Při otevření XLS souboru problém nehrozí, což už jsem psal.
Formát s tím nemá vůbec nic co dělat. Excel má obecně data typu text a typu číslo, s tím že zbytek je řešený formátováním při zobrazení. Datum je počet dnů od 1.1.1900 (s lehkou modifikací), a interně je to číslo. Když si na buňce s datem změníte formát na číslo, tak to uvidíte.
1. Vím, že jsem to kdysi ručně nastavoval v souboru, který se jmenoval nějak jak x.conf nebo xorg.conf a bylo tam velmi podrobně napsáno, co se stane, když se některá položka změní buď přepsáním čísla nebo zakomentováním / odkomentováním některého z následujících řádků. Musel si to člověk pečlivě přečíst a původní soubor, pochopitelně, zazálohovat, ale bylo to dost "blbuvzdorné". Na Windows se mi naproti tomu podařilo nevratně zlikvidovat grafiku (na reinstalaci Win) pouhou instalací videokodeků.
4. Viděl bych to tak, že přinejmenším explicitně nebylo (a možná pořád není) popsáno v helpu riziko.
OpenOffice jeden čas (dlouho jsem to nepotřeboval, takže nynější stav neznám) umožňovaly dokument explicitně uložit bez historie, což mi připadalo jako jednodušší řešení.
5-7. A jak to řešit v případě jednoho počítače, pracujícího off-line? Tam mi asi nastavení group policy na nějakém obskurním serveru moc nepomůže, že? A přitom to tam dělalo taky.
6.
a- Jak už jsem uvedl, pokud vyrobíte v programu tabulku (a je správně), uložíte ji do defaultního datového formátu a na tom samém počítači ji druhý den načtete a data jsou v ..., tak je asi něco špatně v tom programu. Protože solidně napsaný program si ta data načte do té podoby, v jaké byla před jejich uložením. Jak to udělá, to mě, jako uživatele, nemusí zajímat.
b- Vzhledem k tomu, že Excel byl jeden čas "ochoten" vyrobit aritmetický průměr i ze znaků typu A/B/C nebo Muž/Žena, tak bych se zase tak moc s nějakými "datovými typy" neprsil. Je to také jeden z důvodů, proč nepoužívat Excel třeba na statistické výpočty: Protože nijak nevaruje uživatele, že po něm požaduje krávovinu. Proto je lepší třeba to Epi Info (a třeba i to DOSovské), které na vás vysype varovné hlášky i v případě, že si necháte spočítat t-test nebo u-test a vložená čísla neprojdou testem na rozložení podle Gaussovy křivky. Ono vám to ty testy spočítá (protože klidně můžete nezávisle na konkrétním datovém souboru mít jistotu, že ty hodnoty takto rozloženy jsou), ale upozorní vás to na problém a nabídne vám to alternativu (v tomto případě Kruskal - Wallisův test). Zase je to velký kontrast proti MS přístupu k uživateli, kdy jsem "dojížděl" na tisk konceptů barevnou hlavu u tiskárny a pokud jsem měl černobílý dokument tak to odmítalo tisknout s tím, že hlava v tiskárně je barevná a dokument černobílý, takže jsem musel Billovi Debillovi vždy označit jednu mezeru jako barevné písmeno.
1. Když uživatel potřebuje nápovědu na klik na desktop pravou myší a výběr rozlišení ve vlastnostech, tak mu nabídnete aby si naše lkonfigurák a začal ho studovat? Vy jste vůbec průkopník alternativních cest, které jsou sice pracnější a náročnější na učení, ale zase... pozitiva mě nějak nenapadají :)
Samozřejmě že vy jste musel reinstalovat. Jinému by stačilo rebootovat do safe mode a ty kodeky odinstalovat, případně použít System Restore pro návrat do stavu před instalací kodeků, nebo udělat in-place upgrade.
4. Dnes tam to riziko popsané je. Bohužel uživatelé jsou idioti, takže je potřeba jim říkat "pozor, rm může smazat soubor", "pozor, historie úprav v dokumentu může ukázat historii dokumentu", "pozor, text který napíšete do formu na webu může být někde vidět" apod. :(
5.-7. To vám těžko vyřeším na dálku. Nemáte u vás snad IT helpdesk?
6.a. Ještě jednou: nestává se to v XLS a není to závislé na počítači. Nejvýš je možné, že jiný počítač zobrazí data jinak (desetinná čárka/tečka, oddělovač data).
6.b. Excel, na rozdíl třeba od SPSS, není statistický SW. Dá se tak samozřejmě používat, ale má to svá omezení. Pokud se vám ta omezení nelíbí, je čas použít něco jiného.
Volba inkoustové kazety je čistě věc driveru, v popsaném případě asi driveru výrobce.
1. Nikde není řečeno, že uživatel potřebuje měnit rozlišení monitoru v průběhu práce s OS. Potřebuje to jednou nastavit při instalci nového systému, nebo přechodu na nový HW, tedy jednou za několik let. Za tu dobu se daleko snadněji zapomene nějaký "klikací algoritmus" oproti úpravě konfiguračního souboru.
To, že instalace kodeků na Windows může vést ke zhroucení systému a nutnosti přeinstalovat celý systém, protože se stane neopravitelným, mi řekli dodatečně IT pracovníci. Já bych se tím pádem byl do instalace kodeků vůbec nepouštěl.
Faktem je, že na Linuxu se kodeky jednoduše rozbalí a s právy roota nakopírují do příslušného adresáře (jsou asi tři možnosti, +- ekvivalentní).
Restart do Safe mode je dobrý maximálně na záchranu dat, stejně je jednodušší (u windows) systém reinstalovat než se v něm dlouhé hodiny vrtat, a pak stejně reinstalovat. Ještě jednodušší je z toho vytahat data pomocí nějakého záchranného linuxového distra.
Kdysi mi bylo řečeno jedním IT profesionálem, že on windows reinstaluje cca 1x za měsíc jako prevenci hromadění nejrůznějších problémů (já Linux tak jednou za 2 - 3 roky).
4. Problém je, že MS cíleně vychoval davy nemyslících ovcí, které nečtou nápovědu (protže ta je u MS produktů zcela bezcenná) a automaticky na vše kliknou "Ano", protože MS produkty se mnohokrát za jedno sezení ptají na naprosté nesmysly.
5-7. Tento problém mě už netrápí, protože jsem, naštěstí, už víc než deset let šťastným NEuživatelem Windows.
6a. Viděl jsem na vlastní oči, takže mě o opaku nepřesvědčíte.
6b. V tomto s vámi souhlasím, Excel se nehodí na nic, tedy ani na tu statistiku. Proto jeho používání studentům silně NEdoporučuji, i na tu statistiku.
Driver byl od MS, nebo se tak alespoň tvářil. Stáhl mi ho tam IT při refrešování systému (nějaký Service Pack) v domnění, že tisk vylepší; původní driver od HP, dodaný s tiskárnou, tohle nedělal.
1. LOL, to nemůžete myslet vážně. Vy po letech zapomenete na pravý klik na ploše, ale budete si pamatovat umístění a název konfiguráku?
Instalace čehokoliv vám může zhroutit systém, pokud u té instalace máte právo admina. A jak jsem psal: někteří umí restartovat v Safe Mode, vybrat program a dát odinstalaci. Jiní umí použít System Restore, aby vrátili systém do staršího stavu. No a pak jsou tu amatéři a nedoukové, kteří musejí reinstalovat kvůl každé blbost. Já od NT4 do WinXP a od Visty do dneška nereinstaloval (z XP na Vistu jsem musel, protože to byl přechod z 32-bit na 64-bit). Holt někdo umí, a někdo reinstaluje.
Pokud nějaký IT "profesionál" reinstaluje preventivně, tak jsou ty uvozovky zcela na místě.
6a. Někteří na vlastní oči viděli, že svíčka hromnička opravdu pomáhá, protože neuhodil blesk do domu kde hořela. Věřím že si něco myslíte, ale na základě historie naší komunikace moc nevěřím vašemu úsudku. Čemu věřím je popsaný a reprodukovatelný problém.
6b. Není vám těch studentů trochu líto? Pokud jim říkáte to co jste psal tady, tak je totiž jistě krmíte i spoustou dalších nesmyslů. A to si přece nezaslouží. Nebo snad chcete, aby se jednou - jako vy - stali průkopníky nejkrkolomnějších a nejneefektivnějších cestiček?
1. Úpravu rozlišení jsem párkrát dělal, nikdy ne pravým klikem na plochu.
> Instalace čehokoli vám může zhroutit systém ...
Na Windows zcela jistě.
> System Restore
Zkoušel jsem, dá to opravdu víc práce a zabere víc času než reinstalace, a navíc nikdy není výsledek jistý, i to musíte zohlednit v situaci, kdy se rozhodujete mezi opravou systému a reinstalací.
Např. jsem také nikdy nezkoušel editovat registry, přestože i to může výrazně zvýšit výkon systému (protože jsem nenašel program k jejich editaci, který by zaručoval, že systém tu editaci přežije).
6a. Viděl jsem na vlastní oči. Záznamy si nevedu (ve stylu tehdy a tehdy na takové a takové verzi). Nebudu-li užívat Excel, nebudu dělat MS pokusného králíka.
6b. Není, protože se jim to vrátí v tom, že budou dělat věci pořádně a pořádnými nástroji. Prostě použití Excelu na statistiku je něco podobného, jako mít coby odborné zdroje jen články z Wikipedie (tedy postup NON LEGE ARTIS).
1. Nejen na Windows.
System Restore je naopak velmi rychlý. Zřejmě máte na mysli in-place upgrade, aka repair instalaci, aka "nainstalovat to znovu přes starou instalaci".
Editace Registry je v principu stejná jako editace textové konfigurace. Žádný textový editor vám nezaručí, že váš Linux úspěšně zabootuje po úpravě konfiguráku. Je to prostě na vás, musíte vědět co děláte. A protože to zjevně nevíte, tak zapomeňte, že existuje něco jako Windows Registry. To zvýšení výkonu jsou většinou kecy, a různé "optimalizátory registry" jsou v lepším případě obdobou svěcené vody, v horším případě rovnou škodlivé aplikace.
6a. Vašim očí nemám důvod nevěřit. S úsudkem, tedy hodnocením toho co vidíte, naopak mám trochu problém.
6b. Kdybych byl student, asi bych vám moc nepoděkoval za nesmysly typu "Word neumí kerning", "definice stylů ve Wordu je ve srovnání s TeXem pracná", "počítač je dobré čas od času preventivně reinstalovat" apod.
Přístup "sednu, klikám a vím" dopadne dobře jen pro relativně malý dokument. Styly a podobně rozhodně nejsou první řešení nějakého problému, ke kterému se doklikám. Word není program, který se dá používat bez učení. Jen se tak tváří a já se taky chytil.
Pár mých setkání s wordem dopadlo stylem "sednu, klikám, klikám, půl hodiny v pytli a stále jsem tam, kde jsem byl" Díky automatickým opravám jsem tím navíc začínal, takže jsem byl nasraný ještě než jsem napsal první odstavec.
Nemyslel jsem tim, sednu klikam a za 10 min vim vsechno. Nenapsal jsem to moc stastne. Myslel jsem tim, ze chci udelat tohle, tak hledam a klikam. Nemusim nic vedet a doklikam se (samo ne vzdy se myslenkove s autory shodnu, uz jsem si i nejake tipy musel vygooglit, ale v podstate se doklikam). A pokud nekdo neni ochoten ani si kliknout/pohledat na zalomeni stranky, nebo si kliknout na zmenu stylu odstavce ci nadpisu, tak mu pak radit LaTeX mi pripada jako nevhodne az hloupe.
Sám jste zmínil že "nějaké tipy jste musel vygooglit". Chápu, že to není úplně to samé, ale není jedno jestli v postupu stojí "tady 10x kliknětě" nebo "vložte tam tento text"?
Nicméně jako zainteresovaná osoba to nejsem schopen posoudit a rád bych znal i názor ostatních.
Neni to jedno. Kdyz nekoho posadis pred Word, tak neco napise, udela. Pri dostatku casu a snahy (ta vetsine uzivatelu chybi) to mozna udela i dobre. Kdyz me posadis pred LaTeX bez googlu/meho disku, tak ac jej pouzivam temer vyhradne posledni dva roky, stejne budu mit problem si vzpomenout, jak udelat to ci ono (moje pamet je strasna, co nemam napsane, to nevim.). Ve Wordu bych to zvladl, ac jej pouzivam minimalne. Vygooglit jsem si parkat musel jenom detaily a neprisel jsem na ne sam jen proto, ze proste jsem se nejak neshodl s autory na nazvu/umisteni funkce. Po druhe uz takovou vec zvaldnu bez googlu.
Já taky nemyslel "sednu, klikám a za 10 minut vím všechno". Já se jen setkal s pár dokumenty, které byly nejspíš vytvořené stylem "nemusím nic vědět a doklikám se". Dokud jsem se jich nedotkl, tak vypadaly OK, ale při úpravách (připsání slova a podobné drobnosti) se rozsypávaly odstavce, mizely kusy vět a podobná zvěrstva.
Já nehodnotím jestli je word jednodušší, nebo ne. Já jen protestuju proti různým variantám myšlenky "nemusím nic vědět a doklikám se". Výsledek něčeho podobného bývá jednodušší napsat znova (respektive překopírovat text např. do vimu a zrekonstruovat rozsypané odstavce), než nějak opravovat.
To, jestli je wordovský dokument udělaný dobře, není praticky vůbec o času nebo snaze. Je to o znalostech/zkušenostech toho, který způsob řešení je vhodný. Intuitivní není šoupat lištičkama, ale odsadit ten odstavec tabulátorem. Intuitivní není použít styl nadpis, ale nastavit přímo větší písmo. Intuitivní není přenastavit záhlaví, ale napsat řádek a dát dva entery. Musím pokračovat?
Vlastne ano, pokracujte. Pokud to neni intuitivni, tak proc obcas soupam listickama, pouzivam u delsich dokkumentu styl nadpis, prenastavuji zahlavi, a az na vyjimky nedavam dva entery za sebou? Nikdy jsem o Wordu necetl zadnou knizku, nikdy jsem nemel zadny kurz. Samozrejme clovek neprijde na vsechno, spoustu veci dela blbe (napr. ten tady zminovany master dokument neznam a budou toho tuny co nevim), ale v podstate kdyz chce, tak se tem zakladum nauci sam.