Vlákno názorů k článku Tvorba diplomové práce v LyXu (1) od O. J. - V Lyxu jsem napsal nějakých 90 % své...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 2. 2013 4:00

    O. J. (neregistrovaný)

    V Lyxu jsem napsal nějakých 90 % své diplomové práce a musím říci, že až téměř do poslední chvíle mě práce v něm dost bavila. Závěrečné úpravy však v něm byly velké trápení, především jsem totiž zjistil tyto věci:
    1) Přes všechnu námahu se mi nepodařilo přimět Lyx (a ani Latex), aby vygeneroval správné české řazení rejstříku pod UTF8 (a to jsem zkoušel všechno možné a ptal se na nejrůznějších forech)
    2) Totéž s bibliografií (opět špatné řazení českých znaků)

    V závěrečné fázi pak měl LyX ještě jednu velmi špatnou vlastnost: Stačí málo a LyX prostě požadované PDF nevygeneruje - může to být způsobeno nějakou drobnou změnou nastavení, vložením nějakého nestandardního znaku, nějakým LaTeX-ovým příkazem apod. Hledání této chyby je pak často dost bolestné a zdlouhavé. Jinými slovy: u LyXu (a i LaTeXu) mi velmi chybí možnost spolehnout se na to, že zkrátka to, co vidím (či "míním" podle onoho hezkého WYSIWYM), skutečně dostanu, a ne jen záhadnou chybovou hlášku.

    Těsím se však, že v tomto seriálu třeba bude ukázáno, že je tomu jinak, na LyX se lze spolehnout a já třeba jen někde zvolil špatný postup.

  • 20. 2. 2013 8:19

    Pavel Grochal (neregistrovaný)

    Toto se naneštěstí týká jakéhokoli "programovacího" jazyku je nutné počítat s tím, že musí rozumět co chcete sdělit.

    Bohužel nejsnazší věc, jak dosáhnout toho, že se člověk nikde nezasekne je generovat dokument postupně, tak jak se vytváří a v případě, že se jej nepovede přeložit a zobrazit, začít hledat chybu.

    Rád bych se zeptal co je myšleno "špatným řazením českých znaků" v bibliografii.

  • 20. 2. 2013 9:27

    O. J. (neregistrovaný)

    Dobrý den,
    zkusím to nějak přesněji popsat:
    Ad programovací jazyk) Problém byl jinde: LyX se choval nevypočítatelně, dlouhou dobu fungoval a pak z ničeho nic vyhodil naprosto nesrozumitelnou chybu (bez jakékoli možnosti ji alespoň přibližně lokalizovat, natožpak pochopit). Nakonec jsem postupným generováním dokumentu něco objevil, ale často to byla chyba na úrovni spíše magie než programování... (Rozdělení jednoho odstavce na dva a najednou začne vše magicky fungovat, smazání poznámky a její opětovné napsání apod.) Jinými slovy: věřte mi, že jsem LyX měl a mám velmi rád, a že přestože nejsem programátor a věnuji se profesně něčemu naprosto jinému, věnoval jsem sílu a energii tomu, abych se naučil LyX i LaTeX a dospěl do úrovně, kdy už jsem zvládal psát vlastní příkazy. Přesto však vždy LyX či LaTeX zradil a žádné internetové forum nepomohlo. A zatímco u Wordu i OpenOffice sice nemáte tolik možností, ale můžete si být jisti tím, že co vidíte, to +/- dostanete, u LyXu se snadno může stát, že člověk skončí s dokumentem, který není s to vygenerovat. A věřte mi: u 120stránkového textu se složitým formátováním není jeho přepsání do Wordu žádná legrace.

    Ad špatné abecední řazení bibliografie) To stejné jako v rejstříku, tj. české znaky na špatných pozicích (Č nikoli za C, ale - vzpomínám-li si dobře - na konci abecedy, podobře ostatní české znaky).

  • 20. 2. 2013 13:06

    Pavel Grochal (neregistrovaný)

    Tuším, že špatné abecední řazení je často způsobeno absencí českých texových knihoven. (stupidní dotaz, ale přece: měl jste nainstalované texlive-lang-czechslovak? - za předpokladu užití linuxu)

    Bibliografie byla předpokládám vedena v BiBTeXu?

  • 21. 2. 2013 18:23

    V. H. (neregistrovaný)

    Rejstřík neřadí ani LyX, ani LaTeX, ale externí program makeindex, případně nověji texindy. V Linuxu používám makeindex s volbou -L (aby použil locale) a řadí správně. LyX nepoužívám, ale předpokládám, že se někde v něm budou konfigurovat volby, se kterými volá makeindex, a do nich je třeba přidat -L.

  • 24. 2. 2013 9:20

    O. J (neregistrovaný)

    Omlouvám se za pozdní odpověď, používal jsem "-L czech" a nefungovalo to dobře. Zkusím však jiné rady, které zde zazněly, a třeba něco bude fungovat.

  • 20. 2. 2013 8:53

    A.S. Pergill (neregistrovaný)

    UTF8 je šmejd, pod kterým sousta věcí nefunguje. TeX vyžaduje kódování (pro češtinu) ISO-8859-2, které si při překladu převede na svoje interní kódování. Pokud některá nádstavba (třeba ConTeX nebo některé verze LaTeXu) toleruje UTF8, pak za cenu, že některé znaky budou dělat problémy (záleží na kvalitě konvertoru, který stojí mezi touto nádstavbou a jádrem TeXu). Tohle může vést i k vámi popsaným problémům s vygenerováním pdf: nějaká interní konverzní utilita pustila dál nějaký atypický znak UTF8, se kterým její autor nepočítal, a jádro TeXu ho vyhodnotilo jako neznámý příkaz a zhavarovalo.

    Nejlepší je od samého počátku psát dokument v ISO-8859-2, pak nebudete mít problémy, případně se dá holý text z UTF8 na ISO-8859-2 překonvertovat programem konwert (linux), který většinu věcí vychytá, ale i tak je třeba text následně projít a dohledat, jestli se něco nezkonvertovalo špatně.
    Dokud to šlo, tak jsem v linuxu už při instalaci UTF8 vůbec zakázal nainstalovat, což tyhle problémy řeší také.

    Pokud se týká seřazení češtiny: Máte-li na linuxu správně nastavenou češtinu, pak ten rejstřík poměrně snadno separátně seřadíte programem sort. Pokud ne, zvládne seřazení řádků (hesel) perl.

  • 20. 2. 2013 9:23

    michal.h21 (neregistrovaný)

    Dva ze tří nejpoužívanějších TeXových enginů (xetex a luatex) používají utf8 jako svoje interní kódování, třetí, pdftex má podporu pro utf8 skrze balíček inputenc. Ten skutečně nepodporuje veškeré kódy utf8, ale jen ty, které podporují kódování fontů použitá v dokumentu (nahraná balíčkem fontenc). Já nemám s češtinou problém při použití

    \usepackage[T1]{fontenc}
    \usepackage[utf8]{inputenc}

    Pokud nějaký znak přesto nefunguje, je možné pro něj přidat podporu pomocí makra \DeclareUnico­deCharacter. Máte ukázku nějakého dokumentu, kde použití utf8 způsobí havárii?

  • 20. 2. 2013 12:17

    A.S. Pergill (neregistrovaný)

    TeX zhavaruje třeba i jen proto, že zůstanou v překopírovaném textu UTF8 uvozovky, atypické pomlčky nebo trojtečky. Protože se tyhle věci dají nadefinovat mnoha různými způsoby, běžně nepomáhá ani funkce "vyhledej a nahraď".
    V případě LaTeXu záleží na tom, jak je dobastlená ta package [UTF8]{inputenc}. To jsou bastly, které nejsou součástí originálního LaTeXu (o TeXu nemluvě), takže vám ani literatura moc nepomůže. Nejlépe je se těmto věcem vyhnout.

    Jinak, když vám to povolí nějaké exotické kódování, nejde o interní kódování. Vše se nějak převede na interní kódování TeXu, které je jednotné. Akorát je zařazen nějaký preprocesing, který s tím něco udělá.

    Mimochodem, půvab TeXu spočívá v tom, že se s těmi speciálními znaky z UTF8 nemusíte kašlat, protože TeX má svoje a lepší. Chce to pochopitelně používat nějaký kvalitní textový editor, který dělá to, co chcete, a ne to, co si jeho autor myslí, že byste chtít měl.

  • 20. 2. 2013 9:34

    O. J. (neregistrovaný)

    Bohužel pro mě bylo UTF8 vzhledem k množství a různorodosti znaků, které jsem byl nucen použít, nezbytné, přičemž jsem nikde neviděl nějaké varování, že UTF8 = špatně poskládaný rejstřík a bibliografie.

    Psal jsem také na různá fora, česká i zahraničí, bez šance.

    Sort by jistě šlo použít (ostatně jsem pak vše upravil manuálně), ale v tu chvíli padá naprostá většina výhod LyXu či LaTeXu (tj. automatické generování výsledného dokumentu), k tomu při každé změně textu bych musel znovu vše kontrolovat. A jistě: asi bych si mohl napsat skript (v mém případě asi v Pythonu), ale věřte mi, že nejsa profesí programátor hledám ta řešení, která budou fungovat spolehlivě a jednoduše. Jinými slovy: má zkušenost je, že LyX a LaTeX jsou mnohem nespolehlivější nástroje, než bych si byl podle chvály, které se na internetu těší, myslel.

  • 20. 2. 2013 11:47

    povinna (neregistrovaný)

    Ono je UTF-8 a potom trideni a tyto dve veci se nerovnaji. Genericke UTF-8 trideni opravdu muze davat ty nesmyslne vysledky ale to neni problem UTF-8 ale toho, ze jsi to nepouzil s cs_CZ locale. Pak se vse tridi jak ma (temer, protoze udelat ceske trideni opravdu dle normy vyzaduje AI).

  • 24. 2. 2013 9:23

    O. J. (neregistrovaný)

    Děkuji za rady. S Biblatex a biber mám špatné zkušenosti (resp. jsem je se svými znalostmi nezprovoznil), vyzkouším však Vaši radu z ABClinuxu.

  • 28. 2. 2013 6:57

    blakukli (neregistrovaný)

    michale, pokud mas zkusenost s fcni verzi ceskeho rejstriku pomoci xindy, nestalo by zato sepsat rady do jednoho-dvou odstavecku a ty priplacnout do ofic. uzivatelske prirucky? (je tam sekce tykajici se cestin. problemu)