Já bych tu "přehnanou" podrobnost v případě FreeCADu nezatracoval. Když jsem si koupil tiskárnu a chtěl začít bez dřívějších zkušeností modelovat, tak jsem prvně sáhl po FreeCADu. Jelikož používám Linux a tak trošku jabko, tak mi to přišlo jako nejlepší volba. Bohužel ten program je strašně neintuitivní. Bylo to utrpení. Furt se tomu něco nelíbilo, řvalo to, nešlo pokračovat dál, model se rozpadal.
Jelikož jsem měl doma zrovna na testy jeden NUC s Windows, který padal cca jednou týdně a já potřeboval zjistit proč, tak jsem na to nahodil Autodesk Fusion 360. Pro kutily na doma je možné získat licenci zdarma. Heuréka, byl jsem schopen takřka okamžitě modelovat. Když jsem se v tom parametrickém modelování trošku rozkoukal, tak jsem ten FreeCAD zkusil znovu a nabil si hubu úplně stejně.
Jestli si někdo myslí, že mezi FreeCADem a třeba tím Fusion360 je rozdíl asi jako mezi LibreOffice a Ms Office, tak bohužel ne. Spíš bych řekl Vim + LaTeX vs. Word, ale to taky není moc přesné přirovnání, protože i s tím Vimem a LaTeXem se dá docela v pohodě fungovat.
Já na Linuxu používám SolveSpace:
http://solvespace.com/index.pl
Vývoj se v posledních letech trochu zadrbnul, ale má to velmi dobře udělané UI a jsem schopen během pár minut navrhnout základní modely. U něčeho pokročilejšího člověk musí být trochu kreativní, ale řekl bych, že na takové to domácí modelování na Linuxu je to super.
S Fusionom je obecne problem so zivotnostou dat. Pouziva strukturalne dost odporny binarny format, ktory nie je stabilizovany, samotny software ma rolling releases (takze tiez nie je stabilizovany) a ako ceresnicka na torte su data ulozene v cloude. To su vsetko dobre dovody na to, aby sa jeden obaval o zivotnost svojich dat.
Jo, nic není ideální. Umístění proprietárních souborů v cloudu mě také štve. Kdyby se Autodesk rozhodl, že Fusion zavře, zbydou mi akorát těžko editovatelné exporty. Na druhou stranu neznám jinou alternativu rozumně použitelnou na i jen mírně složitější projekty a už vůbec ne open source. Život je plný kompromisů...
Z tohoto důvodu pro plošňáky nepoužívám integrovaný Eagle, ač by bylo mnohem snazší kolem aktuálního rozložení součástek namodelovat krabičku. Ruční přenos rozměrů z Kicadu do sketchů ve Fusion je sice pracný a změny se musí aktualizovat ručně, ale aspoň půlka projektu je dlouhodobě safe.
Specialne pri poziadavke na parametricke modely by som siahol po OpenSCAD-e (ako sa uz nizsie spominalo). Ked uz ma byt model parametricky, tak mi osobne dava vacsi zmysel mat ho popisany "deklarativne" sadou commandov, nez ako sadu modifikacnych operacii v timeline.
Tiez je otazka aj to, ci sa pouziva (ak este existuje a bola publikovana) podpora pre 3D tlac priamo vo Fusion-e, alebo sa model exportuje ako STEP do slicera.
ja jsem si zkousel s freecadem hrat nekolikrat, pokazde to dopadlo neslavne. Asi bych to mel zase po par letech zkusit, treba to dotahli do pouzitelnejsiho stavu.
Jinak zasadne modeluju v openscad. Sice taky neni idealni, zrovna prave zkoseni hran se v nem dela celkem slozite, ale udelal jsem s tim par set modelu a jako programatorovi mi velmi vyhovuje. Preferuji neco napsat jako program nez klikat a tahat a pak tomu stejne nekde v menu pres prave tlacitko upravovat velikosti. Ovsem trocha interaktivity je vzdy potreba, tak jsem do openscad pridal interaktivni upravu ciselnych konstant. Pres alt-sipky nahoru a dolu se ted da modifikovat jakekoliv cislo v programu a hned videt vysledek - zvysi se nebo snizi se cifra na pozici kursoru a vyvola se preview, jako by se stisklo tlacitko F5. Alt sipka doprava a doleva prechazi mezi rady, pripadne prida dalsi desetinne misto. Uzitecna pomucka :-)
S tvorbou 3d jsem začal ještě na PC 486 v programu 3d studio, než to převzala firma Autodesk a vzniklo pro kutily cenově nedostupné 3dSMax. S pořízením 3D tiskárny vznikla potřeba tvorby vlastních modelů. Pár věcí jsem vytvořil ve free verzích programů od Atodesku jako je 123D a OpenScad. Bohužel, vše jenom pod WIN. Nesouhlasil by jsem, že 3d tiskárna se hodí jenom na drobnosti pro domácnost (držáky, věšáky, figurky). Běžně tisknu krabičky pro vlastní elektroniku, občas něco na auto - zámek nádrže, co mi nějaký dobrák vylomil. Jako vrcholné číslo celý RC model letadla, ale ten jsem koupil nakreslený v 3DSMax. Už by jsem asi ani nedokázal vyjmenovat vše. FreeCad jsem zatím nezkoušel, ale co jsem přečetl, tak bude třeba ještě dlouhý vývoj. Pro drobnosti používám i Blender, ale je problém s rozměry - nekótuje.
Toto vypadalo celkom nadejne:
https://www.youtube.com/watch?v=vHx7VLzDwBo
ale vypada to ze to uz nezije:
No nevím, dost lidí tu na FreeCAD nadává. Osobně jsem se učil na Autodesk AutoCadu kolem verze 2000. Potom co jsem si koupil 3D tiskárnu, tak jsem hedal CAD, co bude pod Linuxem bez blbin typu Wine. FreeCAD byl první na ráně a během pár hodin jsem se v něm zorientoval a po pár měsících jsem v něm byl schopen vymodelovat všechno co potřebuju. Po víc než roce už není problém skoro cokoli a určitě nepoužívám ani půlku toho co umí.
Ze zvědavosti jsem zkoušel nakonec i ten Fusion 360 a ani ťuk - podle mě kolotočárna, samá nabídka spousta okýnek, asi jsem na to šel zle.
FreeCAD je CAD staré školy.
Seriál jede hodně langsam, snad to nabere trochu spád, jek je to seriál na roky...