Protoze to je dobre akorat pro nekoho kdo nikdy v nicem jinem nedelal. Prace v tom je silene zdlouhava a komplikovana. Kdo jednou zkusil nejakou komercarnu (catii, solid, creo,...) tak uz nechce nic jineho. Proto i ja si drzim dualboot s win ktere pouzivam jen jako launcher na tyhle cad systemy.
Tak srovnávat CATIA a FreeCAD samozřejmě nejde, a je to i hloupost - nějaká malá firmička si její licenci těžko koupí. Ta si koupí něco levnějšího, s čím už FreeCAD půjde srovnávat spíš. A v tom případě může FreeCAD (na některé dílčí práce) ušetřit i nějakou tu komerční licenci.
Teď jsem si vzpomněl - tady jsou nějaké příklady hotových modelů, a opravdu, udělat model ve FreeCADu není žádná dřina. Kdyby tak ještě uměl jednoduše tvořit výkresy (poslední verze už možná umí), tak by byl krůček od dokonalosti :-)
Ten obdelnik byl prirovnani. Nelze to brat jako dogma. Freecad jsem zkousel a dokonce jej mam i na mojem primarnim linuxu. Tak ver ze vim o co jde.
Budu se opakovat ale prave kdyby jsi zkusil nejakou komercarnu tak zjistis ze je freecad dobry jen jako nouzovka nebo kdo nepotrebuje nic sloziteho. Ja sam se radeji bootnu do win ;-)
ps nepochybuju ze vyvojari delaj spatnou praci, a spouste lidem (ne firmam) to bude stacit. Kazdopadne je dobre mit k dispozici neco takoveho. Uz jen kvuli analogii s ms word a jeho ,,lite,, placenou verzi ...kdysi...
Já mám zkušenost jak s velkým CADem (kdysi jsem dělal v ABB), tak i s prací v malé firmě (poměrně nedávno) a v té malé firmě si dokážu představit, že by FreeCAD ušetřil pár licencí - placený CAD bych použil až na sestavy a tvorbu výkresů. Jinak malé firmy co znám používají běžně třeba LibreOffice, a vůbec software stylem "za málo peněz hodně muziky". A "nízkonákladový" komerční CAD pár let starý (protože nejsou peníze) se s FreeCADem srovnávat dá.
FreeCAD je velmi dobře použitelný pro parametrické modelování. Sketcher Workbench i Part Design Workbench mám opravdu rád. Co se týče vytváření sestav a výkresů, to je zatím slabší (tedy nemám instalovanou poslední verzi, možná budu překvapený), ale celkově jde myslím projekt správným směrem. Rozhodně bych nehodnotil jako nepoužitelné.
Ač mi sw pro 2D problémy nedělá, zatím jsem pro 3D nenašel nic, co by mi sedlo. Možná tím, že se živím programovaním, ale mě nejvíce oslovil OpenSCAD v kombinaci s editorem VS Code.
Jen stručně pro zájemce: jednoduchým jazykem skládáte objekt ze základních tvarů (kvádr, válec, kužel a polyhedron). Dokumentace a tutoriálů je plný web.
Osmiminutový tutoriál: https://www.youtube.com/watch?v=eq5ObNeiAUw&t=9s
Ako serial dobry napad, prosim o zameranie nielen na 3D tlac ale poprosim keby ste venovali nejaky diel aj generovaniu g-kodov pre CNC frezy.
Mimochodom dlho som pracoval s Pro/Engineerom a FreeCAD sa zda byt ako najblizsia (jedina podobna) opensource nahrada s parametrickym kreslenim, je sice este stale vo vyvoji ale co som trosku skusal tak sa zda ze je to na dobrej ceste, tak dufam ze to bude len lepsie a lepsie.
FreeCAD vypada hodne dobre, ale jeste musi urazit nejakou cestu. Neni podle me prilis dlouha, ale dlouho trvat bude, zda se. Pred par lety jsem ho zkusil a ve srovnani s normalnim cadem mu chybela hlavne moznost rozumne definovat vazby mezi soucastkami, a vyber skicovaci roviny nebo tvorba pomocne je taky dost zvlastne resena, skicu nakreslim nekde a pak ji promitam na plochu, odkud ji budu tahnout a odebirat/pridavat objem.
Asi pred pul rokem jsem ho zkusil znovu a moc to nepokrocilo. V beta verzi byl dostupny Assembly2 modul (jmeno jsem mozna netrefil dobre), kde uz je moznost definovani vazeb jako v normalnim CADu. No, nefungovalo to nejak moc dobre, ale rozhodne krok spravnym smerem. Jinak se pozicovani resi jako ve VariCADu (mozna, ze uz ho vylepsili), tj. reknu tenhle bod sedi s timhle apod.
Kdyz to shrnu, tak to vypada na prvni pohled hodne dobre, na druhy je to uz horsi. Spousta modulu, ale funkce jsou dost omezene nebo clovek vzdy narazi na neco, co je jinde reseno jednou fci a tady je to na nekolik kroku, takze nakonec clovek neresi konstruovani, ale jak co obejit. Samozrjeme je ale mozne, ze jsem nepochopil jeho filosofii.
Tip pro lemry bez vetsi 3D orientace, jako jsem ja: OpenSCAD. Vysledny tvar se programuje v pomerne jednoduchem jazyce. Bonusove body - neni vubec tezke generovat kod pro SCAD v nejakem pohodlnejsim vyssim jazyce dle vlastniho vyberu. (A kazdy 3D model by prece mel mit svuj makefile, ze? ;) )
FreeCAD snad umi delat obecne 3D modely, ne jen pro 3D tisk. ;-) Pro takove to domaci 'kadovani', coz domaci tvorba 3D modelu pro 3D tisk zrejme zahrnuje, je vcelku OK. Lec pro skutecnou praci bych asi volil neco jineho.
Zajimalo by mne co smysluplneho a uzitecneho se domacim 3D tiskem da vyprodukovat. Busta Kelementa Gottwalda ci plastova 'jakoze' turbinka bude asi vetsine lidi k nicemu - vyjma trisekundovy wow efekt. ;-)
Vytlacil som si par drziakov. Na radiatoroch mi chybali take tie plastove kohutiky (popraskali a nefungovali) tak som si navrhol a vytlacil vlastne. Mam rozpracovane niektore dalsie prakticke projekty a asi milion vylepsovakov do domacnosti ktore nemam cas spravit, tak sa snad k niektorym dostanem. Vsetko je to cca za necele dva mesiace co tu tlaciaren vlastnim. Niektori ludia tlacia figurky na stolne hry, alebo proste objekty z hier/filmov, mna osobne toto az tak nebavi, ale videl som celkom zaujimave kusky.
Cize ma to aj celkom prakticke vyuzitie. Sam na sebe pozorujem, ze sa teraz na vela veci divam stylom "ako by sa to dalo vylepsit?" nez stylom "toto nefunguje poriadne, ale co narobim..". Cize je tam aj ista zmena pristupu k veciam.
Ci sa to oplati financne to neriesim. Ak chces obcas nieco navrhnut a vytlacit, mozno je lepsie vyuzit sluzbu ako Shapeways. Tam uz je ten pomer cena/vykon zrejme lepsi, kedze nepotrebujes pomerne drahu tlaciaren a ani nepotrebujes riesit jej servis. Ja to beriem ako relax, takze to beriem ako hlavny benefit - plus ked nieco vytlacim, nuti ma to uz pri dizajne mysliet na cely proces vyroby, takze ma to nuti byt lepsim dizajnerom. Opat pozitivum. Ale ako vravim, vlastnictvo 3D tlaciarne nie je podmienkou - obzvlast ak to beries ako hobby.
Pre mna osobne toto bolo najvacsim prekvapenim. Technologiu ako taku si clovek pozrie na YouTube, moze si tiez pozriet tisicky modelov na thingiverse a podobne, ale ked som prvy krat drzal v ruke objekt, ktory pred par hodinami bol iba idea, ten pocit som vazne necakal.
Nejaky ten tyzden dozadu som o tom blogol viac-menej sam pre seba..
Ono to hodně drhne na kvalitě toho tisku. Prostě věci tisknuté tažením vlákna s tímto rozlišením jsou hnusné a na hony vzdálené kvalitě tisku z průmyslových 3D tiskáren. Dá se tím vyrobit náhrada nějakého plastového dílu dovnitř nějaké zařízení, ale vyrábět si z toho něco, na co se bude dennodenně dívat, může jen masochista.
Napadlo Vas nekdy, ze existuje cela mnozina objektu, jejichz funkci je forma? I presto, ze vas vztah k temto objektum muze byt predmetem diskuse, jejich existence je holym faktem.
A aby veci nebyly tak fadne cernobile: Mame tu jeste mnozinu objektu, jejichz smyslem existence je linearni kombinace funkce a formy.
To je mazec, coz!? :-D
Je pro Linux? Pokud vim, tak z velkych CADu ma aktualni verzi pro linux pouze Siemens NX. Pro/E skoncil na wf3 a Catia byla jen pro HP/UX a mozna nejaky dalsi unix. Trochu me prekvapuje, ze kdyz to provozovali na tomhle, tak neudelaji port pro Linux, ale proc, ze? Problem by to byt nemel, rekl bych, kdyz to bezi na Unixu a jejich Abaqus na Linuxu vypada dost podobne.
Zkusil bych to ve VMWare. Nevím, jestli Inventor používá OpenGL nebo D3D, já jsem z jiného oboru a používám teď nějakou dobu Revit a ten je bohužel jenom pro D3D. Nicméně VMWare se o nějaký překlad do "vnějšího" OpenGL snaží a v tom Revitu to _skoro_ funguje. Bohužel jenom skoro a musím jet bez 3D akcelerace. Ale s Inventorem by to třeba mohlo být jiné.
Ještě jsem v tom zkoušel ArchiCAD, ten používá OpenGL a ve VMWare funguje zcela bez problémů. Ve Virtualboxu mu při 3D akceleraci nefungují submenu.
Pouzivam openScad a nedam na nej dopustit. Sice je tezke v nem zacit, ale je i tezke ho opustit :-).
Zkousel jsem i FreeCAD, ale nejak mi nesedl. Sice se s nim daji delat krasne veci, ktere bych v openscadu delal hodne tezko, ale nepodarilo se mi najit zpusob, jak zmenit neco co uz je nakreslene. Mozna to ted uz jde (naposledy jsem si s tim hral pred par letama, mezitim se FreeCAD urcite zlepsil). Tesim se na dalsi pokracovani serialu, doufam, ze se neco naucim.
na FreeCad jsem slysel docela pozitivni reakce. dalsi produkt, co ma docela kladne reference
https://www.youtube.com/user/AutodeskFusion360
ale nedelam ani v jednom - takze detaily nevim.
...na linuxu je pro modelovani pro 3D tisk nejlepsi (a nejpouzitelnejsi) sketchup (pod wine) s stl pluginem pro export/import. Pouzivaji to u nas v krouzku decka.
Pokud clovek nema potiz s dual bootem, tak PTC dava k dispozici http://www.ptc.com/cad/elements-direct/modeling/express - importuje step, exportuje stl. Sestavy do 60-ti dilu. Na tisk dostatecne dobry nastroj. Pro studenty lze vyuzit studentskou verzi CREO, ktera je v temer plne palbe.
Freecad ma potencial. Bohuzel jsem nenasel cas ani silu se mu vice venovat. Co v nem ocenuji je moznost prevezt stl na step a dale upravit ve vyse zminenych nastrojich ;)
Zkoušel jsem několikrát FreeCAD 0.13 a 0.14 a vytvářet v něm skicu a následně 3D model je peklo, oproti Inventoru nebo ProE (a to v ProE jsem si rval na škole vlasy). Vadí mi, že vývojáři se asi rozhodli jít úplně jinou cestou tvorby 3D modelů. Bohůžel pro mě velmi neintuitivní (možná je to tím, že chybí nějaký dobrý tutoriál) a celkově rozhraní mě připadá takové "nepřívětivé" a "nelogické".
Například potřeboval jsem si vymodelovat 3D dvoj ohyb trubky a mořil jsem se s tím neskutečně dlouho.
Takže pokud autor článku chce uvést další příklad 3D modelů, ať se na jednoduše vytažené 3D modely ze skicy vykašle (to zvládnu i v OpenSCAD a to nejsem programátor a ani nemám takové myšlení), ale ukáže nám jak se například modelují prostorově složité ohyby (trubek či profilů) dle řídící trajektorie, nebo tvorba plechů. Práce s rovinami, které jsou například pod úhlem a na nich vytvořené skicy pro vytažení či orotování....atd.
Děkuji
PS: Jinak autora chválím, že si FreeCAD vybral, třeba díky němu a jeho článku se s FreeCAD naučím to co potřebuji.
Tak trochu OT: Zpovzdálí sleduji vývoj 3D tiskáren a uvažuji, že vnoučatům (pokud se na nějaká zmůžu) pořídím nějakou levnou jednoduchou 3D tiskárnu, aby si na počítači zkusili dělat i něco jiného než pařit blbé hry. Tak mne napadlo, co by se asi na ní dalo tisknout, až je omrzí tisknout vázičky a kulaté čtverečky.aby je to zajímalo. Třeba tisknout a sestavovat z merkuru a vytištěných dílů autíčka a závodit s kamarády?