Díky za dobrý článek a objektivní popis silných i slabších stránek. I díky takovéto recenzi jsem před časem nainstaloval linux a začal jej používat. Tehdy Mint s KDE, ale až Unity mne přesvědčilo o tom, že se dá Linux "používat" v každodenním životě. Takže ještě jednou díky za recenzi.
Nicméně rád bych se zeptal znalých, zda mi dokáží pomoci. Existuje automatické přenastavení video a audio výstupu po připojení HDMI konektoru? Nebo je potřeba pokaždé ručně měnit nastavení?
PS: pro autora - zkontrolujte si po sobě spojky "jenž/jež". Je jich v článku několik chybně použitých.
Ahoj,
existuje daemon (momentalne se nedari vygooglat jmeno), ktery hlida naposledy pripojena zarizeni, tam se da monitor detekovat. Takze bud periodicky kontrolovat a pripadne spustit nejaky skript, ktery to prekope, nebo vytvorit nejake pravidlo, ktere spusti skript pri pripojeni monitoru (tohle nevim, jestli ten daemon umoznuje).
Sam mam podobny problem, ale jeste jsem se neodhodlal k jeho reseni, ale bude to chtit asi trochu skriptovani, aplikaci primo na toto jsem nehledal, ale myslim, ze to je dost specificky problem a ze apka na to nebude :/.
Zdravím, tohle jsem řešil na svém notebooku a dořešíl vlastním programem. Zapojím HDMI a přepne mi výstup.
Vše je hardcodované ve zdrojáku přímo pro mou potřebu. Pro obyč. uživatele asi k ničemu, ale pokud se alespoň trochu vyznáte v C, tak byste to mohl dořešit přesně pro sebe s tím, že byste po detekci navíc spustil nějaký skript po nastavení zvukovky, to tam neřeším.
http://www.abclinuxu.cz/blog/jarda_bloguje/2012/1/kravinka-na-konfiguraci-vystupu
Ahoj, pokud nepouzivate proptietarni driver od Nvidie, melo by to jit velice jednoduse naskriptovat za pomoci udevu. Priklad je treba tady: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=1034902#p1034902
Pokud (jako ja :( ) driver od Nvidie pouzivate, mate nejspis smulu.
S NVidii pouzivam disper. Protoze mi parametry disperu uplne nestacili, tak ted pouzivam nasledujici postup. Nejdriv v nvidia-settings nastavim vse, tak jak chci, pak exportuju nastaveni pomoci 'disper -e > file'. Na klavesovou zkratku mam pak nastaven import 'disper -i < file'. Neni to uplne automaticky, ale kdyz mam pripojen k notebooku projektor, tak jsem rad, ze to muzu ovladat rucne...
ja pouzivam na nastavenie monitorov vlastny skriptik, ktory pouziva xrandr a volam ho po starte, cize pokial uz pred zapnutim systemu pripojim externy monitor, vsetko sa nastavi ako ma. inak mam este namapovane klavesove skratky na najcastejsie pouzivane konfiguracie, takze ak monitor pripojim/odpojim uz pocas behu OS, je to vecou stlacenia jednej klavesovej skratky, aby sa mi nastavil ako chcem.....
Tu su skripty: http://uloz.to/x3ynb4f/monitor-zip - mam ich ulozene v ~/bin/monitors - nie je to nic extra special, ale moze posluzit ako inspiracia...
no co jsem dnes ráno doma zapl počítač tak na mě vybafla aktualizace ohledně Firefoxu, tudíš k dnešnímu dni už verze 12. Abych řekl pravdu nové Ubuntu již testuji více jak 14 dní a doposud nenastal žádný problém. Nicméně přeci jen upřednostňuji Gnome-shell před Unity,které se mi pro moji potřebu jeví zcela nepoužitelné (osobní názor). S pár extensiony jej vyladíte k dokonalé použitelnosti.
To naštve, včera jsem dvanáctku instaloval přes PPA a dneska už je v security:
http://packages.ubuntu.com/precise/web/firefox
Zaujala mě fráze že odstranění Mono oslaví nejeden uživatel.
Znám opačný případ. Nyní již Ubuntu out-of-the box není schopné spouštět .net aplikace.
Je-li ořezávání funkcionality pokrok ...
Bysme mohli pokročit k odstranění Javy, Pythonu, Perlu ... každý MB se hodí.
Jsem sice pythonista, ale odstranění Pythonu z instalačního média by mi nevadilo, pokud se tím nerozbije nějaká funkce systému samotného. Docela by mě zajímalo, kolik uživatelů Ubuntu z tisíce opravdu chce a potřebuje spouštět .NET aplikace a kolik % .NET aplikací skutečně chodí out-of-the-box...
Odstranit Python z Ubuntiho CD by bylo v soucasne dobe temer nemozne.
Uz jenom kvuli tomu, ze samotny instalator systemu je naprogramovany v Pythonu. Stejne tak spousta dalsich GUI klikatek je napsana v Pythonu.
Takze Python rozhodne z instalacniho CD Ubuntu v nejblizsi dobe nezmizi.
Navic by to bylo extremne kontraproduktivni. Spousta tech veci v pythonu tezi z toho, ze jdou rychle, snadno modifikovat a behem chvile si je muzou vyvojari "ohnout" podle aktualnich potreb. C na takove veci neni dostatecne flexibilni a zejmena je zbytecne vytahovat kanon na komara..
...až krutě rychlé a stabilní. ...
...Všechny ty detaily jako mizerná podpora více monitorů, občasné padání, velký rozdíl mezi Unity 2D a 3D jsou pryč a Unity je konečně připraveno vstoupit do dveří s hlavou vztyčenou....
dál jsem přestal číst, tohle znám ze světa MAc OS, či woken. Tam tu masáž ale někdo platí.
Tady ty lži produkují zfanatizovaní nadšenci, což je někdy ještě horší...
Vyskúšal si?
Vytvoril si si názor na základe vlastnej skúsenosti s distribúciou?
Na tom istom stroji (MacBook Pro) som minulý týždeň skúšal všetky tri tebou spomínané systémy (je pravda že zo sveta Windows už staršie XP a ubuntu bol daily build asi 5 dní pred release). Musím dať autorovi za pravdu že Ubuntu 12.04 LTS je pre OSX naozaj minimálne vyrovnaný partner. WXP behalo subjektívne rýchlejšie, ale chýba mu už veľmi veľa vecí, na ktoré som si v ostatných systémoch/prostrediach zvykol. Proste práca s ním už nie je tak príjemná. Som presvedčený že sa tam dá všeličo doinštalovať a nastaviť, ale hovoríme o "default" stave hneď po inštalácii.
Prosím napíš konkrétne výhrady, inak má tvoj príspevok hodnotu 0.
konkrétní výhody čeho? na co vlastně reaguješ? Snažíš se o flame Win X Lin?
Já jsem se podivoval na naprosto nekritickým uchcáváním autora nad novou hračkou, které vyznívá, jako že předchozí verze UBUNTU jsou nestabilní a pomalé
tvoje zkušenosti s čímkoli mě nezajímají...tudíž diskuze z mé strany končí a přeji pěkný víkend
Hezký článek, jen bych poprosil autora, aby nepoužíval zájmeno „jenž“, pokud je nedokáže správně upotřebit – ve článku je jím opakovaně odkazováno na věci rodu ženského či středního, což bije do uší stejně jako kupříkladu „žena který nemá čas“.
Autor má v zásadě dvě možnosti, pokud správný tvar zájmena necítí – nastudovat si skloňování nazpaměť (http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=jen%C5%BE) nebo používat synonymum „který“ jako náhradu.
Již před nějakou dobou se mi struktura ubuntu začala hodně páčít. Zkoušel jsem instalovat na svůj stolní počítač, ale moc radosti jsem z toho neměl, jelikož podpora grafického adaptéru totálně bez známek nějaké funkčnosti.
Chtěl bych vědět něčí názor jestli s novou verzí se nějakým způsobem rozšířila tato kompatibilita, aniž bych musel řešit instalace nesvobodných ovladačů. Případně jestli někdo zkoušel instalaci na notebook Asus 1215N, jak je to s grafickou akcelerací GPU a podpora HDMI.
Diky za názory :)
Poradi nekdo blbemu, jak nejjednodussim zpusobem vykostit unity a nahradit ji necim aspon trochu normalnim a pouzitelnym, co se aspon trochu podoba KDE nebo Gnome z roku cca 2005 a opravdu to funguje, neni to zadna studentska hracka a jde tam klavesovou zkratkou prepinat klavesnice CZ/US a jdou tam dat ikony normalne na plochu a to jak spoustece, tak datove soubory? (Unity se pouzivat neda vubec, nove KDE se mi take nelibi, mate vypada hezky, ale pouzivat se neda.) Budu vdecny za rady od nekoho, kdo uz to ma za sebou a s novym prostredim si pohal aspon par dni.
Tak zkoušel jsem cinnamon na svém ubuntu. Zatím nejhorší propadák. Zelená obrazovka (v gnome classic ji mám nastavenou jako pozadí) a jedno hlášení o crashi v systému. A pak už dál jen zelená obrazovka. Na ctrl alt del se aspoň jde odhlásit. V jiné distribuci to možná funguje, v mám ubuntu ne. (Možná mě to ale nakonec donutí měnit distribuci...)
Já teď v okolí instaluju Xubuntu a myslím, že to požadavky splňuje - je to jednoduché, přehledné a vypadá to úplně jako klasické Gnome.
"Pravým na hlavní panel -> Panel -> Přidat nové položky" OK, vypadá nadějně."Rozložení klávesnice" není v nabídce. Vygooglil jsem http://forum.mageia.cz/index.php?topic=27.0 to setxbmap nějak funguje, ale je to teda fakt vopruz, že tohle nejde naklikat.
Vše co jste vyjmenoval je samozřejmě možné udělat i v Unity. Ikony na plochu jdou přetáhnout z Dashe, klávesnice lze přepínat úplně v pohodě (v nastavení klávesnice si vyberete jaké chcete i klávesovou zkratku), soubory mohu normálně ukládat na pracovní plochu. Kdybyste si to první zkusil, musel byste vynechat kecy o studentské hračce, že?
Nerad bych ted nekoho ranil, ani jsem je netestoval, je mozne, ze nejake z nich fungovat bude...
Zkoušel jsem akorát openbox. Pokud ti nevadí, že musíš často do terminálu, přeneseš se přes impotentní UI a z toho rádoby "minimalismu" se ti nezvedá kufr, tak se na tom dá i fungovat.
Ony ty všechny >>boxy<< nejsou prostředí, ale pouze manažery oken, takže spíš jednou ze součástí uživatelského prostředí. Označovat je za impotentní a rádoby minimalistické bych si nedovolil. Ani alternativní, nebo nedodělané. Zjednodušeně by se dalo říct, že je využije jiná cílová skupina uživatelů než ti, kterým vyhovují desktopová prostředí jako Unity, GNOME Shell, KDE a pod.
Dík za radu, tohle zatím vypadá nejnadějněji :-) (Teda zatím mi ubuntu dvakrát asi za čtvrt hodiny oznámilo vnitřní chybu, ale to si snad časem sedne.) Akorát malý kosmetický problém: po prvním spuštění to vypadalo hezky (klasické gnome), jen kus horního i dolního panelu byl černý, takže např. nebyly vidět ani menu "aplikace" a "místa" vlevo nahoře. Zkusil jsem tedy přepnout motiv na něco jiného (radiance, ambiance, ...) a menu se spravilo, ale zase to má design ne jako gnome classic, ale jako po lysohlávkách. Motiv pro normální klasické gnome tam nemám. Dá se někde stáhnout? (Sice jsem si dokázal přepnout tlačítka oken z úchylného leva normálně doprava, ale asi není řešení všechno ručně přenastavovat.) Předem díky za tip :-)
Takze nainstalovano, vyzkouseno a odkopnuto. Je to jen parodie na GNOME2 panel. Na prvni pohled to vypada jako GNOME2 panel, ale na horni panel nelze umistovat aplety ani launchery. Pokud zmenim pocet ploch z 1 na 3, tak na plochach 2 a 3 chybi taskbary. Pocet ploch neprezije odhlaseni, pri dalsim prihlaseni zase jen jedna plocha. Je to presne tak nepozuzitelne jak jsem cekal. Vic jsem nezkousel, protoze je to nepouzitne. Nadeje pohrbena...
Takže bych to nějak uzavřel... Díky všem za rady, závěr je takový, že mate, lxde a cinnamon je pokus správným směrem, ale více či méně či vůbec nefungují. (Po běžné doinstalaci do mého ubuntu. Samozřejmě doladěné v nějaké specializované distribuci do bude určitě lepší.) Unity se používat nedá. Xfce je hnus, je tam fakt vopruz zjistit, jak se přepíná klávesnice, ale v nouzi se to použít dá. Gnome classic určitě má dost chyb, ale zatím to vypadá, že s tímhle se naučím žít nejspíš. Čili závěr: používat gnome classic a xfce do zálohy, kdyby se s tím gnome classic něco stalo. Programátoři za posledních 5 let udělali velký kus práce na tom, udělat linux nepoužitelný, ale zatím se jim to ještě nepodařilo. (Na druhou stranu na macu a widlí s metrem ne tom jsou ještě hůř.) S přátelským pozdravem kill -9 unity
Honza
Ja to udelam takto. Zatim zustavam u U11.04. A na podzim si, pravdepodobne, nainstaluji Xbuntu 12.10; bude mit jednu novinku, kterou jsem postradal i v GNOME2 ... Co se tyka Unity, kvalita se skutecne zlepsila, ve verzi 12.04 jsem behem sveho kratkeho testu nezahledl ani jednu chybku.
Nevím, možná dělám něco špatně, ale nové Ubuntu mi nebootuje z USB klíčenky. Oznámí mi to neznámý příkaz v bootovacím menu a zůstane viset. Když na tu samou klíčenku stejným postupem (usb-creator-gtk) nahraji verzi 10.04, bootuje normálně.
Zkoušel jsem to na 2 PC se stejným výsledkem. Dá se ta chyba nějak obejít?
No, tak jsem podlehl a pustil upgrade. Výsledek nic moc:
- dpkg-config se ptal na démony k restartování, ale krásný grafický upgrade wizard si toho nevšiml a nevaroval, že je třeba si otevřít detail=terminál a tam něco udělat
- na konci aptitude či co to bylo nahlásilo spoustu chyb a fatální chyby, což upgrade wizard okomentoval "vše ok, restart to finish".
- výsledek: už to ani nenabootuje, jen bliká caps lock a num lock...
Byla to čistá instalace 11.10 s minimem dalšího SW, to bych čekal lepší výsledek upgradu.
Ale dál to neřeším, byla to VM (VMWare) používaná jen kvůli terminálu, takže si stáhnu 12.04 jako instalační CD a nainstaluju znovu.
Je v novem Ubuntu applet pro prepinani rozlozeni klavesnice, treba CZ/EN? A je aplet i v Unity? Je v Gnome panelu? A vubec, jdou v te nove repliace GnomePanelu pouzivat stare aplety, treba na monitorovani systemu?
A jak je reseno prepinani klavesnice v Xubuntu? V predchozi verzi moc dobre nefungovalo...
Tak jsem si to instaloval a opět zklamání. Zase budu asi používat gnome shell. Ten ubunťácký DASH je podle mě odporná změť chaosu. Pokud člověk nezná jméno programu a je nucenej ho hledat, tak to je na dlouhý lokte a nedej bože, když se člověk splete, spustí nevhodný program a musí hledat jiný. Dash je taky pomalá záležitost. Nechápu, proč je tak neergonomický a chaotický. Když si člověk spustí gnome panel, xfce nebo kde, má všechno k práci na talíři a jasně vidí, co je v počítači nainstalované. I gnome shell je přehlednější. Jediné, co bych oproti starším verzím pochválil, je rychlejší spouštění a reakce programů. Jinak se mi nelíbilo, že po instalaci (restartu) se nešlo připojit k internetu a musel jsem upravit soubor "Interfaces".
Skusali ste GNOME classic v ubuntu? Nachadza sa v balicku gnome-panel. Vid:
http://www.linuxexpres.cz/distro/recenze-ubuntu-12-04-lts-precise-pangolin
Měl jsem pár aplikací, které jsem spouštěl jako opice naučenou cestou a název jsem nebyl schopný si zapamatovat:-)). A tak mě ta "intelektuální" zátěž vždy tak zmohla, že jsem jen kynul nechápavě hlavou nad tím, proč nemohla možnost jednoduché a hlavně strukturované nabídky zůstat v přívětivější podobě. Ale uznávám, že Unity má zase jiné přednosti. Dost možná je to otázka zvyku... Nevím, já přešel asi před rokem na Xfce a tam jsem zůstal, protože mi to přijde téměř jako Gnome 2 s parádně nízkým zatížením. Navíc ta svižnost;).
tak jsem se nechal namlsat tímto článkem, opět na mě sedla linuxová nálada a říkal sem si "tak že by to tentokrát už fakt bylo ono ?" a naprostej opak, zklámání na celé čáře - během 20 minut dokázalo Unity 3x zamrznout a restartovat se, práce s externím monitorem vedle notebooku stejně tragická jako v předešlých verzích. a nevím jestli je to jen můj dojem z nezvyku, ale celá ta koncepce kdy horní panel funguje s menu aktivního okna mi přijde jako velká minela. Poslední použitelné ubuntu pro mě zůstává i nadále 10.04. ahoj
Ahoj, právě jsem svojí slečně nainstaloval na noťas nový Ubuntu. Všechno šlape parádně je to rychlejší než sedmičky, ale mam tam chybu. Dam tam skype a nefachá mi mikrofon, přitom na obyčejným nahrávači zvuků to funguje. Nevíte někdo co s tim je? Nemůže se to s něčím třískat?
Ano, zrychlilo to, nepadá to, dá se v tom i pracovat. Instaloval jsem na čtyři různé mašinky 64bit a 32 bit. Musím konstatovat, že pokud vlastníte značkové železo, běhá všechno. Vždycky byly problémy s nějakým levným plechem. To člověk nemusí být guru aby tohle věděl. Takže staré stroje (PIII/866 compaq na serveru s pasivním chlazením > normální desktop krabice :-) s PCI SATA řadičem a diskama, Compaq s Athlonem +2200 a AGP tower, NB HP C2D/1333 a Lenovo Z61t). Všude bez problémů. Proto ani nechci nic jiného než Ubu. Těžko budu někomu radit s jeho problémy - ale jedno vím určitě: nikdy bych nechtěl šunku, která stála jako nová deset litrů, protože to je jediná cesta jak něco nespustit. Takže raději starej dobrej fungující a kvalitní krám než nadupanou kraksnu, na který poběží akorát widle. A tímto přeji všem, aby si dokázali vybrat to, co jim vyhovuje a nežehrali na to, co nechtějí :-)
Možná je to můj osobní názor, postavený jen na základě zkušenosti s mým notebookem, ale Unity mi moc rychlejší nepřijde. To Gnome's Hell a Kubuntu reaguje svižněji.
Dash a Hud reagují s docela zásadním zpožděním - prostě stisknu WinKey a píšu. Jenže v Unity je několik vteřin prodleva oproti Gnome Shell. Sekané animace minimalizace a maximalizace oken, celá věčnost než se otevře Nautilus. Čekal jsem něco více.
Proč si himbajs plantážníci u Canonical nevezmou příklad z již výše uvedených - a nebo - ortodoxní uživatelé prominou, z Win 7? Proč prostředí nereaguje tak svižně jak by mělo? Snad toho běžný uživatel nechce toliko, že?
člověče, já tedy nevím, ale podle toho, jak se to chová na tom dvoujádrovým HP NB, tak se to opravdu o dost zrychlilo. A hlavně to tolik nežere RAM, teď to jede v základu na 250MB, na 11.10 to klidně po startu zblajzlo 500MB. A to jsem spoustu služeb povypínal. Na Lenovu je to rychlé normálně, plynulé, všechno OK. Oba stroje jsou 64 bit, ale i na tom starém Athlonu to jede normálně svižně (grafika AGP 128MB), tady je spíš už hodně líné web video :-) Ale Spartu s Olomoucí to jelo bezvadně :-) Řekl bych, že na tom tvým noťasu bude nějaká integrovaná grafika.
Myslel jsem si, ze kernel s PAE je vyborny napad. Ale na starsim notebooku HP NC6000, ktery ma CPU i686 (Pentium M, 1.6MHz, Centrino), mi LiveCD behem startu oznami, ze kernel vyzaduje podporu PAE v CPU a proto nemuze byt spusten... :-(
"Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU."
Nevim, zda upgraduji svuj desktop na nove LTS anebo jeste zustanu nejaky cas na 11.04. Ale mel jsem v planu upgradovat maly domaci server. Ale je to uz starsi hw, PIII a ten PAE take neumi. Takze pokud i serverova verze Ubuntu ma jen kernel s PAE, tak ten servrik zrejme take dozije s 10.04 LTS...
12.04 LTS si zasluzi byt medzi nami dalsich 5 rokov.. mam ho nahodene na desktop a aj ked som sa s pociatku branil kedze som zastancom klasickeho desktopu /xfce/ tak Unity ma chztlo a uz nemenim. len by ma zaujimalo ak je tu niekto co ma vecsi rozhlad ako to je s tymi doplkamy - lens. ci budu pribudat alebo je nejaka stranka odkial sa daju uz stianut rozne rozsirenia pre toto unity menu
Moje partnerka ma na svem notebooku Ubuntu s Gnome. Nyni si jej aktualizovala na 12.04 a nestacim se divit...
Zmizela ji ikonka zvuku v panelu (musel jsem rucne pridat)
Alt+Tab nefunguje - nahlasena chyba
Nefunguje ikonka baterie (dle diskusi to nekomu funguje, nekomu ne)
Nastaveni systemu obcas zahlasi, ze doslo k chybe (predpokladam SIGSEGV)
Sledovani systemu taktez obcas spadne
Zmrvily se ikonky na hornim panelu (odebrat+pridat pomohlo)
Rozlozeni klavesnice neindikuje ktery layout je aktivni
US klavesnice ma nejak divne nektere klavesy
To je par postrehu za 10 minut pouzivani. Mel jsem za to, ze Ubuntu by melo byt hlavne pro bezne uzivatele, ale jak vidim, tak opravdu neni. Ja osobne nemam problem s tim z terminalu cokoliv nastavit (v Ubuntu pak musim jeste chvili zkoumat, jak to udelat spravne "po ubuntovsku"). Zlaty Debian...
Tak 12.04 je první *buntu, které mi na výše zmíněné konfiguraci nefunguje. První varování jsem dostal, když jsem si zhruba před 14 dny chtěl vyzkoušet Live CD s betaverzí. Boot končil zamrznutím nebo rovnou restartem. Tak jsem si řekl, že to snad do vydání "ostré" verze opraví. Opak byl pravdou. Bohužel jsem tomu věřil a když byl dostupný upgrade na LTS, pustil jsem to. Upgrade proběhl a dokonce i jednou systém naběhl, po uspání a probuzení se ale restartnul a už nenabíhá. Funguje pouze s výběrem staršího jádra z 11.10. Tož, jsem chtěl zkusit čistou instalaci, postahoval jsem si Live CD Ubuntu a Xubuntu, obě se chovají stejně, jako beta - po nabootování systém zmrzne nebo se resetne. Na jiném PC fungují.
Mám teď dilema:
1) provozovat systém, se starším jádrem a čekat, že se snad někdy nové jádro opraví?
2) downgrade zpět na 11.10?
3) změna distribuce?
Nechci tady cerit vodu, ale podle videi na Youtube vypadalo v 12.04 gnome-classic hodne podobne jako klasicke Gnome2. Dokonce mam pocit ze jsem videl bezet i nejaky applet /system monitor?/. Pokud to bude pravda a bude to funkcni je to pro mne stastna zprava. A timto musim vyjadrit uznani Canonicalu, protoze udelali to co melo byt v Gnome3 pritomno automaticky jako default => moznost prepnuti na klasicke gnome2. /ne kazdy si zamiloval gnome-shell/.
Užívám jen LTS (10.4, nyní 12.04, kromě toho v práci postupně Win95, Win97, XP, Vista, Seven=7). Kdysi Redhat, Mandrivu ... - Stručný závěr:
Na vše se dá zvyknout (ovládání, prostředí), ale než je to pro "usera" použitelné (zvuk, video, update, nastavení základní ochrany před malware, či proxy), tak stráví aspoň týden (nevyjímaje zda distra Linuxu či MS-operačních systémů) než vše běží. Myslí někdo na usery, či jen na ochranu autorských výmyslů?
Beru v potaz, že kodeky se mají chránit, ale proč se tak složitě doinstalovávají dekodery, či prohlížeče? A chudák user ze zapadákova s pomalou linkou nebo žádnou na NET. :-(
20 let se vylepšují systémy, ale celkový výsledek je -> je to furt v pr...
Produkty Apple jsem neměl možnost používat, ale údajně pro svou předinstalaci všeho potřebného mají obrovský úspěch na amerických školách. Učitelé nemají čas IT nastavovat, chtějí IT užívat k výuce.
No nevím, nainstaloval jsem 12.04 na svůj notebook, kde jsem měl Ubuntu už od verze hardy a musím říct, že je to zatím to nejhorší. Zde jsou moje postřehy za týden užívání po ČÍSTÉ instalaci:
- Kupa aplikací padá s hláškou "Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV)"
- Unity 3D snižuje výkon ve hrách na takových 40% (naštěstí Unity 2D je v pohodě)
- Během týdne užívání jsem měl dva freezy (s předchozími verzemi jsem musel k tvrdému restartu přistoupit vzácně)
- NVidia ovladače z repository totálně rozbily Xko, takže jsem musel stáhnout drivery přímo z nvidia.com
- Za den mi vyběhne Apport aspoň se dvěma hlášeními o pádu aplikace
A po troše googlení, abych našel řešení na problém uvedené výše jsem zjistil, že nejsem jediný, komu se tohle stává...
Jsem AJtak asi jako vetsina lidi zde.. V praci mají všichni widle, s příchodem Vista jsem přešel na Ubuntu 10.04, nejdříve na pracovním PC pak i doma. Z jedineho duvodu, uzivani widli me se.e, neustale se prizpusobovani, cekani, zlobeni se "jak si muzou dovolit neco takoveho prodavat" Z 10.04 jsem byl naprosto unešený, rychlost, spolehlivost, temer vse fungovalo dokonale (jen ve skype cukal hlas na hranici pouzitelnosti, musel jsem pockat az druha strana domluvi, nastane odmlka a pak mluvit ja).
Pred tydenem jsem presel na 12.04, den jsem trpel s unity a nakonec prepl na gnome mint. Smutny jsem z toho ze zrcadlovky canon eos nejdou stahovat fotky. Celkove se system spomalil, aplikace chvilku trvaji nez nabehnou. Odvykl jsem si a chrochtal blahem v 10.04. Kazdy den premysim ze se vratim o par vezi zpet. Přesto že vidím tolik kroku vpred oproti postarsi verzi, pocit z pouzivani je uplne jiny, 12.04 me se.e.