LMDE jsem mel. A unavovalo me po kazde aktualizaci bootovat do windows a hledat na LMDE foru nejakou hlasku typu "Do not update!" a popis, co zase kterej update rozbije a jak to spravit, pripadne lakonickou hlasku,z e zatim nikdo nevi co s tim. Tech posklebku, co jsem schytal od windowsaku okolo, kterym to bezelo v pohode...
Mel jsem to asi pul roku (asi pred 2 lety). Jsem zacatecnik (dlouhodoby). A ne, LMDE neni pro zacatecniky. Vyzkouseno zacatecnikem.
LMDE je pro začátečníky, před dvěma lety možná ještě nebylo, ale podle mne dozrálo. Na druhou stranu, kdo nezvládne LMDE, tak tu pořád má CrunchBang, Bodhi a jiné Debian based. Z RPM based je tu Mageia, OpenSUSE ... no a kdo nezvládne ani to, tak tu má Ubuntu, nebo Windows. Teď jsem zrovna chtěl 14.04 alespoň zkusit, ale nepodařilo se, potkala mne černá smrt, která je podle mne horší, než ta modrá. Asi bych našel důvod proč a nakonec by se to povedlo zprovoznit. Ale byla by to ztráta času. LTS, kde nenaběhne ani instalátor, tak to vyvolává úsměv od ucha k uchu.
Pavel 'TIGER' Růžička šíří bludy protože ve skutečnosti:
1) CrunchBang - zatuhne už před přihlášením
2) Bodhi - naběhne, pak tuhne cca každých 30 sekund
3) Mageia - vůbec nenastartuje, jen černá obrazovka
4) Open Suse - nepoužitelně strašně pomalá
Ubuntu 14.04 funguje perfektně. Jediný problém je momentální absence proprietálních driverů pro některé AMD/ATI karty.
Boot z GRUB-u do prihlasovacej obrazovky mi pride dost nepodstatny. Skor ma zaujima to, kedy je od stlacenia power button-u system pripraveny na pouzivanie, tj. plocha a ziadna cinnost disku. To je u mna tych 25s. Navyse mam sifrovany home folder, neviem ci to nejako spomaluje.
registrovaný (neregistrovaný) šíří bludy protože ve skutečnosti
1) CrunchBang - funguje bez problémů a je mnohem rychlejší, než ubuntu.
2) Bodhi - funguje bez problémů a je mnohem rychlejší, než ubuntu
3) Mageia - funguje bez problémů a je rychlejší, než ubuntu
4) Open suse - odpovídá zhruba rychlosti ubuntu.
Zrovna včera jsem updatoval CrunchBang a náhle jsem byl bez netu. Nakonec jsem přepsal /etc/network/interfaces. Net funguje, ale klikací network manager ne. Neřeším... Může to být náhoda, že se to zrovna teď rozbilo (mám ho jen asi 2 měsíce), ale u Ubuntu se mi nic takhle závažného nestalo už roky.
Co je ale na Ubuntu opravdu nejlepší, je velké množství návodů vhodných i pro úplné začátečníky.
Tak nevím většinou těch distribucí jsem si za roky u linuxu prošel. Chvíli sem vydržel i na derivátech ubuntu ale rozbité závislosti balíků v repozitáři mě přinutily přesunout se někam kde aspoň věci z repa fungují. Nemam momentálně moc času takže sem zvolil opensuse a na rychlost si nemůžu v kombinaci s XFCE stěžovat.
U LMDE vidim jeden zasadni problem. Oni si tam nejak odhlasovali, ze uzivatele nepotrebuji LXDE, Fluxbox a snad dokonce ani ne Xfce. Takze je tam KDE, nejspis Gnome a mensi prostredi si tam musite dotlacit nejak sam neoficialne. Zrovna jsem koukal, co bych pouzil na par strojich, kde chci nahradit XP nejakym Linuxem a aby to nebylo Ubuntu, ktere stejne uz nepodporuje stroje bez PAE. A podle toho, co jsem se docetl, to vypada, ze LXDE neni a nebude. Opravte me, pokud se mylim.
Proste mi vyhovuje. Je tezky to pochopit? Onanujte si u sveho gento, ale jsou lidi kteri potrebuji nainstalovat a pracovat. Nic vic, nic min. Zadny vecny rypani v systemu.
Konkretne mi vyhovuje:
- taskbar vlevo
- seskupovani oken programu pod jednu ikonu
- ctrl+tab a ctrl+;
- globalni menu ktery mi setri misto(treba v netbenech s ayatana pluginem)
V podstate docela povedene Win 7 vylepsili setrenim mista ve vertikalnim smeru.
Co je na tom brzdiciho? Ve virtualboxu s 8GB RAM bezicim na SSD nepozoruju jakoukoliv pomalost.
Cinamon by default byl ohavny jak XP a ve virtualboxu padal.
Čo to znamená, že je nie čo dobré? Dobré podla mňa je dobré to čo funguje tak ako jeho tvorcovia chceli. Ostatné zaleží na osobných preferenciách uživatela.
Mne tiež unity vyhovuje asi najviac zatiaľ – je pre mňa dobré. Aj keď samozrejme nie dokonalé napr mi vadí že unity nepodporuje Drag and drop.
Prečo sa vždy nájde niekto, kto zvrhne celu diskusiu na osobné invektívy, osočovanie apod. (väčšinou aspoň jeden na každej strane, nech je diskusia o čom koľvek).
Mne tedy unity přijde jako brzda systému. Chápejte to tak, že unity beru jako pouhé prostředí spouštějící aplikace. No ta odezva ... Zlaté Gnome3x ... a když si potom člověk nastartuje OpenBox či jiný lehký okenní manažer, tak se může těm velkým jen a jen smát.
Já jsem zase mnohaletým uživatelem Linuxu. A vím, že stabilita Ubuntu není zásluhou Canonicalu. No a pokud nesouhlasím s praktikami firmy, tak naopak toto je ideální místo, kde na ně upozornit, protože mnozí uživatelé ani o nich nevědí. Někdo se nad tím zamyslí, jinému to bude fuk. Trollování je vážně o něčem jiném.
add 1 - unity moc privetive nie je. s instal na debian je problem s kniznicami. treba sa popytat na pokroky https://launchpad.net/unity
treba skusit cinnamon alebo mate tie su privetive
To je zase debata. Kde se bere taková nesnášenlivost k Ubuntu, je mi záhadou. Podle mého názoru pokud tomu (počítačům a softwaru) nerozumíte, čili jste normální uživatel, máte v Linuxu jedinou možnost a tou je Ubuntu nebo nějaká jeho varianta. Je nejrozšířenější, má dobrou bezproblémovou instalaci, téměř vždy hladký upgrade na novou verzi a také LTS. Na internetu je k němu zdaleka nejvíc informací. Navíc stojí na výborném základu Debianu a působí dojmem, že neskončí, protože nějakou skupinu studentů přestane bavit vývoj.
Když se Vám nelíbí Unity, používejte jinou grafickou nadstavbu. Ubuntu nejsou windowsy a nemusíte se omezovat. Mně osobně se Unity docela líbí, ale pro mé potřeby nemá dost možností. Používám tedy dlouhodobě Kubuntu a jsem s ním (s KDE) docela spokojen. Na několik počítačů úplných laiků jsem instaloval Ubuntu i Kubuntu. Tato uživatelská skupina zahrnuje např. i pubertální dívku, ženu ve středních letech a pár penzistů. Nemají žádné problémy. V ničem se nevrtají a prostě používají. Překonat určitou odlišnost od windowsů v poslední době hodně pomáhají chytré telefony a tablety, kde je Android a nikomu nepřijde divné, že prostředí se liší. Když mí uživatelé nemají problémy, nemám je ani já. U windows toto rozhodně říct nemůžu. Ubuntu mám i na serverech. Jednom poštovním a několika webových - opět zcela bez potíží.
Pokud jste Linuxoví experti, mějte si co chcete, protože si s problémy víte rady. Znakem znalce ale rozhodně není, že hází špínu na linuxové distribuce, které jemu osobně nejsou po chuti. Když se to děje, vypadáme my linuxáci, zabraní do nekonečných hádanic o to jestli můj bůh je lepší než tvůj bůh, jako banda exotů z televizního sitcomu.
"To je zase debata. Kde se bere taková nesnášenlivost k Ubuntu, je mi záhadou." Pochopitelně nic se neděje samo od sebe, zkus si tu záhadu vygooglit. Pak možná pochopíš. To že se uživatelé jednotlivých distribucí mezi sebou špičkují, to k tomu patří. Avšak tyto nájezdy na ubuntu jsou také logické. Co kdo zaseje, to i sklidí.
Vy si holt strom adresaru malujete od shora dolu, autor pak zdola nahoru, jako opravdovy strom, kde korenovy adresar je tam, kde ma strom koreny. :-)
Me zase zaujalo tohle:
Většina grafických prostředí pro Linux dosud měla problém s přizpůsobením se displejům s vysokým rozlišením. Jedná se zejména o případ ultrabooků, které na malém displeji přináší hodně pixelů. Důsledkem bylo rozhraní.
Asi je to tak, ze kdyz clovek chce mit na notebooku rozhrani, musi si poridit model s velkym rozlisenim a dat na nej Ubuntu. ;-)
změna velikosti oken – Při posouvání okrajů oken už nevidíte jen obrysy, ale obsah oken se okamžitě překresluje. Pokud potřebujete přesně trefit nějakou pozici, s novým řešením to zvládnete mnohem rychleji.
Všude jinde normální záležitost. Před kolika lety to uměl Compiz nastavit?
Stejně mi přijde, že Gnome ani Ubuntu nedohnaly a ještě dlouho nedoženou to co uměl Compiz.
Toto mi není moc jasné.
Čím se ona popisovaná nová krutopřísná vlastnost liší od nastavení ve "Window Managerovi":
- Hide content of window when resizing
- Hide content of window when moving
?
Kteréžto nastavení si pamatuju snad už na starých HP stanicích v tom jejich CDE.
A v mém xubuntu je to po celou dobu, co ho používám (a před tím v bubuntu).
PS: osobně mám ty možnosti zapnuté, nějak mi se mi s těmi okny manipuluje lépe, když se hýbe jen rámeček ...
Unity ani Gnome nepoužívám, článek v podstatě popisuje jen jejich GUI. Co nového je uvnitř? Tedy kromě jádra a LibreOffice. Je tam například už nějaký použitelný CAD? Kterou verzi PHP tam dali?
Možná to jsou až příliš specifické otázky, ale popis GUI není to, co bych od recenze očekával. Pro mne není až tak důležité, jak to vypadá, ale jak to funguje.
Proc by tam musel byt CAD ? Zkuste Treba Windowsy a pak nam dejte vedet jaky je tam CAD.
Jaka verze PHP ? Pokud Vas to skutecne zajima, tak si to snad zjistite, ne ?
Vetsinu normalnich uzivatelu zajima jak to vypada,pokud Vas zajima jak to funguje tak si to zjistete, prece neni duvod prudit hned u prvni letme recenze vcera vysle distribuce.
No to co je v oficiálních repozitářích je součástí systému (svět Windows funguje dost odlišně), takže by to za lehkou zmínku stálo.
Všechny recenze na různé verze Ubuntu jsou už několik let stejné:
- wow, je to fialové.
- wow, má to panel nahoře a ikony vlevo.
- wow, je tam čudlík na fejsbůk.
- wow, a ta nová přihlašovací obrazovka, konečně se heslo zadává ve 3/5 výšky obrazovky a ne ve 2/3.
Když to člověk srovná s recenzí třeba na Debian nebo Fedoru, tak se jen lehce pousměje..
myslim, ze na to netreba test. kdo vi co hleda tak si to najde(mozna pro to je v podstate nezajimava treba verze php v tom ubuntu protoze je to primarne cilene na desktop user, spravce serveru takovou informaci z predstaveni nepotrebuje). drtivy zbytek populace ma pro desktop idealni volbu prave ubuntu nebo mint.
Co bych dělal s Windowsy? Ty neumí vůbec nic. Proč bych je měl instalovat jen kvůli tomu, že do nich jde nainstalovat CAD?
Asi nejsem normální uživatel, protože mě vůbec nezajímá, jak to vypadá. Unity totiž hned po instalaci letí ven, protože ho považuji za zbytečný. Zajímá mě, jak to funguje a jaký nový SW je pro tu distribuci připravený v repozitářích.
V tom pripade ti dam tyhle linky https://wiki.ubuntu.com/TrustyTahr/ReleaseNotes, http://packages.ubuntu.com/trusty/
No mě to celkem ... zajímá jaká je tam verze PHP a jiných nástrojů. Protože ani nevíte jaký problém bylo nainstalovat nové verze do mého upgradovaného ubuntu 13.04 (ano předpokládám, že problém byl tím upgradem a ne čistou instalací )
A od webu s názvem "root" bych očekával, že se budou řešit co je uvnitř co tam mohlo být a co není a případně rámcově porovnat verze zajímavých (obecně používaných) balíčků s konkurencí.
Pokud chcete recenzi, jak co vypadá tak bych doporučoval stránky Bravíčka.
Podle vyzkumu laboratori Microsoftu vice ploch zpusobuje uzivatelum problemy. Ma to spatnou usability a kdyz se tam pripoji vice monitoru, je to na uzivatele takovy zahul, ze pokusni uzivatele dosud setrvavaji v peci psychiatricke kliniky pro zavazne pripady, kde jsou pod neustalym video dozorem, aby nespachali sebevrazdu, coz by kliniku pripravilo o dobry prijem.
Tak pravil Lael Ophir.
nastavilo Unity jako výchozí a já si toho nevšiml. Sorry, naprosto zmatečné a idiotské prostředí. Musí se zaje t myší vlevo, aby se vpravo ukázala jakási pseudonabídka ploch. Není možné mít na jedné ploše ty věci, které potřebuji mít pohromadě (protože se na každou aplikaci otevírá extra plocha), tj. přenést třeba kus textu z jednoho programu do druhého je práce na půl dne ježdění myší po obrazovce. Sorry, tohle opravdu nemusím.
MMCH nejlépe byly řešeny plochy v Gnome 1, kde na sebe navazovaly, takže mohl program přelézat z okna do okna, čili jako by ta okna byly dlaždicové pohledy na jednu a tu samou plochu (řešil jsem tím editaci hodně velkých obrázků, které se při tehdejších monitorech nevešly na plochu).
No nevím, takhle se Unity chovalo v prví verzi, kdy bylo určené pouze na Netbooky, kvůli prostoru, který tam byl. Což je někdy verze před 5 lety asi. Nyní se to chová normálně, okno může přelézat mezi plochou a další. Můžete mít více oken na jedné ploše, dokonce by to mohlo být vidět i z toho článku.
http://virtuawin.sourceforge.net/
Ale netuším, jak to chodí pod tím dlaždicoidem ...
No pod dlazdicoidom to ide biedne :-), program sam ma 115kB a umerne jeho velkosti ma aj funkcionalitu. Takze ziadne premiestnovanie okna z plochy na inu plochu alebo nebodaj management okien nehrozi. Ked otvorim na ploche 1 explorer tak uz ho na ploche 2 neotvorim kazde dalsie okno bude na ploche 1 aj ked to volam z plochy 2. Ale je to lepsie ako nic. Inak cely balicek sa vola sysinternals a je tam aj autologon ktory po restarte prihlasi windows alebo tcpview ktorym sa daju najst trojske kone ked nieco posielaju na web. http://technet.microsoft.com/sk-sk/sysinternals/bb842062.aspx
Pro informaci: update Kubuntu 13.10 na 14.04 na notebooku s AMD athlon P650 dual-core 2,6 GHz, grafika Mobility Radeon HD 5430/5450/5470 + svobodný ovladač Galium proběhl bez jakýchkoliv problémů.
Po update hlásí Linux 3.13.0-24-generic, KDE platform 4.13.0 / SC 4.12.97, QT 4.8.6.
Musel jsem jen přenastavit touchpad, aby se vypínal,když připojím myš (došlo ke změně konfiguračního nástroje). Subjektivně se mi zdá, že se počítač rychleji budí z hibernace.
Možná budu trochu moc tvrdý, ale tahle recenze mi připadá hodně slabá. Stačí otevřít oficiální stránky a každému je jasné, že to podstatné v recenzi vůbec nebylo zmíněno. Chápu sice, že psát o integraci OpenStacku, LXC 1.0 nebo Dockeru do LTS verze není pro root zajímavé, poněvadž většina čtenářů vůbec netuší o čem je řeč, ale tohle je věc, která rozhoduje o budoucnosti Ubuntu. Ne jestli má vyhlazené rohy. Ubuntu už delší dobu útočí na serverový segment, dokonce bych řekl, že je to jejich primární oblast zájmu, I když v Česku jsou stále vnímáni jako desktopový OS (alespoň mám ten dojem z místních diskusí). Ale když se podíváte, jaké jsou primární systémy pro OpenStack, Docker nebo i AWS (pomineme-li Amazon Linux), je to vždy Ubuntu. A tady se nebavíme o desktopu, ale o Ubuntu Server. K překvapení zdejších diskutujících je podíl Ubuntu na web serverech větší než u CentOSu, o RHEL ani nemluvě. Přitom by stačilo v názvu uvést - novinky v Ubuntu Desktop.
Oblíbenost Ubuntu na serverech mě svým způsobem překvapuje a svým způsobem to vzhledem k zastoupení na desktopu dává smysl. Já osobně jsem taky měl před časem jeden server na Ubuntu a korespondovalo to zhruba z dobou, kdy jsem ho používal i na Desktopu. Navíc je to přirozená cesta i od Debianu, pokud zrovna nevyhovuje takto stabilní distribuce. Pokud jde o zmíněné technologie, mám za to že i Fedora se v této oblasti začíná snažit.
Tak není moc firem, které pro své distribuce nabízejí profesionální placenou podporu. Když to zjednoduším, tak jsou de facto tři. Red Hat a Novell jsou hodně vyprofilovaní s velkým množstvím vlastních zájmů, takže z toho Canonical vychází dost neutrálně. Navíc se asi i dost snaží.
Ja si vybral ubuntu jako desktop do virtualu na vyvoj proste protoze mi sedi Unity. Myslim, ze je logicke, ze tim padem slo to same i na server. V podstate mam ty dulezite veci naprosto stejne verze a eliminuju tak spoustu problemu.
Navic 5lety LTS bylo neco co proste Debian nema(nemel). Od verze 12.04 uz jsem debian nenstaloval ani jednou ani na server.
Ono si za to Ubuntu může částečně samo právě tou dvojkolejností. Podle mě to není dobrá politika, protože pro desktop se hodí jiný výběr technologií a nastavení než na server. Pokud se budou snažit zavděčit všem, nemusí se taky zavděčit nikomu...
Na server segment se nejspíš snaží útočit proto, že jsou trvale v červených číslech a už je to přestává bavit. OpenStack je teď může trochu nahypovat, ale jak dlouho z toho můžou těžit, to těžko říct. RH má OpenShift, který se může ukázat jako perspektivnější - hlavně pro menší projekty bude příjemnější a to, že je založený na Dockeru mu taky dodá patřičný hypeappeal...
Co se týče toho market sharu, tam dost záleží na tom, čím to měříme (těžko mluvit o market share, když tam žádný market není ;) ), a třeba co se týče počtu instalací, tak rozhodují hlavně velcí hráči. Např. Netflix používá na distribuci obsahu FreeBSD, takže cca třetinu všeho provozu na internetu obhospodařuje FreeBSD - a nikdo o tom neví, nikdo to neřeší, nikdo kolem toho nehypuje. FreeBSD si prostě v tisících kusech vrní někde v serverovnách a dělá svoji práci - power to serve :)
... jakákoliv distribuce s Gnome 3.x.
Gnome 3.x má už v základu skvěle propracované ovládání klávesnicí, na myš není nutné sáhnout.
Gnome 3.x je dobře ovladatelné i myší, pravda, někomu to v nemusí vyhovovat. Komu v základu nevyhovuje, má možnost jej rozšířit o 456 rozšíření, pomocí nichž je možné jej přiohnout k obrazu svému. Troufám si i napsat, že se tím dá docílit mnohem lepší ergonomie, než u Unity.
Gnome 3.x se dobře ovládá i na dotykových obrazovkách.
Odezva je též na straně Gnome.
Zkrátka to, co nabízí Gnome 3.x, to Vám unity nikdy nenabídne.
Přestože mé zkušenosti s KDE 4.x jsou velmi slabé, tak na oko se mi zdá též mnohem lepší, než Unity.
U Unity Též považuji za obrovskou nevýhodu závislost na Canonicalu
Viděl jsem už i pěkně zpracované vlastní desktopy poskládané z XFCE a LXDE s lištou vlevo. Pochopitelně funkčně to bylo jinak odladěné, než Unity, ale neřekl bych, že to ergonomicky bylo špatné.
Tím nechci psát, že Unity je špatné, či nepoužitelné. To by bylo naprosto nepoužívané a uživatelů má celkem dost.
Nicméně nevynášel bych ho tak do nebes, neboť linux se na desktopu používal i když tu Ubuntu s Unity nebylo. Teď tu jsou, ale na počtu uživatelů Linuxu to vidět není. Možná v tom "1%" mají největší kus krajíce, nicméně přínos pro Linux jako takový je nulový. Počet uživatelů to nikterak nenavýšilo.
kdyz ono je to jednodussi... linux byl dlouho pro carodeje. takova magie. a kouzelne slovicko KOMPILACE. pak prislo ubuntu a jeho perfektni LTS verze. zdaleka si nejsem jist ze bych ja (a tim padem par lidi a serevru kolem) resili nejaky linux kdyby nebylo Ubuntu.
Jedine me stve, to co pises: zavislost Unity. Asi dobre vedi, ze kdyby bylo Unity jednoduse k dispozici pro Debian tak ztrati velkou cast uzivatelu.
No to je pěknej nesmysl, dávno před tím, než se objevilo Ubuntu tu bylo dost distribucí, kde se nemuselo nic kompilovat. Mandrake, RedHat, OpenSuse, Debian aj. První grafický instalátor byl tuším v roce 1999 od Corelu, který vydal Corel Linux na bázi Debianu.
Jinak i před tím byly textové instalace jednoduché a promyšlené. Vždyť Debian lze dodnes instalovat v textovém režimu, proč asi?
Jediné s čím se válčilo byla nižší podpora hardware, což bylo dáno mládím kernelu. Ne, od začátku Linuxu se šlo obejít bez té magie, o které píšete. Ano, postupy byly jiné, ale ona celkově doba technologií byla úplně jiná. Do Ubuntu jen někdo nasypal velké množství peněz o to to ta distribuce má jednodušší. V ničem jiném to není.
Navíc, když teď čtu různé komplikace po upgradu z 12.04 na 14.04, tak si říkám, že ani s tou stabilitou to není tak, jak se nás snaží přesvědčit. Ale to bylo vždycky u každé distribuce, že někomu se upgrade povedl bez problémů a jiný řešil, jak to rozeběhnout. To také není jen záležitostí Ubuntu.
Ubuntu som intenzívne používal pred niekoľkými rokmi a musím uznať, že v tom čase to bola veľmi dobrá distribúcia pre GNU/Linux newbies. Posledná použiteľná verzia bola 6.06 s dlhodobou podporou - Dapper Drake.
Odvtedy zporadicky Ubuntu inštalujem zo zvedavosti, čo sa kde zmenilo. Zatiaľ čo grafické fičúry zaznamenávajú neustály progres, z užívateľského hľadiska je to strašná bieda. Problémy robia také elementárne veci ako kopírovanie a presúvanie súborov. Pri ich väčšom množstve nepomáha už ani konzola. Užívateľ, ktorý systém používa prevažne na prehliadanie webu resp. Facebook a podobné hovadiny nemusí zásadné problémy postrehnúť. Tie začnú vyskakovať napovrch až po naozaj intezívnom používaní systému.
Napokon som zakotvil na distre vychádzajúcom z Debianu (nechcem tu robiť reklamu) s odľahčeným WM a nemám problém.
Ubuntu spravilo kus práce v tom, že pritiahlo ku GNU/Linuxu kopu ľudí. Je to jeho pozitívum a zároveň aj prekliatím Linuxu. Kde zostala základná myšlienka o maximálne jednoduchých programoch, ktoré robia len to, na čo sú určené, robia to dobre a vzájomne medzi sebou kooperujú? Linuxový desktop zaznamenáva periodicky opakujúce sa revolúcie, ktoré požierajú sami seba, zabúda sa pritom na to, že vývoj je otázkou evolúcie.
Přijde mi velmi vtipné, jak se mezi sebou v diskusi mastí uživatelé různých dister, která mají dohromady 1% desktopu. To se pak výrobcům HW nedivím, že nedodávají počítače s Linuxem. Získali by tím nejvýš 1% uživatelů, a aby komunitu uspokojili, museli by testovat, nabízet a podporovat spoustu dister, která navíc vycházejí co pár měsíců v nové verzi.
Vy k zabití Linuxu na desktopu nepotřebujete žádný Microsoft nebo Apple. Bohatě to zvládnete sami.
Nesmysl, výrobcům by stačilo odladit výrobek na pár jader, to co je nad tím je nemusí vůbec zajímat.
No a co se týče dohadování uživatelů, tak jde stejně jen o dohadování, vývojáři stejně jedou vlastní lajnu, bez ohledu na to, co si uživatel myslí. Takž v tomto směru je to u všech os stejné.
Opravdu, dementi v této diskusi se nezapřou.
Někdo tu dělá systém běžící na Linuxu, který se snaží být přístupný masám, kde člověk jen nainstaluje a používá, nepotřebuje doinstalovávat tisíce serepetiček, hledat po padesáti fórech, co jaká error hláška znamená a vy to jen a jen hatujete.
V dněšní době, kdy už je spousta lidí zvyklá na ruzná GUI díky telefonům / tabletům, je přechod z Windows na Ubuntu pro mnohé naprosto jednoduchý. Mám s tím zkušenosti, pár lidem jsem Ubuntu dotlačil do notebooků a naprostá spokojenost.
Ano, oni se snaží, což ovšem neznamená, že jejich snaha je dělána dobře. Kdyby tomu tak bylo, nebyly by tu jiný hráči, kteří ubuntu šlapou na paty a v některých ohledech jsou i mnohem lepší.
Ubuntu se vysiluje tam, kde to není třeba a tak celkem zbytečně ztrácí dech. Ale když mají na rozhazování, tak proč ne?! Je to jejich boj.
Jsou i firmy, co dělají potraviny pro masy, a také je nikdo moc nechválí ... takže asi tak.
No dyť to je jen dobře, že má Ubuntu silnou konkurenci (i když tedy o ní nevím, o tom "šlapání na paty" mám velké pochyby). A že mají na rozhazování? A co? Peníze jsou vždy motivací a vždy tahounem pokroku, na tom stojí naše společnost a jinak to nelze :)
A to že někomu nevoní Unity nebo já nevím co, to ještě není důvod celé Ubuntu strhat, objektivně udělali velký kus práce a to jim nemůžete upřít.
Pozor na to, velké peníze jsou i zabijákem pokroku, protože mohou sloužit k udržení vlastních zájmů a ne ku dobru společnosti.
No a když chcete zachovat objektivitu, tak si myslím, že je dobré uznat, že mnohem větší kus práce udělali a dělají lidé kolem debianu.
Ked citam o tych novych moznostiach upravy velkosti ikon, alebo zmenu sirky okraja, tak mi neostava le sa pousmiat :)
Taketo veci sa dali robit uz takmer pred 10 rokmi na KDE3.
Ergonomia Unity mi celkom vyhovuje, svoje KDE4 mam nastavene "podobene" a niektore prvky by som prebral i tam, ale inak su tie moznosti ubohe az zufale.
Spravcu suborov radsej ani nekomentujem, oproti Dolphinu je to ako chudobny bratranec.
Keby sa silou mocou nesnazili zjednodusovat a obmedzovat moznosti nastavenia, tak by som mozno u Unity ostal, ale takto som radsej migroval na Mint KDE.
Kazdopadne Canonical s Ubuntu urobil neskutocny kus prace pre Linux, tak im drzim palce, maju svoju viziu a som si isty, ze praznivcov si najdu. Hadam to dotiahnu do uspesneho konca, len treba i pocuvat nazory komunity aby neuleteli ulne niekde inde, kde ich uz nik neuvidi.
INSTALACE byl u me problem;
1/ zadna reference na upgrade s apt-get nebo s aptitude
2/ sel jsem tedy do update-manager - ten krachoval do chvile nez jsem vycistil sources.list
3/ pak se rozesel, ale - ten update-manager ma maly terminalovy okno, ktery prestalo spravne fungovat a tak jsem to instaloval uplne naslepo pomoci top a /i/ = ignore.
Bezi normalne, ale dojem z instalace je, ze ubuntu je uz za vrcholem....
Nepoznám nič horšie ako Unity, neprehľadné a nepoužiteľné. A keď som ho odinštaloval tak mi vyhodilo prázdnu obrazovku a nie gnome panel ako predtým. Tak som ho teda spätne doinštaloval a Ubuntu to nerozchodilo :D... Canonical to čím ďalej, tým viac kazí. Jasné riešenie pre mňa je Xubuntu
Osobně používám Xubuntu už á 3 roky a jsem velmi spokojen. Myslím, že Xubuntu je ideální GNU/linux distro (nejen!) pro uživate přecházející z Win XP.
Unity mi též nevyhovuje, oproti Xfce v Xubuntu je to takové jakési těžkopádné...
Jedinou vadou na Xubuntu je, jako na řadě dalších, že není zcela free - tedy ne dle přísných měřítek FSF (http://www.gnu.org/distros/free-system-distribution-guidelines.html) - chtěl jsem ztohoto důvodu přejít na Trisquel (Ubuntu/Debian-based), ale zdá se, že mám problém s HW :( - mám k Intel i5ce dedicated NVIDIu... no, plánuju zkusit znovu, pravdou je, že jsem Trisquel zkoušel naposled už více než před rokem.
Xubuntu funguje skvěle a rychle. Občas se sice vyskytne problém (typicky s příchodem nové verze), ale obvykle má rychlé řešení nebo workaround - což je věc, která mi na světě *buntu vyhovuje - skvělá podpora a množství informačních zdrojů.
No já nevím , co se jednomu zdá nepřehledné jinému vyhovuje. Třeba mi . Používám Ubuntu 14.04 cca druhý třetí měsíc a jsem naprosto spokojený.Doinstaloval jsem si ClassicMenu indicator , trochu poladil soukromí , několik drobností odinstaloval a paráda .
Je to bezva systém který se hodí na kancelářskou práci , procházení internetu , mimochodem je svižnější než když si zapnu w7 a používám M Firefox , už nepřehazuji disk s W7 ani kvůli úpravám fotek. Jsou ještě věci kvůli kterým startuji hdd s w7 ale vyloženě se mi do toho nechce . Hlavně kvůli zpracování souborů s videokamery .Na to že jsem cca od roku 1999 byl jen s windows a nyní jsem zkusil Ubuntu a líbí se mi víc , nebo vyhovují to něco znamená .Snažím se psát objektivně jak to vidím. Začal jsem s živým cd když jsem potřeboval dělat rychle pořádek v zamknutých souborech na disku s win a zalíbilo se mi to . Mám ještě pro případ jen tak když chci na net slax třeba , měl jsem nainstalovaný OpenSuse ale nevyhovoval mi tak jako Ubuntu. S Debianem mám trochu problémy , ale dostanu se k němu. Mint mi s nějakého důvodu pořádně nejede , nevím proč , no a prošel jsem si toho více . Jsem normální uživatel a taky trochu šťoura v systému .
Základní problém pro spoustu jidí je, že Ubuntu distribuci se daří to, co se nikomu před tím nepovedlo a zkoušeli to opravdu dlouho - pravdu dostat linux na desktop a k lidem. Co si budem povídat, bez určité "komercializace" to nejde - to už je vyzkoušené.
Nechápu proč to tolik lidí štve tak, že přečtou článek a pak jsou do diskuse jen aby plivali a propagovali to svoje. U mě to sjou trollové. Na jednu stranu mluví o otevřenosti systému a o tom jak je super že si každý může vybrat co chce a na druhou stranu řvou že si někdo vybral něco jiného než oni protože oni ví nejlíp?
Byl jsem uživatel Ubuntu od roku 2006, ale před třemi lety jsem se vrátil k Windows - a to obecně jsem velký fanda open source. Důvodem byly v podstatě nijak neřešené dlouhodobé problémy s power managementem pro laptopy. Byla to noční můra a v podstatě se mi nikdy i s pomocí výrazně pokročilejších uživatelů nepodařilo nastavit solidně řízení spotřeby a související věci pro svoje laptopy, které jsem používal a používám (X61s, X201s, T420s)... proto se ptám, pokud je zde někdo takový - už to mají alespoň trochu vyřešené a není to stále totálně DIY? Dříve to byl děs a out-of-the-box to bylo naprosto nepoužitelné - výdrž baterky poloviční, fan téměř pořád jel a přehřívalo se to... show stopper. Pokud je to teď jinak, byl by důvod se vrátit.
Konečně někdo kdo je na tom stejně, dlouhodobě jsem používal Ubuntu, pak i Fedoru, ale nakonec jsem se vrátil na Windows 10 kvůli bezproblémovému chodu bez záseků s integrovanou grafikou Intel atd. Linux je super na servery, nám třeba vše běží na Debianu, ale vše se dá spravovat i z Windows, zvláště teď pokud bude bash přimo ve Win. No Linuxu to na desktopy nepomůže.
Power management se mi také nikdy nepodařilo vyřešit ...