Názor k článku Ubuntu 17.10 bylo dočasně staženo, poškozuje BIOS některých notebooků od Karel - Řešíte teď úplně jinou věc. Zkuste místo náhodných...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 12. 2017 13:11

    Karel (neregistrovaný)

    Řešíte teď úplně jinou věc. Zkuste místo náhodných dat nahrát validní program, který ale bude dělat nějakou botu. Ochranu ve formě "když nesedí checksum tak to nespouštěj" má dnes všechno. Zajímavější jsou ochrany proti tomu, aby to neudělalo něco špatně. A tam už to pokulhává na obě nohy. Když do MCU nahraju firmware, který na signál koncového spínače nereaguje, tak prostě nereaguje. A to jsou pak právě lidé chytří "když SW dokáže zničit HW". Ještě by byla legrace se podívat, zda se třebas nedají nastavit "fuse", to také bývá docela legrace, že to u mnohých MCU jde nastavit při ISP.

    Mimochodem, dnešní CNC stroje mají dvě úrovně koncových spínačů. Kupříkladu Hallovu sondu, která generuje signál pro MCU (a to si na to reaguje jak uzná programátor za vhodné), a pak mechanický spínač až na konci (který vypne napájení). Důvod je právě nedůvěra ve firmware. Je sice fajn, že firmware dokáže zareagovat a stroj správně zastavit (postupně spomalí, pošle zprávu řadiči a drží stroj v nějakém definovaném stavu), ale pořád se bojí, že v tom může být chyba. Proto je tam fyzický koncák, který vypne napájení - ovšem za cenu poškození obrobku i stroje (krokový motor bez proudu nemá žádnou sílu, části co se hýbaly mají hybnost atd.)