Však já to taky osobně nijak neřeším, ale věřím že můžu mít osobní názor na pozadí plochy které tvůrci zvolili. Ano změna je velmi jednoduchá ostatní jí dělám vždy když nainstaluji nový systém, protože mě většinou vyhovuje mít na pozadí nějakou vlastní fotku typicky scan černobílého svitku. Souhlasím že je fajn Jak daleko jsme to dotáhli, typická linuxová distribuce je dnes naprosto bezproblémový kousek softwaru Ve srovnání s tím jaké to bylo před 10 lety.
Na druhou stranu design prodává. Ten kdo do na 20.10 přejde přes dist-upgrade, tak to ani neuvidí, ale ten, kdo se bude rozhodovat vyzkoušet nějaký Linux, tak ho to může od Ubuntu podvědomě odradit a ani si to neuvědomí.
První věc, co mě napadla, když jsem ten screenshot viděl, bylo WTF a jak tak koukám, zjevně nejdem jediný.
Koukám že to je cca čtvrté stádium na Wainově škále :)
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/Louis_wain_cats.png
Nejlepší za poslední léta byl ten ve Fedoře 29. Ten byl kvalitou na úrovni, jakou bych si představoval. Jinak je to dost o vkusu lidí. Co ale objektivně vadí je to, že to napříč vydáními nedrží nějakou linii, jednotný ráz, něco, co by vytvářelo vizuální identitu Fedory. Ty wallpapery jsou každé vydání plné jiné - jiný styl, jiná barevná paleta...
Nový kernel kupodivu zatím nezvládá novější NVIDIA karty (mám TU106M [GeForce RTX 2070 Mobile]):
[ 5.001743] nvidia-gpu 0000:01:00.3: i2c timeout error e0000000
[ 5.002234] ucsi_ccg 0-0008: i2c_transfer failed -110
[ 5.002730] ucsi_ccg 0-0008: ucsi_ccg_init failed - -110
[ 5.003261] ucsi_ccg: probe of 0-0008 failed with error -110
Už je ale v řešení: https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=206653
Komu nestačí integrovaná karta, tak nedoporučuji upgrade.
Přešel jsem, vše bez problémů. Dell Vostro 7590.
K otázce z článku o tom, proč povyšovat i na verze mezi LTS. Já povyšuju i na průběžné verze, líbí se mi průběžné vylepšování GNOME a nechci na ně čekat dva roky. To samé se týká i dalšího sw. Obecně jsem se nesetkal s nestabilitou nebo problémy u neLTS verzí a upgrade zabere reálně cca čtvrt hodiny. Takže naopak nevidím moc důvodů zůstávat na starší verzi, pokud nepotřebuji nějakou konkrétní verzi nějaké služby.
Povyšuji vždy (ať jde o Debian, Ubuntu či Linux Mint), chci vždy nejnovější verzi všeho :-)
Jak zaznělo výše ohledně defaultního wallpaperu - není problém ho změnit, tohle prostě není téma k diskuzi. Osobně mám na U 20.10 pozadí od Asusu - Antelope Canyon, byť mám Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD -na Intel jsem už zanevřel...
Takže opět ty humpolácké ikonky, popisky a ten šitózní plochý "material design"?
S těma prvníma dvěma se asi dá po dlouhém hledání a klikání dá něco udělat, ale s tím třetím asi těžko.
A to už máme 20. rok 21. století, ach jo.
https://blog.root.cz/jank/tipy-na-upravu-prostredi-unity-v-ubuntu-11-10-oneiric-ocelot/
https://www.root.cz/clanky/linux-mint-15-olivia-to-prave-skoricove/nazory/458661/
https://www.root.cz/clanky/galerie-prvni-pohled-na-ubuntu-14-04-lts/nazory/497738/
https://www.root.cz/clanky/fedora-21-workstation-to-nejlepsi-pro-fanousky-gnome/nazory/526203/
https://www.root.cz/clanky/gnome-3-16-mobilni-notifikace-svedci-i-desktopu/nazory/537011/
Takové novinky jsou mi k ničemu. Potřebuji mít možnost dávat zástupce ikon na plochu (dříve to šlo), potřebuji pohodlně spouštět program WINE (dříve to šlo), potřebuji rychlejší systém a nenáročné prostředí Gnome (dříve to bylo). A tak dál... Vykašlal jsem se kvůli tomu na Ubuntu který je čím dál horší a nedá se v něm skoro nic upravit.
Zmena distra je asi neznalosti, DesktopoveProstredi (DE) muzes zmenit, treba na Unity co bylo do Ubuntu 16.04...
Pokud ti naopak vyhovovalo stare Gnome2 tak muzes sahnout po UbuntuMATE odnozi (=Mate je fork puvodniho Gnome2), nebo Xubuntu s prostredim Xfce...
napr. viz: https://www.root.cz/clanky/dalsi-odnoze-ubuntu-20-10-situace-intelu-a-nove-gpu/
nebo: https://www.ubuntu.cz/desktop/odnoze-ubuntu/
proste kvuli vychozimu prostredi ve vychozim Ubuntu neni treba menit distro, ale staci sahnout po odnozi s jinym prostredim (pro AsponTrochuPowerUsery pripadne doinstalovat jine prostredi do stavajici instalace, coz ale bohuzel nekdy zduplikuje nejake vychozi programy ci casti nastaveni... takze odisntalovat to vychozi, coz nekdy neodinstaluje kompletne, takze lepsi je proste vzit primo ISO te odnoze kde je pripravene to DE co je chteno...
Zdravím vás. Já znám všechny tyhle odnože, a Ubuntu znám a používám od roku 2007. Jen chci říct, že mám rád původní Ubuntu linii a poukazuji pouze na to, že je čím dál více náročný a nedá se v něm už skoro nic pozměnit k obrazu svému (tak jako to šlo dříve). Tak se ptám - na co vlastně je takový systém, když se nedá moc ovládat? Pro koho je určený?
oldam
mozna mi neco unika, nebo neznas ;-)
Ubuntu (ve smyslu NEodnozi, ale vychozi/hlavni Ubuntu verze) melo 3 linie:
1. Gnome2 od 4.10 do 10.10
2. Unity od 11.04 do 17.04
3. Gnome3 od 17.10 do ted
Pokus mas rad puvodni prvni linii => muzes pouzit UbuntuMATE, tam je vychozi "desktop" Mate, ktere je fork Gnome2 (pro jistotu fork znamena, ze autori Mate, kdyz se Gnome rozhodnlo prejit na jinou UI/UX filozofii s nastupem Gnome3, vzali stavajici zdrojaky Gnome2, "prejmenovali" je na Mate a pokracovali ve vyvoju v duchu Gnome2)
Pokud mas rad puvodni druhou linii => muzes si do Ubuntu doinstalovat z jejich oficialnich repositaru "desktop" Unity(verze 7.x), misto Gnome3... Unity je v podstate to same co bylo
Pokud pises ze se v dnesnim Ubuntu neda skoro nic zmenit, asi nevis ze Gnome3 podporuje rozsireni (podobne jako Firefox, Chrome, atd) :
https://extensions.gnome.org...
Pokud nechces nebo nevyhovuje moznostma (vcetne tech rozsireni) Gnome3, muzes jak bylo zmineno puvodne sahnout po nejake *buntu odnozi...
- Xubuntu - prostredi Xfce je v zakladu totozne jako na zacatku tisicileti... moznosti pozmenit k obrazu svemu odebrane nebyli, naopak bylo spousta veci pridana k nastaveni i moznosti co prostredi nabizi... (misto klasickeho radkoveho (sub) "start" menu, je Whiskermenu, ale lze na par kliku dat "start" co byl od pocatku)
- Kubuntu (ci od KDE vyvojaru primeji KDE Neon(postavenej na UbuntuLTS)) - prostredi KDE5 je podobne prostredi KDE4 s kterym nastala zmena z puvodni KDE linie <=3.x, nicmene nabizi asi nejvice moznosti k tomu jak si uzivatel muze pozmenit k obrazu svemu v "milionu" moznosti konfigurace...
Jestli si tohle vse vedel, tak pro zajimavost napis, ktere moznosti s dnesnim *buntu (tedy vychozim/hlavnim i odnozi), NEmas moznost nastavit a "drive to slo", pripadne na ktere distro si presel s jaky "desktopem" ze to *buntu nemohlo splnit ;-)
Mate vím že je forkem starého Gnome2, ale je takový cirkusově přebarvený... KDE má podle mne divnou nabídku start kde se proklikávám jak vůl než něco najdu, a celkový vzhled se mi taky nelíbí.. Xubuntu se sice nikdy moc nezměnil ale jde tam skoro cokoliv měnit - například složku stažené, obrázky a tak dál.. jde umístit jako odkaz na plochu. Na lištu jde umístit vše co potřebuji (vypínací a restartovací tlačítka, počasí a tak dále). A to všechno zrovna potřebuji. Nepíše nikdy chyby. Mě se to ještě nestalo.
Ve všech odnožích i v hlavním vydání jsem zkoušel nainstalovat Wine, všude to sice šlo nainstalovat, ale v hlavním vydání Ubuntu 20.04 to nejde snadno spustit. Nedává to na výběr- otevřít v programu... nebo použít vlastní příkaz.. Mimochodem Wine potřebuji jen a pouze pro MS Office 2007. V linuxech je daleko více výborných programů. Stačí hledat.
Ještě poznámka - v hlavním vydání když dám instalovat nějaký program z Centra soft., tak to často píše že to nejde, protože tam není něco ve Snapu. Pak to zamrzne a někdy se ten program z ničeho nic objeví nainstalovaný. Tak nevím.. :-). Další věc co mi v Ubuntu vadí je to, že na pozadí bez upozornění instaluje aktualizace. A když o tom nevíte a vypnete počítač a nenecháte to doběhnout do konce,(protože o tom nevíte že tam něco běží) tak vám při dalším zapnutí napíše že došlo k přerušení instalace a musí dojít k částečnému povýšení.. a to se už nepodaří normálně opravit. Jedině v terminálu. Dále mi tam vadí ten boční dok. Ale to už bylo podobně v Unity. Boční dok sice lze dneska přesunout i dolů, do pravé strany, ale mě hlavně vadí nemožnost umístit odkazy na plochu- obrázky, stažené a tak dál (jak jsem to psal v prvních větách nahoře). A nejde to ani umístit do toho Docku (nevím jak se to přesně píše).
Ale na začátku jsem taky psal, že je nové Ubuntu 20.04 dost náročné prostředí a není tak svižné jako v pradávném vydání 10.04.
Jinak bych přivítal Xubuntu- debian verzi. Myslím něco jako Linux Mint LMDE.
Víte já nepotřebuji systém s vychytaným vzhledem od Ládi Hrušky, ale rychlý, funkční, upravitelný a stabilní systém.
Jinak v Linuxu je vše co potřebuji. V Xubuntu se mi trefili do vkusu a jede fajn. Takže vítěz je pro mne Xubuntu. Linuxy jsou celkově pro mne NEJ, protože W10 se používat moc nedá. Jen po delších úpravách ale to nechci rozebírat :-)