Hneď prvý odske nezmysel:
> Ubuntu 24.04 LTS bude mít standardní dlouhodobou podporu v délce 5 let. Po ní ale jistě bude následovat i možnost placené podpory po dalších minimálně 5 let a kdo ví, kolik let nakonec 24.04 nasbírá. Víme, že Canonical umí nabídnout i 12letou podporu.
5 rokov štandardnej podpory je zdarma, ďalších 5 rokov rozšírenej podpory je ale taktiež zdarma (pre 3 zariadenia), a až posledné 2 roky sú platené. Tých 5 rokov rozšírenej podpory je platené pri väčšom množstve zariadení ($25 za desktop, $500 za server).
Není reálné tohle uhlídat u všech balíků, zvlášť těch v universe. Mimo jiné i z toho důvodu je doporučováno s aktualizací na další LTS v případě produkčních či jinak důležitých systémů pár měsíců vyčkat. Ačkoli se 24.04 zdá být mimořádně povedeným vydáním, nějaké chybičky tam budou. Například (co se desktop. aplikací týče) rozbitý Tor Browser, za což bohužel tak trochu mohu i já sám a chystá se opravná aktualizace balíku.
26. 4. 2024, 22:02 editováno autorem komentáře
Jasne, ono na novym serveru to potreba nebude. A proc novy server instalovat s novym LTS, kdyz ho muzu nainstalovat se starym a pak prudit zakaznika kvuli dist-upgradu par tydnu po instalaci. Ono vubec neexistuji dalsi valdidni use-case, kdy je potreba mit ekosystem nad Pythonem proste funkcni a nikoliv z pulky rozbity... Tyhle polotovary vydany za hotovy produkt zbrkle jen proto, aby si PR mohlo udelat zarez a splnil se termin... co na tom, ze to nefunguje. Inu co, zlatej Debian... :-)
Jenže žádného zákazníka prudit nemusíte, protože předchozí LTS-ko (22.04) má ještě pěkných pár desítek měsíců podpory před sebou. Takže lze celý přechod naplánovat a provést ASAP
(po slovensky: August, September, Alebo Pozdejšie
).
To samé platí pro nový server. Pokud ho stavíte dnes, je nejspíš naplánovaný, připravený a v akceptačním prostředí odladěný na předchozí versi. A jestli ho teprve připravujete, tak než projde testováním, bude dávno aktuální nejmíň 24.04.1
.
Kdo si nechá rozbít ekosystém novým Pythonem, ten IMHO dostatečně netestoval a zbrkle nasazuje něco, co nemá sám odzkoušené, jen aby to bylo na nejnovějším čísle - což bych čekal od nepoučitelného manažera, který záměrně o IT nic neví, aby neměl vazby a mohl to efektivně katovat
, nikoliv od ajťáka
.
Netestoval a zbrkle releasoval prave Canonical :-) Aneb nechat tomu (relevantni) privlastek beta, to by se uz tak nevyjimalo, ze? ;-) Obcas je fajn nazyvat veci pravym jmenem....
Testovat samozrejme muzete na skutecne oficialnich betach. Ale pokud neco vydam s privlastkem LTS, fungovat by to proste melo - a ne to byt de-facto betou, hlavne abysme jsme kvuli vydani papirove stihli dubnovy termin... a vydali de-facto zmetek.
@Danny
jen to delas, nebo to porad nechapes?
- LTS XX.04.0 NEni beta, ale zaroven to oficialne NEni do produkce
- tim ze to vydali jako Non-Beta, tak si to instaluji ti lide co bezne instaluji Non-LTS a v sirsim zaberu se to otestuje, doladi do XX.04.1 a pak je to teprve/nejdrive vhodne pro produkci
- pokud bys mi jako zakaznikovi predal server s LTS v XX.04.0 tak te s tim samozrejme vykopnu ;-)
Jen hlupák by do produkce cpal něco, co je čerstvě venku a nemá to odzkoušené a odladěné.
Alespoň u nás je zvykem servery a jejich konfigurace pár měsíců trápit v testovacím prostředí, než si to s aplikacemi sedne a vše funguje, jak má - a s Ubuntu 24.04 to tenhle proces právě může (oficiálně) začít.
Přechod na novou LTS-ku bývá (alespoň u nás) o dost složitější, než do-release-upgrade
. To bychom si totiž mohli taky šeredně nabít hubu.
Jasne, ono to driv testovat nejde... a ted nam prosim poveste jeste pohadku O Cerveny Karkulce :-) Ku vasi smule ten "hlupak" je schopny na vhodnych mistech behat i unstable Debian - jen proto, aby vedel, co ho casem ceka v te produkci. Takze ano, mam nekde i ten unstable s Pythonem 3.12 z experimentalu - a vim, ze tam je potreba odvest jeste hodne prace, nez to bude fakt nasaditelne do produkce.
Mimochodem rec nebyla o prechodu - ale o instalaci novych (cistych) systemu. Kde poradne udelany system muze ten krok s release-upgrade proste odbourat. Tedy za predpokladu, ze by vyvojari nevypousteli polotovar v kvalite beta-verze, co vydavaji za hotovy produkt. I v case vydani bookwormu jsem byl schopny zacit prechazet "naostro"... aneb ono to nekde jde, kdyz se veci delaji poradne.
No, řekněme, že pracuji v oboru, která je natolik konservativní, že rozhodně nemáme problém s čerstvě releasovanými OS, ale naopak s jejich EOL. ;oD
Ale jedno přání Vám splnit mohu:
Šla Karkulka za babičkou
nesla košík s bábovičkou,
k tomu vína sedmičku,
lesem hledá cestičku.
Vlk se tiše krade zadem
v žaludku mu kručí hladem.
Sotva proběh mýtinu,
uviděl tu dívčinu.
"Kampak míříš, Karkuličko,
pojď si se mnou na sluníčko,
jestli tráva zebe tě
povozím tě na hřbetě."
Karkulka se jenom smála,
pak nožíkem zamávala:
"Neskočím já na tvou lest
dej si bacha na mou pěst."
Hladový vlk kroutí hlavou -
zas natrefil na tu pravou,
jedinou to v okolí
mladou skautku Karkuli.
https://www.ubuntu.cz/ziskat-ubuntu/stahnout-server/
nabízí ke stažení 24.04; odkaz na 22.04 tam vůbec není, o zmíňce, že se to na produkci nehodí ani nemluvě. Čímž jest matematicky dokázáno, že celou dobu kecáš a snažíš se obhájit neobhajitelné
@miho
pri prichodu 22.04 mam opravdu za to ze download nabizel tu a predchozi verzi, s informaci ze 22.04 neni vhodne pro produkcni nasazeni, ted mas pravdu ze to z Download vubec neni patrne a ani to nemuzu nikde najit, jedine co nachazim je informace pro upgrade:
"Upgrades from one LTS release to the next one are only available after the first point release"
https://ubuntu.com/server/docs/how-to-upgrade-your-release
Jasně, ale i na testovací neprodukčním zařízení chci mít funkční tak elemetární věc, jako je fail2ban ... pokud má to zařízení veřejku. Protože ani na neprodukčním zařízení nechci být pod útokem hádání hesel, portscanů apod.
Období od prvního releasu do prvního opravného releasu se ve firmách typicky využívá k tomu, že se release testuje, připravují se na něj prostředí automatické instalace, monitoring, zálohování a zkouší se různé scénáře distribučního upgradu. V takovém období jsem smířen s tím, že něco nefunguje zcela správně či stabilně. Ale pokud to nefunguje vůbec, tak se nedá ani začít s tím testem ... a což v důsledku opozdí termín kdy se to začne nasazovat v produkci.
To je ale stejny jako jakykoliv jiny zbrkly release software. Kvuli terminu, co se za kazdou cenu honi se veci poradne nedotahuji a vysledkem muzou byt v extremnim pripade i bezpecnostni chyby, v tom lepsim "jenom" nefunkcni i pomerne zakladni veci v distribuci. Hlavne, ze se stihnul nejaky termin... ono tam tech veci, co se tam podobne nepovedlo je vic. Vydava se to za hotovou stabilni verzi a pritom je to nedodelany polotovar ve kvalite beta-verze.