Jen clovek, ktery si nevazi svych dat, bude provadet tyhle hovadiny. Kdyby se lide od linuxu radeji naucili, jak se zjisti a nastavi monitor. Ani EinKesselBuntes 8.04 na monitoru, kde windows jedou v pohode, neumi nastavit spravne rozliseni. Jednou to je dobre, po odhlaseni to spadne na 800x600, pak zas nekdy dobre, pak zas spatne atd. K nicemu. Linux na desktop stale nepatri.
Svých dat si vážím velice, a právě proto jsem mohl Ubuntu přes Wubi bezstarostně vyzkoušet. Displej mi na notebooku funguje bezproblémů bez jakéhokoliv nastavování. Takže nevím, proč se to nedalo používat.
Pro blbce je úplně nejlepší lézt na internet pod Windows přes IE a potom brečet, že jim WGA sdělila, že jejich widle jsou pirátská kopie! Já už mám Ubuntu jako dualboot přes půl roku (7.10) a nedávno jsem ho nechal ,,přepsat na 8. 04. Z Widlí jsem pomocí nLite odstranil všechno, co jim umožňovalo kontakt s internetem a jsem maximálně spokojen. Jediné, co se mi na novém Ubuntu nelíbí, je stále ještě dost dlouhá doba náběhu a neexistence ovládačů pro můj HW (skener CanoScan 9900 F a tiskárna OKI C 5800)
Co mam i odzkouseny, tak u me je to presne naopak. Widle nabihaly nekolikrat pomaleji nez Ubuntu. Na Ubuntu jsem od 7.04, ktery tam mam doted a jsem taky naprosto spokojeny. Az budu mit po statnicich, tak si tam dam taky 8.04. :D
Takovéhle problémy jsem nikdy na Ubuntu neměl, a pokud se mi náhodou stalo, že nebylo možné zvětšit rozlišení, stačí připsat řádku do konfiguračního souboru :-)
Ja si myslim, ze rozhodne MA cenu se timhle zabyvat. Co bych za to dal ve svych zacatcich s Linuxem... Kdysi jsem tusim na Win98 nainstaloval takovy umsdos distro, ktere mi vydrzelo tyden, protoze bylo naprosto nepouzitelny a ani jsem se v tom moc neorientoval. Po letech jsem si na to vzpomnel, zacla ve mne hlodat zvedavost, hned prisel kratce Debian a pak shodou nahod Ubuntu a pak dalsi. Proc o tom mluvim - kdyby to tehdy fungovalo jako dneska, mohl jsem se k linuxu poradne dostat o pet let driv. Proto jsem nadsenym priznivcem Wubi. Diky za recenzi.
Já bych jim natřískal. Teprv od instalace jiného operačního systému člověk zjistí co je to partition tabulka, jak mají jiné operační systémy jiné souborové systémy. Co je to swap partition, co je to boot flag, jak vůbec partition tabulka vypadá a tak. Tohle akorát plete člověka kterej pak považuje operační systém za aplikaci a ne za operační systém. Dneska nepotřebujete instalovat linux z windows když můžete virtualizovat. Virtualizace je v tomto případě mnohem čistější cesta jak instalovat OS z OS.
Vůbec nerozumím nenávistným řečem, co tady předkládáš.
Zaprvé: drtivou většinu uživatelů swap nebo souborové systémy nezajímaly, nezajímají a nebudou zajímat. Stejně tak je nezajímá, jak funguje mikrovlnka nebo mobilní telefon. Koneckonců, proto jsou to také "uživatelé".
Zadruhé: i když Ubuntu nainstaluješ z Windows, tak tam samozřejmě věci zmíněné výše máš. Ubuntu se spouští "běžně", nikoli z Windows. (Nehledě na to, že právě tebou navrhované virtualizování může lidem připadat více jako spouštění aplikací.)
A konečně zatřetí: když se ti to nelíbí, můžeš použít klasickou instalaci. Wubi není prostě určeno geekům.
Live distribuce mají výhodu v tom, že je můžete (alespoň z části) použít i tam, kde žádný program instalovat nesmíte. (Což je v práci běžné - nejste-li informatik). Pokud už instalovat mohu, rozhodně to nebudu dělat na NTFS a degradovat Linux tak mizerným filesystémem. Nevím, proč se tolik zdůrazňuje riziko ztráty dat při zmenšování oddílu. Každé dítě si dnes vypaluje tuny písniček a filmů, takže vypálit si vlastní data by snad uživatel zvládnout mohl. (A pokud to neudělá - jeho blbost).
Jako snahu o rychlejší šíření Linuxu a přechodnou záležitost to sice chápu - ale doufám, že to nedojde až k Windowsu s pouhým Linuxovým GUI. Za ztrátu kvality tyhle experimenty nestojí.
Ono to s tou "degradací výkonu" není tak horké. Systém (gnome/metacity) i aplikace (Mozilla, Open Office, digitální TV) běží i na NTFS (nainstalováno přes Wubi) rychleji než totéž ve Windows XP. Samozřejmě by ta partition neměla být příliš fragmentovaná, to by pak asi házelo horší výsledky.
Nač tak zhurta. Jestli si chcete pouze hrát, je to samozřejmě vaše věc. (Kdo si hraje, nezlobí). Někoho to prostě baví, otestovat každý software, o kterém se dočte a já mu to neberu. Jen tvrdím, že možnost instalovat Linux do Visty si žádnou velkou chválu nezaslouží. To je celý.
A pokud vám vaše data nestojí za archivaci, je to samozřejmě také vaše věc. Asi tak důležitá nabudou.
Ještě maličkost. Už dnes se setkávám s lidmi, kteří tvrdí, že Linux je pouhá aplikace, která se bez Windows neobejde. A pokud to jsou našeptávači vašich šéfů, máte problém. Opravdu bych nerad, aby se toto tvrzení stalo všeobecně přijímaným.
Ne, já si hrát nechci. Mně zajímá, jak to vypadá a co to dělá a když se rozhodnu, že si to zaslouží samostatný oddíl, tak si to zařídím. Podle vás bych to měl složitěji a pomaleji rozcházet přes VirtualBox bo co.
Proč složitě, stahnu ISO a spustím ve VirtualBoxu. Trochu déle to startuje, ale na odzkoušení to stačí. Dělám to tak běžně, pokud se chce někdo podívat na distribuci kterou nepoužívám.
Ve virtualboxu nefunguje 3D grafika, takze je to zkouseni uplne o nicem. Nevyzkousis si ani jak ti chodi compiz, ani hry pod wine. Virtualbox je umele prostredi, kde si nevyzkousis, jak by chodilo ubuntu na tve konkretni hw konfiguraci. U live CD mas zase smulu, ze je to jen pro cteni, nelze zmenit cfg soubory a podobne, je to tak na podivani se nebo opravu, ale ne poradne vyzkouseni linuxu. Wubi ani jednim timto problemem netrpi, tudiz ma jasne a dobre vyuziti, dokonce bych si tipl, ze vetsinove, na vyzkouseni linuxu, jak bude chodit u me, nez ho plnohodnotne nainstaluji, a co to vlastne vsechno umi a jak funguje je idealni.
Přesně tak. Instalace přes Wubi je zdaleka nejsnazší, nejrychlejší, nejméně rizikové seznámení s Linuxem, jaké existuje, a přitom je téměř plnohodnotné především s výjimkou rychlosti diskových operací a typu systému souborů.
Linux očekávám časem NTFS prohlásí za svůj file system, může si nechat i boot a Windows smaže, stejně je na nic nepotřebuje a nebude tak potřeba ani licence.
Tak teda dnes pojde mily Hardy do muky. Na FS Celsius H210 je to neuveritelna hroza. Stabilita nulova, kuse sa pri kazdej prkotine uplne nepredvidatelne...Strata vykonu okolo 50% oproti 7.10 alebo win
Som rad ze nie som jediny, komy 8.04 prineisla iba problemy, ja som sa tiez musel vratit k 7.10 koli nestabilite GUI, nefunkcnemu sleepu a novych ovladacov na bcm, ktore su este horsie ako stare a neporovnatelne horsie ako ndiswrapper.
Nebudte takovy krutak :) Ja mam podobny problem s hardy. Nove jadro ovladlo moji sitovou kartu takovym zpusobem, ze jsem si razem pripadal jak na dialupu. Tak bootuju stare jadro a je to v pohode. Modul k sitovce - rt2500pci
Pokud se vam kouse, tak bych to sacoval na xka a akceleraci. Taky me zlobila. Na 7.10 fungovala bezvadne u Hardy nastal trochu problem. Ale jelikoz nejsem sam kdo ma stejne problemy tak ocekavam brzo patche a pak zase budeme akcelerovat desktop. Jinak s Hardym jsem nemel jine potize.
Tak to jsem rad, ze mi na laptopu, kde to mam vsechno funguje bez problemu :) Dokonce i moje exoticka zvukovka se dvema vystupama na sluchatka umi ovladak kazdej zvlast, dohromady a nebo z jednoho udela IN :)
Tak mám pocit, že se sem přestěhovali puboši z žive.cz... všichni viděli linux z rychlíku, ale jsou chytří jako Šalamounovo houby. Už aby zase fóra na živě najela nebo něco takového.
Pro puboše: jenom opravdový pitomec si myslí, že jeho názor je univerzální a platný pro všechny, proo jej začne nekompromisně prosazovat a proto jde taky lehce poznat, víme?
Abych nebyl mimo téma: já používám linux na desktopu už léta, většinou všechno jede, někdy něco ne, ale to je u počítačů normální. Přesto mám doma i notebook s Windows, protože existuje specializovaný software, který prostě je jenom na Windows, tečka. Nemám s tím žádný mentální problém... Wubi chválím, je to skvělá možnost, jak si linux vyzkoušet bez jakýchkoliv zásahů do stávajících Windows, a to se cení. Ubuntu si tak jistě najde cestu k lidem, kteří by si to jinak nezkusili - je to prakticky bez práce. Takže tento díl seriálu hodnotím velmi kladně.
Autor možná mohl jít více do hloubky. Zajímavé je např. to, že souborový systém NTFS, kde je Ubuntu instalováno, je připojen v bodě /host. V /etc/fstab se záznam o tom nenachází, neboť se to mountuje ve velmi rané fázi bootu systému - pak se tam přimountuje / a další filesystémy jmenované v /etc/fstab. Když je to takto uděláno, systém nelze un- ani remountovat. Má to jistý negativní důsledek: pokud jsou na svazku s NTFS v názvech souborů či složek "non-C" znaky (tedy např. česká diakritika), tyto soubory a složky nejsou vidět. Tj. například složku Obrázky ve Windows XP si neprohlédnete. Co s tím? Narazili na to samozřejmě i jiní uživatelé, a tak autoři Ubuntu vydali patch v podobě debianího balíčku, který to opraví (podle aktuálního locale přimountuje po rebootu filesystém tak, aby byly vidět všechny soubory). Více (i ten balíček) v diskusním fóru k Wubi. Můžu potvrdit, že funguje. - - - Dále tu byla diskuse o tom, zda instalaci na NTFS partition ano či ne. Proč ne? Vždyť ne každý si troufá u počítače, který není jeho (např. pracovní notebook), dělit disky a poté, co se zapíšou nějaké soubory na disk + řádka do souboru boot.ini máte plnohodnotný uniuxový systém ve svém počítači. Pouze rychlost čtení a zápisu na disk je trochu pomalejší.
myslím, že tento internetový magazím již dávno prokázal svou odbornost a tento článek je jen další zářez na pažbě nestranných uživatelů PC, kterým jde o objektivní shodocení situace ve světě osobních počítačů.
Chtěl bych se zeptat, zda by se nenašel někdo, kdo vyzkoušel tentýž způsob instalace i pro windows vista. Po svých zkušenostech s nimi bych se rád dozvěděl něco o možnostech úniku do světa Linuxu i jiným příjemným způsobem.
Rovněž bych se zeptal, jak si na tom stojí 64bitová architektura a co k tomu Ubuntu.
Instalováno Ubuntu 8.04 LTS 64bit z Windows přes Wubi - bezproblémů. Po instalaci lze dohrát balíček pro Flash, Javu od Sunu i Wine a používat to podobně jako 32bitovou verzi.
Napad je to dobry. Zacinal som na Monkey Linuxe (to bolo uplne nepouzitelne). A potom Zipslack - to bolo uz o niecom inom. Zipslack uz ale nie je (lebo UMSDOS), takze toto vyzera byt dobry napad.
já tohle beru pozitivně. Ono to totiž skutečně je tak, že běžný uživatel musí zvážit jestli mu stačí linux. Já vim že všichni svědkové Stallmanovi se teď kroutí ve svých svěracích kazajkách. Ale všichni v mém okolí kdo se mě ptali na "ten linux" skončili právě na tom že buď chtějí hrát hry (neotvírat 1000x probrané téma prosím) nebo mají nějakou aplikaci která by jim na linuxu neběžela; účetnictví, stavební programy a takový ptákoviny. Těmhle lidem fungování wine nevysvětlíte, to bych jim musel dělat bezplatnej servis (a to sorry, ale můj volnej čas je dost drahá věc). Ale tihle lidi můžou zkusit ubuntu a pak se třeba zeptaj toho matlala, kterej v delfi splácal výše zmíněné aplikace, jestli má verzi pro ubuntu. A bastlič, když uvidí trh, tak třeba přebastlí (pokud neni bastlič, jenom překompiluje).
Wine se většinou používá tak, že se nainstaluje a pak kliká ve správci souborů na exe programy a pracuje se s tím stejně jako ve Windows, nevím, co je na tom k vysvětlování.
Njn, jenže tohle je teorie. V praxi některé programy fungují zcela správně, jiné s chybami a další vůbec. Často s tím lze něco dělat (verze wine, různá nastavení), ale to už je právě ta práce navíc.
Zdravím, mám menší problém se standartní instalací Kubuntu 8.04 (KDE-4).
Chyba se vyskytne při grub-install(hd0), procházel jsem různá fóra, jak to vyřešit, ale žádné řešení nejde :(
Ještě před pokusem o standartní instalaci, jsem zkusil nainstalovat přes Wubi a to šlo v pohodě. Tak jsem se chtěl zeptat jak velký je pokles výkonu při použití Wubi, případně jestli se to dá nějak zmírnit (použití FAT32 na disku, na kterém bude to Kubuntu)
Děkuji za odpověď.
To by ste mali vysvetlit hlavne ludom z kubuntu.org, ktori dali Kubuntu 8.04+KDE4 medzi standardne verzie bez akehokolvek varovania, alebo upozornenia :)
Lidé z Kubuntu.org to vysvětlovat nepotřebují, stačí, když si pořádně přečtete, co stahujete. "There are currently three versions of Kubuntu! Kubuntu 8.04 features the rock solid KDE 3 and is supported for 18 months (until October 2009). Kubuntu 8.04 (KDE 4 Remix) comes with the cutting edge KDE 4 Desktop. Kubuntu 6.06 LTS is our old Long Term Suport version, supported until October 2009." I v oficiálním oznámení k vydání. "If stability is the feather in the cap you are looking for, then look no further than Kubuntu 8.04 featuring the KDE 3 desktop environment. If you are looking for a bit of an edge, Kubuntu has you covered with the new Kubuntu 8.04 KDE 4 Remix. This time around the development team jumped over hurdles, bent backwards, and did all kinds of flips for a non-Olympic event in order to bring you this latest release. - Kubuntu 8.04 now features two versions of the K Desktop Environment, a powerful graphical desktop environment which combines the ease of use, contemporary functionality, and outstanding graphical design with the technological superiority of the Kubuntu operating system. The stable release of KDE in Kubuntu 8.04 is version 3.5.9. The edgier release of KDE in Kubuntu 8.04 is version 4.0.3."
Ahoj, mam problem. Pouzivam dualboot (2 OS). Pouzival jsem naprosto bez problemu Ubuntu 7.10, ale po upgradu na 8.04 se mi Ubuntu nespusti. Pise mi to:
Kernel panic - not syncing: VFS: unable to mount root fs on unkown-block (0,0)
Prosim pomozte mi s tim. Funguje mi alespon zachrany rezim, ale 1. se hrozne seka 2. nevim co mam opravovat.
Dik za pomoc...
Zkus se kouknout na forum http://forum.ubuntu.cz/
Tam se Kernel panic nekolikrat resilo. Sice to byvalo pro starsi verze 6.X a 7.X, ale mohlo by te to navest spravnym smerem.
nevím, jestli ti to k něčemu bude, ale pokud máš dualboot, tak si zkus v druhém os vytahat data z linuxáckych disků/particií (a ideálně zazálohovat) a instalovat zpátky 7.10...nevím, co jiného se s tím dá dělat...
taky mi HH nadělal v kompu paseku, sice se systém nakonec nějak spustil, ale nenamountoval win disky (taky mám dualboot, s win), swap a tvrdil, že ani boot particii;) (krom x jiných "drobností")
takže návrat zpět k 7.10, to běhá jak na drátkách:)
Zazalohuj si data a Ubuntu 8.04 nainstaluj misto 7.10, upgrade je vzdycky sazka do loterie, staci abys do starsiho ubuntu udelal nejaky nesystemovy zasah a upgrade muze selhat. Ja si treba prelozil vlastni novejsi verzi Pythonu, ale ne se vsemi knihovnami a instalator ktery mi upgradoval Ubuntu na tom zkolaboval, zahlasil chybejici knihovny a byl konec. Sice to tak nejak fungovalo, ale vsechno bylo desne nestabilni. Tak jsem 8.04 nainstaloval jako cistou instalaci a vsechno mi krasne chodi jako driv. A dekuji panu bohu za ten napad, ze data mam na vlastnim diskovem oddilu, takze se jich preinstalace nijak nedotkne.
A má to jednu vadu. Linux neumí symlinky a junctions na NTFS. Mám 2 disky. Disk1 (80GB) připojený jako C: a Disk2 (320 GB) připojeným v C:\Data. Na prvním disku však nemám moc místa a tak jsem vytvořil junction z C:\ubuntu na C:\Data\Ubuntu. Instalátor spuštěný ve Windows sice soubory na disku vytvořil (tj. fyzicky na C:\Data\Ubuntu), ale už nedokázal nabootovat, protože si poznamenal špatný disk do fstabu. Ruční úprava z LiveCD sice pomohla, ale běžný uživatel by z toho byl paf.
Dobry den. Mam jeden lama dotaz. Je v teto instalaci moznost pustit si Ubuntu jako druhy op. system v okne Windows (neco jako virtualni system)? Diky za odpoved.
instaluji si ubuntu přes wubi na vista z toho co zde ctu jsem pochopil nevim jestli spravne linux jse mi bude spoustet přes windovs jako jiny program nebo se windovs nespusti a bude neaktivní nebo jak to ve skutecnosti je diky za odpoved spise mi piste na email S.Diblik@seznam.cz dekuji
to je pekny ale napsaloto ze to jen istaluje a nepovi to ze se bude spoustet pod windovs nebo samostatne nezavisle a navic ti uz druhej den v kuse stahuje nejaky soubory
Mně to nic nestahuje, protože jsem si stáhl oficiální CD verzi a ve Windows dal do mechaniky a hotovo. Protože instaluješ operační systém, tak je jasné, že se to z Windows spouštět nebude, to je snad jasné.