Jaký flamewar? Všichni přece dobře vědí, že Ubuntu je nejlepší ;-)
Pokud by měl vzplanout "diskusní požár", pak by se muselo napsat něco jako - Windows nejsou operační systém, BSD se hodí leda tak někam na servery, no a ostatní distribuce nejsou tak dotažené a uživatelsky přívětivé, aby se s nimi někdo měl chuť otravovat na desktopu... Tak a teď: "Let's the flame war begins..."
Nejde přece jen o Distrowatch, ale jakékoliv domácí i zahraniční ankety od Abclinuxu po OSSCensus. Všude je výsledek stejný: Ubuntu výrazně vede nad ostatními, většinou výrazně vede i nad sečteným počtem uživatelů několika dalších distribucí v pořadí...
A neni se moc co divit. Zadna jina distibuce si neklesti cestu heslem "just works" tak dobre, jako Ubuntu. Ackoli sem spokojenej uzivatel Gentoo, Ubuntu obcas vyzkousim minimalne pro inspiraci.
Zadna jina distibuce si neklesti cestu heslem "just works" tak dobre, jako Ubuntu
Ale klestí. Dost velké halo dělá i PCLinuxOS, také má dost derivátů (SAM, PCFluxboxOS...) a heslo má "distro-hopper stopper" (teď tedy spíš "radically simple").
Správně. I samotná diskuse se vedou do takových detailů, jako je provedení instalátoru tak, aby bylo co nejvíce korektní a popisné a neupřednosňovalo žádné prostředí. To by bylo něco jako politická rozbuška. Ukazuje to na tom, že oběma prostředím je věnována srovnatelná péče, obě sdílí stejný web, jsou pro ně vyvíjeny nástroje a programy (například ten aplet na hodiny nebo F-Spot jsou tam již dávno, kterými se teď chlubí nové Ubuntu), a obě prostředí používá víceméně srovnatelný počet uživatelů. To se vůbec nedá říct o Ubuntu a Kubuntu. Jsem rád, že si lidi mohou vybrat z různých možností tu, která jim nejvíce sedne. U Windows nemohou.
heslo je to sice pekne, ale Ubuntu uz od zacatku, co ho zkousim, "just doesn't work" na nekterem z mych desktopu, vzdycky ma s necim problem, casto ho ani nenainstaluju. Tak vzdycky skoncim pres nektere vyhrady u Fedory, protoze proste zastrcim medium, spustim instalaci, nainstaluju to a jede to...
Me vzdycky bylo lito, ze je tolik distribuci zamerenych na desktop, kdyby tak svoje sily spojily je tu genialni operacni system s genialnim desktop prostredim jiz delsi dobu k mani....skoda. Fandim Ubuntu, jen me mrzi, ze je tak GNOME centricke. Projekt Kubuntu zdaleka nenabizi takove GUI nastavovaci vychytavky.
Stejne mam pocit, ze do opravdy vyzraleho desktop distra si jeste par let pockame.
A kazda z nich je nedotazena. A zas tak velke rozdily v tech distrech nejsou, pro desktop urcite ne. Pokud chcete si upravit hodne svoje distro sahnete po Archu, Gentoo atd., ale proc je tu Mandriva, OpenSuse, Ubuntu, PCLinuxOS, Mint. Vim, ze z historickych duvodu jsou tu. Vam to neprijde nesmyslne? Me to prijde k smichu a k placi.
Ne nepřijde. Ale je to Váš názor, já s ním akorát nesouhlasím, protože někomu prostě vyhovuje openSuse a už ne Mandriva nebo Ubuntu... a pokud by tam měl mít něco z těcht odister, tak už mu to nemusí vyhovovat.
Ne, není to nesmyslné v situaci, kdy různé distribuce používá velká část lidí. Všichni Ti by nemuseli být spokojeni s jednou univerzální distribucí, kde již z principu některé věci nemohou být řešené tak jako jinde. Red Hat, Novell i Canonical má své produkty. Bylo by neprozíravé po konkurentech chtít, aby mezi sebou soutěžili navzájem pouze s jedním sdíleným produktem, to by byla hloupost. Ve všech odvětvích to vždy platilo a platí to i tady - konkurence a vzájemná inspirace žene vývoj dopředu a těží z toho především uživatelé.
Navíc to "tříštění sil" je jen na úrovni distribucí, nikoliv samotného softu. Jelikož je to všechno opensource, vychytávky distribucí se dostávají do upstreamu a pak to přebírají i další distra. Čili tohle opravdu není zbytečné tříštění, ale rozumná konkurence.
Přesně tak, pokud se nezařadí do nového vydání distribuce něco, co se vyloženě neosvědčí (a to je jen málokdy), tak se to většinou použije, upraví a zařadí i do jiné distribuce. Pěkný příklad inspirace distribucí mezi sebou. Asi přes 95 % kódu je stejně ve všech distribucích stejných či velmi podobných, to není žádné tříštění sil - zbytek ukazuje na změny mezi jednotlivými provedeními a ty mají svá opodstatnéní.